ważność decyzji wspólnoty

milaskymilasky Użytkownik
edytowano kwietnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam! Potrzebuję informacji w sprawie podejmowania decyzji we wspólnocie mieszkaniowej: CZY UCHWAŁĘ DOTYCZĄCĄ INWESTYCJI (NIE REMONTU) PODEJMUJE SIE RÓWNIEŻ ZWYKŁĄ WIĘKSZOŚCIĄ GŁOSÓW?
4 lata temu kupilismy z mężem mieszkanie we wspólnocie obejmującej 8 lokali w dwunastomieszkaniowym bloku (tzw. plombie między kaminicami). W zeszłym roku otrzymaliśmy, podobnie jak pozostali mieszkańcy, ankietę dotyczącą zainstalowania w budynku ciepłej wody. Wyniki nie były jednoznaczne. Część lokatorów chciała założyć ciepłą wodę jedynie w kuchni, część tylko w łazience, jedna pani (która kupiła lolak użytkowy w naszym budynku) chciała i tu i tu, a 2 lokatorów nie chciało w ogóle. Na zebraniu wspólnoty w połowie marca bieżącego roku większością 71 % bodajże głosów podjęto uchwałę, że ciepła woda będzie instalowana wszędzie (wspólnota zaciągnie na ten cel spory kredyt, podwojono również opłaty na fundusz remontowy).
Mam dwoje małych dzieci, trzecie urodzi się w lipcu i naprawdę nie widzi mi się rozkucie całej łazienki i kuchni (hałas, pył, niedogodność w korzystaniu z kuchni i łazienki, ktora jest razem z wc, że nie wspomnę o kosztach remontu już we własnym zakresie tychże pomieszczeń po zakończeniu instalacji) w ciągu najbliższych 2 lat (bo tyle ma podobno zawierać całość prac).
Słyszałam, że jeśli chodzi o inwestycje, w odróżnieniu od remontów, konieczna jest zgoda wszystkich właścicieli lokali?
Jeśli jednak można przegłosować tę sprawę zwykłą większością głosów, to czy mogę nie wpuścić do domu eikpy? Mieszkam na ostatnim piętrze bloku w środkowym pionie. Nie można zaślepić rur piętro niżej i nie ciągnąć instalacji aż do mojego mieszkania?
Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam
milasky

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano kwietnia 2009
    Zarząd polega również na uzasadnionym inwestowaniu w nieruchomość wspólną. Uchwała w.s inwestycji, czy np. remontu podejmowana jest większością głosów.
    W razie jej zaskarżenia sąd będzie w szczególności badał zasadność wykonanych prac.
    W opisywanym przez Panią przypadku wydaje się, że konieczne jest uzyskanie zgody wszystkich właścicieli, ponieważ planowana inwestycja wykracza poza zarząd nieruchomością wspólną. Skoro właściciel ma zamontowany indywidualny system podgrzewania wody, czy np. ogrzewania - to o jego likwidacji i zamianie na jednolity nie może decydować wspólnota mieszkaniowa w drodze uchwały. Jest to zbyt daleko idąca ingerencja w prawo własności.
    W takiej sytuacji uchwała podjęta przez wspólnotę nie wywołuje określonych w niej skutków prawnych.
    Proszę mieć jednak na uwadze, że sąd może mieć inny pogląd na tę sprawę, dlatego też, z ostrożności, należałoby taką uchwałę zaskarżyć.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.