Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, Kowal, Zarządca, gecon, cdn, koziorozka, piastowska, Egzo, Haneczka, wp44, tajfun, MarcoPolo, elan124, xyz86, Avatar, margola91, Harry, makop, ca, trader, man, citizen

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

    •  
      CommentAuthorzofka11
    • CommentTime18-05-2010
     
    Czy to prawda, że wspólnoty mieszkaniowe mają obowiązek wysyłania sprawozdania finansowego do US w ciągu 10 dni od przyjęcia uchwały zatwierdzające takowe sprawozdanie? Taką informację znalazłam w jednym z poradników dla WM i trochę zdębiałam, bo że CIT-8 nie wysyłano, to już wiem, ale jeśli jeszcze to...
    Jeśli to prawda, to jakie mogą być konsekwencje?
    •  
      CommentAuthora-z
    • CommentTime18-05-2010
     
    Nie. Nieprawda.
    Mogłabyś dać namiar na ten poradnik?
    Może go trochę odbrązowimy na tym forum.
    •  
      CommentAuthorzofka11
    • CommentTime18-05-2010
     
    ,,Księgowość i rozliczenia wspólnot mieszkaniowych", autorki: Marta Czajkowska i Beata Mikołajewska, str. 11. od góry.
    Dzięki. Czyli tu mogę spać spokojnie :). Szkoda tylko, że ktoś z doświadczeniem pisze coś takiego.
    •  
      CommentAuthorzofka11
    • CommentTime20-05-2010
     
    Nie. Nieprawda.

    No, to jak to teraz rozstrzygniemy? Bo US udzielił mi informacji, że każda wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek składać, oprócz CIT-8, sprawozdanie finansowe w ciągu 14 dni (jak się okazało) od dnia zatwierdzeni [może przedwcześnie ,,pojechaliśmy" po autorkach książki...].

    W naszej wspólnocie nie składane było ani jedno, ani drugie, i zastanawiam się, czy robiono kiedykolwiek spontaniczne kontrole skarbowe we wspólnotach i jakie były konsekwencje/kary....???
    Może ktoś coś na ten temat wie?? Czy ten obowiązek dla wspólnot to taka sztuka dla sztuki?

    Chodzi mi o to, że chcemy wyprostować wszystkie sprawy we wspólnocie, czyli nagle pojawimy się w papierach urzędu, i nie wiem, czy jakiś znudzony urzędnik nie zapragnie sprawdzić naszej historii podatkowej.
    Będę wdzięczna za jakieś informacje.
    •  
      CommentAuthorowner
    • CommentTime20-05-2010
     
    Nie ma obowiązku składania sprawozdania finansowego wspólnoty w US.
    •  
      CommentAuthorzofka11
    • CommentTime21-05-2010
     
    Przyjmuję, że urzędnicy CZASAMI są niedouczeni. Im dalej w las, tym ciekawiej.
    Dziękuję i pozdrawiam.
  1. Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, sygnatura: OG-005/6/PDI-/9/2004
    Autor: Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach
    Data: 2004-08-11

    Pytanie:
    Czy w deklaracjach miesięcznych CIT-2 i zeznaniu rocznym CIT-8 należy wykazywać dane dotyczące tylko nieruchomości wspólnej ? Czy wspólnota mieszkaniowa podlega ustawie o rachunkowości i ma obowiązek składania rocznego sprawozdania finansowego ?

    Odpowiedź:

    "Zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy o własności lokali, w brzmieniu "zarząd lub zarządca, któremu zarząd powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej", Wspólnoty Mieszkaniowe nie podlegają ustawie o rachunkowości i nie ciąży na nich obowiązek składania rocznego sprawozdania finansowego, z zastrzeżeniem jednak zawartym w art. 9 ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, że ewidencja prowadzona przez podatnika ma zapewniać określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za dany rok podatkowy."Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
    •  
      CommentAuthorzofka11
    • CommentTime24-05-2010
     
    Wyczerpująco :). Bardzo dziękuję.
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego