Administrator nie podpisuje umów wspólnoty

Gość Zarzadca.plGość Zarzadca.pl Użytkownik
edytowano sierpnia 2016 w Zarządzanie Nieruchomościami
W mojej wspólnocie umowy podpisuje właściciel firmy administrującej a zarząd praktycznie nic nie robi, pojawia się na zebraniach, są to trzy panie, które nawet nie do końca rozumieją na czym polega zarządzanie. U mojej mamy podobnie -zarządca o wszystkim decyduje i zarząd właścicielski, który nie ma dostępu do konta.

Komentarze

  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    „Wspólnota Mieszkaniowa wyraża zgodę na wykonanie projektu oraz remontu instalacji elektrycznej w budynku i upoważnia S. do podpisania umowy z wykonawcą...Została zaskarżona do sądu i obie instancje nie miały żadnych wątpliwości: uchwałą narusza prawo ze względu na zbyt daleko idącą ogólnikowość...W dodatku, jak to wynika ze stanu sprawy udzielono w niej pełnomocnictwa do dokonania czynności podmiotowi, który jedynie administruje, a nie pełni funkcji zarządu a Wspólnota Mieszkaniowa wyraża zgodę i udziela pełnomocnictwa Zarządowi Wspólnoty.
    Jest to jeden z niewielu sądów w Polsce (sąd w Szczecinie), w którym sędziowie znają doskonale UoWL a przede wszystkim realia wspólnotowe. Tym wyrokiem sąd precyzyjnie obnażył powszechną patologię we wspólnotach - tolerowaną w wielu innych sądach - w których "ogon merda psem" czyli administrator licencjonowany a jakże, rządzi zarządem i właścicielami na dodatek dysponując nieograniczenie kontem wspólnoty.
    To by było jeszcze nic, ale najgorsze jest to, że w wielu sądach uważają to za zgodne z prawem i sędziowie potrafią napisać taką b_e_nię, że cytuję: "zatrudniony przez zarząd wspólnoty licencjonowany zarządca w charakterze administratora jest zarządem i ma samodzielne prawo ustalania opłat, nakładania na właścicieli kar finansowych i rozporządzania kontem oraz danymi właścicieli" - koniec cytatu. Wydawałoby się że to niemożliwe, paranoja, żaden sędzia nie może być tak ciemny (niestety aż sześciu się popisało) - nie to rzeczywistość wspólnotowa na salach sądowych kreowana przez nieuków.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    Gość Zarządca.pl (Justyna33): W mojej wspólnocie umowy podpisuje właściciel firmy administrującej a zarząd praktycznie nic nie robi, pojawia się na zebraniach, są to trzy panie, które nawet nie do końca rozumieją na czym polega zarządzanie. U mojej mamy podobnie -zarządca o wszystkim decyduje i zarząd właścicielski, który nie ma dostępu do konta.

    Administrator/zarządca, który pomaga Zarządowi ustawowemu (tzn. wybranemu na podstawie art. 20 Ustawy o własności lokali) w administrowaniu nieruchomością wspólną, może podpisywać umowy z innymi firmami usługowymi, ale musi mieć do tego upoważnienie Zarządu. Możliwe, że powyższe upoważnienie Zarząd może nadać dopiero po uchwale wyrażającej zgodę na dokonanie czynności. Tu, .. nie wiem czy dokonanie czynności upoważnienia administratora do podpisywania umów z osobami trzecimi przekracza zakres zwykłego zarządu. Możliwe też, że administrator za każdym razem, gdy będzie podpisać umowę, powinien otrzymać upoważnienie od Zarządu.

    Chyba prościej, gdy umowy podpisuje Zarząd (a nie administrator), ponieważ to Zarząd jest organem wspólnoty, a administrator pracownikiem wspólnoty. Co do kontrowersji wokół relacji między zarządcą a administratorem, to nie chcę się wypowiadać. Jednak należy powiedzieć, że Zarząd (a nie zarządca) Wspólnoty mieszkaniowej jest władny do każdej czynności prawnej (tylko że niektóre czynności muszą odbyć się za zgodą całej Wspólnoty, czyli większości mieszkańców (liczonych udziałami itd, ewentualnie liczonych: jeden głos na jednego właściciela).
    A na marginesie, ten ostatni sposób może zaistnieć pod warunkiem, że w uchwale będzie czarno na białym napisane, że liczenie odbywa się jeden głos na jednego mieszkańca.)

    Mam nadzieję, że nie narażę się nikomu tym wpisem. :smile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Gość Zarzadca.pl:(Justyna33)[/cite]W mojej wspólnocie umowy podpisuje właściciel firmy administrującej a zarząd praktycznie nic nie robi, pojawia się na zebraniach, są to trzy panie, które nawet nie do końca rozumieją na czym polega zarządzanie. U mojej mamy podobnie -zarządca o wszystkim decyduje i zarząd właścicielski, który nie ma dostępu do konta.
    Jest to nieprawidłowe . Umowy na obsługę części wspólnych podpisuje Zarząd WM, ale jest coś takiego, jak pełnomocnictwo udzielone notarialnie ... stąd, takie są rozbieżne orzeczenia sądowe :wink:

    Orzeczenia sądowe nie dotyczą wszystkich wspólnot, ale tych, które występują, jako strona w wyroku.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite] Jest to nieprawidłowe . Umowy na obsługę części wspólnych podpisuje Zarząd WM, ale jest coś takiego, jak pełnomocnictwo udzielone notarialnie ... stąd, takie są rozbieżne orzeczenia sądowe :wink:

    Orzeczenia sądowe nie dotyczą wszystkich wspólnot, ale tych, które występują, jako strona w wyroku.

    Jakie pełnomocnictwo notarialne masz na myśli?
    Zarząd nie może upoważnić administratora do wypełnienia zastrzeżonych dla niego funkcji, forma notarialna tego nie zmieni.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    ...Zarząd nie może upoważnić administratora do wypełnienia zastrzeżonych dla niego funkcji,
    Dokładnie! - szkoda tylko, że większość sędziów "o tym nie wie".
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    Ange -iisica
    ponieważ to Zarząd jest organem wspólnoty, a administrator pracownikiem wspólnoty.
    Szkoła Gecona . Zrozum że adminstrator nie może być pracownikiem wspolnoty., chociazby z tego powodu że pracownikiem może być tylko osoba fizyczna, a administratorem może być i często także jest osoba prawna. Zależność pomiędzy wspolnota i działającym za wspolnotę zarządem wyrazona jest nie poprzez umową o pracę a umowe zlecenie lub inną umowe cywilnoprawną.
    Twierdzenie że administrator jest pracownikiem wspolnoty wynika z niezrozumienia różnicy pomiędzy pojęciem pracodawca a pojęciem, prawa pracodawcy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    [cite] Zarządca:[/cite]Jakie pełnomocnictwo notarialne masz na myśli?
    Zarząd nie może upoważnić administratora do wypełnienia zastrzeżonych dla niego funkcji, forma notarialna tego nie zmieni.
    A kto /Co zabroni z cedować cześć obowiązków na administratora. ?
    Pełnomocnictwo musi byc szczegółowe czyli musi być wymienione jakie umowy może podpisywać np. na dostawę mediów do nieruchomości , czy energii elektrycznej do części wspólnych , ect.
    [b]pełnomocnictwo szczególne[/b], zwane też przez przedstawicieli nauki prawa specjalnym, udzielane dla podjęcia ściśle określonej czynności prawnej. Takiego pełnomocnictwa może wymagać ustawa, np. do zbywania i obciążania nieruchomości wymagane jest pełnomocnictwo do poszczególnej czynności (art. 1093 k.c.), zaś jej podjęcie z naruszeniem tego przepisu jest działaniem bez umocowania (zob. art. 109 k.c.).
    
    W UoWL nie ma zapisu, że to zarząd pospisuje osobiście umowy i że nie może udzielić pełnomocnictwa osobom trzecim.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano sierpnia 2016
    Tajfun:
    Szkoła Gecona
    .
    Zrozum że adminstrator nie może być pracownikiem wspolnoty., chociazby z tego powodu że pracownikiem może być tylko osoba fizyczna, a administratorem może być i często także jest osoba prawna. Zależność pomiędzy wspolnota i działającym za wspolnotę zarządem wyrazona jest nie poprzez umową o pracę a umowe zlecenie lub inną umowe cywilnoprawną.
    Twierdzenie że administrator jest pracownikiem wspolnoty wynika z niezrozumienia różnicy pomiędzy pojęciem pracodawca a pojęciem, prawa pracodawcy.

