Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

gab, KubaP, blazejh, wp44, Michał, kamil_w, koziorozka, Prezesod13lat, azygnerski, Agnieszka1980, wspolnota2, norbert, lolekanabolek, waleczny, man, drops, Haneczka

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

1. Pierwszy komentarz do artykułu: Umowa - dostarczanie wody do lokalu
    Na podstawie innych ustaw (dotyczacych mediów)
    zarządca nieruchomości zabudowawnej budynkami wielolokalowymi zarządza dostawą wody i odbiorem ścieków do lokali i z lokali. podpisując umowe z dostawca wody nie w imieniu wspólnoty lecz w imieniu właścicieli lokali.
    I dlatego jako pośrednik powinien mieć podpisana umowe z włascicielami lokali .W sprawach dotyczacych nieruchomości wspólnej właściciele lokali maja także statut prawny członka wspolnoty jako współwłaściciele NW
    W sprawach dotyczacych lokali niw maja statutu członka wspólnoty poniewaz lokal nie jest elementem NW
    UWL w ogóle nie reguluje dostaw mediów do lokali.
    Projekt tej umowy rozszerza zakres uprawnień wspólnoty o lokale co jest sprzeczne z UWLI ja bym jejj nie podpisał.
    I co wtedy?
    •  
      CommentAuthorważek
    • CommentTime20-06-2013

zarządca nieruchomości zabudowawnej budynkami wielolokalowymi zarządza dostawą wody

- co to za radosna twórczość?
    Co ma zarządca nieruchomości do zarządzania dostawami wody?
    Proszę poczytać sobie ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków - kto jest odpowiedzialny za dostawę wody do budynku wielolokalowego, kto jest uprawniony do zamontowania wodomierzy tzw. lokalowych itd. Dobrze też byłoby zapoznać się z ustawą prawo budowlane i zrozumieć definicję "zarządcy budynku" - napewno nie jest nim zarządca nieruchomości nawet z licencją.
    Projekt tej umowy rozszerza zakres uprawnień wspólnoty o lokale co jest sprzeczne z UWLI

Ja wogóle się dziwię jak fachowy portal mógł zamieścić taki wzór umowy niezgodnej z prawem przede wszystkim.
    Umowy nikomu niepotrzebnej bo wygląda to tak jakby wszyscy właściciele (wspólnota) zawierali umowę z wszystkimi właścicielami - w tym wypadku w sprawie dostawy wody i wodomierzy - paranoja!
    Tego rodzaju sprawy wewnątrz wspólnoty reguluje się uchwałami.
    Tak na szybko, po pobieżnej analizie zapisów tej umowy:
    - cały pkt 3 niezgodny z ustawą o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków
    - pkt 4.2 b_zdura do kwadratu
    - pkt 4.6 (o odsetkach) jest niezgodny z prawem
    - pkt 4.7 niezgodny z UoWL
    Pomijam cały szereg sformułowań całkowicie abstrakcyjnych, dziwnych głupich wręcz i chociażby ze względu na to nigdy jako właściciel nie zgodziłbym się na podpisanie czegoś takiego.
  2. Spokojnie Panie Ważek. Oto odpowiedź

Co ma zarządca nieruchomości do zarządzania dostawami wody?
    Cytat z ustawy:
    5. Jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym lub budyn-kami wielolokalowymi, umowa, o której mowa w ust. 1, jest zawierana z ich właścicielem lub z zarządcą.
    •  
      CommentAuthorważek
    • CommentTime20-06-2013 zmieniony

Tyle razy to było wyjaśniane ale powtórzę po raz drugi:
    - właścicielem budynku wielolokalowego są wszyscy właściciele we wspólnocie (gdy lokale wszystkie wykupione) lub SP (UG, UM) czasami spółdzielnia lub samorząd terytorialny
    - zarządcą budynku wielolokalowego w wypadku wspólnoty są również wszyscy właściciele, w budynku spółdzielni - spółdzielnia.
    Mówiąc w skócie i uproszczeniu - zarządcą budynku (lub zarządcą obiektu budowlanego) jest ten podmiot który w świetle prawa budowalnego ma prawo dysponowania nieruchomością dla celów budowlanych.
    W żadnym z tych kryteriów nie ma miejsca na zarządców nieruchomości bo to zupełnie inna "para kaloszy".
    Zgodnie z UoZZwWiOŚ pwik podpisuje umowę z właścicielem budynku czyli wspólnotą.
    --------
    To moja jedyna polemika z tobą Serwik bo nie mam zamiaru bawić się w nauczyciela elementarza z czlowiekiem o tak trudno przyswajalnej elementarnej wiedzy tłumacząc ci po kilka razy znaczenie pojedynczych wyrazów, jak to drzewiej usiłowali robic także inni użytkownicy.
  3. Włascicielem budynku wielolokalowego nie sa wszyscy własciciele we wspólnocie tylko wszyscy wlascicile lokal iw w
    tym budynku. Prosze nie mieszać w to wspolnoty.
    Stwierdzenie że wspólnota jest włascicielem budynku wielolokalowego ( marzenie zarzadców.) to juz czysta paranoja
    Twoja "interpretacja" oparta jest na jednym błędzie pojęciowym.
    Utożsamiacie czlonka wspólnoty z włascicielem lokalu.
    Tymnczasem statut prawny członka wspólnoty własciciele maja tylko w zakresie zarzadzania nieruchomością wspólną a jedyną własnościa wspólnoty jest tz. majatek wspolnoty
  4. Muszę przyznać, że po raz pierwszy na tym forum spotkałem się takim idiotycznym stanowiskiem reprezentowanym przez serwika. Tego uczą na kursach zarządców?
    No comments.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    •  
      CommentAuthorelan124
    • CommentTime21-06-2013

Gość Zarzadca.pl (serwik): Utożsamiacie członka wspólnoty z właścicielem lokalu
    jeżeli właściciel lokalu nie jest pojęciem tożsamym z członkiem wspólnoty, to jaka jest różnica pomiędzy nimi ?
  5. To jest świetny chwyt socjotechniczny - palnięcie głupoty i już dyskusja rusza.:bigsmile:
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime21-06-2013

Praktyk-realista:To jest świetny chwyt socjotechniczny - palnięcie głupoty i już dyskusja rusza.:bigsmile:

przecież na forach o to chodzi .
    Fora żyją z reklam , a jak nie ma na nim ruchu, to i reklamodawcy uciekają ... karuzela się kreci ... UoWL ; UoGN ;
  6. Gość Zarzadca.pl (serwik): Utożsamiacie członka wspólnoty z właścicielem lokalu
    jeżeli właściciel lokalu nie jest pojęciem tożsamym z członkiem wspólnoty, to jaka jest różnica pomiędzy nimi ?

Trzeba rozróżnić dwa pojęcia:
    1. Właściciel lokalu jako notarialny wląściciel nieruchomości lokalowej
    2.Właściciel lokalu jako osoba która z na mocy USTAWY oWL
    uzyskuje prawa i obowiązki dotyczace przymusowej własności wspólnej ( nieruchomości wspolnej..
    Gdyby to były pojęcia tożsame w sensie te same uprawn ienia , te same obowiązki i odpowiedzialność to rzeczywiście budynek wielolokalowy byłby własnościa wspólnoty czyli ułomnej osoby prawnej i funkcjonowałby wyłącznie w oprciu o UW ale to prowadzi do tragicznej sprzeczności , bo wtedy lokale byłyby częścią nieruchomości wspólnej czyli także własnością wspólnoty, czyli ...nieruchomośc wspólna by nie istniała.
  7. :shocked:
    Skąd Ci się to wszystko bierze? Właścicielem budynku wielolokalowego są członkowie wspólnoty, ponieważ będąc właścicielami mieszkania nabywają oprócz mieszkania również udział w częściach wspólnych. Więc na całość własności budynku składają się mieszkania (własność prywatna) oraz części wspólne (współwłasność), a obie te "rzeczy" należą do członków wspólnoty.
  8. Moi drodzy !

