Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, Zarządca, Egzo, koziorozka, wp44, Haneczka, wixtra, Lysy, ANNAMARIA, trader, tajfun

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  •  
   CommentAuthorLUCYNA
  • CommentTime17-04-2011
   
  Hejka
  Kto we wspólnocie pokrywa koszty zwiazane z wymianą wodomierzy ja jako właścicielka mieszkania czy zarząd wm dodam ze nie ma uchwały o rozgraniczeniu praw własności.
 1. Zgodnie z UoWL zarząd WM nie ponosi żadnych kosztów.
  Natomiast zgodnie z tą ustawą wszelkie koszty we wspólnocie ponoszą właściciele.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime17-04-2011
   
  LUCYNA:Hejka
  Kto we wspólnocie pokrywa koszty zwiazane z wymianą wodomierzy
  ja jako właścicielka mieszkania czy zarząd wm dodam ze nie ma uchwały o rozgraniczeniu praw własności.
  We wspólnocie wszelkie koszty pokrywają właściciele lokali. To jest podstawa działania wspólnoty.

  Co do wymiany wodomierzy to lepiej jak wspólnota przeprowadzi tę całą operacje , a koszty rozliczy na poszczególnych właścicieli lokali. UoWL ; UoGN ;
 2. LUCYNA:Hejka
  Kto we wspólnocie pokrywa koszty zwiazane z wymianą wodomierzy ja jako właścicielka mieszkania czy zarząd wm dodam ze nie ma uchwały o rozgraniczeniu praw własności.


  Uchwała o rozgraniczeniu praw własności niczego nie wniesie, ponieważ właściciele lokali nie mają kompetencji do wyznaczania granic odrębnej własności.
  Oczywiście przepis jest dość lakoniczny - art. 3 ust. 2. ustawy o własności lokali stanowi, że "nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali" - na tym tle powstają wątpliwości interpretacyjne.
  Moim zdaniem wodomierz służący do pomiaru zużycia wody w lokalu jest własnością właściciela tego lokalu, choć można się spotkać z odmiennym poglądem.
  Niektórzy stoją na stanowisku, że jego wskazania służą całej wspólnocie do rozliczeń.
  Aby uzyskać jednoznaczną odpowiedź w swojej sprawie - należałoby chyba zaskarżyć uchwałę dotyczącą tej kwestii - wtedy wyrok byłby wiążący dla obu stron ( wspólnoty i skarżącego właściciela lokalu).Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 3. Zarządca:
  Uchwała o rozgraniczeniu praw własności niczego nie wniesie, ponieważ właściciele lokali nie mają kompetencji do wyznaczania granic odrębnej własności.
  Oczywiście przepis jest dość lakoniczny - art. 3 ust. 2. ustawy o własności lokali stanowi, że "nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia,
  które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali" - na tym tle powstają wątpliwości interpretacyjne.
  Moim zdaniem wodomierz służący do pomiaru zużycia wody w lokalu jest własnością właściciela tego lokalu, choć można się spotkać z odmiennym poglądem.
  Mam odmienny pogląd, ale ze stereotypowym myśleniem nikt nigdy nie zwyciężył.
  Wodomierz choć obsługuje pojedynczy lokal/ujęcie w lokalu/ to służy do rozliczenia kosztów, którymi jest obciążany Ogół właścicieli lokali - wspólnota. Takie jest jego zadanie.
  Właściciel lokalu mógłby się bez niego obejść i dalej będzie funkcjonował w lokalu. Będzie rozliczany ryczałtem, cokolwiek to miałoby oznaczać.
  Cały więc system rozliczenia zużycia wody i odprowadzenia ścieków jest "częścią wspólną" , podobnie jak instalacja CO .
  •  
   CommentAuthorowner
  • CommentTime27-04-2011
   
  wilkowyje40:Cały więc system rozliczenia zużycia wody i odprowadzenia ścieków jest "częścią wspólną"

  System rozliczeń nie jest rzeczą. To są zasady, ujęte najczęściej w odpowiednim regulaminie rozliczeń kosztów.
  Zasady nie są "częścią wspólną" nieruchomości.
  •  
   CommentAuthora
  • CommentTime27-04-2011 zmieniony [Blog]
   
  "Wodomierz choć obsługuje pojedynczy lokal/ujęcie w lokalu/ to służy do rozliczenia kosztów, którymi jest obciążany Ogół właścicieli lokali - wspólnota."

  Bo tak to wymyśliła WM w uchwale. Uchwała nie może jednak zmieniać stanu własności we wspólnocie. WM tez moglaby sie obyc bez wodomierza, wlasnie rozliczajac ryczałtem.

  "Cały więc system rozliczenia zużycia wody i odprowadzenia ścieków jest "częścią wspólną" , podobnie jak instalacja CO ."

  Instalacja CO jest częścia wspólna w określonych, coraz rzadszych przypadkach - gdy, jak w starych blokach, rury ida pionami i rzeczywiście nie da sie odlaczyc pojedynczego lokalu. W nowych blokach tego problemu nie ma.
  •  
   CommentAuthorEDDIE
  • CommentTime27-04-2011
   
  Wydaje mi się, że ponieważ w takim samym stopniu wodomierz potrzebny jest indywidualnemu właścicielowi, jak i wspólnocie, więc interpretacja własności wodomierza jest dowolna i w praktyce taka, jak wspólnota sobie ustali. Wcale nie chodzi w tym przypadku o zmianę stanu własności przez wspólnotę, czy przez uchwałę wspólnoty. Zmiana nie nastąpi ponieważ jak piszę, interpretacja jest dowolna. Orzecznictwo sądowe w tym temacie dowodzi mojej teorii, ponieważ można znaleźć zgoła odmienne orzeczenia sądów. Nie ma jednomyślności w tym temacie i dalsze dywagacje na temat "czyje wodomierze" prowadzą donikąd.>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Przed kliknięciem "wyślij odpowiedź" pomyśl, co twój post wnosi do tematu? <<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<
 4. EDDIE:Nie ma jednomyślności w tym temacie i dalsze dywagacje na temat "czyje wodomierze" prowadzą donikąd.


  Dlatego, w razie sporu, można wystąpić do sądu, orzeczenie jest wówczas wiążące dla stron procesu.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 5. Lepiej jak wspólnota wymienia wodomierze. Jest taniej (negocjacje), wymiana dotyczy jednego typu, znane są poprzednie stany wodomierzy, wskazujące zużycie wody.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime17-06-2011
   
  a:
  wilkowyje40:"Wodomierz choć obsługuje pojedynczy lokal/ujęcie w lokalu/ to służy do rozliczenia kosztów, którymi jest obciążany Ogół właścicieli lokali - wspólnota."
  Bo tak to wymyśliła WM w uchwale. Uchwała nie może jednak zmieniać stanu własności we wspólnocie.
  "Wymyśliła" i stworzyła w ten sposób prawo (podjęła uchwałę) obowiązujące w danej wspólnocie. Jak jej nikt nie zaskarżył to jest prawem obowiązującym czy się tobie to podoba czy nie.

  a:WM tez moglaby sie obyc bez wodomierza, wlasnie rozliczajac ryczałtem..
  Tak . Właściciele mogliby, zgodnie z twoim tokiem myślenia, rozebrać dom i postawić szałasy ...i nie byłoby problemu z wodomierzami.
  Po wodę chodziliby do bajorka , strumyczka czy studzienki...:bigsmile: UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego