Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, BNadra, azygnerski, blazejh, yeti, George, waleczny, tajfun, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam Wszystkich,

  interesuje mnie Państwa opinia w sprawie montażu zewnętrznych rolet antywłamaniowych. Moim zdaniem rolety takie montuje się w świetle okien, które są moimi oknami i trudno uznać, że jest to część wspólna wspólnoty (choć jest to element elewacji), gdyż, szanując prawa innych, nie mają oni do nich dostępu, ani możliwości korzystania - jest to raczej część przynależna do danego lokalu, podobnie jak powierzchnia balkonów.
  Druga sprawa, to balkon najczęściej nie jest częścią mieszkania, ale zdecydowanie częścią wspólną również nie! Kto z Państwa zgodzi się, aby sąsiad w ramach współwłasności przyszedł na Państwa balkon odrobinę się poopalać ? Poza wyjątkowymi przypadkami, raczej nikt ;)) Można tu postawić pytanie: co wolno zrobić w ramach balkonu, czy montując klimatyzatory, anteny itp urządzenia również powinienem pytać o zdanie wspólnoty?

  I już ostatnia wątpliwość, wracając do wspomnianych rolet, anten czy klimatyzatorów. Montaż ich niewątpliwie zmienia wygląd elewacji budynku. Jak to się ma do praw autorskich architekta? Czy montaż rolet, anten narusza te prawa? Gdzie jest granica między prawami do projektu budynku - własności intelektualnej autora, a usługą projektową, której część kupiłem, a co za tym idzie stałem się współwłaścicielem i jeszcze moim prawem do poczucia bezpieczeństwa oraz prawem do decydowania o mojej własności?
  Musimy sobie może odpowiedzieć na pytanie czy "ma być pięknie" czy "użytecznie”?

  Będę bardzo wdzięczny za włączenie się do dyskusji, oraz znane Państwu przykłady orzecznictwa ;))
  Pozdrawiam
 2. Art. 30
  Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3:
  1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, pkt 5-19 i pkt 21;
  1a) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20 - z zastrzeżeniem art. 29a;
  2) wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 29 ust. 2 pkt 1, 4-6 oraz 9-13;
  3) budowa ogrodzeń od strony dróg, ulic, placów, torów kolejowych i innych miejsc publicznych oraz ogrodzeń o wysokości powyżej 2,20 m i wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu:
  a) krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków,
  b) urządzeń o wysokości powyżej 3 m na obiektach budowlanych,
  4) budowa obiektów małej architektury w miejscach publicznych.  Art. 29
  1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
  ...
  22) obiektów małej architektury,
  23) ogrodzeń,

  2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
  ...
  14) instalowaniu krat na obiektach budowlanych,
  15) instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych;
  16) montażu wolno stojących kolektorów słonecznych.
 3. Właściciel lokalu jest jednocześnie współwłaścicielem nieruchomości wspólnej. Zatem ma prawo montować na ścianie budynku klimatyzatory, czy rolety antywłamaniowe, jednak nie jest to prawo niczym nieograniczone, absolutne. Wykonując je winien bowiem, tak jak wyłączny właściciel rzeczy czynić to
  "w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel" (art. 140 k.c.) nie naruszając przy tym prawa współkorzystania i współposiadania pozostałych współwłaścicieli (art. 206 k.c.).
  Poruszona kwestia winna być zatem analizowana przez pryzmat stosunków wewnętrznych - czyli stosunków pomiędzy samymi współwłaścicielami rzeczy oraz zewnętrznych nie związanych z węzłem współwłasności (prawa innych osób, zasady współżycia społ, miejscowe zwyczaje, przestrzeganie przepisów). Należy mieć zatem na względzie obowiązujące przepisy prawa budowlanego, które zacytował Grzech, prawa autorskie i pokrewne, k.c., czy uwl.

  Skoro zarząd wspólnoty gospodaruje wspólnym mieniem, to moim zdaniem należy zgłosić zamiar instalacji urządzeń. Zarząd nie może zakazać montażu, jednak może wskazać inne miejsce kierując się zasadami bezpieczeństwa, czy mając na uwadze inne ważne względy (np. utrudnienie korzystania z innych nieruchomości)

  Montaż urządzeń to ustawowe prawo współwłaściciela, jednak nie jest to prawo nieograniczone (tak jak prawo własności). Należy więc powstrzymać się od zbędnych immisji (art. 144 k.c.).Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 4. Na ten temat w artykule:
  "Montaż reklam i urządzeń to ustawowe prawo współwłaściciela " na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
  http://www.zarzadca.pl/content/view/711/32/Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 5. Super, bardzo dziękuje za odpowiedzi ;)

  pozostaje jeszcze tylko pytanie, czy montując taki urządzenia, jak: rolety, klimatyzatory czy anteny naruszamy prawa autorskie architekta, czy jest to zwykłe dostosowanie produktu/usługi do potrzeb nabywcy? Czy autor projektu powinien wyrazić zgodę na wprowadzanie takich zmian w budynku?
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego