Miejsce na śmietnik

manastamanasta Użytkownik
Witam,

mam następujący problem. Mam mieszkanie w kamienicy, w której jest wspólnota mieszkaniowa. Sama jestem w zarządzie od lutego br, ale nie za wiele wiem jeszcze na temat wspólnot mieszkaniowych, dlatego cieszę się, że znalazłam taką stronę:)
Problem dotyczy umiejscowienia śmietnika, który znajduję się pod moimi oknami.Jest on w opłakanym stanie, z dziurawym dachem i rozpadająca się murowaną ścianką. Zgodnie z prawem budowlanym odległość pomiędzy kontenerem na śmieci a budynkiem mieszkalnym powinna wynosić 10m. Z mojego okna do śmietnika jest 2m (wysokość) natomiast do drzwi wejściowych niecałe 2m. Poruszyłam ten problem na corocznym spotkaniu wspólnoty. Zarządca po dwóch miesiącach pofatygował się przyjść lecz niestety nie okazał żadnego zainteresowania i zbagatelizował problem argumentując, że powinnam uzyskać zgodę innych mieszkańców na ewentualne przemieszczenie śmietnika albo można naprawić dach i ściankę i zostawić go w tym samym miejscu. We wspólnocie mieszkaniowej jestem ja, właścicielka lokalu handlowego (która i tak nie korzysta ze śmietnika i jest ze mną w zarządzie) a reszta to 6 lokali mieszkalnych, które należą do gminy, są to mieszkania komunalne. W kamienicy obok, nie ma śmietnika na podwórku, znajduje się on w odległości 20 m po drugiej stronie ulicy. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Na zmianę miejsca śmietnika nie godzi się już jeden z mieszkańców lokalu komunalnego. Czy mogę w tej sytuacji domagać się likwidacji śmietnika?

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowna Pani.
    O miejscu gromadzenia odpadów stałych mówi nie Prawo budowlane a Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 15 czerwca 2002 r. Nr 75, poz. 690)
    Cytuję :
    Rozdział 4. Miejsca gromadzenia odpadów stałych
    § 22.
    1. Na działkach budowlanych należy przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji.

    2. Miejscami, o których mowa w ust. 1, mogą być:
    1. zadaszone osłony lub pomieszczenia ze ścianami pełnymi bądź ażurowymi,
    2. wyodrębnione pomieszczenia w budynku, mające posadzkę powyżej poziomu nawierzchni dojazdu środka transportowego odbierającego odpady, lecz nie wyżej niż 0,15 m, w tym także dolne komory zsypu z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz, zaopatrzonym w daszek o wysięgu co najmniej 1 m i przedłużony na boki po co najmniej 0,8 m, mające ściany i podłogi zmywalne, punkt czerpalny wody, kratkę ściekową, wentylację grawitacyjną oraz sztuczne oświetlenie,
    3. utwardzone place do ustawiania kontenerów z zamykanymi otworami wrzutowymi.

    3. Między wejściami do pomieszczeń lub placami, o których mowa w ust. 2, a miejscem dojazdu samochodów śmieciarek wywożących odpady powinno być utwardzone dojście, umożliwiające przemieszczanie pojemników na własnych kołach lub na wózkach.

    § 23.
    1. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką. Zachowanie odległości od granicy działki nie jest wymagane, jeżeli osłony lub pomieszczenia stykają się z podobnymi urządzeniami na działce sąsiedniej.

    2. W przypadku przebudowy istniejącej zabudowy, odległości, o których mowa w ust. 1, mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

    4. Odległość miejsc na pojemniki i kontenery na odpady stałe, o których mowa w § 22 ust. 2 pkt 1 i 3, nie powinna wynosić więcej niż 80 m od najdalszego wejścia do obsługiwanego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymaganie to nie dotyczy budynków na terenach zamkniętych.

    Proszę się z tą sprawą zwrócić się do gminy jako właściciela większościowego. Jeżeli nic Pani nie wskóra to proszę sprawę przedstawić do powiatowego lub wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    manastamanasta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Właśnie wybieram się z tą sprawą do gminy.

    Mam jeszcze jedno pytanie, skoro we wspólnocie razem z drugą właścicielką mamy ponad 1/5 udziałów możemy na ewentualnym głosowaniu domagać się głosowania 1 właściciel jeden głos. Wtedy mogłybyśmy ewentualnie przegłosować sprawę likwidacji śmietnika.

    Pozdrawiam serdecznie
  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście, zgodnie z art.23 pkt 2a UWL. To jest żądanie i nie jest wymagana żadna uchwała. Prowadzący zebranie musi takie żądanie uwzględnić.
  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano listopada -1
    andrzej55: powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi
    ,
    andrzej55: nie powinna wynosić więcej niż 80 m od najdalszego wejścia do obsługiwanego budynku mieszkalnego wielorodzinnego

    a co jeżeli jedno zaprzecza drugiemu, nie da się fizycznie spełnić obu warunków?
    co to znaczy "powinno być", czy to znaczy że "musi być" i co grozi osobie odpowiedzialnej jeżeli nie zastosuje się do "powinno być" i zmniejszy odległość do 7m od budynku?

    andrzej55: § 22.
    1. Na działkach budowlanych należy przewidzieć miejsca na pojemniki służące do czasowego gromadzenia odpadów stałych, z uwzględnieniem możliwości ich segregacji.
    a jeżeli teren wspólnoty nie spełnia warunków działki budowlanej (zarys działki jest tylko pod budynkiem)?:cry:
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na zmianę miejsca śmietnika nie godzi się już jeden z mieszkańców lokalu komunalnego.
    On nie jest właścicielem i nie ma nic do gadania.
  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ponownie odgrzewam kotleta...
    chyba podbiłem trochę ciężki temat.
  • Opcje
    puzyn_7puzyn_7 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam, mam również problem z brakiem miejsca na postawienie śmietników nie mówiąc już o budowie altany śmietnikowej. Budynek został wydzielony po obrysie. Pisałem już różne pisma do miasta, chociażby o przydzielenie jednego miejsca parkingowego na postawienie pojemników, jednak opowiedz była odmowna a argumentem tego było iż ulica jest reprezentatywna bo niedaleko znajduje się teatr. Z drugiej strony budynku mamy niby podwórko które częściowo należy do miasta częściowo do , tam niby moglibyśmy postawić śmietniki, ale podwórko usytuowane jest w dole a do drogi prowadzi skarpa z ziemi pod dość sporym kątem. Zastanawialiśmy się nad budową schodów, ale pojawia się problem iż do granicy działki nie będzie 10m wiec w każdej chwili mogą nam kazać ją rozebrać a wspólnota poniesie niepotrzebne koszty. Nie ma również możliwości porozumienia się z budynkami sąsiadującymi. Ponieważ jedna wspólnota jest niedostępna do jakiejkolwiek współpracy a kolejna ma również podobnego typu problem ale o tyle mają lepiej, że mają więcej miejsca przed wejściem do budynku i tam ustawili swoje pojemniki.

    Proszę o jakiekolwiek podpowiedzi, co możemy z tym zrobić temat już ciągnie się od długiego czasu, jednak bez skutecznie.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    puzyn_7:
    pojawia się problem iż do granicy działki nie będzie 10m wiec w każdej chwili mogą nam kazać ją rozebrać a wspólnota poniesie niepotrzebne koszty.
    Art. 9 ust. 1 ustawy Prawo budowlane.

