Piwnica

blackfullblackfull Użytkownik
edytowano kwietnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
W budynku są piwnice, które nie są przypisane do żadnego z lokalu mieszkalnego czyli są częścią wspólną. Lokatorzy tworzą podział na podstawie ustnej umowy. Wprowadza się nowy właściciel - z tzw. "ustnego przydziału" otrzymuję piwnicę, którą teoretycznie może użytkować. Piwnica jest zawalona prawie cała różnymi materiałami typu gruz, smieci itp. Nowy właściciel chciałby zacząć użytkować tę piwnicę.

Na czyj koszt powinno być wykonane sprzątanie tego pomieszczenia (właściciela czy wspólnoty)?

Komentarze

  • Opcje
    adabadab Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli piwnicę użytkował sprzedawca mieszkania to sprzedając winien opróżnić pomieszczenie piwniczne ze swoich rzeczy. Należałoby wezwać pisemnie tego właściciela do opróżnienia piwnicy i wyjaśnienia sytuacji.
  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawnie, jeżeli jest to część wspólna, za uporządkowanie piwnicy odpowiada wspólnota. Proponowałbym żeby Zarząd z każdym posiadaczem piwnicy podpisał krótką umowę na wynajem piwnicy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2009
    Skoro piwnica stanowi nieruchomość wspólną to wspólnota mieszkaniowa obowiązana jest utrzymywać ją w należytym stanie. W opisywanym przypadku mamy jednak do czynienia z taką sytuacją, że właściciele umówili się między sobą co do sposobu korzystania z nieruchomości (tzw. podział quoad usum, o którym pisaliśmy w wątku: https://forum.zarzadca.pl/discussion/96/podzial-nieruchomoci-wspolnej/#Item_2
    Co do zasady właściciel, który z wyłączeniem pozostałych, korzysta z rzeczy winien ponosić samodzielnie wydatki związane z jej używaniem, normalną eksploatacją .
    Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 15.06.1993 r. (sygn. akt: A Cr 400/03; OSA 6/94, poz.33) orzekł, iż w przypadku, gdy współwłaściciele określą prawo do korzystania z wydzielonej części rzeczy przez współwłaściciela w sposób wyłączny, to wówczas istnieje domniemanie, że temu współwłaścicielowi przypadają pożytki i dochody z rzeczy również w sposób niepodzielny.
    Przedstawiony pogląd Sądu Apelacyjnego jest aktualny również do kosztów utrzymania rzeczy.
    Korzystne zarówno dla wspólnoty i poszczególnych właścicieli jest zawarcie umów na korzystanie z piwnic w formie pisemnej.
    Komentarz edytowany Zarządca
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.