Korzystanie z funduszu remontowego

EDDIEEDDIE Użytkownik
Jesteśmy młodą wspólnotą i jak na razie nie ma potrzeby przeprowadzania remontów. Jak wiadomo fundusz remontowy należy już teraz budować, bo za jakiś czas mogą pojawić się różne wydatki remontowe. W PG mamy uwzględnioną pozycję "koszty eksploatacji". Rzecz w tym, że jak na razie budujemy fundusz remontowy, który nie jest wykorzystywany, natomiast brak nam pieniędzy na eksploatację, czyli na wydatki związane np. z uporządkowaniem i "zagospodarowaniem" terenu wokół budynku, ponieważ deweloper tego nie zrobił i są małe szanse, że to zrobi.

Czy można część pieniędzy z FR przeznaczyć na oczywiste, aktualne potrzeby eksploatacyjne wspólnoty kosztem części FR? Czy musi być jednak uchwała np. o zmniejszeniu FR na rzecz zwiększenia eksploatacji?

PS Czy takie decyzje gdzie i czy w ogóle postawimy ławeczkę albo położymy chodnik wymagają uchwał, czy to decyzja zarządu?

Komentarze

  • Opcje
    timbertimber Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    FR jak sama nazwa wskazuje i utarta już praktyka w orzecznictwie służy tylko i wyłącznie do pokrywania kosztów remontów a więc odtwarzania czegoś istniejącego już (naprawę). Na wszelkie inne prace należy wyodrębnić fundusz celowy gdyż z FR nie wolno pokrywać kosztów inwestycji.
    Praktycznie należy uchwałą (niektórzy podają że musi być 100% zgody bo to pieniądze właścicieli) przeznaczyć część środków FR na daną inwestycję celową aby nie było kłopotów.
    „…Wykorzystanie środków z funduszu remontowego na inwestycję, niezależnie od stopnia jej użyteczności, nie tylko narusza wskazany przepis, lecz nadto godzi w interes wspólnoty, gdyż częściowo pozbawia jej środków zabezpieczonych na poczet kosztów prac niezbędnych do utrzymanie nieruchomości wspólnej w należytym stanie. Inwestycje i wszelkie prace zwiększające użyteczność nieruchomości wspólnych winny być pokrywane z odrębnych środków…” - Wyrok z dnia 18 czerwca 2008 r. Sąd Apelacyjny w Szczecinie I ACa 119/08

    - i jeszcze jeden cytat znalazłem:

    „…Sąd Okręgowy w Radomiu na skutek skargi jednego z członków wspólnoty stwierdził, że uchwała jest niezgodna z art. 14 ustawy o własności lokali. Uzasadnił, że wydzielenie odrębnego funduszu na cele remontowe, na które właściciele uiszczają zaliczki, skutkuje tym, że środki tam zgromadzone nie mogą zostać wydatkowane na inne cele niż pokrycie wydatków i ciężarów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Budowa ogrodzenia nie należy natomiast do przedsięwzięć o charakterze remontowym, o którym mowa w art. 14 § 1 ustawy. Oznacza to, że wykorzystanie środków z funduszu remontowego na inwestycję narusza powołany przepis i godzi w interes wspólnoty. Pozbawia ją bowiem środków zabezpieczonych na utrzymanie nieruchomości…” - Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie I ACa 456/09
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy takie decyzje gdzie i czy w ogóle postawimy ławeczkę albo położymy chodnik wymagają uchwał, czy to decyzja zarządu?
    Wymagają uchwał
    Po co wam w ogóle wam fundusz remontowy? To przeżytek, twór powstały w czasach, gdy można go było odliczyć sobie od podatku. Macie uchwałę o jego utworzeniu i zasadach wykorzystywania?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Po co wam w ogóle wam fundusz remontowy? To przeżytek, twór powstały w czasach, gdy można go było odliczyć sobie od podatku.
    złota myśl ...samobójcy ...
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano kwietnia 2011
    Macie uchwałę o jego utworzeniu i zasadach wykorzystywania?

    Mamy uchwałę. Postaram się zdobyć jej treść w części dotyczącej FR.
    [cite] KubaP:[/cite]
    Po co wam w ogóle wam fundusz remontowy? To przeżytek, twór powstały w czasach, gdy można go było odliczyć sobie od podatku.
    złota myśl ...samobójcy ...

    Dlaczego samobójcy?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.