zarządzanie w małej wspólnocie

bmagnerbmagner Użytkownik
edytowano czerwca 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
Jestem właścicielką mieszkania w 4-lokalowym budynku. W ramach wspólnoty ostanowiliśmy powołać zarząd spośród właścicieli lokali, zostanie podpisana uchwała, otrzymamy NIP i regon, założymy konto w banku, na które będziemy wpłacać zaliczki. Zaliczki będą wpłacane na poczet funduszu remontowego oraz utrzymania części wspólnych. Jeśli chodzi o częśći wspólne będą to opłaty związane z:
- dostarczeniem prądu do bramy, oświetlenia terenu oraz na klatce schodowej
- sprzątaniem i pielęgnacją zieleni
- odśnieżaniem
- ubezpieczeniem nieruchomości
- przeglądami kominiarskimi i technicznymi.
Moje pytanie dotyczy następującej kwestii: czy w takiej sytuacji musi być prowadzona pełna księgowość?
Czy ktoś z nas nie zajmujący się tym profesjonalnie może to robić?
Chodzi o to, że możemy ustalić, iż jedno z nas zajmie się sprzątaniem i pielęgnacją zieleni i z tego tytułu dostanie od pozostałych zapłatę albo poprosimy "złotą rączkę", aby coś takiego dla nas robił. Czy zarząd może w takiej sytaucji pobrać potrzebną kwotę z konta i zapłacić takiej osobie gotówką bez faktury? Czy wszystkie wydatki jakie będziemy ponosić muszą być udokumetowane ?
pozdrawiam
Bożena

Komentarze

  • Opcje
    lemurlemur Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie musicie prowadzic pełnej księgowości. Wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek prowadzenia ewidencji pozaksięgowej: kosztów zarządu nieruchomością wspólną, zaliczek uiszczanych na pokrycie kosztów zarządu, rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wszyscy właściciele lokali położonych w Państwa nieruchomości tworzą wspólnotę mieszkaniową. Ponieważ w budynku znajdują się tylko cztery lokale jest to tzw. mała wspólnota, do której odnosi się art. 19 ustawy o własności lokali:

    Jeżeli liczba lokali wyodrębnionych i lokali niewyodrębnionych, należących nadal do dotychczasowego właściciela, nie jest większa niż siedem, do zarządu nieruchomością wspólną mają odpowiednie zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu postępowania cywilnego o współwłasności.

    Zakres stosowania ustawy o własności lokali w stosunku do małej wspólnoty jest zatem węższy niż do wspólnoty, w której położonych jest więcej niż 7 lokali.
    Zgodnie z brzmieniem art. 1 ustawy o własności lokali akt ten reguluje następujące kwestie:
    1)sposób ustanawiania odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych, lokali o innym przeznaczeniu,
    2)prawa i obowiązki właścicieli tych lokali,
    3) zarząd nieruchomością wspólną.
    Zatem wyłączone jest stosowanie przepisów dotyczących pkt. 3, tj. zarządu nieruchomością wspólną a w to miejsce stosuje się odpowiednio kc i kpc.
    Jako członkowie małej wspólnoty macie Państwo zatem takie uprawnienia i obowiązki, jak członkowie dużej wspólnoty (obowiązek płatności zaliczek w terminie do 10-ego dnia każdego miesiąca, obowiązek udostępniania lokalu w sytuacjach określonych w przepisach ustawy o własności lokali, etc.).
    Przepis art. 19 ustawy o własności lokali, poza wyłączeniem stosowania przepisów rozdziału 4 ustawy o własności lokali (zarząd nieruchomością wspólną- w doktrynie można spotkać się z poglądem, że niektóre przepisy tego rozdziału obowiązują również małe wspólnoty), nie przewiduje ograniczenia stosowania przepisów innych aktów. Tak jak duża wspólnota mieszkaniowa tworzycie Państwo ułomna osobę prawną i ciążą na Was obowiązki podatkowe, w tym konieczność dokumentowania wydatków.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.