Umowa o administrowanie nieruchomością wspólnoty

zdzislawzdzislaw Użytkownik
Witam serdecznie
Mam pytanie czy umowa zawarta przez zarząd wspólnoty z osobom prawną, o administrowanie nieruchomością wspólnoty w której brak:
1)osoby która posiada licencje zarządcy
2)oświadczenia o posiadaniu ubezpieczenia oc
W świetle prawa jest wadliwa.
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli brak tych wpisów to tylko niedopatrzenie - to po ich uzupełnieniu jest wszystko OK.
    Ale jeżeli osoba prawna w swoim gronie nie posiada zarządcy licencjonowanego to prowadzi swoją działalność nie zgodnie z prawem i umowa jest nieważna. Jednoznacznie określa to Kodeks cywilny.
    "Kodeks cywilny - Art. 58. § 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej wchodzą odpowiednie przepisy ustawy."
    O zarządzaniu nieruchomościami szczegółowo mówi Ustawa o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz. U z 2004 r. Nr 261, poz. 2603), w szczególności artykuły 184 - 190.
    A art. 198. tejże ustawy mówi, cyt. :
    1. Kto prowadzi:
    1) bez uprawnień zawodowych działalność zawodową w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego, polegającą na określaniu wartości nieruchomości, a także maszyn i urządzeń trwale związanych z nieruchomością,
    2) bez licencji zawodowej działalność zawodową w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, polegającą na wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów, określonych w art. 180 ust. 1,
    3) bez licencji zawodowej działalność zawodową w zakresie zarządzania nieruchomościami, polegającą na wykonywaniu czynności zmierzających do utrzymywania nieruchomości w stanie niepogorszonym, zgodnie z jej przeznaczeniem, oraz do uzasadnionego inwestowania w nieruchomość, a także innych czynności określonych w art. 185 ust. 1 - podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
    2. Tej samej karze podlega przedsiębiorca, który powierza wykonywanie czynności, o których mowa w ust. 1, osobie nieposiadającej odpowiednio uprawnień lub licencji zawodowych wymienionych w ust. 1.
    3. Orzekanie w sprawach o czyny, o których mowa w ust. 1 i 2, następuje w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    zdzislawzdzislaw Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Andrzej 55
    Bardzo dziękuje za cenne informacje.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zwracam uwagę, że nie była zawarta umowa o zarządzanie, lecz o administrowanie. W tym przypadku licencja nie jest wymagana.
    Poza tym, jest powołany zarząd wspólnoty i to on zarządza nieruchomością. Administrator to osoba, która wykonuje tylko niektóre czynności, zlecone przez zarząd w umowie, bez prawa podejmowania decyzji oraz bez prawa reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej na zewnątrz (to leży w gestii zarządu).
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dokładnie tak jak napisał owner. Mylenie czynności zarządcy i administratora jest częstym błędem.

    Gorzej z oświadczeniem o braku polisy oc.

    Wprawdzie brak polisy oc dla administratora nie stanowi wady prawnej, ale powinien być to dla Was spory dyskomfort.

    Mogą być potem problemy z windykacją odszkodowania od administratora w przypadku jego błędu powodującego u Was wymierne szkody (np. utrata prawa do windykacji należności od właściciela/pożytkobiorcy z powodu przedawnienia tej nalezności).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.