Więc finalnie ten dokument jest zgodny z prawem i powinien być zawarty pomiędzy mną ( włąścicielemlokalu) a Wspólnotą ( jako podmiotem prawnym) czy też nie ??

Wydaje mi się że ze względu na problemy ( w tym nadużycia) jakaś forma uregulowania jest potrzebna ?
    •  
      CommentAuthorKubaP
    • CommentTime11-04-2015 zmieniony

Gość Zarzadca.pl:(Nowicjusz) Moi drodzy !

Więc finalnie ten dokument jest zgodny z prawem i powinien być zawarty pomiędzy mną ( właścicielem lokalu) a Wspólnotą ( jako podmiotem prawnym) czy też nie ??

Wydaje mi się że ze względu na problemy ( w tym nadużycia) jakaś forma uregulowania jest potrzebna ?
    Kolejny papier , którego "władza" jest wątpliwa , bo ...

niezależnie czy będzie taka umowa czy nie, to koszty i jakie wykazuje wspólnota, pokrywasz Ty jako właściciel lokalu , do wysokości posiadanego udziału w NW.
    To jest podstawowy podział .
    Wspólnoty opomiarowując poszczególne lokale wybierają "mniejsze zło" i dają więcej sprawiedliwości w podziale kosztów. UoWL ; UoGN ;
    •  
      CommentAuthortajfun
    • CommentTime11-04-2015

Kuba P
    Wspólnoty opomiarowując poszczególne lokale wybierają "mniejsze zło" i dają więcej sprawiedliwości w podziale kosztów.

Ale są lokale opomiarowane przez wspolnoty z majątku wspólnoty. i są lokale opomiarowane przez inwestora za które to opomiarowanie zapłacili właściciele lokali przy zakupie. A to jest dość istotna różnica.Ale domyślam się że dla Ciebie -żadna.
    •  
      CommentAuthorKubaP

tajfun: Ale są lokale opomiarowane przez wspolnoty z majątku wspólnoty.
    nie z majątku wspólnotowego tylko z funduszu celowego ... a to jest wielka różnica ...
    a jak tak nie jest, to mamy do czynienie patologią , niewłaściwym gospodarowaniem majątkiem wspólnoty

Dla mnie ważniejszy jest jednolity system rozliczania kosztów zakupu wody , a dopiero wtórnie kto jest właścicielem wodomierzy i kto je montował po raz pierwszy

tajfun:i są lokale opomiarowane przez inwestora za które to opomiarowanie zapłacili właściciele lokali przy zakupie.
    A to jest dość istotna różnica.
    Ale domyślam się że dla Ciebie - żadna.
    a jaka to jest różnica, bo kto inny za to zapłacił?
    przecież przy kolejnej wymianie np po 5 latach, można tak to zorganizować, że zapłacą właściciele lokali niezależnie kim są z funduszu celowego, aby zachować jednolity system rozliczania oparty na jednolitych w klasie dokładności pomiaru wodomierzach a nie podtrzymywać status quo i każdy sobie rzepkę skrobie ; od Sasa do lasa . UoWL ; UoGN ;
    •  
      CommentAuthortajfun

Kuba P:
    nie z majątku wspólnotowego tylko z funduszu celowego ... a to jest wielka różnica ...
    a jak tak nie jest, to mamy do czynienie patologią , niewłaściwym gospodarowaniem majątkiem wspólnoty

A tak dla uściślenia . Fundusze celowe nie są elementem majątku wspólnoty? Myślałem że są. Ostatecznie FR to też fundusz celowy.
    Mam pytanie. Skąd wiesz ( jak to księgujesz) czy ktoś wpłacił na fundusz celowy jeżeli ktoś jest dłużnikiem.
    •  
      CommentAuthorKubaP

tajfun: A tak dla uściślenia .
    Fundusze celowe nie są elementem majątku wspólnoty? Myślałem że są.
    Ostatecznie FR to też fundusz celowy.
    Hmmm , jakby ci to wytłumaczyć...
    Fundusz celowy odnosi się do jednego celu np. wymiany lub legalizacja wodomierzy, gromadzenie środków na termomodernizacje , ect ... i nie wolno ich użyć do innych celów np.: zapłaty za energie cieplna

Fundusz remontowy (to taki wielki worek bez dna) służy wielu celom wynikającym z Pl. Rem. i jest zapleczem finansowym dla Planu remontowego NW na dany rok lub lata przyszłe. UoWL ; UoGN ;
    •  
      CommentAuthortajfun
    • CommentTime11-04-2015

OK Jasne wyjaśnienie . Nie mam pytań . Rozumiem jednak że fundusz celowy to także majątek wspólnoty.
    •  
      CommentAuthorKubaP

tajfun:OK Jasne wyjaśnienie . Nie mam pytań . Rozumiem jednak że fundusz celowy to także majątek wspólnoty.
    ale w tym znaczeniu, że właściciele lokali mogą zawiązać / rozwiązać fundusz celowy ,
    ale nie mogą zmienić przeznaczenia na inny cel niż został uchwalony UoWL ; UoGN ;
    •  
      CommentAuthortajfun

Jasne. Ale mam jeszcze jedno pytanie ( już ostatnie) . W Regulaminie rozliczenia mediów, mamy zapis że podliczniki lokalowe i sterowniki są własnością własciciela lokalu.
    Oczywiście legalizowała i wymieniała je wspolnota . OK nie wchodźmy w szczególy. Natomiast jak powinno wyglądać rozliczenie. Mieliśmy FS na ta czynność. Ja myślę że jeśli te liczniki sa własnością włascicieli, to wspolnota powinna rozliczyć sie z każdym właścicielem. TYmczasem na rocznym zebraniu rozliczono to jak rozlicza sie NW. Podano kwote zakupu, zapłatę za wymiane i legalizacje wszystkich liczników i tyle. Nawet nie podano różnicy między suma wpłat a kosztami.
    •  
      CommentAuthorKubaP

tajfun:Jasne. Ale mam jeszcze jedno pytanie ( już ostatnie) .

Natomiast jak powinno wyglądać rozliczenie. Mieliśmy FS na ta czynność. Ja myślę że jeśli te liczniki sa własnością włascicieli, to wspolnota powinna rozliczyć sie z każdym właścicielem.
    1 :1 , ile ma urządzeń obsługujących jego lokal to tyle płaci

tajfun: TYmczasem na rocznym zebraniu rozliczono to jak rozlicza sie NW. Podano kwote zakupu, zapłatę za wymiane i legalizacje wszystkich liczników i tyle. Nawet nie podano różnicy między suma wpłat a kosztami.
    O patologi w twojej wspólnocie nie będę się wypowiadał , dla mnie jest to kreatywna ewidencja pozaksięgowa WM

Preferowany przeze mnie wzór sprawozdania finansowego masz tutaj PRZYKŁAD 2
    http://www.zarzadca.eu/wiki/wzor_-_sprawozdanie_finansowe

To ogół właścicieli decyduje o wzorze, nie administrator czy Zarząd. UoWL ; UoGN ;
    •  
      CommentAuthortajfun
    • CommentTime11-04-2015

Dzięki! Kuba czy nie można tak zawsze?
    •  
      CommentAuthorKubaP

tajfun:Dzięki! Kuba czy nie można tak zawsze?
    Można , ale to nie zależy tylko ode mnie, tylko od zasady "jak Bóg kubie, tak Kuba bogu ":wink: UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako

Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego