Różnicowanie obciążeń właścicieli

Zarzadca.plZarzadca.pl Użytkownik
Z własnością wyodrębnionego lokalu nierozerwalnie związany jest udział w nieruchomości wspólnej, dlatego też na każdym członku wspólnoty mieszkaniowej, który jest jednocześnie właścicielem lokalu oraz współwłaścicielem (lub współużytkownikiem) rzeczy wspólnej spoczywają obowiązki związane z jej utrzymaniem. Kwestię tę normuje art. 13 ust. 1 ustawy o własności lokali stanowiąc, iż właściciel jest obowiązany uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.

Sposób partrycypacji w tych wydatkach został określony w art. 12 ust. 2 ustawy, poprzez wprowadzenie zasady, z której wynika, że pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach. W ust. 3 art. 12 dopuszczono wyjątek od powyższej zasady – tj. możliwość zwiększenia obciążeń właścicieli lokali użytkowych, jeżeli takie działanie uzasadnia sposób korzystania z tych lokali.

(...) warszawski sąd apelacyjny wskazał, że określona w art. 12 ust. 3 ustawy o własności lokali możliwość zwiększenia obciążeń właścicieli lokali użytkowych, „to jedyny przypadek, w którym możliwe jest wprowadzenie wyjątku od reguły wyrażonej w ust. 2, a więc zasady równości obciążeń. Wskazuje na to konstrukcja przepisu. Gdyby ustawodawca dopuszczał innego rodzaju modyfikacje wielkości obciążeń, przykładowo ich zmniejszenie, w ogóle przepisu art. 12 ust. 3 by nie ustanowił, a co jeszcze bardziej prawdopodobne wskazałby na możliwość odstępstw od zasady określonej w art. 12 ust. 2 ustawy. Skoro jednak przewidziano możliwość stworzenia reguły odmiennej, to w myśl zasad racjonalnej techniki legislacyjnej, która zakłada, że nie kreuje się przepisów zbędnych, musi to oznaczać, że odstępstwa innego rodzaju są niedopuszczalne.., jeżeli chodzi o zaliczki obciążające właściciela lokalu użytkowego, to mogą być one równe co do stawki z zaliczkami dotyczącymi lokali mieszkalnych bądź wyższe. Nie ma możliwości ustalenia zaliczek niższych.”

Publikacja Zespołu Zarządców Nieruchomości dedykowana dla czytelników czasopisma Zarzadca.PL.
Różnicowanie obciążeń właścicieli – istotne rozbieżności w orzecznictwie sądów apelacyjnych
Czytaj więcej:
http://www.zarzadca.pl/komentarze/1497-roznicowanie-obciazen-wlascicieli--istotne-rozbieznosci-w-orzecznictwie-sadow-apelacyjnych
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.