nadwyżka za wodę

janjan Użytkownik
edytowano kwietnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
jwstem przew. zarządu wsp. za ub. rok mieliśmy nadwyżkę na wodzie w wysokości 11oo zł. wiem że to nie są pieniądze wsp. lecz poszczególnych właścicieli. ale jest pewne ale. każdy właściciel jest rozliczany kwartalnie. albo dopłaca albo ma zwrot pieniedzy. więc jes rozliczany na bieżącą . więc nie ma właściciel prawa moim zdaniem do tej nadwyzki . chcemy ją wykorzystać na koszty wspólnoty np. na remont.z kąd poczhodzi nadwyżka nie wiem. wodociągo wystawiają fakture w/g licznika gł..mam 3 lokatorów tkz. ryczałtowców czyżby oni robili to nadwyżkę.prosze o odpowiedz.

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nadwyżka powstała w opłatach lokalowych. Te pieniądze muszą być zwrócone właścicielom. Właściciel jest rozliczany kwartalnie z podlicznika który znajduje się w jego mieszkaniu. A na końcu roku porównuje się sumę zużycia wody wykazaną z podliczników z licznikiem głównym. No i jeszcze są ryczałtowcy.
    Nie ryzykowałbym, przeznaczając tą nadwyszkę na FR. Te pieniądze są zaksięgowane na innej podziałce. Podejmując uchwałę o zaksięgowaniu tych pieniędzy w kosztach zarządu narażasz się na rozprawę sądową z art.25 UWL.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Orzeczenie Sądu Apelacyjnego Warszawie z dnia 15.04.2004 r., sygn. akt: I ACa 1382/03:

    Sąd Apelacyjny w Warszawie Zarząd Wspólnoty w zakresie dostawy energii cieplnej i wody dla poszczególnych lokali występuje zwykle jako pośrednik między dostawcą a odbiorcami czyli właścicielami lokali. Zawiera umowę na dostawę i rozlicza się z dostawcami, a środki na ten cel otrzymuje od właścicieli lokali. Te środki na pokrycie kosztów eksploatacji lokali, związane ściśle z danym lokalem stanowią wierzytelność właścicieli lokali, nie stają się ani własnością ani majątkiem Wspólnoty. Jeżeli wpłaty przewyższają wydatki różnica powinna być zwrócona właścicielowi lub zaliczona na poczet takich przyszłych jego wydatków. Prawa właściciela lokalu do dysponowania jego majątkiem nie można zniweczyć uchwałą co do przeznaczenia nadwyżki na inny cel. Właściciele lokali (ogół właścicieli) nie mogą decydować o składnikach majątku innych właścicieli lokali. Takiego uprawnienia nie przewidują dla ogółu właścicieli przepisy powołanej ustawy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    janjan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    skąd może być nadwyżka jeżeli wszyscy mają liczniki. co kwartał są rozliczani.a na koniec roku 1100zł nadwyżki.ja bym tych pieniędzy nie wziął bo byłem już rozliczony.jak można komuś doliczyć nadwyżkę jeżeli ten ktoś co kwartał był rozliczany.i jeśli zużył wody mniej niż zapłacił to miał zwrócone .jak z tego wyjść żeby naprawde nie znaleść się w sądzie.
  • Opcje
    lemurlemur Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koszt zużycia wg stanu licznika głównego = koszt sumy zużycia wg stanu wszystkich liczników w lokalach i pom. gospodarczych + koszt lokali wg określonego ryczałtu. Jeśli występuje nadwyżka w rozliczeniu to narzucony ryczałt jest za wysoki. Wydaje mi się, że różnica winna być zwrócona " ryczałtowcom".
  • Opcje
    janjan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dotyczy wpisu lemura. a po co wprowadzamy ryczałt dla lokatorów.uważam że po to aby ich zmobilizować do zabudowania licznika.To jest rodzaj kary-ryczałt.;lokator lub właściciel w kazdej chwili może zakupić licznik i zadeklarować określoną ilość m3 . ale jak chcę opłacać ryczałt to jego wola.uważam że zwrot ryczałtowcom nadwyżki się nie nalezy.ZArządca pisze w odpowiedzi ;Je......zeli wpłaty przewyższają wydatki różnica powinna być zwrócona właścicielowi; i z tym się zgadzam co kwartał jest zwracana przy rozliczeniach kw.Szkopuł w tym że przy kwartalnych rozliczeniach na koniec roku wychodzi nadwyżka.więc czyje to p[ieniądze.jak można komuś doliczyć pieniądze jeśli ten ktoś już był rozliczany 4 razy w roku.on ani nie zalega ani nie ma nadwyzki.Sprawa byłaby jasna wtedy kiedy kazdy lokator czy właściciel rozliczany byłby po zamknięciu roku obrachunkowego. wówczas sporna nadwyżka musialaby być zwrócona wszystkim właścicielom i lokatorom. i z tym się zgadzam. ale u mie jest rozliczenie kwartalne a na konieć roku nadwyżka tego już nie rozumie.
  • Opcje
    lemurlemur Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W większości przypadków suma liczników w lokalach jest zawsze mniejsza niż stan zużycia wg licznika głównego. Ta różnica to tzw "woda wspólna". Co do rodzaju kary - w Pana przypadku straty wody na instalacji wody - "woda wspólna" - pokrywane są przez ryczałtowców.
  • Opcje
    JerzyBJerzyB Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,

    W 2005 roku miała miejsce nowelizacja ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

    W art. 26 punkt 2 dodano: ""Jeżeli odbiorcą usług jest wyłącznie właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego lub budynków wielolokalowych, jest on obowiązany do rozliczenia kosztów tych usług. Suma obciążeń za wodę lub ścieki nie może być wyższa od ponoszonych przez właściciela lub zarządcę na rzecz przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego.""

    Stąd też zarządca rozlicza koszty wody w taki sposób aby obciążenia nie były wyższe od ponoszonych kosztów w stosunku do przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego - innymi słowy nadwyżka nie może wystąpić. JB
  • Opcje
    janjan Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ale wystąpiła i to 1050zł. za ub. rok.nadwyzkę mogą zrobić ryczałtowcy u nas 8m3 na osobę. i jeszcze jeden przykład ktoś założył licznik i płacił wg. zużycia a zarządzający nie zgłosił tego gminie i gmina zwracała jakza ryczałt. z tąd nadwyżka.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.