    Mówienie, że administrator jest pracownikiem Wspólnoty, to jest, tylko w pewnym sensie powiedzeniem potocznym. Z kim właściwie Wspólnota Mieszkaniowa podpisuje umowę o administrowanie? Z firmą czy z osobą? Generalnie przyjmuje się, że administruje firma, ale umowa o administrowanie zawsze jest imienna, to znaczy, że jest w niej wymieniona osoba z którą wspólnota podpisuje umowę, Np.: osoba X, prowadząca działalność gospodarczą pod firmą (tu nazwa firmy , adres itd.) A zatem umowa jest z osobą, jak by na to nie patrzeć. Tak, owszem umowa administratora nie jest umową o pracę i w tym sensie nie można powiedzieć, że administrator jest pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jednak praca na podstawie umowy-zlecenia też jest pracą, tyle że na podstawie innej umowy (umowy cywilno-prawnej) niż umowa o pracę. To jest tyle na ten temat Tajfun. Nie będę się z Tobą kłócić, bo nie mam na to zdrowia.

    Co do tego, że to szkoła.. Gecona, no to co ja mam Ci powiedzieć.. przyłożył się facet, żeby mnie wyszkolić i masz babo placek.. Ponadto jeszcze mam na karku swoją głowę i rozumu trochę. Capito?

    Tajfun. Jeszcze jedno. Napisałam wyżej, że co do kontrowersji wokół relacji między zarządcą a administratorem, to nie chcę się wypowiadać. I nie chcę.To jest trudny i zawiły temat. Nawet sądy sobie z tym nie radzą, żeby określić gdzie zaczyna się i kończy odpowiedzialność/władza administratora/zarządcy. No to cóż my Tajfun.. Jeśli chcesz się nerwowo wykańczać, to możesz to robić, ale nie tędy droga przyjacielu.
    Tylko sytuacja, gdy istnieje Zarząd ustawowy Wspólnoty, jest dla mnie zrozumiała. Wtedy we Wspólnocie rządzi Zarząd, a pomaga jej administrator, który tylko wykonuje wolę Zarządu.
    Co do zarządcy, nie wypowiadam się.
    Kuba P: A kto /Co zabroni z cedować cześć obowiązków na administratora. ?
    Dobre pytanie Kuba:smile:
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ange-lisica: ...jest, tylko w pewnym sensie powiedzeniem potocznym.
    Dokładnie tak!
    Jednak praca na podstawie umowy-zlecenia też jest pracą, tyle że na podstawie innej umowy
    To jest oczywiste - mówiąc o pracodawcy-pracobiorcy w naszym wspólnotowym rozumieniu, chodzi niejako o "podległość słuzbową", kto komu - bo to jest wtedy oczywiste w tych jak słusznie zauważyłaś niejasnych relacjach gdy "ogon merda psem" czyli administrator rządzi zarządem i wspólnotą. Zawsze przytaczam ten przykład, że nie może dyrektor szkoły podlegać woźnemu.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano września 2016
    [cite] gecon:[/cite]
    Ange-lisica: ...jest, tylko w pewnym sensie powiedzeniem potocznym.
    Dokładnie tak!
    Jednak praca na podstawie umowy-zlecenia też jest pracą, tyle że na podstawie innej umowy
    To jest oczywiste - mówiąc o pracodawcy-pracobiorcy w naszym wspólnotowym rozumieniu, chodzi niejako o "podległość słuzbową", kto komu - bo to jest wtedy oczywiste w tych jak słusznie zauważyłaś niejasnych relacjach gdy "ogon merda psem" czyli administrator rządzi zarządem i wspólnotą. Zawsze przytaczam ten przykład, że nie może dyrektor szkoły podlegać woźnemu.
    Tak , tak . TYlko jak juz sie uzywa pewnych pojęć w sensie zwyczajowym, potocznym czy intencjonalnym to dobrze to jakoś dać do zrozumienia ( np: ujmując w cudzysłów) a ...dopiero wtedy wysyłać innych do słownika języka polskiego , czy zarzucać im nieznajomość podstawowych pojęć.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tajfun: Tak , tak . TYlko jak juz sie uzywa pewnych pojęć w sensie zwyczajowym, potocznym czy intencjonalnym to dobrze to jakoś dać do zrozumienia ( np: ujmując w cudzysłów) a ...dopiero wtedy wysyłać innych do słownika języka polskiego , czy zarzucać im nieznajomość podstawowych pojęć.

    No dobrze, dobrze. Nie będę już nigdy pisać, że administrator jest pracownikiem Wspólnoty. Czy bardziej by Ci Tajfunie odpowiadało stwierdzenie, że administrator świadczy usługi administrowania? Ok, no to będziesz tak miał Tafun.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale ja chyba cytowalem post Gecona . Ty sprawe wyjaśniłaś i nie musisz mi sie tłumaczyc.
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jam Ci się nie tłumaczę Tajfunie, lubię każdą sprawę wyjaśnić do samego końca i nie chować urazy.

    Nowy doklejony: 22.09.16 14:33
    Zarządca: Zarząd nie może upoważnić administratora do wypełnienia zastrzeżonych dla niego funkcji, forma notarialna tego nie zmieni.
    Tak, zgadzam się. Trzeba to po-napisywać złotymi zgłoskami gdzie się da.
    Kurczę.. Wzięłam wczoraj do ręki wezwanie na zebranie (z tego roku) oraz inne dokumenty z owego zebrania. Patrzę, a tam same pieczątki i podpisy administratora i jego pracowników. Nawet projekty uchwał są podpisane przez administratora i "poklepane" jego pieczątką. :confused: Ale to chyba nie znaczy, że sprawozdanie roczne jest nieważne?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2016
    W UoWL nie ma zapisu, że to zarząd pospisuje osobiście umowy i że nie może udzielić pełnomocnictwa osobom trzecim.

    ************************************************************************************************************************************************************************************************************
    Wzięłam wczoraj do ręki wezwanie na zebranie (z tego roku) oraz inne dokumenty z owego zebrania.
    wzywać to sobie może prokurator , komornik , sąd, ale nie Administrator
    Patrzę, a tam same pieczątki i podpisy administratora i jego pracowników.
    Nawet projekty uchwał są podpisane przez administratora i "poklepane" jego pieczątką. :confused:
    Ale to chyba nie znaczy, że sprawozdanie roczne jest nieważne?
    projekty uchwał to sobie może podpisywać bo to ma charakter zawiadomienia
    ale uchwały już podjęte to nie , chyba że był wybranym przewodniczącym zebrania właścicieli lokali ...
    Przy tym, jak wskazuje się w judykaturze (zob. uzasadnienie wyroku SA w Katowicach z dnia 08.02.2013 r., V ACa 533/12), do sprawozdania winny być także załączone kopie dokumentów stanowiących podstawę sporządzenia zestawienia przychodów i wydatków wspólnoty, w tym kopie faktur wystawionych przez dostawców mediów, by umożliwić członkom wspólnoty dostępu do informacji o jej kondycji finansowej oraz kontroli pracy zarządu, co ma również służyć ochronie wspólnoty przed ewentualnymi nadużyciami.
    
    Źródło: http://www.administrator24.info/artykul/id6010,co-nowego-w-orzecznictwie-sprawozdanie-zarzadu-wspolnoty-mieszkaniowej-zaklocanie-ciszy-w-budynkach-wielorodzinnych
    

    W większości wspólnot mieszkaniowych funkcjonuje ustawowy model sprawowania zarządu, zwykle pełnią go zarządy wieloosobowe. W takim przypadku, zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o własności lokali  oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj członkowie zarządu.
      
    Przepis ten jednak nie ma zastosowania w odniesieniu do sprawozdania finansowego, ponieważ [b]sprawozdanie finansowe nie jest oświadczeniem[/b] - woli wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 5 listopada 2012 roku (sygn. akt: I ACa 990/12).
    źródło: http://www.zarzadca.pl/komentarze/1946-sprawozdanie-finansowe-podpisy-dwoch-czlonkow-zarzadu-nie-wystarcza
    
  • Opcje
    Ange-lisicaAnge-lisica Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P.: zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o własności lokali oświadczenia woli za wspólnotę mieszkaniową składają przynajmniej dwaj członkowie zarządu.

    Kuba P: Przepis ten jednak nie ma zastosowania w odniesieniu do sprawozdania finansowego, ponieważ sprawozdanie finansowe nie jest oświadczeniem - woli wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 5 listopada 2012 roku (sygn. akt: I ACa 990/12).

