"Strefa Ruchu" - już obowiązuje - od 14 maja 2011

KubaPKubaP Użytkownik
Już obowiązuje nowe przepisy ruchu na terenach prywatnych - Strefa ruchu.

""Od 14 maja 2011 na osiedlowych i prywatnych drogach wewnętrznych mogą pojawić się znaki „Strefa ruchu”.
Będą na nich obowiązywać przepisy ruchu drogowego – a to oznacza, że za przewinienia policja może użytkowników tych dróg karać mandatami. ""


Źródło : http://www.lubin.pl/aktualnosci,14063,sa_znaki_moga_byc_mandaty.html

d_52.jpg

Źródło: http://www.znaki-drogowe.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=125:nowe-znaki-strefa-ruchu&catid=1:nowosci&Itemid=50

Kochani, więc do dzieła, czas robić porządki....

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Opublikowano:

    - rozporządzenie Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 12 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych;

    - rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 marca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.

    Jak komentuje “Gazeta Prawna” właściciele dróg wewnętrznych będą mogli ustawiać na nich znaki z napisem “Strefa ruchu”. Wskutek tego poruszający się po nich kierowcy będą mogli dostać mandaty za popełniane wykroczenia.

    - Kierowcy, którzy będą poruszali się po oznakowanych strefach ruchu, będą odpowiadali za łamanie zasad wynikających z ich oznakowania i za łamanie przepisów dotyczących zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym - podkreśla Wojciech Pasieczny. Wjazd do strefy ruchu zostanie oznaczony znakiem D-52, wyjazd - znakiem D-53.
    Decyzję o ustanowieniu strefy ruchu będzie podejmował każdorazowo właściciel lub zarządca terenu. On także będzie odpowiadał za dostosowanie oznakowania dróg wewnętrznych do wymagań wynikających z obowiązujących przepisów i pokryje koszty zakupu nowych tablic. Redakcja podkreśla, iż właściciele terenów, którzy źle oznakują strefy ruchu, będą mogli zostać ukarani grzywną do 5 tys. zł

    Akty zaczynają obowiązywać od 14 maja br.

    źródło : http://www.droginaszostke.pl/aktualnosci/jest-znak-strefa-ruchu,art-752.html
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano maja 2011
    To samo dotyczy terenu oznakowanego znakiem "strefa zamieszkania".

    strefa_zamieszkania.jpg

    Zgodnie z art. 2 ustawy z 20.06.1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 108, poz. 908 z późn. zmianami) "strefa zamieszkania" jest to obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.
    Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31.07.2002r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych (Dz. U. Nr 170, poz. 1393), określa w § 58 definicję znaku D-40 "strefa zamieszkania". Z przepisu tego wynika m.in., że umieszczone w tej strefie urządzenia i rozwiązania wymuszające powolną jazdę (np. progi zwalniające) mogą nie być oznakowane znakami ostrzegawczymi.

    Szczególne zasady ruchu drogowego, o których mowa w definicji "strefy zamieszkania", to m.in;

    * prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami,
    * możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,
    * prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów w strefie zamieszkania wynosi 20 km/h,
    * zakaz postoju w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu.

    W mojej wspólnocie zamierzamy ustawić taki znak w połączeniu ze znakiem "zakaz ruchu" z tabliczką "nie dotyczy mieszkańców".
  • Opcje
    poldekpoldek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "W mojej wspólnocie zamierzamy ustawić taki znak w połączeniu ze znakiem "zakaz ruchu" z tabliczką "nie dotyczy mieszkańców"."
    EDDIE a będzie lista tych mieszkańców uprawnionych na znaku drogowym? :)
    Teściowej przyjeżdżającej w odwiedziny nie będzie wolno wjechać? :)
    Firmie usługowej do usunięcia usterek w budynku nie będzie wolno wjechać? :)
    Znajomego mieszkającego w waszej wspólnocie też nie odwiedze podjeżdżając samochodem (chodzić daleko nie mogę bo jestem inwalidom)?:)
    Policja będzie sprawdzać adres zameldowania , czy zamieszkania kierowcy pojazdu , czy właściciela pojazdu? :)
    Wytłumacz jak to będzie w Waszej wspólnocie z tym poruszaniem się i parkowaniem.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] poldek:[/cite]
    Wytłumacz jak to będzie w Waszej wspólnocie z tym poruszaniem się i parkowaniem.

