Dziwne rozliczenie zużycia ciepłej wody

BenBen Użytkownik
edytowano listopada 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam
Mamy na naszej nieruchomości problem z cyrkulacją wody. W skrócie liczniki źle wskazują jej zużycie. Co jest tego przyczyną? Zarząd do tego nie doszedł. W efekcie poszli po najmniejszej linii oporu, i ustalili algorytm wg. którego należy płacić za wodę. Wynosi on 0,7 zużycia wody zimnej. To znaczy że jak pralka czy zmywarka pobiera wodę to też płacę za ciepłą. W krótkim terminie taki układ promuje tych którzy nalewają ciepłą wodę studzą i używają mniej zimnej. W krótki terminie, w dłuższym rachunki za wodę wzrosną. Można ten problem rozwiązać wyłączając cyrkulację. Problem w tym że budynki na osiedlu mają różną wysokość i zarząd boi się że będzie kłopot z ciepłą wodą na wyższych piętrach. W niższych kłopotów nie powinno być, ale zarząd nie chce, aby były dwa systemy rozliczeń wg. liczników i wg. algorytmu. My natomiast nie chcemy się zgodzić na płacenie wg.algorytmu. Zarząd z kolei zasłania się uchwałą. My uważamy ją za nieuzasadnioną i krzywdzącą dla osób oszczędzających wodę. Ponadto uważamy, że zarząd nie wykorzystał wszystkich możliwości aby załatwić ten problem. Czy mamy możliwość z ww. powodów nie zastosowania się do tej ustawy? Czy da się ją w jakiś sposób uchylić? lub w inny sposób zmusić zarząd do działań?
Co ciekawe kiedy zużywaliśmy dużo wody byliśmy rozliczani normalnie wg. liczników, kiedy zaczęliśmy oszczędzać ktoś stwierdził że to nie możliwe żebyśmy zużywali tak mało wody i policzono nas wg. algorytmu. Tym sposobem w efekcie oszczędzania rachunek wzrósł o 80%, w stosunku do okresu kiedy nie oszczędzaliśmy
Pozdrawiam
Ben

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    We wspólnocie musi być stosowany jednolity system rozliczeń.
    Wprowadzenie zróżnicowanych typów rozliczeń tego samego medium może się stać zarzewiem konfliktów miedzy właścicielami.
    O założeniach do regulaminu rozliczenia EC w tym CW mówi art.45a ustawy prawo energetyczne. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19970540348
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Widzę w Twoim wpisie Ben jakieś złe, nieprawidłowe podejście do życia we wspólnocie.
    Jacyś "oni" czyli zarząd wspólnoty:
    - "oni do tego nie doszli"
    - "oni poszli po najmniejszej..."
    - "oni nie chcą..."
    - "oni chcą tak a my chcemy siak..."
    Jeżeli "oni" zasłaniają się uchwałą" tzn. że robią zgodnie z prawem skoro jest uchwała o takim rozliczaniu.
    To nie zarząd ("oni") decyduje jak ma być rozliczana woda. To właściciele we wspólnocie (właściciel budynku) opracowują regulamin rozliczeń danego medium i przyjmują tak opracowane zasady odpowiednią uchwałą. Treść takiej uchwały należy przesłać do wiadomości wszystkim właścicielom (do 14 dni) aby każdy wiedział co i jak a jeżeli ktoś uważa, że regulamin jest niezgodny z prawem lub krzywdzi go może zaskarżyć taką uchwałę do sądu i dochodzić swoich racji jeżeli nie dało rady na zebraniu przekonać większości do nich.

    Nie pojmuję skąd wiecie że liczniki wskazują źle? Czyli to nie problem cyrkulacji ale złych liczników (wodomierzy)?

    Problem natomiast niewłaściwej cyrkulacji "ciepłej wody" jest problemem czysto techniczym a nie widzimisiem zarządu czy obaw o tych na wyższych piętrach. Nie ma znaczenia ile jaki właściciel przelewa wody zimnej do ciepłej i ciepłej do zimnej. Po to jest właśnie cyrkulacja aby każdy właściciel na parterze i na 34 piętrze otrzymywał "ciepłą wodę" o takich samych parametrach i w tym samym czasie.

    Przyczyny wadliwego funkcjonowania cyrkulacji ciepłej wody mogą być różne np. osady lub powietrze w wodzie...
    Najczęściej wystarcza też zainstalowanie właściwej pompy lub dodatkowych podgrzewaczy, termostatów itp. urządzeń.
    To musi fachowiec orzec co należy zrobić.
  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada 2011
    [cite] KubaP:[/cite]We wspólnocie musi być stosowany jednolity system rozliczeń.
    Wprowadzenie zróżnicowanych typów rozliczeń tego samego medium może się stać zarzewiem konfliktów miedzy właścicielami.
    O założeniach do regulaminu rozliczenia EC w tym CW mówi art.45a ustawy prawo energetyczne. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19970540348

    Cytowany artykuł ma tyle wspólnego z regulaminem i sposobem rozliczenia EC i CW we wspólnotach co koń z koniakiem:bigsmile:
    Tam nie ma ani słowa o częściach wspólnych, lokalach właścicieli, czy ubytkach.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]Cytowany artykuł ma tyle wspólnego z regulaminem i sposobem rozliczenia EC i CW we wspólnotach co koń z koniakiem:bigsmile:Tam nie ma ani słowa o częściach wspólnych, lokalach właścicieli, czy ubytkach.
    :cactus2:
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] EDDIE:[/cite]

    Cytowany artykuł ma tyle wspólnego z regulaminem i sposobem rozliczenia EC i CW we wspólnotach co koń z koniakiem:bigsmile:
    Tam nie ma ani słowa o częściach wspólnych, lokalach właścicieli, czy ubytkach.

    Ten przepis ma zastosowanie także w stosunku do wspólnoty mieszkaniowej, co sposobu rozliczania odsyła właścicieli do regulaminu rozliczeń, który muszą sobie sami uchwalić, w nim natomiast ujmuje się kwestie związane z ubytkami wody, rozliczeniami zużycia ciepła w częściach wspólnych, jak i poszczególnych lokalach.

    Art. 1 pkt. 1 ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz. 625 z póżn. zm.) określając zakres jej stosowania stanowi, iż:

    "Ustawa określa zasady kształtowania polityki energetycznej państwa, zasady i warunki zaopatrzenia i użytkowania paliw i energii, w tym ciepła, oraz działalności przedsiębiorstw energetycznych, a także określa organy właściwe w sprawach gospodarki paliwami i energią."


    Art. 45 pkt. 9-12

    9. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.
    10. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku, zwanego dalej „regulaminem rozliczeń”; regulamin rozliczeń podaje się do wiadomości osobom, o których mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do stosowania.
    11. W przypadku gdy właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadził metodę, o której mowa w ust. 9, wykorzystującą ciepłomierze i urządzenia wymienione w ust. 8 pkt 1 lit. a tiret drugie oraz pkt 2 lit. a, osoba, o której mowa w ust. 2, udostępnia swoje pomieszczenia w celu zainstalowania lub wymiany tych ciepłomierzy i urządzeń oraz umożliwia dokonywanie ich kontroli i odczytu wskazań w celu rozliczania kosztów zużytego ciepła w tym budynku.
    12. W przypadku stosowania w budynku wielolokalowym metody, o której mowa w ust. 9, wykorzystującej wskazania urządzeń wymienionych w ust. 8 pkt 1 lit. a tiret drugie, regulamin rozliczeń powinien dopuszczać możliwość zamiennego rozliczania opłat za ciepło dla lokali mieszkalnych lub użytkowych na podstawie ich powierzchni lub kubatury oraz określać warunki stosowania zamiennego rozliczania.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.