Piec węglowy

Tomasz70Tomasz70 Użytkownik
Szanowni Państwo,
Trzy lata temu kupiłem mieszkanie w kamienicy ( na parterze ). Sprzedający poinformował mnie, że piece węglowe są sprawne i można w nich palić, co też robiłem przez 2 ostatnie zimy. Mieszkanie jest nieocieplone, wysokie na 3.4 m, więc można powiedzieć, że owe piece ratują mnie przed ruiną finansową, gdyż nie stać mnie na ogrzewanie elektryczne.
Problem polega na tym, że ostatnio kominiarz sporządził protokół, w którym zabronił palić w piecach z powodu "nieszczelnych przewodów kominowych".
Niestety nie napisał już jak problem można rozwiązać. Administracja równiez wystosowała do mnie pismo, żebym zaprzestał palić w piecach.
Prawda jest taka, że nikomu z wyższych pięter się w domu nie dymi, a kominy są w dobrym stanie ( na własny koszt wezwałem kominiarza, który wpuścił kamerę do przewodów dymnych i to poświadczył - niestety nie mam wyników tej kontroli na pismie. Kominiarz stwierdził, że woli koledze po fachu na odcisk nie nadepnąć ).
Czy w związku z tym mogę żądać od administracji aby usunęła rzekome nieszczelności w przewodach dymowych ? Idzie zima a mnie ciarki przechodza po plecach !

Komentarze

  • Opcje
    MajorMajor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Proszę wezwać administrację, zarządcę, zarząd wspólnoty do usunięcia nieszczelności komina przed rozpoczęciem sezonu grzewczego- rozumiem, że piec węglowy to jedyny sposób ogrzewania Pana lokalu? pozdrawiam
  • Opcje
    Radzik66Radzik66 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,
    Nieszczelność przewodu kominowego może być przyczyną pożaru lub zaczadzenia innych mieszkańców budynku, więc zakaz używania jak najbardziej słuszny i poparty pisemną opinią, więc ciężko dyskutować, dopóki nie posiada Pan innej pisemnej ekspertyzy.
    Przewód kominowy (proszę nie mylić z wkładem) stanowi nieruchomość wspólną, więc koszty doprowadzenia do stanu używalności spoczywa na wszystkich współwłaścicielach. Wezwanie do wspólnoty mieszkaniowej powinno być sporządzone na piśmie.
  • Opcje
    Tomasz70Tomasz70 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za porady. Piece są jedyną formą ogrzewania. Administracja poradziła mi, żebym przerobił je na elektryczne ( z grzałką w środku ).
  • Opcje
    eedoeedo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dbałość o prawidłowe funkcjonowanie przewodów i kanałów kominowych jako elementów nieruchomości wspólnej należy do wszystkich współwłaścicieli

    Przewody kominowe w przepisach:
    z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych:

    § 25.
    1. Kanały i przewody spalinowe w okresie ich użytkowania powinny zapewniać możliwość odprowadzania spalin powstałych w procesie spalania paliw, zgodnie z założonymi warunkami.
    2. kanały i przewody dymowe powinny w okresie ich użytkowania zapewniać możliwość odprowadzania dymu powstałego w procesie spalania paliw stałych, zgodnie z założonymi warunkami.

    § 26.
    1. Kanały i przewody spalinowe oraz dymowe w budynku powinny być utrzymywane w stanie technicznym zapewniającym skuteczne i niezawodne ich funkcjonowanie.
    2. W okresie użytkowania kanałów i przewodów, o których mowa w ust. 1, należy zapewniać:
    1) ich drożność oraz szczelność,
    2) realizację planu remontów przez osoby posiadające kwalifikacyjne, o których mowa w art. 62 ust. 6 ustawy,
    3) nadzór nad realizacją robót konserwacyjnych, napraw i wymian oraz nadzór nad wykonawstwem usług związanych z realizacją zaleceń wynikających z okresowych kontroli w lokalach,
    4) realizację zaleceń pokontrolnych wydawanych przez upoważnione organy kontroli i nadzoru,
    5) w razie uzasadnionej potrzeby - kontrolę stanu technicznego tych kanałów i przewodów.

    § 27.
    Wprowadzanie jakichkolwiek zmian w kanałach i przewodach spalinowych lub dymowych w lokalu wymaga wcześniejszego uzyskania zgody właściciela budynku.


    Przepisy art.140 do art. 146 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie również dotyczą przewodów kominowych


    § 140.
    1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów.
    2. Przewody kominowe powinny być szczelne i spełniać warunki określone w § 266.
    3. uchylony
    4. Wewnętrzna powierzchnia przewodów odprowadzających spaliny mokre powinna być odporna na ich destrukcyjne oddziaływanie.
    5. Przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej powinny mieć powierzchnię przekroju co najmniej 0,016 m2 oraz najmniejszy wymiar przekroju co najmniej 0,1 m.

    § 141. Zabrania się stosowania:
    1) grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych, z zastrzeżeniem § 174 ust. 3,
    2) zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej,
    3) indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych.

    § 142.
    1. Przewody kominowe powinny być wyprowadzone ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu.
    2. Wymaganie ust. 1 uznaje się za spełnione, jeżeli wyloty przewodów kominowych zostaną wyprowadzone ponad dach w sposób określony Polską Normą dla kominów murowanych.
    3. Dopuszcza się wyprowadzanie przewodów spalinowych od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania bezpośrednio przez ściany zewnętrzne budynków, przy zachowaniu warunków określonych w § 175.

