sprawozdanie z działalnoci finansowo-gospodarczej za rok

emerytemeryt Użytkownik
1.Czy sprawozdanie finansowo-gospodarczę za rok przedstawiane na zebraniu rocznym powinno mieć oprócz zestawien liczbowych rowniez formę opisowa i podpisane przez zarząd wspólnoty.Zarzad przedstawił sprawozdanie... w formie liczbowej z podpisem ksiegowej administratora.Na moj wniosek aby nie rozpatrywać tego sprawozdania.. ze wzgledu na braki formalne administrator stwierdził , ze sprawozdanie jest zgodne z ustawa o rachunkowści , podpisała go ksiegowa i czepiam sie szczegółów a jesli chciałem sie dowiedziec wiecej o sprawozdaniu / sprawdzic faktury itp../ mogłem zgłosic sie do administr .. bo nie wszyscy własciciele sobie tego zyczą.
2.Czy głosowanie na uchwałami w sprawie przyjecia sprawozdania finans gosp i udzielenia absolutorium dla Zarzadu
powinno sie głosowac łacznie jako 1 uchwała czy oddzielnie 2 uchwały

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W obu przypadkach - nie ma na to przepisu.
    Prawo nie reguluje szczegółowo, jak powinno wyglądać sprawozdanie zarządu. Wszystko zależy od woli właścicieli. Trzeba pamiętać, że wspólnoty są bardzo różne. Jednakowy wzór dla ponad stu tysięcy wspólnot to nie jest dobre rozwiązanie.

    W niektórych wspólnotach określa się takie sprawy uchwałą, np. w sprawie "zakresu i sposobu prowadzenia przez zarząd ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu nieruchomością wspólną" (art. 22.3 pkt 10). Załącznikami do uchwały są wzory sprawozdań i rozliczeń.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy głosowanie na uchwałami w sprawie przyjecia sprawozdania finans gosp i udzielenia absolutorium dla Zarzadu
    powinno sie głosowac łacznie jako 1 uchwała czy oddzielnie 2 uchwały
    Wg. mnie to powinny byc dwie rozne uchwaly poniewaz dotycza dwoch roznych rzeczy.W naszej WM podejmujemy w tych sprawach 2 rozne uchwaly.
  • Opcje
    jan48jan48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam
    W mojej WM dzieja sie podobne sprawy jak opisał " emerty". Zarzad WM który nie ma bladego pojecia o ustawie owl jest kierowany przez administratora i nie sposób go odwołac ponieważ stosuje metode głosowań przez pełnomocnictwa tak karkulując aby miał zawsze ponad 50% głosów /oczywiście za podpowiedzią administratora /.Jetesmy nieduża WM 19 włascicieli i trudno uzyskac wiekszosc.Zawiadomienia o zebraniu rocznym ograniczaja sie do podania terminu , porzadku obrad jakie uchwały , sprawy beda rozpatrywane bez dołaczenia projektów uchwał ,sprawozdania finansowego
    Wszelkie sprawy rozpatrywane sa na zebraniu , protesty cześci włascicieli że powinni zapoznac sie z projektami ustaw wczesniej /szczegonie waznymi/ aby nad nimi głosowac sa ignorowane- nawet stwierdzenie administratora i tak sie na tym nie znacie- i przegłosowywane wiekszoscia.Wnioski aby zaprzestac głosowan przez pełnomocnictwa, ponieważ zazwyczaj wszyscy własciciele sa miejscowi i jezeli nie moga przybyc na zebranie roczne to moga do nich dotrzec członkowie zarzadu aby oddali swoj głos nieskutkuja-
    I co z tym fanem zrobic..skarżyc uchwały do sądu - przeciez to kosztuje a znając ułomnośc ustawy i rózne interpretacje sadów w jednej sprawie nie ma pewnosci ze uchwały zostana uchylone
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano lutego 2011
    Tak jak napisał owner - nie ma określonego wzoru sprawozdania zarządu. Zwracam uwagę na ten zwrot "sprawozdanie zarządu". To ten dokument (sprawozdanie co zarząd robił przez rok czasu) ma przedstawić zarząd wspólnoty (a więc musi być podpisane przez wszystkich członków zarządu) na zebraniu (art. 30 ust.1 ppkt 2). Elementem takiego sprawozdania powinno być rozliczenie finansowe w formie jaką sobie właściciele "zażyczyli" tak aby było zrozumiałe dla wszystkich.

    Ta opisywana sytuacja to typowa i najczęściej spotykana patologia w dużych wspólnotach.
    Jest wybrany zarząd (albo całkowicie niegramotny albo "wiejskie cwaniaczki"). Zatrudniony administrator (firma zarządzajaca), który de facto "rządzi" właścicielami we wspólnocie. Tak jak opisuje Jan48 czy też Emeryt taki administrator potrafi fałszować dokumenty, podpisywać się za właścicieli (lewe pełnomocnictwa) i robić całą masę przekrętów większych lub mniejszych. To on zwołuje zebrania, kieruje (prowadzi) nimi, on decyduje co będzie wpisane do przerobionego protokołu itd. Zgodnie z prawem to taki administrator nie powinien nawet brać udziału w zebraniu właścicieli o zabieraniu głosu już nie mówiąc (jeżeli to tylko na zaproszenie i to nie na całe zebranie). Zarząd to akceptuje z dwóch względów jak pisałem: albo nie wie o co chodzi, albo jest w zmowie z szubrawcem i tak....się lody kręcą. Każdy właściciel który dostrzega te nieprawidłowości jest "dołowany", określany przez administratora (sic!) oszołomem i pieniaczem, czasami pojawiają sie nawet groźby.
    Oczywistym jest że każdy odpowie - właściciele powinni zmienić zarząd czy też takiego zarządcę i sami są winni że tak jest.
    Niestety nie da się zmienić - ci co mają problemy tego typu to wiedzą dlaczego.
    Zdecydowana większość właścicieli uważa że zatrudniono administratora (zarządcę z licencją nawet) czyli fachowca co się zna na wszystkim i ma wszystko robić bo tak kiedyś ADM czy inne ustrojstwo rządziło.
    Nie ma na to prostej recepty. Trzeba czekać (albo prowadzić prace wyjaśniające) aż większa część właścicieli dojrzeje do sytuacji w jakiej się niespodziewanie znaleźli i zrozumie co to znaczy być właścicielem, co to znaczy odpowiedzialność za gospodarowanie własnym majątkiem, własnymi pieniędzmi.
    Przykre, smutne ale prawdziwe.

    p.s. pójście do sądu nie rozwiąże problemów, szkoda czasu i pieniędzy.
  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawidłowe zarządzanie nieruchomością wspólną polega między innymi na zgodnym z obowiązującymi przepisami prawa prowadzeniu rachunkowości wspólnoty mieszkaniowej.
    Obowiązek ten spoczywa na zarządzie wspólnoty ( lub zarządcy, któremu powierzono zarząd w trybie art. 18 ustawy o własności lokali ) i formułuje go art. 20 ustawy o własności lokali zobowiązując zarząd do prowadzenia pozaksięgowej ewidencji finansowej kosztów, zaliczek uiszczanych przez właścicieli na ich pokrywanie oraz rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.
    Sprawozdanie finansowe winno być podpisane przez organ, od którego pochodzi a więc przez zarząd (lub zarządcę, któremu powierzono zarząd nieruchomością w trybie art. 18 ustawy o własności lokali). Nie jest zatem dopuszczalne, aby złożyła na nim podpis jedynie osoba odpowiedzialna za jego sporządzenie - np. administrator obiektu. Bez znaczenia jest tutaj okoliczność, że wspólnota mieszkaniowa zleciła administrowanie obiektem licencjonowanemu zarządcy nieruchomości i w umowie zobowiązała go m.in. do sporządzanie sprawozdań finansowych. Przecież obowiązek taki dotyczy jedynie wykonania technicznych czynności związanych z rejestracją zdarzeń, operacji finansowych poczynionych przez zarząd w danych roku obrachunkowym.
    Przepis art. 52 ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 roku stanowi, iż wszyscy członkowie wieloosobowego organu winni podpisać sprawozdanie finansowe. Ponadto, zgodnie z brzmieniem art. 30, ust. 2 ustawy o własności lokali przedmiotem zebrania ogółu właścicieli lokali winno być m.in. sprawozdanie finansowe zarządu z jego działalności. Jeżeli zatem dokumentu tego nie podpisał zarząd, to od zarządu on nie pochodzi.

    Nie podpisanie sprawozdania finansowego przez członków zarządu to uchybienie na tyle istotne, że może stanowić podstawę uchylenia uchwały o udzieleniu zarządowi absolutorium z jego działalności.
  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Teoria (czysta).
    Jak pięknie się czyta to co napisał Andrzej55. Notabene jest to cytat z innego forum przytoczony tam z fachowewgo opracowania - identyczny (ten właśnie) tekst przytaczałem w apelacji do niezgodnego z prawem wyroku.
    I co?
    D...a
    - to że nie podpisane przez zarząd - nieważne.
    - to że zarząd nie otrzymał absolutorium - nieważne
    - itd.... w tym stylu
    Szkoda że poszkodowany (pozwany) właściciel nie może powiedzieć po ogłoszeniu wyroku żeby sąd napisał że ten wyrok jest też nieważny bo wydany wbrew prawu.
  • Opcje
    jan48jan48 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzieki panowie za opinię , ale taka jest rzeczywistość istnienie WM ,wiekszość włascicieli to ludzie starsie, którzy przez lata płacili czynsz za lokale właścicielom ,ADM, Spóldz.Mieszkniowym i nie interesowali sie sprawani.Byli własciciele z pobieranego czynszu nic nie robili przy budynkach az wreszcie sprzedali to badziestwo i to nie zamale pieniadze pozostawiajac obecnych włascicieli z problemem odnowy substancji mieszkaniowej co wiaze sie z duzymi kosztami.
    Na dodatek wkrecili sie jako zarzadcy.administratorzy i dalej czerpia korzysci.
  • Opcje
    MajMaj Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu,Wydział Cywilny z dnia 7.08.2008 roku, sygn.akt ; IaCa 601/08.
    Ponieważ we wspólnotach "raczkuję", proszę o rady z życia wzięte na ten temat.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ten wyrok porusza kilka różnych kwestii - o którą konkretnie sprawę Ci chodzi?
  • Opcje
    MajMaj Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Sprawozdanie winno zawierać opis działań zarządu i nie może ograniczać się wyłącznie do sporządzenia sprawozdania finansowego. Nie wystarczy też ustne zrelacjonowanie działań zarządu - sprawozdanie (w obu częściach:opisowej i finansowej) powinno być na piśmie."
    Treść w/w wyroku dot. sprawozdawczości.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nic dodac, nic ując !
  • Opcje
    surfersurfer Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawozdanie finansowe to tylko jeden z elementów dziedziny jaką jest aspekt ekonomiczno-finansowy. Jest ono podstawą do całej analizy ekonomiczno-finansowej.
    Należy zauważyć, że UWL mówi tak:
    Art. 30
    1. Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, jest obowiązany:
    2) składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności,

    pod pojęciem "sprawozdanie ze swojej działalności nie kryje się jedynie sprawozdanie finansowe.
    Sprawozdanie winno zawierać opis działań zarządu
    Chodzi tu taj o przedstawienie efektywności zarządzania, pokazaniu zrealizowanych celów/ założeń,
    skontrastowaniu dokonanych czynności z planem gospodarczym tj. budżetowaniem i kalkulacją kosztów (w tym przypadku najlepiej rocznym, ażeby odniesienie czasowe się zgadzało - roczny plan gosp.-sprawozdanie roczne),porównaniu przyjętej metody zarządczej (statyczna lub dynamiczna) z kontr metodą, którą dobry zarządca również wykona.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pod pojęciem "sprawozdanie ze swojej działalności nie kryje się jedynie sprawozdanie finansowe
    I słusznie, ponieważ sprawozdanie finansowe jest tylko i wyłącznie elementem sprawozdania Zarzadu WM ze swojej działalności. Należy dodac, że Zarządy niektórych WM nieświadomym właścicielom wielokrotnie podsuwają sprawozdanie finansowe jako sprawozdanie ze swojej działalności.
  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    - to że zarząd nie otrzymał absolutorium - nieważne
    Nie udzielenie absolutorium nie jest jednoznaczne z odwolaniem Zarzadu.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano lutego 2011
    Odnośnie formy sprawozdania finansowego, to sprawa nie jest tak oczywista, w piśmiennictwie przyjmuje się, że forma winna byc w szczególności adekwatna.

    Pomocne piśmiennictwo:

    " Złożenie rachunku z zarządu oznacza przedstawienie sprawozdania rachunkowego wraz z odpowiednimi informacjami, dotyczącego rzeczy wspólnej, a w szczególności dokonanych czynności zarządu, poniesionych wydatków i ciężarów oraz pobranych pożytków i innych przychodów z rzeczy. Sprawozdanie powinno byc odpowiednio udokumentowane. Art. 208 k.c. pomija wymagania co do fromy tego sprawozdania. Dlatego należy uznac, że może byc dokonane w każdej - odpowiedniej w danych okolicznościach - formie."

    Por.: Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własności i inne prawa rzeczowe, Stanisław Rudnicki, Wydawnictwo Prawnicze, LexisNexis, Warszawa 2003, s. 278.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    na zarzadca.pl by się przydał wzór uchwały - rozliczenie eksploatacji, mediów i f.remontowego przyjmowanego na rocznym zebraniu.
    Mam takie cuś w Wordzie, może by się nadało? Inni by se pokrytykowali i wespół zespół byśmy upichcili. Co ty na to Zarządco?
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Trochę to trwało, ale w końcu jest
    https://forum.zarzadca.pl/wiki/sprawozdanie_finansowe
    Co poprawić?
  • Opcje
    FlaviaFlavia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chciałabym, aby tak wyglądało w rzeczywistości sprawozdanie finansowe... u nas wygląda to dużo mniej szczegółowo np: przeglądy 3500 zł, pozostałe koszty 850 zł itp itd. Napisałam pismo z prośbą, aby podano mi konkretne kwoty i prace ale nie wiem czy to nie jest jak walenie głową w mur. Na dodatek w naszym sprawozdaniu zarząd wpisuje na minusie kwoty z 2008 roku, czy takie korekty można wykonywać????
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    chciałabym, aby tak wyglądało w rzeczywistości sprawozdanie finansowe
    Przecież możesz swojemu zarządowi je pokazać i poprosić, żeby za 2011 wg takiego wzoru zrobili
    U mnie też kiedyś składało się z 5 pozycji na krzyż, ale powoli, powoli do takiego kształtu doszło :)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] koziorozka:[/cite]
    chciałabym, aby tak wyglądało w rzeczywistości sprawozdanie finansowe
    Przecież możesz swojemu zarządowi je pokazać i poprosić, żeby za 2011 wg takiego wzoru zrobili

    No chyba sama prośba nie wystarczy, właściciele powinni podjąć uchwałę w tym zakresie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uchwałą określać formę/kształt rubryczek? Szkoda papieru
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bez uchwały, określającej wymagany wzór sprawozdania, to rzeczywiście możesz tylko poprosić zarząd.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sprawozdanie winno zawierać opis działań zarządu i nie może ograniczać się wyłącznie do sporządzenia sprawozdania finansowego
    Sprawozdanie z dzialalnosci Zarzadu, czyli nic innego jak sprawozdanie z wykonania Planu Gospodarczego, pod wzgledem finansowo-rzeczowym. W sprawozdaniu wazna i istotna rzecza jest podanie nie tylko wydanych i zagospodarowanych zlotowek ale i zuzycie ilosciowe mediow. W ten sposob mozna co rok porownywac i gospodarnosc administratora i gospodarnosc wlascicieli.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A co obchodzi Nowaka, ile wody zużył Kowalski?
  • Opcje
    acabanacaban Użytkownik
    edytowano listopada -1
    /forum.zarzadca.pl/wiki/sprawozdanie_finansowe . Tu jeszcze można by dodać dwie rubryczki , to jest:
    - data, oraz
    - nr faktury
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W sprawozdaniu wazna i istotna rzecza jest podanie nie tylko wydanych i zagospodarowanych zlotowek ale i zuzycie ilosciowe mediow.
    Założenie jest takie, że całość ma się zmieścić na jednaj kartce: strona na eksploatację i druga strona na media + remonty
    Tak więc cdn. :wink:
  • Opcje
    FlaviaFlavia Użytkownik
    edytowano marca 2011
    ale czy uważacie, że prawidłowe jest podawanie w sprawozdaniu finansowym przykładowo: obowiązkowe przeglądy - 1000 zł, media w częściach wspólnych 200 zł, pozostałe wydatki 450 zł???? Czy gdybym chciała uchwałę o przyjęciu takiego sprawozdania fin zaskarżyć miałabym szanse (biorąc pod uwagę, że zarząd nie potrafiłby lub nie chciał pokazać mi dokumentów na poniesienie tych kosztów?)
    I czy w sprawozd za 2010 rok można rozliczać jeszcze 2008 rok?????
    z góry dziękuje za wiadomość
    p.s. napisałam stosowne pisma do zarządu o wyjaśnienie określonych pozycji ze sprawozdania finansowego, ale do dnia dzisiejszego nie otrzymałam żadnej odpowiedzi (chciałabym jeszcze przed zebraniem wyrobić sobie pogląd na określone zagadnienia)
    Chciałabym dodać, że oczywiste jest, że mogę prosić zarząd o przygotowywanie sprawozdania fin wg określonego wzoru io gdyby to było takie oczywiste z pewnością nie szukałabym u was wsparcia... niestety, w mojej wm jest to niemożliwe
  • Opcje
    acabanacaban Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja w tej materii rozliczania finansowego wspólnoty . Co sądzicie o załącznikachnr1,2,3 do Rozporz. M.F. z 1998r, Dz. Ustaw nr 115,poz748. ktore sa obowiązujące.
  • Opcje
    helenkamhelenkam Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Właśnie jestem po zebraniu, nigdy więcej nie podejmę działań na rzecz wspólnoty. Przez 7 lat pracowałam społecznie, dla każdego właściciela miałam czas, energia cieplna była tylko na mojej głowie,jesteśmy wspólnotą, która dzięki podejmowanym działaniom ponosiła najniższe koszty ogrzewania, ustalanie mocy zamówionej,kontrola parametrów na wężle cieplnym i stany licznika. Mamy od kilku miesięcy nowego zarządcę, nie wykazuje żadnej inicjatywy, podejmuje tylko działania zlecone przez zarząd i to tylko te dopracowane w każdym szczególe. Byłam przeciwna podnoszeniu stawki za zarządzanie gdyż to ja dbam o nieruchomość i portfele właścicieli ale niestety w związku z tym, że wszystko funkcjonuje znakomicie (w większości dzieki zarządowi ) uchwalono podwyżkę.Jestem rozgoryczona postawą właścicieli, którzy po zebraniu podziękowali zarządcy zapominając o zarządzie. Większość nie przychodziła na zebrania, z każdą uchwała trzeba było podejść i cierpliwie tłumaczyc. Wiem, że taka jest rola zarządu ale chyba trochę " przegieli"a sprawozdania przez tydzień odwiedzałam każdego i tłumaczyłam, wyjaśniałam
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Helenka - sie nie denerwuj, dbasz nie tylko o sąsiadów, ale także o swoją kasę.
    Daj se kilka dni na ochłonięcie a potem spokojnie pomyśl, czy byś sama nie wzięła tego administrowania. Zatrudnisz tylko księgową na 2-4 godziny w miesiącu. Sama zarobisz i pożytek dla wszystkich będzie. A jak w twoim budynku da się wygospodarować choćby mały lokal na potrzeby wspólnoty, to się w ogóle nie wahaj. Głowa do góry :)
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] helenkam:[/cite]Jestem rozgoryczona postawą właścicieli, którzy po zebraniu podziękowali zarządcy zapominając o zarządzie.
    helenka, nie przejmuj się tym tak bardzo. :smile:
    Po tylu latach pracy wydaje się, że powinnaś mieć świadomość funkcjonujących mechanizmów zachowań.
    Najlepiej nie liczyć na czyjąś wdzięczność, przynajmniej uniknie się rozczarowania.
    Zawsze podziękują tylko Ci, którzy dostrzegają więcej ponad koniec własnego nosa.

    No i faktycznie, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sama się tym zajęła.
    O ile masz jeszcze chęć i motywację, bo czasem gorycz zmienia wszystko.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] acaban:[/cite]Ja w tej materii rozliczania finansowego wspólnoty . Co sądzicie o załącznikachnr1,2,3 do Rozporz. M.F. z 1998r, Dz. Ustaw nr 115,poz748. ktore sa obowiązujące.
    Nic nie sądzimy, bo:
    1) załączniki nie są obowiązujące, bo całe rozporządzenie z 1998 roku zostało uchylone,
    2) nowe rozporządzenie z 2001 roku już nie zawiera załącznika nr 3 i nie dotyczy wspólnot mieszkaniowych:
    § 1. 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się do niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej, a w szczególności do:
    1) stowarzyszeń,
    2) (uchylony),
    3) związków zawodowych,
    4) organizacji pracodawców,
    5) izb gospodarczych,
    6) fundacji,
    7) organizacji dobroczynności i opieki społecznej,
    8) przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.

