Wybór zarządu we wspólnocie mieszkaniowej....

igaiga Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Właściciele mają wolną rękę, mogą umową(czyli za zgodą 100% współwłaścicieli) ustanowić dowolny sposób zarządu nieruchomością. 1) Właścicielski 2)Powierzony 3)Sądowy. Moje pytanie brzmi: Jeżeli został wybrany zarząd właścicielski za zgodą 60% współwłaścicieli,to czy ta umowa jest ważna? dziękuję.

Komentarze

  • Opcje
    orsors Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A ile lokali jest w Waszej nieruchomości (siedem czy więcej)?

    I co masz na myśli pisząc że właściciele mogą ustanowić sądowy sposób zarządu?
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest to duża wspólnota,gdyż lokali jest kilkanaście. No przecież mogą wlaściciele wystąpić do sadu o powołanie zarządu przymusowego art.26 uwl. Mniejsza z tym.Masz racje ors,może trochę dziwnie to zabrzmiało. Najbardziej interesuje mnie to 100% właścicieli. Dzięki.
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ponawiam pytanie.Czy musi być zgoda (100% współwłaścicieli), żeby ustanowić dowolny sposób zarządu nieruchomością ?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie musi być 100%.
    Do wyboru najbardziej popularnego rodzaju zarządu właścicielskiego (jak i innego) potrzeba większości liczonej udziałami. Czasem potrzeba także obecności notariusza.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak zwanego właścicielskiego sposobu zarządu nie trzeba ustanawiać umową. Wystarczy, że właściciele nie skorzystają z art. 18.1 ustawy o własności lokali, czyli nie ustanowią żadnego sposobu zarządu - wówczas z mocy prawa obowiązuje "właścicielski" sposób zarządu:
    Art. 18.3. Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie, o której mowa w ust. 1, lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusza, obowiązują zasady określone w niniejszym rozdziale.

    Art. 20. 1. Jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem, właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu. Członkiem zarządu może być wyłącznie osoba fizyczna wybrana spośród właścicieli lokali lub spoza ich grona.
    Do wyboru zarządu wystarczy uchwała, czyli zgoda większości właścicieli, liczona udziałami.
    Jeżeli zatem padło 60% głosów za wyborem zarządu, to wszystko jest OK.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nieco inna sytuacja jest wtedy, gdy wcześniej został ustanowiony sposób zarządu umową właścicieli. Żeby go zmienić na "właścicielski" też wystarczy uchwała, ale musi być zaprotokołowana przez notariusza (art. 18.2a).
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy musi być zgoda (100% współwłaścicieli)
    Dlaczego uparłaś się na zgodę a nie na uchwałę ?
  • Opcje
    igaiga Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Masz rację elan124.Chodziło mi o umowę,a nie o zgodę.
    Padło w internecie następujące pytanie: """Czy "duża" wspólnota może z zarządcą zawrzeć umowę,w której powierzy mu wykonywanie wszelkich czynności,które nie przekraczają zakresu zwykłego zarządu nieruchomością wspólną,bez zachowania formy aktu notarialnego?"
    - odpowiada Janusz Gdański,ekspert Ogólnopolskiej Izby Gospodarki Nieruchomościami cyt:
    -Było to możliwe do 2000r.Obecnie-po nowelizacji z 16 marca 2000r-już nie,ponieważ obowiązuje zapis art 18.3-cytuję po uwzględnieniu treści innych zapisów ustawy."Jeżeli sposobu zarządu nie określono w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego lub w uchwale zaprotokołowanej przez notariusz,obowiazują zasady ustawowe"
    Oznacza to,że w "dużej' wspólnocie,która umową zawartą w formie aktu notarialnego nie powierzyła zarządu osobie fizycznej lub prawnej,czynności zwykłego zarządu wykonywać musi zarząd,a nie zarządca(art.22 ust.1)
    Podkreślić należy,że umowę tę muszą podpisać wszyscy członkowie wspólnoty,co nie jest wymagane w przypadku uchwał.
    Jak mam to rozumieć ?
    Następnie; Na stronie "zarządca.pl" jest wyraźnie napisane: ZARZĄD
    RODZAJE ZARZĄDU WE WSPÓLNOCIE
    Właściciele mają wolną rękę,mogą umową(czyli za zgodą 100% współwłaścicieli) ustanowić dowolny sposób zarządu nieruchomością,nawet całkowicie odmienny od zarządu ustawowego.
    I dalej wyliczone są zarządy ustawowe...........sprawdźcie.Macie to pod ręką.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    iga: Właściciele mają wolną rękę,mogą umową(czyli za zgodą 100% współwłaścicieli) ustanowić dowolny sposób zarządu nieruchomością,nawet całkowicie odmienny od zarządu ustawowego.
    Współwłasność polega m.in. na tym, że „każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli” – stanowi tak art. 206 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.). Jak wynika z tego przepisu, każdy ze współwłaścicieli ma prawo do bezpośredniego korzystania z rzeczy wspólnej. Może posiadać całą rzecz i korzystać z całej rzeczy. Równolegle jednak identyczne uprawnienia przysługują pozostałym współwłaścicielom. W tym układzie uprawnienie każdego ze współwłaścicieli splata się z jego obowiązkiem poszanowania analogicznych uprawnień pozostałych współwłaścicieli. Korzystanie z rzeczy wspólnej oznacza prawo do jej posiadania i używania oraz do pobierania pożytków i innych dochodów. Wspomniany art. 206 K.c. nie ma jednak charakteru bezwzględnego. Oznacza to, że ustawodawca dopuszcza możliwość odmiennego, umownego uregulowania problematyki korzystania z rzeczy wspólnej. Możliwe jest tutaj bowiem zastosowanie indywidualnego umownego modelu dotyczącego współposiadania i korzystania z rzeczy wspólnej. Umowa zawarta przez współwłaścicieli w tym przedmiocie może zawierać postanowienia regulujące stosunki miedzy współwłaścicielami w inny sposób, niż przewidują to przepisy prawa, określające zasady zarządzania rzeczą wspólną i korzystania z niej. Jeżeli do tego dojdzie, wówczas pierszeństwo będą miały ustalenia stron umowy, a nie przepisy prawa (wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 15 czerwca 1993 r., sygn. Akt I Acr 400/93). Innymi słowy, ustawowy sposób korzystania z rzeczy wspólnej (przewidziany w art. 206 K.c.) wchodzi w grę jedynie w sytuacji, kiedy współwłaściciele sami nie uregulowali sposobu korzystania z rzeczy wspólnej. Współwłaściciele mają bowiem prawo do tego, aby w umowie między sobą uregulować kwestie korzystania z rzeczy wspólnej w sposób odmienny, niż to wynika z art. 206 K.c. Wynika z tego, że na mocy zgody wszystkich współwłaścicieli np. typu quoad usum, można pokonywać szereg "prawniczych" trudności.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    iga - ja to rozumiem tak, że domyślny, nie wymagający umowy jest zarząd właścicielski, czyli właściciele uchwałą powołują członków zarządu
    Tylko umową (100%) można ten domyślny (właścicielski) zmienić na inny
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.