    § 143.
    1. W budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem, określonych Polskimi Normami, należy stosować na przewodach dymowych i spalinowych nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu, przy zachowaniu wymagań § 146 ust. 1.
    2. Nasady kominowe, o których mowa w ust. 1, należy również stosować na innych obszarach, jeżeli wymagają tego położenie budynków i lokalne warunki topograficzne.
    3. Wymagania ust. 1 i 2 nie dotyczą palenisk i komór spalania z mechanicznym pobudzaniem odpływu spalin.

    § 144.
    1. Ściany, w których znajdują się przewody kominowe, mogą być obciążone stropami, pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji, a także jeżeli nie spowoduje to nieszczelności lub ograniczenia światła przewodów.
    2. Trzonów kominowych wydzielonych lub oddylatowanych od konstrukcji budynku nie można obciążać stropami ani też uwzględniać ich w obliczeniach jako części tej konstrukcji.

    § 145.
    1. Trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14x0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku trzonów kuchennych typu restauracyjnego oraz kominków o większym otworze paleniskowym - co najmniej 0,14x0,27 m lub średnicę 0,18 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2.
    2. Piece na paliwo stałe, posiadające szczelne zamknięcie, mogą być przyłączone do jednego przewodu kominowego dymowego o przekroju co najmniej 0,14x0,14 m lub średnicy 0,15 m, pod warunkiem zachowania różnicy poziomu włączenia co najmniej 1,5 m oraz nieprzyłączania więcej niż 3 pieców do tego przewodu.
    3. Piece, o których mowa w ust. 2, usytuowane na najwyższej kondygnacji powinny być przyłączone do odrębnego przewodu dymowego.
    4. Przyłączenia urządzeń gazowych do przewodów spalinowych powinny odpowiadać warunkom określonym w § 174 i 175.

    § 146.
    1. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli, z uwzględnieniem przepisów § 308.
    2. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wyposażone, odpowiednio, w otwory wycierowe lub rewizyjne, zamykane szczelnymi drzwiczkami, a w przypadku występowania spalin mokrych - także w układ odprowadzania skroplin.
  • Opcje
    piterpiter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tomaszu

    Temat ten został po opisany w https://forum.zarzadca.pl/discussion/296/przejscie-na-samoopalanie/#Item_8 zapraszam. Po pierwsze zapytam czy wszyscy palom w Piecach ? Czy kiedyś mieliście ogrzewanie wspólne? W wspólnota powinna posiadać uchwałę, która konkretnie sprecyzuje właśnie tego typu problemy, które opisujesz. Proszę pamiętać, że komin może być częściom wspólną lub nie. Wspólnoty zazwyczaj biorą na siebie ciężar konserwacji i dozoru nad kominami, ponieważ mają w tedy pewność ze wszyscy mają aktualne przeglądy itp. Owszem można znieść ciężar ze WM i samemu zawrzeć w uchwale, że lokatorzy robią na własny koszt sprawdzanie. Ale w tedy polecam jakiś zapis w uchwale, który pozwoli np. WM sprawdzenia że jest on wykonany. Np. podpisanie umowy z zakładem kominiarskim, który wykonuje usługę, ale obciąża lokatorów a nie Wspólnotę. Po takim zapisach w uchwale byś miał czytelny obraz, kto ma naprawić komin. Pamiętaj, że WM ma prawo zakazać ci palenia. Kominiarz ma obowiązek złościć do Powiatowej Straży Pożarnej o tym fakcie. Po czym Straż sprawdza wasz komin plombuje komin i zawiadamia Urząd Miasta a Urząd swój odział Budowlany a oni Powiatowy Nadzór budowlany. A już potem to same problemy poczawszy od badań i potem po remoncie tysiące papierów. (nie polecam)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem komin jest zawsze częścią wspólną, podobnie jak dach, czy klatka schodowa, wspólnota mieszkaniowa powinna ponieść koszty jego remontu, właściciel ma prawo z niego korzystać, zgodnie z przeznaczeniem.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Tomasz70Tomasz70 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam po dłuższej przerwie ( wakacyjnej ),

    W całej kamienicy oficjalnie pale tylko ja i sąsiadka, której administracja nie zakazała palić. Pozostałe mieszkania ogrzewane są za pomocą grzałek elektrycznych, ewentualnie gazem. Kiedyś wspólnota podjęła decyzję o przejście właśnie na ogrzewanie elektryczne ( w tym celu została wymieniona instalacja elektryczna w budynku ), ale lokator, który mieszkał przedemną się na to nie zgodził i pozostał przy piecach węglowych.
    Jestem w stanie sam pokryć ewentualne koszty naprawy przewodu kominowego, lub przepięcia się do innego przewodu ( są ich 4 - nieużywane ).
    Czy wystarczy jak na początek napiszę pismo do naszej administracji z prośbą o usunięcie nieszczelności ? Czy takie pismo ma być skierowane do wspólnoty ?

    Pozdrawiam, Tomasz70
  • Opcje
    OndreOndre Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy to mała wspólnota do 7 lokali czy duża powyżej 7 lokali? W małej wspólnocie musi być zgoda wszystkich właścicieli na zmianę sposobu ogrzewania aby była skuteczna.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2009
    Zmiana systemu ogrzewania z indywidualnego na wspólne - wykracza poza ramy zarządu nieruchomością wspólną.
    Proszę wystąpic do wspólnoty pisemnie z wnioskiem o uszczelnienie komina.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    Tomasz70Tomasz70 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jesteśmy wspólnotą powyżej 7 lokali, napiszę pismo do naszej administracji ( skierowane do wspólnoty ) o uszczelnienie komina.
    Odezwę się, gdy coś się wyjaśni,
    Dziękuję za porady!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.