    Służę pomocą.
    Otóż znak zakazu ruchu ma uniemożliwić wjazd samochodów osób obcych i niepożądanych, których wspólnota nie ma zamiaru wpuścić i nie życzy sobie ich obecności na własnym terenie. Znajomi, teściowie, kuzyni, serwisanci, inne służby, itp. należą do tej pożądanej kategorii jak się pewnie domyślasz.
    Nie chcemy dopuścić do sytuacji, by na naszym (zbyt małym) terenie zajmowały miejsce samochody "obce".
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Otóż znak zakazu ruchu ma uniemożliwić wjazd samochodów osób obcych i niepożądanych, których wspólnota nie ma zamiaru wpuścić i nie życzy sobie ich obecności na własnym terenie. Nie chcemy dopuścić do sytuacji, by na naszym (zbyt małym) terenie zajmowały miejsce samochody "obce".
    Pomarzyć dobra rzecz, teoria się sprawdza w TWA, ale nie w życiu.
    Już widzę jak EDDIE zrywa się z łoża i biegnie o 3 w nocy, bo na parking zajechał Obcy.
    Może zatrudnicie ciecia.....? Zamienił stryjek siekierkę na kijek...:bigsmile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP, zrobimy to co będziemy uważali za stosowne, tobie nic do tego.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2011
    [cite] EDDIE:[/cite]KubaP, zrobimy to co będziemy uważali za stosowne, tobie nic do tego.
    ""Rób ta co chceta"" - to wasz folwark i wasi poddani ... ale nie wciskaj nam czytającym to forum , że jest jedynie słuszny pogląd, że sprawa wywieszenia tablicy "strefa zamieszkania" rozwiąże sprawę interwencji policji czy straży gminnych na prywatywnych szlakach komunikacyjnych .

    Czy rozumiesz EDDIE jaka jest różnica między: "strefą zamieszkania" a "strefą ruchu":bigsmile:
    [align=right](...) Admin[/align]
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE - na takim poziomie to podyskutuj sobie z ownerem. Na swoim terenie prywatnym stawiaj sobie znaki jakie chcesz, np. "Nie karmić lwów". Odnoszę się do stanowiska
    W mojej wspólnocie zamierzamy ustawić taki znak w połączeniu ze znakiem "zakaz ruchu" z tabliczką "nie dotyczy mieszkańców".
    Jak tak zamierzacie to tak zróbcie. A jak to zrobicie to daj znak na tym forum.Przekanaj mnie faktami a nie dyrdymalami. A na początek doczytaj do końca cytowaną przez ciebie ustawę. Jak będziesz miał juz tą wiedzę to podyskutujemy dalej.
    Przekonaj mnie, że znak strefa zamieszkania nie umożliwia karania przez policję tak samo jak umożliwia to znak strefa ruchu
    A w którym miejscu ja tak twierdziłem? Mamy taki znak przed wjazdem na nasze osiedle. I co? Dzieci sobie grają na niej w piłkę (wolno im) a kierowcy jeżdżą jak wariaci. Policję widzialem raz , jak doszło do włamania do samochodu. Oczywiście Policja może sobie tu stać z fotoradarem a nawet kontrolować kierowców alkomatem. Może ale nie korzysta z tego przywileju, bo ma więcej do roboty na drogach publicznych.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite] Dzieci sobie grają na niej w piłkę (wolno im) a kierowcy jeżdżą jak wariaci.
    Przy oznakowaniu "strefa ruchu" nie wolno bawić się dzieciom (grac w piłkę) na drodze wewnętrznej,
    bo obowiązują takie same przepisy jak na drodze publicznej...:bigsmile:
  • Opcje
    restonreston Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Decyzję o wyznaczeniu strefy zamieszkania podejmuje organ zarządzający ruchem na drogach. Organy zarządzające ruchem na drogach, właściwe dla dróg danej kategorii, określone zostały w art. 10 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który m.in. stanowi, że zarządza ruchem na drogach:

