art.24 kto płaci?

themoththemoth Użytkownik
"Art. 24
W razie braku zgody wymaganej większości właścicieli lokali zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono w sposób określony w art. 18 ust. 1, może żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich właścicieli. Sprawę sąd rozpoznaje w postępowaniu nieprocesowym."


kto ponosi koszty takiego powództwa? czy bez uchwały zarząd może zapłacić z konta wspólnoty, czy jednak musi pokryć koszty z własnej kieszeni

Komentarze

  • Opcje
    wartawarta Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszty poniesie moim zdaniem wspolnota obojetnie czy wniosek zostanie uwzgledniony czy nie(jest to postepowanie nieprocesowe wiec nie ma powodztwa lecz wniosek).Po obu stronach postepowania stoi przeciez WM;.
    Moze pomocne beda te dw orzeczenia ,ktore cytowalem juz w innej dyskusji:

    Sąd Apelacyjny w Szczecinie w uzasadnieniu wyroku z dnia 12 lipca 2006 r. sygn. akt I ACa 183/2006 wyraził pogląd, że reprezentacja wspólnoty mieszkaniowej w procesie, którego przedmiotem jest żądanie uchylenia podjętych przez właścicieli uchwał to czynność zwykłego zarządu, którą, stosownie do dyspozycji art. 22 ust. 1 ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994 roku, zarząd uprawniony jest podejmować samodzielnie. Stanowisko takie zajął również Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, który w uzasadnieniu wyroku z dnia 6 sierpnia 2008 roku stwierdził, iż wspólnota mieszkaniowa jako podmiot praw i obowiązków może samodzielnie występować przed sądem, pozywać i być pozywaną. Ma więc zdolność sądową, z którą z kolei nierozerwalnie związana jest zdolność postulacyjna do występowania w sprawie osobiście lub przez pełnomocnika. Sąd skonstatował ponadto, że skoro wspólnota mieszkaniowa ma możliwość występowania w procesie bez uchwały członków, to ma tym samym nieograniczone prawo do ustanowienia pełnomocnika procesowego do jego prowadzenia. Wywiódł stąd wniosek, że zarząd wspólnoty ma prawo nie tylko do ustanowienia pelnomocnika, ale również do samodzielnego ustalenia jego wynagrodzenia bez uprzedniej uchwały członków wspólnoty mieszkaniowej."

    L
    [/i]ogicznie rozumujac to trudno sobie wyobrazic koniecznosc uchwaly w takiej sprawie.No bo skoro WM nie byla w stanie podjac uchwaly w konkretnej sprawie to trudno sobie wyobrazic,iz nastepnie przeglosuje wiekszoscia skierownoe takiego roztrzygniecia do sadu.
  • Opcje
    themoththemoth Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.