zaległości

anet1anet1 Użytkownik
mam pytanie, są ludzie którzy nie płacą regularnie zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną. Czy te opłaty ulegają przedawnieniu a jeśli tak to po jakim czasie ?

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Tak, należnośc z tytułu zaliczki na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną to świadczenie okresowe, przedawnia się po upływie trzech lat od daty wymagalności.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    anet1anet1 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    OK dziekuje bardzo to trzeba szybko szykować pozwy do sądu bo wezwania nie pomagają.
  • Opcje
    SimsSims Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę zarządcę o podanie podstawy prawnej do swojej odpowiedzi.
    Na mój wniosek Sąd uchylił plan finansowo-gospodarczy na 2007 rok. Do dnia dzisiejszego wspólnota nie ma nowego planu za tamten okres, nie ma więc podstaw prawnych do wystąpienia do sądu o ściągnięcie zaległości czynszowych, a w przypadku naszej wspólnoty o prawidłowe rozliczenie tego okresu. Podejrzewam teraz, że zarząd wspólnoty (art.20 uwl), mający osobisty interes w utrzymaniu tego stanu rzeczy, nie podejmie żadnych kroków, aby plan fin.-gosp. na 2007 rok uchwalić ponownie, a w sądzie toczy się sprawa o uchylenie następnego planu, na 2008rok.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Podstawę prawną stanowi art. 118 kodeksu cywilnego:

    Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej -- trzy lata.

    Brak planu gospodarczego utrudnia, ale nie uniemożliwia dochodzenia roszczeń. W opisanej przez Pana sytuacji pozwany właściciel może podnieśc zarzuty, które będą skutkowały częściowym oddaleniem powództwa.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Niezależnie od braku planu gospodarczego, wspólnota płaciła przecież dostawcom wody, ciepła, energii elektrycznej, za odbiór śmieci, za ubezpieczenie budynku, przeglądy okresowe, ewentualne remonty itp? Są przecież zawarte umowy, faktury itp. Były poniesione koszty, więc każdy ze współwłaścicieli powinien w nich partycypować, każdy według swojego udziału (art. 12.2 uwl). Wystarczy podsumować rzeczywiście poniesione koszty i wyliczyć udział właściciela, który zalega z opłatami.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.