Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, cdn, gecon, koziorozka, Zarządca, Haneczka, wp44, piastowska, xyz86, MarcoPolo, Egzo, elan124, Harry, makop, ca, tajfun, man

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

    •  
      CommentAuthorZosia
    • CommentTime13-03-2010
     
    Nie jestem właścicielem mieszkania bo jest nim mój chłopak. Jak powinno wyglądać jego upoważnienie, żebym mogła głosować? Czy musi być notarialne? Czy musi być za każym razem wymienione w nim to nad czym mogę głosować? Czy z takim upoważnieniem mogę wejść do zarządu wspólnoty?

    I drugie pytanie: czy najemca lokalu od gminy może być obecny na zebraniu i zabierać głos? Rozumiem, że nie ma prawa głosu, ale chyba może być obecny? Ostatnio administrator (ZBM) wyprosił go z zebrania mówiąc, że nie ma prawa w nim uczestniczyć.
    •  
      CommentAuthorjaf
    • CommentTime13-03-2010
     
    Pełnomocnictwo musi być rzeczowe tzn.wskazywać czego dotyczy, jak również zgodę na glosowanie uchwał podejmowanych na zebraniu
    Nie bardzo rozumiem drugiego pytania o jakim zebraniu mówisz, bo jako właściciel i zarazem członkiem wspólnoty mieszkaniowej powinien uczestniczyć w zebraniu wspólnoty mieszkaniowej a nie zebraniu ZBM
    A jeżeli jesteś najemcą lokalu w wspólnocie mieszkaniowej to reprezentować ciebie może tylko przedstawiciel administratora od którego wynajmujesz lokal
  1. Jak powinno wyglądać jego upoważnienie, żebym mogła głosować?

    Potrzebujesz tzw pelnomocnictwa rodzajowego,tzn musi w nim byc wymieniona data zebrania i jego przadek obrad oraz stwierdzenie,iz mozesz nad wszystkimi tymi uchwalanmi glosowac.
    To nie musi byc pelnomocnictwo notarialne.Nie potrzebuje tez zadnych oplat skarbowych.Do zarzadu wejsc nie mozesz.Co prawda art.20 ust 1 uwl mowi o takiej mozliwosci:
    ....Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.

    Jednak zdaniem komentatorow do tej ustawy chodzi tutaj o osoby posiadajace licencje zarzadcy
    •  
      CommentAuthorowner
    • CommentTime13-03-2010 zmieniony [Blog]
     
    warta:Do zarzadu wejsc nie mozesz.

    To nieprawda. Ustawa nie ogranicza żadnej osobie fizycznej prawa wejścia w skład zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Może to być właściciel lokalu, członek jego rodziny, najemca lub przechodzień z ulicy - jeśli uzyska wymaganą większość głosów i zostanie powołany uchwałą do zarządu.

    Nie musisz mieć pełnomocnictwa, żeby kandydować do zarządu i zostać powołaną do niego. Pełnomocnictwo jest potrzebne do udziału w głosowaniach, zgłaszania wniosków i zabierania głosu na zebraniu.

    Najemcy też mogą brać udział w zebraniu, nawet bez pełnomocnictwa - o ile zgodzą się na to właściciele. Administrator nie może usunąć najemcy z zebrania bez pytania o zdanie właścicieli, bo on tam nie rządzi. Zebranie powinien prowadzić jeden z właścicieli.
    •  
      CommentAuthorwojak
    • CommentTime14-03-2010
     
    Z obecnoscia najemcow zastanowilbym sie, zwlaszcza jesli na zebraniu ma byc odczytana lista dluznikow wspolnoty. GIODO stwierdzil, ze moze byc ona ujawniona CZLONKOM WSPOLNOTY, a zatem wlascicielom.
    •  
      CommentAuthorowner
    • CommentTime14-03-2010
     
    O ujawnieniu danych ma prawo decydować właściciel tych danych. Jeżeli właściciele się zgodzą (nie będzie sprzeciwu), to najemcy mogą brać udział w zebraniu.

    Na nieruchomości dłużnika można ustanowić hipotekę przymusową i wówczas informacja o zadłużeniu będzie jawna, dostępna dla wszystkich zainteresowanych w księdze wieczystej lokalu dłużnika - nie tylko dla najemców. Ochrona takich danych jest więc względna.
    •  
      CommentAuthorwarta
    • CommentTime14-03-2010
     
    Ustawa nie ogranicza żadnej osobie fizycznej prawa wejścia w skład zarządu wspólnoty mieszkaniowej.

    No nie tak bardzo .Sama uwl nie ograniczaAle co z ustawa o gosp. nieruchomosciami?Nie ja nadal stoje na stanowisku ,iz jedyna osoba poza wlascicielami moze byc zarzadca z licencja.Zarowno komentarz Becka (Strzelczyk Turlej)jak iR. Dziczka stoja zgodnie na takim wlasnie stanowisku powolujac sie na art.190 ugn.Musze przyznac,ze zgadzam sie z ich twierdzeniami bo sa logiczne.
    •  
      CommentAuthorowner
    • CommentTime14-03-2010
     
    Zostaw w spokoju komentarze, opieraj się na przepisach ustaw.
    Ustawa o gospodarce nieruchomościami nie reguluje spraw powoływania zarządu wspólnoty mieszkaniowej. Te kwestie są uregulowane w ustawie o własności lokali.
    jedyna osoba poza wlascicielami moze byc zarzadca z licencja

    Podaj podstawę prawną.
  2. Te komentarze choć nie do przecenienia jednak nie uwzględniają najnowszego orzecznictwa (zostało wydane już po publikacji).Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
    •  
      CommentAuthorowner
    • CommentTime14-03-2010
     
    Zarządca:Te komentarze choć nie do przecenienia jednak nie uwzględniają najnowszego orzecznictwa (zostało wydane już po publikacji).

    Czyli są jak to jajeczko - częściowo nieświeże.
    •  
      CommentAuthorwarta
    • CommentTime14-03-2010
     
    Te komentarze choć nie do przecenienia jednak nie uwzględniają najnowszego orzecznictwa (zostało wydane już po publikacji)

    Do zarzadcy: nie znam nowego orzecznictwa na ten temat-moze cos przeoczylem moze podasz,chetnie poczytam.Ja nie przeceniam komentarzy i czesto mam inne zdanie ale w tym wypadku ta argumentacja oparta na art.190ugn,z ktorego wynika,ze wymogow dotyczacych koniecznych uprawnien do zarzadzania nieruchomoscia nie stosuje sie m.in. do wlascicieli,ktorzy bezposrednio zarzadzaja nieruchomoscia.

    Art. 190(ugn)
    Przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do gospodarowania nieruchomościami bezpośrednio przez właściwe organy, Agencję Nieruchomości Rolnych, Wojskową Agencję Mieszkaniową, Agencję Mienia Wojskowego oraz do zarządzania nieruchomościami bezpośrednio przez ich właścicieli lub użytkowników wieczystych,

    Czyli a contrario nie wlasciciele nieruchomosci musza miec uprawnienia.
    Jest moim zdanie jeszcze pare innych argumentow ale o tym chce podyskutowac z ownerem.Najpierw jednak chce przeczytac to nowe orzecznictwo.
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego