Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się
Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych
Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)
kub.WirtualneOsiedle Wczytanie wyciągu zajmuje parę sekund, nie ma błędów użytkowych,(...)
kub.WirtualneOsiedle błędów użytkowych, które często powstają przy wprowadzaniu ręcznym (np. zamiast 123,45 wprowadzi się 124,45).nie ma takiej możliwości .... słyszałeś o nadpisywaniu wpłat?
kub.WirtualneOsiedle Jak by co służę pomocą przy wdrażaniu płatności masowych, według mnie warto.odradzam ....w wspólnotach się nie sprawdzają .
Mogę polecić program www.wirtualneosiedle.pl który ułatwi prace administratorowi, osobą prowadzącym księgowość osiedla a także mieszkańcom.
Dzięki temu programowi będą mieszkańcy mieli dostęp do swoich kont. Program ułatwia komunikację z mieszkańcami za pomocą e-mail / sms, umożliwia wczytywanie wciągów bankowych i automatycznie księguje, posiada innowacyjny mechanizm przeprowadzania głosowań.
Program Wirtualne osiedle
- Pomoc systemu podczas rozliczeń mediów osiedlowych
- Wygodny i czytelny dostęp do danych mieszkańców osiedla i kontrahentów
- Przejrzysta ewidencja mieszkańców i pomieszczeń osiedla
- Przeprowadzanie głosowań za pomocą e-mail
- Oddawanie głosów i podgląd wyników głosowań
kub.WirtualneOsiedle:Może krótko jak działają subkonta.i tu leży pies pogrzebany. że tak nie jest ....brak dyscypliny wpłat ...
Otóż nie ma znaczenia kto przelewa pieniądze, może to robić „wnuczek za babcię … , a to kochanek , a to konkubina …”
ważne jest tylko żeby pieniądze były przelane na odpowiednie subkonto lub z odpowiednim tytułem (w zależności od systemu księgowego).
Zarząd osiedla mimo iż stanowi podstawowy organ zarządzający we wspólnocie...
..chyba że członkowie zarządy pobierają za pełnione funkcje pieniądze..
Co do księgowości wielu zarządców ...nie ma dużego pojęcia o kontach księgowych
Na zebranie wspólnoty przychodziło około 20% właścicieli. Można oczywiście na zebraniu zamknąć głosowanie... no i w rzeczywistości kończyło się zawsze indywidualnym zbieraniem głosów co wiązało się z koniecznością osiągnięcia 50%+1 wszystkich mieszkańców.
Ustawa o własności lokali jest jaka jest, więc trzeba był ją trochę załatać, aby głosowanie spełniało wymogi formalne lub takie, które gwarantuję ewentualną wygraną w sądzie
Dodatkowo prawie każdy mieszkaniec ( 99% ) wypełnił deklarację, że chce być powiadamiany drogą e-mailową i tą drogą oddawać głosy.
Rozwiązanie to odnosi teraz podobne sukcesy na wielu osiedlach w całej Polsce.
Reasumujac: program ma zbyt poważne braki i to zasadnicze w podstawowych sprawach aby go można było traktować poważnie i polecać z czystym sumieniem.
kub.WirtualneOsiedle:Zarząd osiedlamimo iżstanowi podstawowy organ zarządzający we wspólnocie, nie ma potrzeby wprowadzania go do systemów księgowych, czy zarządzających, chyba że członkowie zarządy pobierają za pełnione funkcje pieniądze, wówczas należy ich potraktować jako kontrahentów. Ale tak z innej beczki dodanie ewidencji członków zarządu i dat przebywania w zarządzie była by ciekawym uzupełnieniem danych (pomyślę w przyszłości nad ich dodaniem).
Co do księgowości wielu zarządców (współwłaścicieli), nie ma dużego pojęcia o kontach księgowych (sam też nie miałem gdy parę lat temu zaczynałem przygodę z nieruchomościami), dlatego wprowadziłem księgowanie uproszczone (z możliwością rozszerzenia). Np. tworzymy konto „Rozliczenia z firmą sprzątającą” do tego konta przypinamy otrzymane faktury i wykonane przelewy, a na nowym koncie widzimy zmieniające się saldo z firmą rozliczeniową. Chyba do ogarnięcia.
A teraz dłuższa historia o głosowaniach….
Z doświadczenia wiem, że przeprowadzenie głosowania to był nasz największy problem. Na zebranie wspólnoty przychodziło około 20% właścicieli.
Można oczywiście na zebraniu zamknąć głosowanie,ale zaraz podnosi się awantura, że ktoś nie mógł ale chce zagłosować, że nie dając mu głosować po zebraniu, oszukujemy, no i w rzeczywistości kończyło się zawsze indywidualnym zbieraniem głosów co wiązało się z koniecznością osiągnięcia 50%+1 wszystkichmieszkańców.
Przy indywidualnym zbieraniu głosów, głosowanie trwało bardzo długo nawet parę tygodni (kogoś nie było w domu, jak ktoś był to często nie interesował się tym co dzieje się na osiedlu i chciał żeby mu wytłumaczyć – 1 godzina na mieszkanie). Potem były pomysły z dyżurami przy bramie, kartkami do głosowania w skrzynkach pocztowych, ale efekt podobny.
Rozwiązaniem okazało się głosowanie za pomocą e-maili.
Ustawa o własności lokali jest jaka jest, więc trzeba był ją trochę załatać, aby głosowanie spełniało wymogi formalne lub takie, które gwarantuję ewentualną wygraną w sądzie. Zrobiliśmy uchwałę rozszerzającą sposób powiadamiania i głosowania. Dodatkowo prawie każdymieszkaniec( 99% ) wypełnił deklarację, że chce być powiadamiany drogą e-mailową i tą drogą oddawać głosy.
Osoby, które nie wyraziły zgody aby oddać głos muszą przyjść na dyżur w biurze. Obecnie właściciele nie wyobrażają sobie innej skutecznej metody powiadamiania czy głosowania, zwłaszcza że są osoby mieszkające za granicą, czy innych rejonach kraju. Rozwiązanie to odnosi teraz podobne sukcesy na wielu osiedlach w całej Polsce.
sam pomysł na taką aplikację jest bardzo dobry. Podobnych rozwiązań pojawiło się zresztą już kilka...Ja nie komentowałam pomysłu tylko wpis w wątku a także konkretny program (czytanie ze zrozumieniem się kłania) - bo programów podobnych jest kilkanaście jeśli nie kilkadziesiąt - w finale nieuniknionego postępu technologicznego i coraz większych możliwości, każda wspólnota (osiedle) będzie "mieć swój jedyny niepowtarzalny program".
sprawa zasługuje na poważne potraktowanie
nie jest to rozwiązanie dla wszystkich wspólnot
kub.WirtualneOsiedle:. Sprawdziłem na jednym z osiedli i na ostatnie 2000 przelewów przychodzących, 2 były błędne, płacący zamiast podać indywidualne konto podał ogólne konto wspólnoty.zapomniałeś podać jeszcze wielu warunków ... jest to osiedle nowobogackich, młodych , nieutrzymujących stosunków sąsiedzkich właścicieli , wierzących w plastykowego pieniądza i internet ...
Automatyczne księgowania jak najbardziej mogą i znajdują zastosowanie przy osiedlach.To dlaczego masowo nie mają? .
Zgadzam się, jest grupa osiedli, gdzie takie rozwiązanie nie znajdzie rozwiązania.dalsza dyskusja jest nieuprawniona. bo opatrzona jest wieloma warunkami, które trzeba spełnić, aby twoje wirtualne pomysły się przyjęły we wspólnotach ...to jakieś 40 - 60 lat edukacji; zmiany przepisów; wymiana pokoleniowa, itd.
KubaP nie widzę, żadnego powiązania, jaka grupa właścicieli ma dokonywać płatności. Czy to mają być młodzi, czy starsi, biedniejsi, bogatsi, ktoś płaci używając blankietu płatności czy po prostu ma gdzieś zapisany numer konta i tytuł na kartce. Takim tokiem rozumowania, można jeszcze rozróżnić płeć, kolor skóry, przekonania religijne itd … - bzdura.
