Bezpieczeństwo w porze nocnej

piterpiter Użytkownik
W bloku 8 rodzinnym (na klatce 4 rodziny). Na jednym z zebrań poruszyli temat zamykania klatki schodowej w porze nocnej od 22.00-6.00 Dwóch lokatorów nie wyraża zgody na zamykanie drzwi. Moje pytanie czy Zarząd może podając decyzje o zamykaniu drzwi .Powodem zamykania są częste dewastacje klatki itp. Klatka nie posiada domofonów ani dzwonków. Każdy posiada klucze do drzwi. Czy istnieje na to jakieś prawo.

Komentarze

  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czy macie regulamin porządku domowego? jeżeli nie to od tego proponuję zacząć, umieszczając taki zapis w regulaminie, jeżeli zostanie przyjęty to tych dwóch lokatorów musi się do niego zastosować.
  • Opcje
    piterpiter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mamy ale brakuje zapisu o którym mowa. Jak dopisać prawnie do regulaminu taki zapis Aneks do regulaminu ?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Winna to byc uchwała, mocą której właściciele lokali dokonają zmiany regulaminu, np.
    uchwała
    właścicieli tworzących wspólnotę.....
    w sprawie zmiany regulaminu ...

    Uchwałą z dnia n r wspólnota przyjęła regulamin porządku domowego.
    Właściciele lokali zmieniają regulamin porządku w ten sposób, że (opisac treśc zmian).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    GargGarg Użytkownik
    edytowano lipca 2009
    ZAMYKANIE DRZWI WEJŚCIOWYCH NA KLUCZ

    Przed zmianami w regulaminie porządku domowego proponuję jednak zwrócić się do właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej. W mojej ocenie zamykanie drzwi wejściowych klatki schodowej na klucz naruszy przepisy p-poż dotyczące ewakuacji na wypadek pożaru tj.:

    1. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów


    § 4. 1. W obiektach oraz na terenach przyległych do nich jest zabronione wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar, jego rozprzestrzenianie się, utrudnienie prowadzenia działania ratowniczego lub ewakuacji:
    13) zamykanie drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe użycie;
    16) uniemożliwianie lub ograniczanie dostępu do:
    e) wyjść ewakuacyjnych albo okien dla ekip ratowniczych

    § 11. 1. Z każdego miejsca przeznaczonego na pobyt ludzi w obiekcie powinny być zapewnione odpowiednie warunki ewakuacji, zapewniające możliwość szybkiego i bezpiecznego opuszczenia strefy zagrożonej lub objętej pożarem…


    2. Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

    § 236. 1. Z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna być zapewniona możliwość ewakuacji w bezpieczne miejsce na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, bezpośrednio albo drogami komunikacji ogólnej, zwanymi dalej "drogami ewakuacyjnymi".


    Przepisy nie zabraniają wprost zamykania drzwi ewakuacyjnych, którymi są drzwi wyjściowe z budynku, ale mówią o warunkach ewakuacji, zapewniających możliwość szybkiego i bezpiecznego opuszczenia strefy zagrożonej lub objętej pożarem. Komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej określi warunki, które winna spełnić wspólnota mieszkaniowa, aby móc zamykać je na klucz, np:

    - wskazanie miejsca lokalizacji klucza do wyjścia ewakuacyjnego w miejscu, znanym wszystkim domownikom
    - istnienie innych drzwi ewakuacyjnych z budynku
    - inne rozwiązania zapewniające możliwość szybkiego i bezpiecznego opuszczenia strefy zagrożonej


    Adresy:
    Komenda Powiatowa
    http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=959&kategoria_id=4

    Komenda miejska
    http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=959&kategoria_id=3
  • Opcje
    MajorMajor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam,
    Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2006r. w obiektach zabronione jest wykonywanie czynności, które mogą utrudnić prowadzenie ewakuacji lub działań gaśniczych, a w szczególności zamykanie drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe użycie. Brak możliwości natychmiastowego otwarcia drzwi stanowiących wyjście ewakuacyjne, może w przypadku pożaru lub innego zagrożenia utrudnić lub uniemożliwić ewakuację osób.

    Miejska lub Powiatowa Jednostka Państwowej Straży Pożarnej winna dokonać oceny czy określony poziom bezpieczeństwa związany ze stosowaniem kluczy przez właścicieli a określony w Regulamnie wspólnoty mieszkaniowej jest wystarczający i czy nie wiąże się z wysokim stopniem ryzyka, że drzwi ewakuacyjne nie zostaną otwarte w każdym przypadku, w którym zaistnieje taka konieczność.
  • Opcje
    piterpiter Użytkownik
    edytowano lipca 2009
    Dziś udałem się do naszego Dzielnicowego KP otrzymałem pismo a w nim treść potwierdzająca wandalizm itp. w naszej miejscowości. Co do przepisów Pożarowych wykonał telefon Dzielnicowy do Straży i zalecono zamontowanie na klatce skrzyneczkę z szybką i kluczem w razie pożaru zbić. I w taki sposób na zebraniu się dokona zmiany Regulaminu. Dziękuję wszystkim za pomoc i wyczerpującą odpowiedz.
  • Opcje
    GargGarg Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zalecenia straży powinny być jednak udzielone na piśmie. Za parę lat nikt nie będzie pamiętać rozmowy a oficjalny dokument winien znaleźć się w dokumentacji wspólnoty mieszkaniowej.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A czy nie może być to tak zrobione, żeby od wewnątrz otwierało się na klamkę, a od zewnątrz na klucz?
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W sumie to najprostsze rozwiązanie pod warunkiem, że z różnych przyczyn nie ma konieczności zamykania ich na klucz.
    A jeżeli trzeba zamykać to równie dobrze można taki klucz na stałe "skleić" z zamkiem od strony klatki schodowej i też będzie dobrze.
  • Opcje
    KubaKuba Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wkładka z gałką zamiast klucza:

    1_d2ee2215605f.jpg

    lub

    1_8d3149025693.jpg
  • Opcje
    Joanna99Joanna99 Użytkownik
    Może trochę późno, ale ostatnio było kilka przypadków gdzie w czasie pożaru nie można było ewakuować się i doszło do tragedii, w jednym przypadku nawet Straż nie mogła się dostać do klatki. Zawsze powinniśmy w pierwszej kolejności dbać o bezpieczeństwo ludzi w dalszej o mienie, jest kilka opcji zamykania drzwi i ograniczenia dostępu z zewnątrz, najtańszym rozwiązaniem jest montaż zamka antypanicznego i gałki, jest wiele sklepów z takim rzeczami,np. https://mibar.pl/zamek-antypaniczny
    Jednak najprościej zamontować domofon, nawet najprostszy, wtedy dzieciaki nie zawsze muszą mieć klucze do drzwi wejściowych (ograniczamy ilość dorabianych kluczy/wymiany wkładek)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.