Czy Wspólnota wystawia rachunek dla firmy ,dla której właściciel wynajmuje swoje mieszkanie

jadzia1211jadzia1211 Użytkownik
Członek naszej Wspólnoty wynajął swoje mieszkanie firmie. Żąda by wspólnota wystawiała rachunek na tę firmę za wszystkie opłaty jakie do tej pory on ponosił / zaliczka na eksploatację,zaliczka na wodę i fundusz remontowy/. Jak w tej sytuacji postąpić zgodnie z prawem?

Komentarze

  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli żąda to mu powiedzieć że żądać to sobie może.
    Dla wspólnoty stroną wszelkich spraw związanych z lokalem jest właściciel lokalu a nie najemca.
    Wspólnota nie wystawia też rachunków tylko zawiadamia właścicieli o wysokości zaliczek (a nie opłat) jakie mają wpłacać.
  • Opcje
    wojakwojak Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dla wspólnoty stroną wszelkich spraw związanych z lokalem jest właściciel lokalu a nie najemca.
    Dokładnie! On sam przecież może wystawić najemcy rachunek...:devil:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jadzia1211:[/cite]Członek naszej Wspólnoty wynajął swoje mieszkanie firmie.
    Żąda by wspólnota wystawiała rachunek na tę firmę za wszystkie opłaty jakie do tej pory on ponosił / zaliczka na eksploatację,zaliczka na wodę i fundusz remontowy/.
    Jak w tej sytuacji postąpić zgodnie z prawem?

    Poprosić o treść umowy na najem tego lokalu ....potem sprawdzić czy jest ona zgłoszona w US.

    Wspólnota wystawia tylko dokument "Zaliczka na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością " .... dla właściciela lokalu.
    Najemca nie jest stroną dla wspólnoty. Niech mu taka fakturę wystawi właściciel lokalu wszak prowadzi działalność gospodarczą - najem lokali
  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jest tylko jedna odpowiedź prawidłowa. Wszystkie dokumenty mozna wystawiać tylko i wyłącznie na podmiot, z którym wspólnota ma jakikolwiek stosunek prawny. Podmiot podnajmujący u właściciela nie jest i nie może być adresatem dokumentów obciążających.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2012
    Najemca nie nabywa od wspólnoty mieszkaniowej żadnych usług, osobą zobowiązana do wystawienia obciążeń jest wyłącznie właściciel lokalu.
    Innymi słowy: to właściciel rozlicza się z najemcą.
    Oczywiście właściciel dokonuje obciążeń na podstawie tego, co otrzyma od wspólnoty mieszkaniowej.


    "Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy podatnicy są obowiązani dokumentować sprzedaż wystawiając fakturę VAT nabywcom towarów i usług. Natomiast wspólnota nie może wystawiać faktur VAT dla najemców lokali użytkowych, ponieważ w tym przypadku nabywcą usług od wspólnoty nie jest najemca tego lokalu, lecz jego właściciel ( tak NSA w uzasadnieniu wyroku z dnia 20 marca 2009 roku, sygn. akt: I FSK 88/08). Stwierdzić zatem należy, że to na właścicielu a nie na wspólnocie mieszkaniowej spoczywa obowiązek dokumentowania przychodów otrzymywanych od najemcy, natomiast podstawą tych rozliczeń są m.in. dokumenty, którymi wspólnota mieszkaniowa obciąża właściciela lokalu. W tej sytuacji konieczne jest wyjaśnienie w jaki sposób wspólnota mieszkaniowa winna dokumentować przychody otrzymywane od właścicieli z tytułu utrzymania nieruchomości wspólnej oraz dostaw mediów do lokali."

    Więcej na ten temat w artykule:
    "Kiedy wspólnota mieszkaniowa wystawia rachunki" na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:

    http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/70-ksiegowosc/1579-kiedy-wspolnota-mieszkaniowa-wystawia-rachunki-
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "...wspólnota mieszkaniowa winna dokumentować przychody otrzymywane od właścicieli z tytułu utrzymania nieruchomości wspólnej oraz dostaw mediów do lokali..."
    Bardzo proszę o podanie podstawy prawnej powyższego stwierdzenia. Artykuł, ustęp podpunkt K.c. lub UoWL.
    Jakie przychody??? Jakie "winna"?
    UoWL nakazuje ewidencjonować i to tylko w sposób określony przez samych właścicieli kosztów zarządu nieruchomością wspólną (art. 22 ust. 3 ppkt 10) a nie lokali właścicieli.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Przychody oznaczają w tym przypadku zaliczki naliczone właścicielom lokali.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowni czytelnicy proponuję wnikliwie przeczytać stanowisko zarządcow waszego mienia
    Poprosić o treść umowy na najem tego lokalu ....potem sprawdzić czy jest ona zgłoszona w US.
    Tak uczą zarządców na kursach? To są te wysokie standardy zawodowe? Donosy.
    Oczekuję wyjaśnień od eksperta tego forum, jak WM może sprawdziś w US czy ktoś prowadzi dzialalność gospodarczą.Czysta zawiść. To dyskwalifikuje od dyskusji o wspolnotach. Admin reaguj na takie wypowiedzi.
  • Opcje
    MarekMarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wystawianie rachunku na żądanie właściciela lokalu jest niezgodnie z zapisami art. 87 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa z 29 sierpnia 1997r. (Dz. U z 2005r. Nr 8 poz. 60,). Wspólnota mieszkaniowa nie sprzedaje właścicielowi żadnego towaru lub usługi.

    Nowy doklejony: 14.05.12 20:16
    Wspólnota mieszkaniowa nie ma też uprawnień do wystawiania faktur VAT z tytułu kosztów zarządu, ponieważ zaliczka na ten cel nie jest obrotem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004 r. (Dz. U. z 2004 roku, Nr 54, poz. 535).
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przychody oznaczają w tym przypadku zaliczki naliczone właścicielom lokali.
    Prosiłem o podanie podstawy prawnej a nie czyjegoś widzimisie.
    Tak dyskutując to ja stwierdzę, że przychody oznaczają moją wygraną w totka.
    Warto jeszcze dorzucić, że WM guzik obchodzi co właściciel robi w swoim lokalu, czy prowadzi działalność czy robi co innego. WM nie ma prawa zaglądać mu pod kołdrę!

    "...Właściciele lokali nie mogą zatem podejmować żadnych uchwał, które ingerowałyby w prawa odrębnej własności lokali. Taki zaś charakter mają bez wątpienia postanowienia uchwalonego przez właścicieli regulaminu porządku domowego dotyczące odpowiedzialności właściciela lokalu za zachowanie osób korzystających z lokalu za jego wiedzą, odpowiedzialności właściciela lokalu za przestrzeganie przez takie osoby regulaminu i jego obowiązku zapoznania tych osób z regulaminem, obowiązku zawiadomienia zarządu wspólnoty o wynajęciu lub wydzierżawieniu lokalu, obowiązek zawiadomienia zarządu wspólnoty o wszystkich istotnych zmianach dotyczących lokalu, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej w lokalach mieszkalnych bez zgody wspólnoty mieszkaniowej oraz zakazu zakładania gniazd poboru prądu elektrycznego na własny użytek w piwnicach oraz prowadzenie w nich działalności usługowej lub produkcyjnej bez uzgodnienia z zarządem wspólnoty. Rację ma w związku z tym Sąd Apelacyjny, którego zdaniem wspomniane zakazy pozostają w sprzeczności z bezwzględnie obowiązującymi przepisami art. 13 u.w.l. oraz art. 140 i 144 k.c. .." - Wyrok SN z dnia 3 kwietnia 2009 r. Sygn. akt II CSK 600/08.