W prawie wszystkich przypadkach przy opłatach za lokal właściciel ma obowiązek przelać pieniądze na wskazane konto lub z określonym tytułem.ma obowiązek, co nie oznacza
Faktycznie sporo osiedli nie używa tych mechanizmów ale powód jest zupełnie inny:
a) Jeżeli stosuje się subkonta jest to dodatkowo płatne, co przy mniejszych wspólnotach taka opłata kuje w oczy i słusznie (około 60 gr. za każdy przelew i od 20 zł za utrzymanie subkont na miesiąc).
b) Do używania mechanizmu automatycznego księgowania trzeba posłużyć się jakimś programem, więc jeżeli księgowością zajmuje się współwłaściciel, najczęściej prowadzi on ją w Excelu, gdzie nie ma takiej wprost możliwości.
c) Brak znajomości działania takich mechanizmów przez osoby prowadzące księgowość.
pejter:http://www.jzk.pl/lokator
Poza tym, że ci też mylą nazewnictwo, ale to szczegół(lokator??).
pejter:http://www.jzk.pl/lokator
Poza tym, że ci też mylą nazewnictwo, ale to szczegół(lokator??).
Jak jednym słowem nazwać osoby, mające tak różne tytuły do lokali?
Użycie określenia "właściciel" (czy jakiegokolwiek innego) będzie równie nieodpowiednie, jak "lokator".
pejter:Z drugiej strony są wm, w których mamy w jednym budynku właścicieli lokali i najemców lokali we władaniu gminy (tylko część wykupiła lokale).to nie ma znaczenia, że Gmina ma np. 10 lokali to jest jeden właściciel w systemie z np. 20 wodomierzami two jest wyjątek od reguły ....
Zazwyczaj gminne lokale są niewyodrębnione i stanowią udział i gmina jest właścicielem, ale i tak mamy lokatorów w ramach tego udziału.
wojciul: Od razu wytlumacze, z czym np nie mozemy sobie poradzic: zaliczki wplacane od m^2 powierzchni uzytkowej, a koszty rozliczane od udzialu %, oczywiscie udzial % nie idzie w parze z powierzchnia uzytkowa, bo sa komorki itp.
wojciul:Zaliczki wplacane sa od powierzchni uzytkowej, czyli ilosc metrow mieszkania * stawka
a w razie problemu dostane darmowa pomoc.
Dodatkowo np SLONie maja mozliwosc wydrukow CIT-8, ale trzeba wszystko samemu tam poustawiac, czyli funkcja ta nie dziala.
wojciul:Witam, od 3 lat pracujemy na programie Mieszczanin, i nasze odczucia sa mieszane...proponuje wam welesa3 ... http://web.e-adm.pl/home/weles3
Tzn sam program jest dobry, ale wszystko trzeba w nim robic samemu, tzn. nowe formuly itp.
Za kazda pomoc ze strony producenta trzeba placic... Ostatnio odezwala sie do mnie firma Probit, teraz czekam na wersje testowa z przykladowym zasobem.
Czy ktos moze powiedziec, czy jest sens zmiany oprogramowania ?.
wojciul:Takie cos wogole nie wchodzi w gre... Awaria serwera po stronie dostawcy lub awaria lacza po naszej stronie uniemozliwia jakakolwiek prace... W gre wchodzi tylko oprogramowanie tradycyjnie dzialajace offline...to możecie kupić sobie welesa 2FK http://web.e-adm.pl/home/weles2fk bez dostępu do internetu . Ściągnij sobie demo i sie pobaw.
wojciul:
W momencie zakupu oprogramowania, nie bylo zadnego wrdozenia/szkolenia/czegokolwiek... Poprostu przyszla plytka, licencja i klucz... Z racji uzywania tego oprogramowania u poprzedniego pracodawcy jakos poszlo... A cena nie byla mala...