Umowa o zarządzanie nieruchomością wspólną (zarządca z licencją)

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
edytowano października 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Dziękuję za tak wyczerpujący komentarz w sprawie zawierania umowy i obowiązków administratora nieruchomością wspólnoty.Jestem nowym członkiem wspólnoty mieszkaniowej w małym miasteczku,gdzie nikt z właścicieli nie ma pojęcia o zarządzaniu tego typu,Wszystkie wiadomości czerpiemy z tego portalu .Pozdrawiamy.

Komentarze

  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właśnie taką umowę zawarliśmy teraz z firmą Status, bardzo przydał nam się takie wyczerpujące omówienie. Mamy teraz nadzieję, ze zarządca da sobie radę bo mamy niesamowity bałagan.
  • Opcje
    mireksmireks Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem popełniliście bardzo duży błąd podpisując umowę na czas nieokreślony.Wiem z własnego doświadczenia jak trudno jest rozwiązać umowę w sytuacji gdy zarządca nienależycie wypełnia swoje obowiązki.A że będą duże problemy to pewne ,zarządca jest bardzo miły w momencie reklamowania swoich usług jednak rzeczywistość skrzeczy{podobna sytuacja jak z towarzystwami ubezpieczeniowymi].Mam nadzieję,że spotka was rozczarowanie:cry:
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przedstawiona umowa o zarządzanie z zarządcą praktycznie niczym nie różni się od umowy o administrowanie. <br />Ponieważ od nowego roku nie jest wymagana licencja zarządcy, więc wszystkie umowy będą chyba dotyczyć administrowania. W mojej wspólnocie zarząd zawarł umowę <br />z firmą zarządzającą na administrowanie przekazująć jej uprawnienia zwykłego zarządu. A w ostatnim punkcie stwierdzono " za wykonanie powyższej umowy odpowiefzialny jest zarząd wspólnoty".
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może przeoczyłem, ale nie zauważyłem ani słowa o ustawie własności lokali...
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy zna ktoś jakis wzór umowy pomiędzy wspolnotą a zarządcą ktoremu pwierzono zarząd na podstawie art18.1 ?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    znam...
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano stycznia 2014
    [cite] elan124:[/cite]Ciekawy jest taki wątek: https://forum.zarzadca.pl/dyskusja/5449/zarzadca-zatrudnia-zarzadce-/
    [cite] KubaP:[/cite]znam...

    To świetnie. Ja tez mam. Wymienimy się ? Ja Ci dam oryginalna umowe na " zarządzanie" między Panem K i M a ty mi dasz swoją.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezentowany wzór umowy jest nieprawidłowy.
    Niezgodny z prawem ale przede wszystkim od samego początku realizacja będzie źródłem nieustannych konfliktów. Zwrócił na to uwagę już swego czasu SN - nie może być we wspólnocie dwóch tworów (zarząd wspólnoty i zarządca) odpowiedzialnych za wykonywanie tych samych czynności.
    Skoro właściciele określili sposób zarządu i reprezentacji w ten sposób, że wybrany zarząd samodzielnie z mocy ustawy wykonuje czynności zwykłego zarządu to taka umowa nie może tego zmieniać, że wykonuje te czynności jakaś firma zewnętrzna.
    Po pobieżnej tylko analizie do wyrzucenia w § 2 są pkty: 9-12, 13-14, 16-21.
    § 5 cały do wywalenia. Wszystkie wyrazy "najemca" do wykreślenia.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] Gość Zarzadca.pl:[/cite]Przedstawiona umowa o zarządzanie z zarządcą praktycznie niczym nie różni się od umowy o administrowanie. <br />Ponieważ od nowego roku nie jest wymagana licencja zarządcy, więc wszystkie umowy będą chyba dotyczyć administrowania. W mojej wspólnocie zarząd zawarł umowę <br />z firmą zarządzającą na administrowanie przekazująć jej uprawnienia zwykłego zarządu. A w ostatnim punkcie stwierdzono " za wykonanie powyższej umowy odpowiefzialny jest zarząd wspólnoty".

    Zakres zarządzania jest znaczenie szerszy niż samo administrowanie, zarządzanie to przede wszystkim reprezentacja wspólnoty mieszkaniowej na zewnątrz i w stosunkach pomiędzy wspólnotą a właścicielami, a zatem przede wszystkim zawieranie umów, ale także i kierownictwo, to podmiot zarządzający podejmuje, np. decyzje o sposobie głosowania.
    Zniesienie licencji nie wyklucza zawierania umów o zarządzanie - jednak tutaj zwykle będzie konieczne określenie sposobu zarządu, czyli modyfikacja zasad ustawowych, zgodnie z którymi zarządzanie leży w gestii organu jakim jest zarząd.
    Zarządzać może również inny podmiot - zarządca w rozumieniu art. 18 uwl - czyli pełnomocnik umocowany przez właścicieli- aby udzielenie takiego umocowania było możliwe w pierwszej kolejności właściciele winni zawrzeć między sobą umowę o sposobie zarządu - wszyscy właściciele - wyjątek - podczas wyodrębniania lokali - w pierwszej umowie można zawrzeć zapis o tym - będzie wywoływał skutek w stosunku do pozostałych (przy wyodrębnianiu sukcesywnym).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zarzadca napisał:
    Zarządzać może również inny podmiot - zarządca w rozumieniu art. 18 uwl - czyli pełnomocnik umocowany przez właścicieli- aby udzielenie takiego umocowania było możliwe w pierwszej kolejności właściciele winni zawrzeć między sobą umowę o sposobie zarządu - wszyscy właściciele - wyjątek - podczas wyodrębniania lokali - w pierwszej umowie można zawrzeć zapis o tym - będzie wywoływał skutek w stosunku do pozostałych (przy wyodrębnianiu sukcesywnym).
    Warto także zapoznac się z tym wyrokiem:
    Wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 07.02.2013 roku sygn. akt V ACa 791/13
  • Opcje
    Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    cyt. "2. Przedmiot umowy. <br />2.1.Przedmiotem umowy jest świadczenie usług w zakresie zarządzania nieruchomością w rozumieniu art. 185 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) na rzecz Wspólnoty Mieszkaniowej."<br /> <br />hm ... ciekawe odesłanie do uchylonego przepisu prawnego <br />Może mała aktualizacja umowy by się przydała?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.