Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

Michał, koziorozka, blazejh, man, AnnaR, azygnerski, KubaP

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

    • CommentAuthorJK
    • CommentTime12-12-2008
     
    Czy jest obowiązek powiadamiania na piśmie wszystkich właścicieli o wynikach
    > głosowań nad uchwałami z podaniem udziałów i listy głosujących? Od
    > administratora otrzymałem odpowiedź, że uchwały zostały uchwalone na zebraniu
    > i
    > nie ma obowiązku powiadamiania mnie o wynikach.
  1. Zarząd (lub zarządca, któremu zarząd powierzono w trybie art. 18 uwl) nie ma obowiązku powiadamiania właścicieli lokali o wynikach głosowania nad uchwałami, które zostały podjęte na zebraniu - pod warunkiem, że:
    1) właściciele ci otrzymali przed zebraniem projekty uchwał,
    2) uchwały podjęte na zebraniu nie odbiegają w swej treści od projektów -
    w przeciwnym razie zarząd obowiązany jest rozesłać wszystkim właścicielom lokali, którzy nie przybyli na zebranie, bądź nie oddali swojego głosu na nim, karty do głosowania nad uchwałami, które zostały opracowane na zebraniu - celem przeprowadzenia dodatkowego głosowania w trybie indywidualnego zbierania głosów.
    Oczywiście, jeżeli właściciel zwróci się do zarządu - ten obowiązany jest okazać mu wszystkie dokumenty z zebrania - w tym wyniki głosowania, listę obecności, etc.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
    • CommentAuthorJK
    • CommentTime19-12-2008
     
    Dzień dobry
    Jeżeli nie ma obowiązku powiadamiania o wynikach głosowań , to skąd uczestnicy zebrania będą wiedzieli że uchwała została uchwalona i obowiązuje.
    JK
  2. Udzielona odpowiedź dotyczyła typowej sytuacji - na zebraniu podjęto uchwały, przeliczono głosy podano wyniki, a nawet wpisano je do protokołu.
    Jeżeli przebieg był inny - to w razie sporu - takie kwestie rozstrzyga sąd. Dla przykładu - termin do zaskarżenia uchwały podjętej na zebraniu to 6 tyg od tej daty podjęcia na zebraniu) - tyle ustawa. Jednak, może być tak, że właściciel nie będzie powiadomiony o zebraniu i o uchwałach dowie się po 3 miesiącach. Ma termin do zaskarżenia czy nie? Otóż ma, jego termin biegnie od daty, gdy pozyskał wiadomość o podjęciu uchwał, a nie od daty zebrania. Proszę przedstawić stan faktyczny, wtedy będzie możliwe udzielenie odpowiedzi. Może będzie przydatny ten link: http://www.zarzadca.pl/content/view/451/32/Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
    • CommentAuthorJK
    • CommentTime22-12-2008
     
    Dzień dobry
    Na zebraniu kwietniowym nie wybrano komisji skrutacyjnej i nie było liczenia głosów. Otrzymałem tylko powiadomienie że od maja obowiązuje większa stawka zaliczki na fundusz remontowy, zgodnie z głosowaną na zebraniu uchwałą. W trybie indywidualnego zbierania głosów zbierano również podpisy pod uchwałą zmiany przeznaczenia pomieszczenia wspólnego. Ponieważ widziałem podpisy osób głosujących z upoważnienia ogólnego w kwietniu zwróciłem się na piśmie o dostarczenie kopii wyników głosowań. W sierpniu otrzymałem odpowiedź odmowną. Mamy koniec roku i nadal nie znam wyników głosowań.
    W jaki sposób zbiera się podpisy w trybie indywidualnym?
    JK
    •  
      CommentAuthorZarządca
    • CommentTime29-12-2008 zmieniony
     
    Witam, właściciel ma ustawowe prawo do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną (art. 27 uwl), ponadto służy mu prawo kontroli działalności zarządu (art. 29 uwl). Zarząd ma obowiązek udzielić Panu informacji o wynikach głosowania, natomiast nie jest obowiązany dostarczać kopii dokumentów. Proszę udać się do siedziby wspólnoty, gdzie przechowywana jest dokumentacja i zwrócić się o jej udostępnienie do wglądu.
    Przepisy ustawy nie określają wprost sposobu zbierania głosów, ale niektóre z nich wskazują pośrednio jak należy to robić - np. cytowany powyżej art. 27 uwl, który stanowi, że każdy właściciel ma prawo do współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Jeżeli zarząd nie przekaże każdemu właścicielowi kart do głosowania, tylko np. zwróci się do wybranych i w momencie uzyskania większości za uchwałą zakończy głosowanie, to na pewno mamy do czynienia z naruszeniem tego przepisu. Decydują też przepisy ogólne (np. kc w zakresie pełnomocnictwa).
    ---Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
    Wyświetl historię - Ilość edycji posta: 1
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego