problem z wodą w grzejniku

mieszkaniegrzejnikmieszkaniegrzejnik Użytkownik
edytowano listopada 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam!
Próbowałem dziś odpowietrzyc grzejnik w mieszkaniu. Niestety odkręciłem śrubę na dole grzejnika co spowodowało duży ubytek wody w grzejniku.Moje mieszkanie nalezy do wspólnoty mieszkaniowej.Teraz grzejnik jest zimny , nie wiem czy samoczynnie nastąpi uzupełnienie tej wody i czy mogę liczyc się z konsekwencjami z administracji. Proszę o pomoc.

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uzupełnienie całkowite wody może się dokonać po odpowietrzeniu grzejnika. Odpowietrznik znajduje się w górnej części grzejnika, nie na dole.
    Spróbuj sam odpowietrzyć raz jeszcze lub zgłoś to do administracji jutro.
  • Opcje
    mieszkaniegrzejnikmieszkaniegrzejnik Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mam zamiar zglosic się do administracji ,ale boję się ze zostane objety kara za swoja pomylkę . Przy zwyklym odpowietrzeniu ubytek wody jest znacznie mniejszy niz przy takim odkreceniu sruby...

    Nowy doklejony: 13.11.11 17:07
    Zastanawiam się dlaczego grzejnik wogole nie lapie temperatury ,czy jest to spowodowane dużym brakiem wody?
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Takie awarie zdarzają się, odpowietrzenie grzejnika nie wymaga nakładania kary na właściciela. Zarząd i administrator to nie prokuratura ani policja.
    Bez odpowiedniego poziomu wody grzejnik nie będzie działał. Czynnikiem grzewczym jest przecież woda, brak wody to brak grzania.
  • Opcje
    mieszkaniegrzejnikmieszkaniegrzejnik Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Co powinnam teraz zrobic skoro woda wogole sie nie nabiera? odpowietrzylam gore grzejnika tak jak doradzil uzytkownik 'EDDIE'
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    mieszkaniegrzejnik: Niestety odkręciłem śrubę na dole grzejnika, co spowodowało duży ubytek wody w grzejniku
    Przestań samodzielnie coś kombinować i odkręcać śruby przy tym grzejniku. Zawezwij hydraulika. Nie są to duże koszty a kłopot będziesz miał z głowy.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] mieszkaniegrzejnik:[/cite]Co powinnam teraz zrobic skoro woda wogole sie nie nabiera? odpowietrzylam gore grzejnika tak jak doradzil uzytkownik 'EDDIE'
    W budynku jest jednolity system grzewczy? Jeżeli tak, to prawdopodobnie trzeba teraz uzupełnić wodę w węźle, ponieważ wygląda na to, że nie dzieje się to automatycznie, jutro proszę zadzwonić do administracji.


    Jeżeli system jest indywidualny, to też należy uzupełnić, ale na własny koszt i własnym staraniem (to wówczas nie jest sprawa wspólnoty).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    [cite] mieszkaniegrzejnik:[/cite]Mam zamiar zglosic się do administracji ,ale boję się ze zostane objety kara za swoja pomylkę .
    Przy zwykłym odpowietrzeniu ubytek wody jest znacznie mniejszy niż przy takim odkręceniu śruby...
    Zastanawiam się dlaczego grzejnik w ogóle nie łapie temperatury ,czy jest to spowodowane dużym brakiem wody?
    Za błędy trzeba samemu płacić, a nie żyć na koszt innych współwłaścicieli nieruchomości....:bigsmile:

    Czy nie mieszkasz na ostatniej kondygnacji?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Uspokójcie się. Ileż tego czynnika spadło? I kto miałby tego pana obciążać kosztami 1 czy 2 litrów wody, jeśli 1 litr wody uzdatnionej kosztuje pewnie jakieś 10 groszy?

    Kolega Zarządca napisał bardzo mądrze - należy uzupełnić, bo skoro się nie napełniło samo, to znaczy, że nie ma automatycznego systemu uzupełniania i należy tego dokonać ręcznie, czyli w praktyce otworzyć zaworek, a po chwili zamknąć.


    Dla informacji: w zależności od przyjętego w danej instalacji rozwiązania uzupełnianie można najczęściej zrealizować na trzy sposoby:

    1. Jeśli instalacja jest przyłączona do sieci ciepłowniczej przedsiębiorstwa ciepłowniczego, to zazwyczaj uzupełnianie instalacji odbywa się z tej sieci przez specjalny łącznik, na którym jest zaplombowany wodomierz mierzący ilość pobranego przez nas czynnika z sieci. Tu jedna drobna dygresja - zazwyczaj projektanci i wykonawcy olewają temat - że się tak wyrażę - i nie biorą pod uwagę, że wymagania dla jakości wody sieciowej różnią się od wymagań dla wody w instalacji wewnętrznej. Jeśli woda sieciowa nie nadaje się do instalacji, to należy przewidzieć dodatkowy system uzdatniania. Zaniedbanie tematu bywa przyczyną problemów eksploatacyjnych. A jeśli w instalacji są grzejniki aluminiowe, przewody miedziane i tym podobne, to już nie problem, ale Problem.

    2. Własne źródło uzupełniania z instalacji wodociągowej, za pośrednictwem stacji uzdatniania (głównie chodzi o zmiękczanie, względnie dodatkowo dozowanie chemikaliów do korekty pH i inhibitorów korozji) za pomocą automatu z wbudowanym zaworem antyskażeniowym. To się stosuje głównie wtedy, gdy mamy własną kotłownię lokalną - nie ma sieci, nie ma źródła czynnika grzewczego.

    3. Jak wyżej, lecz uzupełnianie ręczne, za pomocą węża elastycznego, który normalnie jest (a przynajmniej powinien być) odłączony od instalacji grzewczej.

    Innym sposobem jest całkowicie zdalne napełnianie, które polega na tym, że przywozimy sobie czynnik grzewczy z zewnątrz i napełniamy instalację pompką, a dodatkowo trzymamy na magazynie pewien zapas na sytuacje takie, jak opisana powyżej. Taki sposób nie jest jednak spotykany w tzw. budownictwie powszechnym, raczej w przemyśle, gdzie stosujemy w zależności od rodzaju instalacji przeróżne media, oleje termalne i inne nośniki energii.

    Pozdrawiam.

    Automat do uzupełniania:
    http://www.syr.pl/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=56&Itemid=133

    Przykładowa stacja uzdatniania:
    http://www.lodz.techwater.pl/index.php?s=p&ltid=176&lang=1

    Przykładowy węzeł cieplny dwufunkcyjny (zasilanie z sieci cieplnej) ze spinką do uzupełniania:
    http://www.gpec.gda.pl/uploads/file/sch-tech-2.pdf
    Kto wskaże przewód uzupełniania otrzyma nagrodę.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]
    1. Jeśli instalacja jest przyłączona do sieci ciepłowniczej przedsiębiorstwa ciepłowniczego, to zazwyczaj uzupełnianie instalacji odbywa się z tej sieci przez specjalny łącznik, na którym jest zaplombowany wodomierz mierzący ilość pobranego przez nas czynnika z sieci..
    Nic podobnego może tak było jakieś 20 lat temu, obecnie czynnik jest uzupełniany ze stacji uzdatniania zasilany wodą z wodociągów lub bezpośrednio, z pominięciem stacji uzdatniania.

    Węzeł cieplny to inaczej mówiąc jest wymiennikownia energii cieplnej, bo zasilanie obiegu C.O. w budynku odbywa się za pomocą wymienników ciepła z odrębnej instalacji C.O. przedsiębiorstwa ciepłowniczego.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oj, biedy. Nawet nie pomógł schemat technologiczny, który nota bene pochodzi z gdańskiego pec. Pooglądaj sobie warunki techniczne i schematy z różnych peców, to zobaczysz, jak się to robi.

    Dziękuję za wyjaśnienie, co to jest węzeł cieplny. Teraz jestem mądrzejszy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Myślę , myślę, że to zawór oznaczony FQ... na schemacie
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Hm... ale tam są trzy takie symbole oznaczone FQ. Ten symbol oznacza wodomierz, a ogólniej element, który mierzy przepływ chwilowy. Jeśli się wczytamy w ten schemat, to zobaczymy, że te przepływomierze są:

    a) na zasilaniu zimnej wody (pitnej), w końcu jest to węzeł dwufunkcyjny - c.o. + c.w.u.,
    b) na przewodzie powrotnym wysokich parametrów (powrót do sieci), jako element ciepłomierza,
    c) ten trzeci na naszym przewodzie napełniania i uzupełniania.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] czajnik5:[/cite]
    c) ten trzeci na naszym przewodzie napełniania i uzupełniania.
    o to ten , dolny lewy róg schematu przerywana linia
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie bardzo. Przewód napełniania to ten dolny lewy róg schematu, ale czarna linia ciągła. Łączy powrót do sieci (czerwona przerywana) z powrotem instalacji (niebieska przerywana).
    Niemniej - słowo się rzekło - wybierz nagrodę.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    "Nagrodę" ja już dawno dostałem...:bigsmile:

    Nowy doklejony: 16.12.11 11:08
    :wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.