Wspólnota czy jest inna możliwość?

RatriRatri Użytkownik
edytowano sierpnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam, mam taki problem. Jestem właścicelką mieszkania w budynku wielorodzinnym, w którym znajduje się 7 mieszkań. Jednak tylko 4 mieszkania są własnościowe jedno należy do urzędu miasta jedno jest opuszczone i nie wiadomo do kogo należy i jedno jest zamieszkałe przez dzikich lokatorów. Czy jest możliwość podpisania umowy miedzy wszystkimi mieszkańcami budynku w sprawie opłat np. na fundusz remontowy? Czy trzeba formalnie założyć wspólnote? Jeśli tak to co z mieszkaniami bez właścicieli? I czy urząd miasta jako właściciel jednego mieszkania też bedzie członkiem wspólnoty? Prosiłabym o rade bo już nie wiem jak ta sytuację "ugryść".

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2011
    Czy trzeba formalnie założyć wspólnote?
    Z tego co piszesz to jesteście mała wspólnotą i wasza działalność powinna być oparta o zapisy kodeksu cywilnego dział WSPÓŁWŁASNOŚĆ.
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19640160093 - link do tekstu kodeksu cywilnego art. ok 199
    Czy jest możliwość podpisania umowy miedzy wszystkimi mieszkańcami budynku w sprawie opłat np. na fundusz remontowy?
    Oczywiście, że możecie.
    Jednak tylko 4 mieszkania są własnościowe jedno należy do urzędu miasta jedno jest opuszczone i nie wiadomo do kogo należy i jedno jest zamieszkałe przez dzikich lokatorów.
    Można to sprawdzić w katastrze lub w księgach wieczystych (dostęp jest elektroniczny -przez internet) . Potrzebne dane masz w swoim akcie notarialnym.
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Można to sprawdzić w kastrze lub w księgach wieczystych (dostęp jest elektroniczny -przez internet) . Potrzebne dane masz w swoim akcie notarialnym.

    W katastrze.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2011
    [cite] Ratri:[/cite] Czy jest możliwość podpisania umowy miedzy wszystkimi mieszkańcami budynku w sprawie opłat np. na fundusz remontowy?

    Z właścicielami, w tym z gminą, która jest właścicielką jednego z lokali, najemcy nie podejmują decyzji w takich sprawach.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jest możliwość podpisania umowy miedzy wszystkimi mieszkańcami [właścicielami]budynku w sprawie opłat np. na fundusz remontowy?
    ... 4 mieszkania są własnościowe, jedno należy do urzędu miasta, jedno jest opuszczone i nie wiadomo do kogo należy...
    Najpierw musisz ustalić listę wszystkich właścicieli lokali /mieszkań/, bo tylko właściciele lokali podejmują decyzje w sprawie funduszu rentowego nieruchomości wspólnej. Najemcy nie mają w tym temacie nic do powiedzenia, a tym bardziej, brania udziału w podejmowaniu decyzji.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ... chyba, że mają pełnomocnictwo do podejmowania takich decyzji i głosowania w tej sprawie.
  • Opcje
    RatriRatri Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy jest możliwość podpisania umowy miedzy wszystkimi mieszkańcami budynku w sprawie opłat np. na fundusz remontowy?
    Oczywiście, że możecie.

    Jak taka umowa mogłaby wyglądać. Moglibyście mi przesłać link do ewentualnej strony z podobnymi umowami? Z góry dziękuję.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jak taka umowa mogłaby wyglądać. Moglibyście mi przesłać link do ewentualnej strony z podobnymi umowami? Z
    Nie spotkałem się z takimi umowami. Zazwyczaj są to uchwały właścicieli lokali.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Utworzenie funduszu remontowego jest czynnością przekraczającą zwykły zarząd. Takie czynności w małej wspólnocie wymagają zgody wszystkich właścicieli lokali, co w opisanej sytuacji:
    jedno [mieszkanie] należy do urzędu miasta jedno jest opuszczone i nie wiadomo do kogo należy i jedno jest zamieszkałe przez dzikich lokatorów
    ...będzie trudne. Trzeba ustalić nazwiska właścicieli. Sprawdź, czy księga wieczysta Waszej nieruchomości jest już dostępna w internecie: http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html
    Jeżeli tak, dowiesz się, kto jest właścicielem tych lokali. Jeżeli KW nie ma w internecie, możesz to sprawdzić w sądzie w wydziale ksiąg wieczystych (księgi są jawne, każdy ma prawo je przeglądać). Musisz znać numer "macierzystej" KW (Waszej nieruchomości gruntowej, z której zostały wyodrębnione mieszkania). Powinnaś mieć to wpisane w swoim akcie notarialnym.

    Najczęściej lokale opuszczone lub zasiedlone przez "dzikich lokatorów" należą do gminy, ale zdarza się, że są własnością osób fizycznych, tylko trudności prawne (np. postępowanie spadkowe) lub brak zgody między współwłaścicielami uniemożliwia zbycie lub wynajęcie lokalu.

    Na pytanie postawione w tytule wątku odpowiedź jest tylko jedna: nie ma innej możliwości. Wy już jesteście wspólnotą mieszkaniową, chociaż może jeszcze tego nie wiecie. Wspólnota powstaje z mocy prawa z chwilą wyodrębnienia ("wykupienia") pierwszego lokalu. Powstanie wspólnoty nie jest zależne od podjęcia jakiejkolwiek uchwały (o "powołaniu" wspólnoty itp.).
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.