ściąganie zaległości

atominsideatominside Użytkownik
edytowano grudnia 2011 w Zarządzanie Nieruchomościami
Czy po wezwaniu do zapłaty sporządzonego na podstawie art. 476 Kodeksu Cywilnego (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z póź. zmianami) i pomimo braku uregulowania zaległości należy wystąpić jeszcze do właściciela z pismem przedsądowym???

Komentarze

  • Opcje
    EDDIEEDDIE Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie jest konieczne pismo przedsądowe, by wystąpić do sądu o zapłatę. Należy jedynie skuteczne doręczyć wezwanie do zapłaty.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano grudnia 2011
    Art. 476. Dłużnik dopuszcza się zwłoki, gdy nie spełnia świadczenia w terminie, a jeżeli termin nie jest oznaczony, gdy nie spełnia świadczenia niezwłocznie po wezwaniu przez wierzyciela. Nie dotyczy to wypadku, gdy opóźnienie w spełnieniu świadczenia jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
    Ani ten przepis, ani art. 455 kc ("Jeżeli termin spełnienia świadczenia nie jest oznaczony ani nie wynika z właściwości zobowiązania, świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika do wykonania") nie są adekwatne, bo termin zapłaty zaliczki przez właściciela lokalu jest określony w ustawie o własności lokali (art. 15 ust. 1). Wezwanie do zapłaty jest potrzebne tylko po to, żeby nie mieć problemów z odzyskaniem kosztów sądowych, a nie dla samego złożenia pozwu o nakaz zapłaty. W zupełności wystarczy jedno wezwanie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.