Rząd nie prowadzi polityki rozwojowej i rewitalizacyjnej miast

KubaKuba Użytkownik
Niemal co czwarty mieszkaniec polskiego miasta żyje na obszarze zdegradowanym, a rząd nie prowadzi polityki rozwojowej i rewitalizacyjnej miast - to konkluzje piątkowej Ogólnopolskiej Konferencji Prezydentów i Burmistrzów poświęconej polityce miejskiej.

Szef Związku Miast Polskich, prezydent Poznania Ryszard Grobelny ocenił, że rząd nie prowadzi polityki miejskiej ani w sensie formalnym, ani nieformalnie. Podkreślał, że rząd nie ma programu celowego adresowanego tylko do miast, nie ma też ustawy o ich rozwoju. Jak ocenił, w projektowanej ustawie o polityce miejskiej są jedynie zręby jakiejś strategii. "Potrzebna jest pewna polityka miejska rozumiana jako pewna wizja roli, jaką miasta mają pełnić i instrumentów, które w dłuższej perspektywie mają zapewnić realizację celów zawartych w tej wizji" - mówił. Jego zdaniem pilnie powinna zostać przyjęta ustawa o rewitalizacji obszarów zdegradowanych. "Powinna ona wprowadzać instrumenty porozumiewania się między różnymi interesariuszami, wprowadzać możliwość aktywizacji społecznej, instrumenty, które pozwolą na rewitalizację obszarów" - podkreślił Grobelny.

Samorządowcy przygotowali swoją propozycję, która zakłada, że rewitalizacja powinna prowadzić do przywrócenia atrakcyjności objętego nią obszaru zarówno dla mieszkańców jak i przedsiębiorców.

W założeniach do ustawy o rozwoju miast i rewitalizacji, jakie zostały przedstawione na piątkowej konferencji napisano, że projekty realizowane w ramach rewitalizacji powinny być czasowo zwolnione z podatku VAT.

Artykuł prasowy
http://www.infor.pl
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.