    "...Sędzia Krzysztof Pietrzykowski stwierdził, że regulamin, o który chodzi w tej sprawie, przypomina niestety praktykę spółdzielni mieszkaniowych w PRL, mającą zresztą oparcie w ówczesnych przepisach. Spółdzielnia mogła decydować prawie o wszystkim, w tym o wynajęciu lokum czy o możliwości prowadzenia w nim działalności gospodarczej. Te ograniczenia były eliminowane przez wiele lat głównie wskutek orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego – mówił sędzia.
    Mieszkanie wielu osób w jednym domu wywołuje pewne problemy. Wspólnota jest pomyślana tak, by zarząd nieruchomością wspólną był uregulowany bardziej szczegółowo, niż czynią to przepisy kodeksu cywilnego o współwłasności. Nie ma ona jednak żadnego tytułu do ingerowania w sferę uprawnień właścicieli. Tę sferę – tłumaczył sędzia – normują bezwzględnie obowiązujące przepisy prawa rzeczowego: art. 140 k.c., a także art. 222 § 2 k.c. oraz art. 144 k.c. dotyczące stosunków między właścicielami, czyli przepisy tzw. prawa sąsiedzkiego.
    W materię unormowaną przez przepisy o takim charakterze regulamin wkraczać nie może. Ustawa o własności lokali jest w stosunku do k.c. ustawą szczególną (lex specialis), ale nie zawiera ona przepisów, które inaczej by tę sferę normowały – wyjaśniał sędzia.
    .." - „Rzeczpospolita” Izabela Lewandowska 06-04-2009
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, że nie zgadzasz się z tym, że przychód z tytułu zaliczek za media doprowadzane do lokali jest przychodem wspólnoty mieszkaniowej.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ...przychód z tytułu zaliczek za media doprowadzane do lokali jest przychodem wspólnoty mieszkaniowej.
    - oczywiście, że nie jest bo WM nie powinna się interesować opłatami z tytułu lokali lecz tylko i wyłącznie zaliczkami na koszty zarządu nieruchomości wspólnej. W kwestii zaliczek opłat za lokale WM występuje tylko jako pośrednik - dla ułatwienia całej procedury rozliczeń zwłaszcza z dostawcami zewnętrznymi.

    Dalej nie widzę podstaw prawnych.
    Przychód jest pojęciem z zakresu prawa podatkowego i działalności gospodarczej.
    WM jako tzw. ułomna osoba prawna nie prowadzi działalności gospodarczej.
    „…pojęcie: wspólnota mieszkaniowa odnosi się do budynku wielomieszkaniowego (lub kilka budynków), w którym część lub wszystkie lokale stanowią wyodrębnione własności osób fizycznych potwierdzone wpisem do księgi wieczystej. Wspólnotę mieszkaniową tworzy z mocy prawa ogół właścicieli lokali (mieszkalnych i użytkowych) w danym budynku. Jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej…” – źródło: GUS

    „…wspólnota mieszkaniowa jest „osobą ustawową”, do której należy stosować odpowiednio przepisy dotyczące osób prawnych (art. 331 Kodeksu cywilnego), czyli inaczej ułomną osobą prawną. Sąd Najwyższy stwierdził, że wspólnota mieszkaniowa, jako osoba ustawowa uprawniona wyłącznie do zarządzania nieruchomością wspólną w zakresie zwykłym..." - uchwała SN z dnia 21 grudnia 2007 r., sygn. II CZP 65/07, mająca moc zasady prawnej.
    Według art. 4 ust.1 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej:
    „…w rozumieniu ustawy przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą…”
    Co jest działalnością gospodarczą i dlaczego WM nie prowadzi DG już wyjaśnialiśmy w innym wątku.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2012
    [cite] daarek:[/cite]
    ...przychód z tytułu zaliczek za media doprowadzane do lokali jest przychodem wspólnoty mieszkaniowej.
    - oczywiście, że nie jest bo WM nie powinna się interesować opłatami z tytułu lokali lecz tylko i wyłącznie zaliczkami na koszty zarządu nieruchomości wspólnej. W kwestii zaliczek opłat za lokale WM występuje tylko jako pośrednik - dla ułatwienia całej procedury rozliczeń zwłaszcza z dostawcami zewnętrznymi.

    Dalej nie widzę podstaw prawnych.

    Rozumiem, nie mniej jednak Jadzi należało przedstawić stan wynikający z interpretacji ministerialnych czy z orzecznictwa NSA, a także sądów cywilnych, inna kwestią jest to czy my się z tym zgadzamy czy nie.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano maja 2012
    Ależ nasza zgoda nie ma nic do rzeczy skoro jest jednoznaczny zapis ustawowy i orzecznictwo także jednoznaczne.
    Bardzo proszę - oczywiście nie przytaczam całości orzeczeń, każdy może przeczytać pełne brzmienie.
    "...Sąd Najwyższy zważył, co następuje:
    Niedopuszczalne jest zatem „uzupełnianie" (na podstawie uchwały wspólnoty) zakreślonego przez ustawę przedmiotu nieruchomości wspólnej dodatkowo jeszcze o „środki pieniężne zgromadzone na funduszu remontowym" i tym samym - zrównywanie statusu prawnego tych środków ze statusem prawnym nieruchomości wspólnej (np. także w zakresie dotyczącym wyłączenia zniesienia współwłasności; por. art. 210 k.c.).
    Uchwała wspólnoty mieszkaniowej nie może modyfikować stanu prawnego dotyczącego przedmiotowego zakresu współwłasności przewidzianej w art. 3 ust. 2 ustawy oraz kreować „współwłasności" o skutkach prawno-rzeczowych, przewidzianych w art. 195 i n. k.c. w zakresie środków pieniężnych występujących w obrocie prawnym w funkcji środka zapłaty...
    " - wyrok SN z dnia 22 kwietnia 2010 r. Sygn. akt V CSK 367/09

    "...Art. 1. 1. Ustawa określa ... zarząd nieruchomością wspólną.
    Art. 3. 2. Nieruchomość wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali...
    Art. 13. 1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany ...uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej
    Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    1) wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
    2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę..
    ."
    - Czy gdyby opłaty za media dla lokali wchodziły w koszty zarządu nieruchomością wspólną to ustawodawca rozgraniczał by powyższy zapis?

    "... Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ś.” w S. ul. K. zwróciła się z pismem w sprawie rozliczania się wspólnot mieszkaniowych. Przedstawiając stan faktyczny, spółdzielnia podała, iż:
    •Jest zarządcą 12 wspólnot mieszkaniowych i w ich imieniu prowadzi dokumentacje księgową oraz rozlicza się z członkami wspólnot w zakresie kosztów utrzymania nieruchomości wspólnych jak również z użycia mediów czy dostarczania wody, odprowadzania ścieków, wywozu nieczystości oraz podgrzania wody i centralnego ogrzewania służącego zaspokajaniu potrzeb indywidualnych każdego członka wspólnoty. W związku z tym, że żadna z tych wspólnot nie prowadzi działalności gospodarczej, a ich działalność służy jedynie utrzymaniu nieruchomości wspólnych...
    Naczelnik Urzędu Skarbowego, na podstawie art. 14a ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wniesionym zapytaniem z dnia 12.05.2003 r. (data wpływu do US 13.05.2003 r.) dotyczącym stosowania przepisów prawa podatkowego, informuje:
    Z przepisu art. 13 ust. 1 tej ustawy wynika, iż właściciel lokalu zobowiązany jest ponosić dwojakiego rodzaju wydatki:
    Pierwsze - to koszty zarządu nieruchomością wspólną, na które składają się głównie wydatki na remonty i bieżącą konserwację, opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody w części dotyczącej nieruchomości wspólnej...
    Drugi rodzaj wydatków ponoszonych przez właścicieli to wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu (art. 13 ust. 1 ustawy). Chodzi tu głównie o koszty zużytej przez właściciela energii cieplnej oraz wody, wywóz nieczystości. Zarząd wspólnoty w zakresie dostaw energii cieplnej oraz wody do poszczególnych lokali występuje praktycznie jedynie jako pośrednik miedzy dostawcami a odbiorcami, czyli właścicielami lokali. Zawiera umowy na dostawę i rozlicza się z dostawcami; a środki na ten cel otrzymuje od właścicieli lokali.
    Pieniądze wpłacane na powyższe opłaty nie stają się środkami wspólnoty.
    Przyjęty sposób rozliczania kosztów zarządu nieruchomością nie daje podstaw do postawienia tezy, że zaliczki (kwoty) wpłacone przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną, jak i poszczególnych wyodrębnionych lokali stanowią obrót w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.). Zaliczki te stanowią jedynie partycypację w kosztach jednostki organizacyjnej – wspólnoty mieszkaniowej - przez jej członków. Wspólnota, a więc jej członkowie, nie dokonuje sprzedaży, w rozumieniu cyt. ustawy o podatku VAT na rzecz samych siebie poprzez zapłatę zaliczek (kwot) z tytułu kosztów związanych z utrzymaniem własnych lokali, np. z tytułu opłat za ciepłą wodę lub ogrzewanie. Stroną umowy o dostawę ciepłej wody i ogrzewania co do zasady jest wspólnota mieszkaniowa reprezentowana przez zarząd. Tym samym brak jest uzasadnienia do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami
    ..." - http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/1-_podatek-od-towarow-i-uslug-oraz-podatek-akcyzowy_/16-przepisy-ogolne/46-przedmiot-opodatkowania/8709-czynnosci-nieopodatkowane-podatkiem-od-towarow-i-uslug-czynnosci-opodatkowane-podatkiem-od-towarow-i-uslug-czlonek-wspolnoty-mieszkaniowej-faktura-vat-kasa-rejestrujaca-koszty-zarzadu-oplata-eksploatacyjna-prowadzenie-ewidencji-wspolnota-mieszkaniowa-zarzadzanie-nieruchomoscia.html
    - nie bardzo widzę nad czym można tu dyskutować.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano maja 2012
    Mam na myśli aktualne orzecznictwo, które odnosi się wprost do poruszanej kwestii - czyli do wystawiania faktur i rachunków za media.