    Tak, dokumentacja sporządzana przez osobę, która posiada uprawnienia uregulowane w ustawie o rachunkowości, winna być podpisana przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych.

    Ale dalej jest napisane (a tego już nie przytoczyłeś Kubo P), że dokumenty sporządzane przez osobę, która posiada uprawnienia uregulowane w ustawie o rachunkowości muszą być również podpisane przez kierownika jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – konieczny jest podpis wszystkich członków tego organu.

    To oznacza, że: w odniesieniu do podpisu sprawozdania finansowego Wspólnoty Mieszkaniowej, konieczny jest podpis nie tylko księgowej, ale i członków Zarządu.

    Dalej czytamy, że: W przypadku niespełnienia tych wymagań – uchwała zatwierdzająca sprawozdanie sprzeczna jest prawem. Sprawozdanie winien podpisać każdy członek i wymogi te mają charakter ustawowy.

    Kuba P. Jeśli cytujesz Orzeczenie sądowe lub inne przepisy lub nawet artykuł prasowy, to przyłóż się człowieku i czytaj całość, bo tylko zamieszanie robisz i nic więcej. A spod Twoich opuszków palców całkiem coś innego wychodzi niż to, co orzekł sam Sąd.

    Nowy doklejony: 23.09.16 09:52
    http://www.zarzadca.pl/komentarze/1946-sprawozdanie-finansowe-podpisy-dwoch-czlonkow-zarzadu-nie-wystarcza
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2016
    [cite] Ange-lisica:[/cite]Tak, dokumentacja sporządzana przez osobę, która posiada uprawnienia uregulowane w ustawie o rachunkowości, winna być podpisana przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych.

    Ale dalej jest napisane (a tego już nie przytoczyłeś Kubo P), że dokumenty sporządzane przez osobę, która posiada uprawnienia uregulowane w ustawie o rachunkowości muszą być również podpisane przez kierownika jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – konieczny jest podpis wszystkich członków tego organu.

    To oznacza, że: w odniesieniu do podpisu sprawozdania finansowego Wspólnoty Mieszkaniowej, konieczny jest podpis nie tylko księgowej, ale i członków Zarządu.
    a co ma wspólnego ustawa o rachunkowości z pozaksięgową ewidencja przychodów i wydatków Wspólnoty Mieszkaniowej?
    Nic . i znowu polewka.

    Czym innym jest podpisanie zawiadomienia o zebraniu , jako materiału informującego dla właściciele lokalu ( właściciel ma prawo sprawdzić u źródła czy to co mu przesłano zgadza się ze stanem faktycznym , powinien to zrobić przed zebraniem)
    a czym innym jest podpisanie się pod uchwałami osób, które potwierdzają, że uchwała o takiej treści została przyjęta / bądź nie i uzyskała taki wynik z głosowania.

    Ja nie komentuje artykułów pisanych na www. forum.zarzadca.pl
    [cite] Ange-lisica:[/cite]Kuba P. Jeśli cytujesz Orzeczenie sądowe lub inne przepisy lub nawet artykuł prasowy, to przyłóż się człowieku i czytaj całość, bo tylko zamieszanie robisz i nic więcej.
    A spod Twoich opuszków palców całkiem coś innego wychodzi niż to, co orzekł sam Sąd.
    niewiarygodne zostałem kłamcą, oszustem , hochsztaplerem, (...)
    [cite] Ange-lisica:[/cite]Kuba P: Przepis ten jednak nie ma zastosowania w odniesieniu do sprawozdania finansowego, ponieważ sprawozdanie finansowe nie jest oświadczeniem - woli wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu z dnia 5 listopada 2012 roku (sygn. akt: I ACa 990/12).
    tego też nie napisałem, nie jestem autorem tego tekstu, jak sugeruje nieomylna Ange-lisica

    Nowy doklejony: 23.09.16 13:46
    Przepisy ustawy o rachunkowości należy zatem stosować odpowiednio, czyli z uwzględniem cytowanych powyżej norm wynikających z ustawy o własności lokali, tzn. [b][color=#f00]nie będą się do wspólnoty mieszkaniowej odnosiły te zapisy[/color], które regulują prowadzenie księgowości z uwagi na możliwość zapisywania zdarzen w formie ewidencji pozaksięgowej ustalonej przez właścicieli lokali w formie uchwały.[/b]
    
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.