zapis w akcie notarialnym

ww9aww9a Użytkownik
Witam
Jako nowa Wspólnota mamy problem z interpretacją zapisu Dewelopera w akcie notarialnym. Dwa lokale mieszkalne(segmenty w zabudowie zwartej)będące w kompleksie Osiedla wykonały duże reklamy swojej działalności(są to lokale mieszkalne) na elewacji realizując zapis w akcie notarialnym o następującej treści:
Właścicielowi lokalu mieszkalnego ......przysługuje prawo do wyłącznego korzystania z części nieruchomości wspólnej, którą stanowi; balkon, taras i część północno-wschodniej fasady budynku.....w którym usytuowany jest przedmiotowy lokal mieszkalny której powierzchnia ograniczona jest do powierzchni zewnętrznej ściany tego lokalu. Akty te zostały sporządzone w momencie kiedy z Ustawy powstała już Wspólnota a deweloper miał faktycznie większość udziałów(fizyczne Wspólnoty nie było). Oddanie elewacji do wyłącznego użytkowania jest wyłączeniem tego elementu z części wspólnych i w przyszłości np. po sprzedaży lokalu może skutkować dziwnymi wizualizacjami na które teoretycznie obecna Wspólnota nie ma wpływu. Jak to ma się do obowiązujących przepisów prawnych. Czy taki zapis a akcie jest prawidłowy?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, że zamierzeniem autora zapisu było dokonanie zmiany przeznaczenia części nieruchomości wspólnej w rozumieniu art. 22, ust. 3, pkt. 4 uwl.n Zmiana ta miałaby nastąpic w trybie art. 18 uwl, tj. w drodze zmiany sposobu zarządu. Moim zdaniem zapis nie wywołuje zamierzonych skutków prawnych, taka interpretacja zapisów ustawy jest zbyt daleko idąca. Zmiana sposobu zarządu nie może się bowiem sprowadzac do naruszania przepisów bezwględnie obowiązujących a za takie należy uznac cyt. art. 22, który do dokonania zmiany przeznaczenia nieruchomości wspólnej wymaga uchwały właścicieli lokali.
    W ostateczności sprawę, w razie sporu, rozstrzygnie sąd. Jeżeli wspólnota nie wyrazi zgody na umieszczanie reklam, nawet odpłatnie, to zawsze może wystąpic o nakazanie ich demontażu.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sąd Najwyższy uznał, że w skład nieruchomości wspólnej mogą wchodzić elementy o zróżnicowanym stopniu związania z wyodrębnionymi lokalami. W pierwszym rzędzie należą do niej te części budynku i gruntu pod budynkiem, które są niezbędne DO KORZYSTANIA PRZEZ WSZYSTKICH właścicieli lokali, takie jak wspólna klatka schodowa, ŚCIANY ZEWNĘTRZNE lub dach (III CZP 53/06 - uchwała z dnia 14 lipca 2006 r).
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    U nas jest jeszcze śmieszniej.Dotychczasowy właściciel "przywłaszczył" sobie kotłownię,skład opału do tej kotłowni i całe piwnice pod budynkiem.Teraz te piwnice nam wynajmuje a kotłownię sam utrzymuje i sam ponosi koszty jej eksploatacji.I to też wynika z aktów notarialnych.Czy to oznacza,że notariusz napisze wszystko,co mu się powie?Czy to znaczy,że w momencie "ugadywania" sie co do zakupu mieszkania trzeba od razu mieć ze sobą prawnika?Co się w tym kraju dzieje,do diabła?
  • Opcje
    MajorMajor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,
    Jeżeli akt notarialny zawiera niedozwolone klauzule, które w sposób rażący naruszają interesy klienta, to zgodnie z kodeksem cywilnym, nie są one wiążące z mocy prawa. Klient ma możliwość w takiej sytuacji dochodzenia swych roszczeń sądownie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.