    Z uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20.03.2009 roku, sygn. akt: I FSK 88/08:


    "Sąd I instancji słusznie przytoczył i zaaprobował pogląd wyrażany w piśmiennictwie, że: " ... Wspólnota nie kupuje mediów, które dostarczane są do lokali "dla siebie", lecz działa w imieniu właścicieli. Taki pogląd przyjęto dla potrzeb wykładni ustawy o własności lokali, taki też pogląd legł u podstaw rozwiązań w podatku dochodowym. Należy więc uznać, zgodnie z ustawą o własności lokali, że wspólnota tylko pośredniczy w zakupie mediów, "odsprzedając" je poszczególnym właścicielom i rozliczając się z nimi "po kosztach", a ponieważ odsprzedaż mediów jest świadczeniem usługi dla podatku VAT, wspólnota musi - na żądanie właściciela wystawić fakturę" (Stella Brzeszczyńska "Rozliczanie mediów we wspólnocie mieszkaniowej" Monitor Podatkowy 1/2007).

    Podsumowując należy stwierdzić, że - wbrew twierdzeniom zawartym w skardze kasacyjnej - rozliczenia za dostarczane media do poszczególnych lokali (rozliczane według rzeczywistych kosztów ) nie mają charakteru "rozliczeń wewnątrz Wspólnoty" i nie mogą być traktowane jako czynność na rzecz samych siebie, niepodlegająca regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług (art. 5 ust. 1). "

    Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/interpretacje-podatkowe/600-i-fsk-88-08-rozliczenia-za-dostarczane-media-do-poszczegolnych-lokali
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano maja 2012
    To ja przytocze jeszcze aktualniejsze orzecznictwo bo z października 2009 roku - długie ale wydaje mi się że ważne.
    Proszę zwrócić uwagę że poniższa sprawa dotyczy wspólnoty gdzie są tylko lokale użytkowe a mimo to o żadnym fakturowaniu nie może być mowy. Nawet po zarejestrowaniu się jako VATowiec WM nie wystawia rachunków swoim członkom, właścicielom lokali. Dlatego po raz kolejny zwracam uwagę aby nie szukać na siłę we WM obowiązków podatkowych których żaden przepis nie nakłada a zwłaszcza UoWL czy K.c.
    "...Wystawienie faktur VAT przez Wspólnotę Mieszkaniową na rzecz członków
    Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty , przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2009 r. (data wpływu: 25 września 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 września 2009 r. (data wpływu: 30 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania przez wspólnotę mieszkaniową zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali użytkowych - jest prawidłowe.
    UZASADNIENIE
    W dniu 25 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania przez wspólnotę mieszkaniową zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali użytkowych. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony w dniu 30 października 2009 r. o podpisy osób upoważnionych.
    W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
    Wspólnotę ... tworzą wyłącznie właściciele lokali użytkowych. Wspólnota funkcjonuje w oparciu o przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903). Zgodnie z art. 13 ust. 1 ww. ustawy, właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem swojego lokalu oraz zobowiązany jest uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej.
    Na koszty zarządu związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej składają się m. in.:administrowanie, konserwacje, przeglądy techniczne, remonty,ubezpieczenie, energia elektryczna, utrzymanie czystości dotyczące nieruchomości wspólnej.
    Właściciele ponoszą również wydatki związane z utrzymaniem swoich lokali obejmujące dostawę do lokali mediów: zimnej i ciepłej wody oraz odprowadzanie ścieków, ciepła, wywozu nieczystości.Umowy na dostawę mediów z dostawcami zawarła Wspólnota. Zasady obciążenia i rozliczenia kosztów dostawy mediów na poszczególne lokale określone są w formie uchwał właścicieli.
    Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali, na pokrycie kosztów zarządu właściciele uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat.
    Wspólnota zamierza wynajmować powierzchnie znajdujące się w części wspólnej nieruchomości. W związku z tym rozważa możliwość zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny.
    W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
    Czy po zarejestrowaniu się Wspólnoty jako podatnika podatku VAT czynnego, Wspólnota będzie zobowiązana wystawiać faktury VAT właścicielom lokali użytkowy z tytułu partycypowania w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej oraz z tytułu dostawy mediów do lokali...
    Zdaniem Wnioskodawcy, po zarejestrowaniu się Wspólnoty jako podatnika VAT czynnego, Wspólnota nie będzie zobowiązana wystawiać faktur VAT właścicielom lokali użytkowych z tytułu partycypowania w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej oraz z tytułu dostawy mediów do lokali.
    Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i ust. 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Z regulacji zawartej w art. 2 pkt 22 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż sprzedażą jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
    Obowiązek partycypowania właścicieli lokali w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej oraz dostawy mediów do lokali wynika z art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali. Partycypowanie w kosztach nie stanowi odpłatnej dostawy towarów ani też odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Wspólnota obciążając właścicieli ww. kosztami nie dokonuje zatem sprzedaży, o której mowa w ww. ustawie. Czynność pokrycia przez członków wspólnoty ww. kosztów nie stanowi tym samym obrotu w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT i nie może być dokumentowana fakturami VAT.
    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
    ...
    Ponadto na gruncie ustawy o własności lokali należy rozróżnić pojęcia zarządu i zarządcy. O zarządzie mówimy w przypadku gdy mamy na myśli organ wspólnoty, a o zarządcy w przypadku, gdy zarządzanie (administrowanie) nieruchomością wspólną zostało powierzone osobie fizycznej lub prawnej. Mając na uwadze powyższe należy jednoznacznie stwierdzić, że wspólnota mieszkaniowa stanowi wspólnotę interesów właścicieli lokali, zorganizowanych w formie i na zasadach określonych w powołanej wyżej ustawie o własności lokali.
    Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;eksport towarów;import towarów;wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przez dostawę towarów - stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy - należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczenie usług, to w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
    W świetle art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.
    Z objaśnień wstępnych do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wynika, iż usługami są określone czynności świadczone przez podmioty gospodarcze na rzecz innych podmiotów (osób fizycznych, jednostek gospodarczych). Zgodnie zatem z zasadą statystyczną zawartą w PKWiU, usługą jest jedynie czynność skierowana na zewnątrz, dla innego podmiotu.
    Jedną z generalnych zasad na gruncie podatku od towarów i usług jest to, że czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy wykonane są przez podatnika.
    Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Powyższa działalność obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2).
    W myśl art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
    Z regulacji zawartej w art. 2 pkt 22 ustawy wynika, że sprzedaż definiowana jest jako odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Jak wynika z powyższego na obrót składają się kwoty należne z tytułu tych czynności opodatkowanych, które są wykonywane przez podatnika.
    Stosownie do przepisu art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy o których mowa w art. 15 ust. 1 są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

    Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, że Wspólnotę tworzą wyłącznie właściciele lokali użytkowych. Członkowie Wspólnoty ponoszą koszty zarządu związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, a także wydatki związane z utrzymaniem swoich lokali obejmujące dostawę mediów do lokali. Od właścicieli lokali tworzących Wspólnotę pobierane są zaliczki na pokrycie kosztów zarządu. Wnioskodawca zawiera umowy z dostawcami mediów. Wspólnota zamierza wynajmować powierzchnie znajdujące się w części wspólnej nieruchomości, w związku z czym rozważa możliwość zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny.
    W celu należytego utrzymania lokali, ich właściciele zobowiązani są do ponoszenia wydatków na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością. Koszty te można podzielić na koszty zarządu częściami wspólnymi nieruchomości i koszty związane z utrzymaniem poszczególnych wyodrębnionych lokali. Z powyższych tytułów na rzecz wspólnoty właściciele zobowiązani są do uiszczania zaliczek w celu pokrycia kosztów utrzymania poszczególnych lokali i części wspólnych.
    Należy zatem stwierdzić, że wykonując czynności na rzecz swoich członków wspólnota nie dokonuje odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Wspólnota nie wykonuje bowiem w tej sytuacji usług dla podmiotów spoza wspólnoty, lecz dla samej siebie - jest to tzw. zużycie wewnętrzne członków wspólnoty. Tym samym brak jest uzasadnienia do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami.
    Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż nie powstaje obrót, o którym mowa w powołanym art. 29 ust. 1 ustawy, zatem nie można mówić o odsprzedaży mediów przez wspólnotę, a więc jej członków na rzecz osób fizycznych, a jedynie o zwrocie wyłożonych środków pieniężnych, która to czynność nie podlega opodatkowaniu VAT. Wobec tego wspólnota, a więc jej członkowie, nie dokonują sprzedaży w rozumieniu ustawy, na rzecz samych siebie.
    Wspólnota w zakresie pobierania od członków wspólnoty zaliczek na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną i na pokrycie kosztów dostawy mediów do poszczególnych lokali nie jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.W świetle przepisów ustawy o VAT, wspólnoty mieszkaniowe tworzone na podstawie ustawy o własności lokali mogą być traktowane jako samodzielni podatnicy tego podatku mieszczący się w zakresie innych jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Jednakże w takim przypadku wspólnota musi dokonywać czynności podlegających opodatkowaniu na rzecz osób trzecich, tj. nie wchodzących w skład wspólnoty.
    Reasumując, czynności wykonywane przez Wspólnotę na rzecz jej członków (właścicieli lokali użytkowych) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Wspólnota nie działa w tym zakresie w charakterze podatnika, tym samym brak jest podstaw do wystawiania przez Wspólnotę faktur VAT z tytułu partycypowania w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej oraz z tytułu dostarczanych mediów do lokali.
    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
    ..."
    Data publikacji: 12/04/2011
    http://www.efaktury.org/wystawienie_faktur_vat_przez_wspolnote_mieszkaniowa_na_rzecz_czlonkow
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano maja 2012
    [cite] MirekL:[/cite]Szanowni czytelnicy proponuję wnikliwie przeczytać stanowisko zarządcow waszego mienia
    Poprosić o treść umowy na najem tego lokalu ....potem sprawdzić czy jest ona zgłoszona w US.
    Ściśle biorąc: jednego zarządcy, KubyP.
    [cite] MirekL:[/cite]jak WM może sprawdziś w US czy ktoś prowadzi dzialalność gospodarczą.
    Nie w Urzędzie Skarbowym, ale sprawdzić może każdy: albo w KRS: http://tnij.org/qo2h , albo w CEIDG: http://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/

    Ale wynajem własnego lokalu mieszkalnego nie wymaga rejestrowania działalności gospodarczej, może to być tak zwany najem okazjonalny - tak robi olbrzymia większość ludzi w Polsce, wynajmujących innym swoje mieszkania. Żeby być w zgodzie z prawem, należy tylko zgłosić umowę najmu do US oraz odprowadzać odpowiedni podatek - i o tym chyba pisał KubaP, a nie o sprawdzaniu działalności gospodarczej.

    Donosicielstwa nie popieram, ale uważam, że podatki trzeba płacić.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.