    § 5. Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 sierpnia 1998 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek nie prowadzących działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 115, poz. 748 i z 2000 r. Nr 66, poz. 794).
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli chodzi o zużycie mediów, to nasz zarząd podał, ile wody i prądu zużyli wszyscy mieszkańcy razem a nie podał każdego oddzielnie. Co mnie obchodzi ile zużyła WM ? Chciałbym wiedzieć, ile ja zużyłem! A jeśli chodzi o sprawozdanie finansowe, to u nas wygląda to tak jak u Flavii. Dwie pozycje są najistotniejsze : 1. opłaty bankowe -303 zł(nie wiem za co?) i 2. wpłaty właścicieli za media przez nich zużyte.:bigsmile: Przecież opłaty za media, jeśli nie przechodzą przez konto wspólnoty nie powinny być liczone jako przychód wspólnoty? Chyba, że się mylę... Zresztą, u nas umów na dostawy mediów nie podpisuje zarząd WM tylko jeden z właścicieli i to jemu właściciele lokali wyodrębnionych płacą za wodę i prąd do "ręki" jako dostawcy.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. opłaty bankowe -303 zł(nie wiem za co?)
    U mnie też opłat bankowych nie rozbijam na mniejsze pozycje, bo te opłaty to utrzymanie konta + przelewy. Niektóre wm czasem też mają opłatę za kartę
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano marca 2011
    koziorozka, chyba mnie źle zrozumiałaś. Chodzi o to, że u nas zarząd nie robi żadnych przelewów - no może dwa, trzy. Sprawdzę to na pewno. Sam koszt prowadzenia rachunku bankowego nie jest tak wielki. Jest nas tylko 10 właścicieli. Kiedyś sam byłem zarządem, więc wiem jakiego rzędu są to koszty. W 2009r było to coś ok. 230 - 240 zł z tym, że wtedy właściciele wpłacali na konto wspólnoty za media.Trzeba było robić przelewy - to i koszty były. Sprawa oczywista. Teraz- jak pisałem wcześniej - właściciele lokali wpłacają bezpośrednio dostawcy "na rękę". Stąd moje zdziwienie... Za ewentualne wpłaty na konto z tytułu funduszu remontowego prowizję płaci każdy właściciel a nie wspólnota.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sam koszt prowadzenia rachunku bankowego nie jest tak wielki.
    To zależy od banku. Na przykład w PKO BP sama tylko miesięczna opłata za pakiet "Nasza Wspólnota" wynosi 40,00 zł, co daje 480 zł rocznie, zaś za Pakiet "Nasza Mała Wspólnota" - 20,00 zł: http://www.pkobp.pl/index.php/id=oferta/id_product=000000000000224/section=mieszk/grupa=1/podgrupa=0/pwid=100000908910
    Jeśli dobrze pamiętam, u Ciebie właściciele wpłacają na konto spółki (właściciela większościowego), więc opłaty mogą być nawet wyższe.
  • Opcje
    prezesprezes Użytkownik
    edytowano listopada -1
    owner, nie mogą być wyższe! Za prowadzenie rachunku "nasz" bank bierze 7zł miesięcznie.Właściciele płacą nie na konto spółki tylko w okienku hotelu należącym do większościowego - więc przelewy odpadają.Stąd właśnie moje zdziwienie.My wpłacamy na konto wspólnoty tylko pieniądze na wynagrodzenie zarządu, na coś, co u nas szumnie nazwano utrzymaniem części wspólnych oraz na fundusz remontowy.TYLKO!!Pozostałe opłaty (woda zimna, ciepła, c.o. wywóz śmieci) są uiszczane bezpośrednio w kasie hotelu na podstawie faktur, jakie co miesiąc wystawia większościowy dla każdego właściciela. Wspólnota nie ma z tym nic wspólnego. Pieniądze z rachunku podstawowego na fundusz remontowy przelewane są za darmo w ramach subkonta.Z tymi opłatami za media to jest tak, jakbyś był w delegacji i nocował w hotelu a za pobyt kierownik wystawia Ci fakturę, bo musisz rozliczyć koszty z księgową. Różnica jest natomiast taka, że to Ty sam sobie płacisz za pobyt choć fakturę wystawił Ci hotel. Rozumiesz?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.