    - krajowych - generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad,
    - wojewódzkich - marszałek województwa,
    - powiatowych i gminnych - starosta,
    - publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych - prezydent miasta,
    - w strefie zamieszkania, z wyjątkiem dróg publicznych - podmioty zarządzające tymi drogami.

    Oznakowanie wyznaczające strefę zamieszkania musi być zawarte w projekcie organizacji ruchu. Projekt organizacji ruchu powinien spełniać wymagania rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. Nr 177, poz. 1729). Przedmiotowe oznakowanie musi odpowiadać wymogom określonym w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220, poz. 2181, z późn. zm.). Zgodnie z wymogami rozporządzenia z dnia 23 września 2003 r. organizację ruchu zatwierdza - na podstawie projektu organizacji ruchu - właściwy organ zarządzający ruchem na drogach (§ 4 ust. 1).

    Wprowadzenie strefy zamieszkania na niepublicznej drodze wewnętrznej (np. na terenie osiedla mieszkaniowego) powoduje, że organy powołane do kontroli ruchu drogowego (m.in. policja, straż miejska lub gminna) są uprawnione do egzekwowania przepisów porządkowych na zasadach ogólnych, określonych w ustawie Prawo o ruchu drogowym oraz w aktach wykonawczych. W związku z powyższym organy te mogą podejmować czynności kontrolne na wszystkich drogach znajdujących się w strefach zamieszkania, zgodnie z kompetencjami określonymi w art. 129 i 129b przywołanej ustawy.
    źródło: sejm.gov.pl
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    KubaP - " I Ty Brutusie przeciwko mnie" !
    Ja nie mówię o " strefie ruchu" ale o "strefie zamieszkania", bo taki znak mam przed osiedlem.
    * prawo pieszego do korzystania z całej szerokości drogi i pierwszeństwo przed pojazdami,
    * możliwość korzystania z drogi przez dziecko w wieku do 7 lat, bez opieki osoby starszej,
    Ja nie wymyśliłem tego znaku, zrobili to mądrzejsi ode mnie.
    Swoją drogą, czy dziecko powyżej 7 lat musi być pod opieką osoby starszej?
    reston - dzięki ,że wykonaleś kawał dobrej, rzetelnej i nikomu nie potrzebnej roboty. Ale skoro jesteś specem od ruchu pytanie z prośbą o wyjaśnienie kwestii
    Prawo o ruchu drogowym, który m.in. stanowi, że zarządza ruchem na drogach:
    - w strefie zamieszkania, z wyjątkiem dróg publicznych - podmioty zarządzające tymi drogami.
    Czyli kto, w przypadku dróg wewnętrznych,osiedlowych?:bigsmile:
  • Opcje
    restonreston Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie, dziękuję, to by była droga do nikąd:tongue:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano maja 2011
    [cite] MirekL:[/cite]KubaP - " I Ty Brutusie przeciwko mnie" !
    Ja nie mówię o " strefie ruchu" ale o "strefie zamieszkania", bo taki znak mam przed osiedlem.
    Żle to odebrałeś, ja tylko uważam, że albo powinna wisieć tablica strefa zamieszkania albo tablica strefa ruchu. Dla mnie te znaki informacyjne są przeciwstawne i co innego oznaczają i inne wynikają prawa i obowiązki dla uczestników ruchu w takiej strefie.
    Np. w strefie zamieszkania - samochód jest "intruzem", w strefie ruchu jest równoprawnych uczestnikiem ruchu.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    reston - nie rozumiem Twojej wypowiedzi.Pytanie jest proste
    Kto jest podmiotem zarządzającym drogami w strefie zamieszkania.Włączyłeś się do dyskusji z pięknym cytatem, tzn. dałeś nam znak ,że masz coś do powiedzenia w tym temacie. I co dalej?:bigsmile:
  • Opcje
    restonreston Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nie dawałem do ciebie żadnych znaków:bigsmile:
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]Kto jest podmiotem zarządzającym drogami w strefie zamieszkania.
    Właściciel lub zarządca tej drogi. W przypadku drogi wewnętrznej na terenie wspólnoty mieszkaniowej - wspólnota.
    Podstawa prawna: art. 8.2 ustawy o drogach publicznych:
    Art. 8.2. Budowa, przebudowa, remont, utrzymanie, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu.

    3. Finansowanie zadań, o których mowa w ust. 2, należy do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga, a w przypadku jego braku - do właściciela tego terenu.

    4. Oznakowanie połączeń dróg wewnętrznych z drogami publicznymi oraz utrzymanie urządzeń bezpieczeństwa i organizacji ruchu, związanych z funkcjonowaniem tych połączeń, należy do zarządcy drogi publicznej.
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner - Ty się rzeczywiście znasz na wszystkim. Przeczytaj to sobie jeszcze raz i się głęboko zastanów.
    W przypadku drogi wewnętrznej na terenie wspólnoty mieszkaniowej - wspólnota.

    Oczekuję wyjaśnień, co to jest "teren wspólnoty"?
    Z jakich środków finansowych będzie to realizowane? Z funduszu specjalnego? Czy z kosztów zaliczek?
    To nie jest sztuka epatować nas umiejętnościa wyszukiwania w wikipedii informacji, sztuką jest ją własciwie zastosować.
    Ja znam ten problem, ale mogę podyskutować z kimś kto ma o tym jakieś pojęcie, albo z kimś ,który nie wie, ale ma ochotę się dowiedzieć.:bigsmile:
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] EDDIE:[/cite]KubaP, zrobimy to co będziemy uważali za stosowne, tobie nic do tego.
    ""Rób ta co chceta"" - to wasz folwark i wasi poddani ... ale nie wciskaj nam czytającym to forum , że jest jedynie słuszny pogląd,

    Wskaż mi w którym miejscu wciskam tutaj komukolwiek, że wyrażam jakiś jedynie słuszny pogląd, albo naucz się czytać, albo przyjmij, że nie masz racji.
    [cite] KubaP:[/cite]
    że sprawa wywieszenia tablicy "strefa zamieszkania" rozwiąże sprawę interwencji policji czy straży gminnych na prywatywnych szlakach komunikacyjnych .

    Nie wiem, co nazywasz "rozwiązaniem sprawy interwencji policji" ale jeśli chodzi o ustawienie znaków "strefa zamieszkania" i "zakaz ruchu", to uważamy, że przede wszystkim pomoże to rozwiązać problem parkowania w miejscach niewyznaczonych i wjazdu nieproszonych gości na nasz prywatny teren. Tylko tyle i aż tyle.
    [cite] KubaP:[/cite]
    Czy rozumiesz EDDIE jaka jest różnica między: "strefą zamieszkania" a "strefą ruchu":bigsmile:
    Tak, rozumiem.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] MirekL:[/cite]owner - Ty się rzeczywiście znasz na wszystkim. Przeczytaj to sobie jeszcze raz i się głęboko zastanów.
    W przypadku drogi wewnętrznej na terenie wspólnoty mieszkaniowej - wspólnota.

    Oczekuję wyjaśnień, co to jest "teren wspólnoty"?

    To teren, którego właścicielem jest wspólnota, inaczej mówiąc wszyscy współwłaściciele członkowie wspólnoty.
    [cite] MirekL:[/cite]
    Z jakich środków finansowych będzie to realizowane? Z funduszu specjalnego? Czy z kosztów zaliczek?
    [/quote]

    W naszym przypadku sfinansowaliśmy to z funduszu eksploatacyjnego.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano maja 2011
    Teren wspólnoty to nieruchomość wspólna.
    Zadałeś pytanie i uzyskałeś odpowiedź.
    [align=right](...) Admin[/align]
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano maja 2011
    [align=right](...) Admin[/align]
    Mam również podobną sytuację, wraz z kupnem mieszkania "zmuszono" mnie do kupna kawałka ulicy. Powstaly 4 WM i "wspólna" ulica. Właściciele tej ulicy (118) nie tworzą "wspólnoty ulicznej". W tej "wspólwłasności" obowiązują zasady kc, a nie uowl. Moglibyśmy teoretycznie wyznaczyć zarządcę tej ulicy, ale w praktyce jest to niemożliwe, wymagaloby jednomyślności. Poszliśmy trochę po bandzie, na granicy prawa, i podpisaliśmy umowę na wspólfinansowanie kosztów. W rozliczeniu jest to pod pozycją " Utrzymanie infrastruktury terenowej". De facto , jest to tak samo rozwiązane jak u EDDIEGO. Ale ja nie wciskam ludziom kitu o "nieruchomości wspólnej" i nieobawiam się ,że kiedyś jakiś "niezadowolony pieniacz" odmówi płacenia, i udowodni to w sądzie. Odrzuciłem propozycję bycia "zarządcą ulicy", bo wiem ,że pojawią się wkrótce problemy, a to z remontem (po 10 latach powoli się wszystko sypie, kostka się zapada), a to z kierowcami, w zimie jest ślisko, są stłuczki wszyscy szukają winnego. Ja wiem ,że nie ma w tej sytuacji idealnego rozwiązania. Jak są małe koszty, nikomu nawet nie "wypada" protestować, ale jak będą duże, znajdzie się wielu (niekierowców) którzy powiedzą : A co nas obchodzą dziury w jezdni!
    Wątek założył KubaP pewną informacja, chwala mu za to. EDDIE wsadził kij w mrowisko. Mają zamiar postawić taki znak, niech próbują, to może zrozumieją,że decyzje podejmie ZDiTM a nie właściciele. [align=right](...) admin[/align]
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano maja 2011
    EDDIE wsadził kij w mrowisko
    Dziwne masz pojęcie o wkładaniu kija w mrowisko.
    Jeśli jest nim informacja, że To samo dotyczy terenu oznakowanego znakiem "strefa zamieszkania", a chodziło o obowiązywanie przepisów ruchu drogowego i o karanie za przewinienia przez Policję, to nie mam pytań.

    Ale jak piszesz "Niech to ocenią inni forumowicze"
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    EDDIE - jak widzisz można porozmawiać merytorycznie.Ja mam podobną sytuację, przy czym znak "Strefa zamieszkania" postawil ZDiTM. Ja osobiście (po cichu, bez zgody organu) doczepiłem tabliczkę "Miejsca parkingowe stanowią własność prywatną członków WM" To taki straszak dla "intruzów". Oczywiście można wzywać i Straz Miejską i Policję na drogę wewnętrzną, ale to jest fikcja, martwa litera prawa. Skuteczniejszymi formami są np. betonowe zapory na chodnikach, blokady miejsc parkingowych. Zapewniam Cię ,że nie otrzymacie zgody na umieszczenie znaku "Zakaz ruchu" na waszym terenie. W naszym kraju system sprawiedliwości bardziej dba o sprawców przewinień i wykroczeń niż właścicieli terenu. Jak zablokujesz koła takiemu "intruzowi" albo go odholujesz, zapłacisz odszkodowanie za " bezprawne" użycie siły. Ja tego nie wymyśliłem , tak po prostu jest.:bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja osobiście (po cichu, bez zgody organu) doczepiłem tabliczkę
    "Miejsca parkingowe stanowią własność prywatną członków WM"
    To taki straszak dla "intruzów".
    Tak robi większość Zarządów właścicielskich w Polsce...:shamed:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.