    Buduj z głową : )
  • Opcje
    cobra888cobra888 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam.Mam ten sam problem .Tylko budynek stoi od nastu lat, albo inaczej-ma 100 lat i 8 lat temu został przekwalifikowany na lolale mieszkalne.nasza działka wokół nie spełnia warunków ustawy .Co teraz jesli nie mamy prawa stawiać pojemników bo wymgane odległosci zarówno od okien i drzwi mieszkańców naszej wspólnoty ani posesji sąsiada nie spełniaja wymogów w/w ustawy? A jeszcze jedno zaznacze ze nie było problemu z odległosciami dopóki sasiad nie rozbudował swojego budynku mieszkalnego tym samym odl od naszych kontenerów, i zwyczajnie przeszkadza mu nasze dotychczasowe miejsce na którym stoją pojemniki.jak sie to ma czy My jako wspólnota odpowiadamy za to że sąsiad się rozbudował? proszę o odpowiedź .Pozdrawiam Tomasz.

    Nowy doklejony: 01.09.17 21:32
    dla ścisłości nasze działki dzieli "droga gminna",czyli przed rozbudowa sasiada spełnialismy ustawowe 3m od posesji,teraz stoi tam rozbudowany budynek mieszkalny z oknami w nasza strone.
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] cobra888:[/cite]Witam.Mam ten sam problem.
    Ja bym powiedział że mieliście problem do momentu uchwalenia i wejścia w życie ustawy "śmieciowej".
    Dzisiaj właścicielem śmieci jest gmina i to ona ma problem gdzie postawić, zgodnie z prawem, pojemniki na śmieci a nie Wy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Rzeczywiscie urządzając miejsca składowania odpadów należy zachować określoną w przepisach odległość od pomieszczeń mieszkalnych oraz od granicy posesji.

    Zgodnie z § 22 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. nr 75, poz. 690 ze zm.) powinna wynosić co najmniej 10 m od okien i drzwi do budynków z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi oraz co najmniej 3 m od granicy z sąsiednią działką.


    Jeśli jednak miała miejsce przebudowa istniejącej już zabudowy, powyższe odległości mogą być pomniejszone, jednak nie więcej niż o połowę, po uzyskaniu opinii państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.


    Ponadto, w sytuacji, gdy osłony lub pomieszczenia na składowanie odpadów się stykają z podobnymi na dziełce sasiedniej - zachowanie powyższych minimalnych odległości od granicy działki nie jest wymagane.

    Gdzie sąsiad składuje odpady?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano września 2017
    cobra888: nie było problemu z odległosciami dopóki sasiad nie rozbudował swojego budynku mieszkalnego tym samym odl od naszych kontenerów, i zwyczajnie przeszkadza mu nasze dotychczasowe miejsce na którym stoją pojemniki.jak sie to ma czy My jako wspólnota odpowiadamy za to że sąsiad się rozbudował?
    Zapewne na rozbudowę sąsiad potrzebował pozwolenie na budowę, a skoro tak, to i projekt budowlany. W projekcie budowlanym sąsiada wszystkie te kwestie powinny były być rozwiązane, ponieważ projekt budowlany musi być sporządzony zgodnie z przepisami prawa budowlanego (między innymi). Odległości od miejsca składowania odpadów stałych należało sprawdzić i uwzględnić na tamtym etapie (opracowania projektu zagospodarowania terenu), a nie teraz i to był problem sąsiada, a nie wspólnoty mieszkaniowej.

    Rozumiem, że inwestorem rozbudowy był sąsiad, a nie wspólnota?
  • Opcje
    cobra888cobra888 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuje za odpowiedzi.Byłem dziś w gminie i; inwestor który przekwalifikował nasz budynek na mieszkalny widocznie miał jakieś układy i ktos(czyli nadzór budowlany) mu ten budynek odebrał (a przecież nie spełniał warunków ustawy śmieciowe). I nic mi to teraz nie da że wywlokę sprawę na światło dzienne . Sąsiad nas teraz może pocałować bo nie graniczymy z nim ale z drogą gminną która nie będzie rościć się z nami o odległości od ich terenu.Wnosimy pismo o zmniejszenie odległości i chyba tyle w temacie. Pozdrawiam wszystkich i dziękuje raz jeszcze za odpowiedzi/Pozdrawiam Tomasz.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.