większość udziałów

zezzez Użytkownik
edytowano sierpnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
jak rozpatrzyć taką sprawę .
W naszej wspólnocie większość udziałów ma pewna firma ok.40 % .Kolejne 30 % na rodzina tj. prezes jego małżonka ,syn i córka wspomnianej firmy , a kolejne 30 % udziałów 8 samodzielnych współwłaścicieli posiadających po jednym mieszkaniu. Nie możemy odwołać Zarządu wspólnoty bo Zarządczynią jest córka prezesa tej firmy notabene firmy deweloperskiej. Na zebraniu w dniu 31.03. nie dopuszczono nas mimo zgłoszenia pisemnego (22,5% udziałów) do głosowania jeden lokal jeden głos ( zgodnie z art. 23pkt. 2a) UoWL. Według Zarządczyni może tu być jedynie zastosowane głosowanie według udziałów. Nie respektowane było nasze żądanie takiego liczenia głosów. Zaskarżyliśmy do sądu uchwały dotyczące absolutorium i odwołania zarządu w których np. licząc głosy jeden lokal jeden głos wygraliśmy 7 do 5- ciu a głosy liczone były według udziałów jak zarządził zarządca rozłożyły się 75 do 25 % na jego korzyść. Zarząd liczył jednak głosy według udziałów bo zawsze będzie miał większość bojąc się oddać sprawowanie władzy.
Czy można w tej sprawie odnieść się do wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 22 września 2005 roku I Aca 195/05 mówiący ,że sześciu właścicieli lokali posiadających łącznie 22,67 % udziałów miało prawo zastosować sposób liczenia głosów korzystny dla właścicieli niedysponujących większością udziałów i stosuje się je "na żądanie" którego zgłoszenie wywiera skutek automatycznie.
Czy można tu oprzeć się także na wyroku Sądu Najwyższego II CSK 47/06 z dnia 26 kwietnia 2006 r. mówiące o tym, że dla ochrony praw mniejszości stosuje się głosowanie jeden głos jeden lokal w przypadku gdy właściciele mieszkań (więcej niż 20 %) nieposiadających większości udziałów a stanowiących często większość użytkowników (co miało miejsce w naszym przypadku) a nie mieli by jakiegokolwiek wpływu na sprawowanie zarządu nieruchomością wspólną. Liczenie głosów według udziałów powodowało by narzucanie im w każdej sprawie woli poprzez dominującego dotychczasowego właściciela. Wyrok ten także podkreśla to ,że nie stosowanie głosowania jeden lokal jeden głos podważało by cel ustawowy o własności lokali i sens działania wspólnot mieszkaniowych, których zadaniem miało być przede wszystkim realizowanie interesów właścicieli mieszkań zajmujących swoje lokale w nieruchomości i harmonijne zarządzanie nią a nie realizowanie interesów tylko jednego właściciela posiadającego większość udziałów, często nie mieszkającego w nieruchomości ( tak jak w naszym przypadku) i zainteresowanego przede wszystkim sprawowanie władzy absolutnej.
Czy ma tu także zastosowanie wyrok Sądu Apelacyjnego z Warszawy z dnia 07.03.2007 r. I ACa 1033/06.w którym stwierdził, że powiązani ze sobą właściciele posiadający większość udziałów we wspólnocie mieszkaniowej ( np. rodzinnie) nie mogą narzucać pozostałym członkom wspólnoty swojej woli. Gwarantuje to zasada jeden głos na jednego właściciela. W przypadku tego wyroku dwie spółki mające większość we wspólnocie (22 % i 42 % co stanowi razem więcej niż 50 % ) i mające tych samych wspólników w zarządach. Pierwotnie była to jedna spółka lecz aby wykazać , że nie mają udziału większościowego przekraczającego 50 % podzielili się na dwie mniejsze spółki.
Jest to dość złożona sprawa lecz myślę że wspomniane wysoki sądów umożliwia nam zmianę zarządu i prawidłowe sprawowanie zarządu nad wspólnotą przez ich rzeczywistych mieszkańców. Proszę o komentarz i ocenę .

Komentarze

  • Opcje
    andrzej 55andrzej 55 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W tej sprawie ma zastosowanie art.23 pkt 2a UWL, cyt. "Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej."
    Zwracam uwagę na zapis - na każde zadanie.
    Pozdrawiam.
  • Opcje
    pacek57pacek57 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    NIe podzielam uwag dotyczących możliwości głosowania "na żądanie". Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie ma sytuacji w której jeden właściciel posiada większość udziałów. Firma ma tylko 40%, pozostałe 60% posiadają osoby fizyczne.
    Istotny jest tutaj status tej firmy. Czy jest to osoba prawna np. spółka z o.o. czy też, tzw. firma, to osoba fizyczna (np. prezes lub inny członek rodziny) prowadządza działalnośc na pod określoną nazwą. Wówczas ta osoba fizyczna jest właścicielem tych 40% (a nie firma) plus ileś tam procent ze wspomianych 30% "rodzinki". Wówczas należałoby sprawdzić czt te 40% firmy + procent "właściciela-członka rodziny" przekracza 50%. Jeżeli taka sytuacja nie zachodzi tylko "firma" to osoba prawna, głosowanie może odbyć się wg zasady jeden właściciel = jeden głos, ale uchwała o takim głosowaniu musi być podjęta większością udziałów. I tutak koło się zamyka. Myślę, żę przywołany wyrok Sądu Apelacyjnego dotyczy sytuacji, w której jedne właściciel posiada większość (ponad 50%) udziałów.
  • Opcje
    zezzez Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dla uzupełnienia jest to spółka z o.o. w której jak wspomniałem prezesem jest jeden z właścicieli dwóch mieszkań i jego małżonka.
  • Opcje
    PlzarzadcaPlzarzadca Użytkownik
    edytowano sierpnia 2009
    Wyroki:

    I ACa 195/05 z dnia 22 września 2005 r.
    http://www.zarzadca.pl/content/view/668/94/

    II CSK 47/06 z dnia 26 kwietnia 2006 r.
    http://www.zarzadca.pl/content/view/667/94/

    I ACa 1033/06 z dnia 7 lutego 2007 r.
    http://www.zarzadca.pl/content/view/669/94/
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zez:[/cite]
    W naszej wspólnocie większość udziałów ma pewna firma ok.40 % .Kolejne 30 % na rodzina tj. prezes jego małżonka ,syn i córka wspomnianej firmy , a kolejne 30 % udziałów 8 samodzielnych współwłaścicieli posiadających po jednym mieszkaniu.


    1. firma ok.40 % - czy prezes jest większościowym wspólnikiem firmy?
    2. Jaki udział posiada prezes jako osoba fizyczna w kolejnych 30%?
  • Opcje
    pacek57pacek57 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Podtrzymuję wcześniejsze stanowisko. W opisanej sytuacji nie mamy do czynienia z większościowym udziałem (ponad 50%) jednego właściciela. Jednym z właścicieli jest osoba prawna - spółka z o.o. - posiadająca 40% udziałów; pozostali właściciele - będący osobami fizycznymi -mają 60%. I nie ma tutaj żadnego znaczenia, że jednym z właścicieli "prywatnych" jest prezes zarządu tej spółki. Zasadę głosowania 1 właściciel = 1 głos można wprowadzic tylko podejmując w tej sprawie uchwałę. Uchwałę podejmuje się głosami wielkości udziałów (patrz art. 23 ustawy o własności lokali http://www.zarzadca.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=29.
  • Opcje
    zezzez Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prezes jest większościowym udziałowcem w spółce. Jako osoba fizyczna z małżonką( współwłaściciele) posiadają ok.11% córka 5,5% i syn 5,5%.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pacek57 ma oczywiście rację.
    Powiem więcej: specjalnie tak zrobili, żeby nie można było głosować metodą 1:1.
    I nic się nie da z tym faktem zrobić.
    Zostaje niewielka szansa na sądowe zwycięstwo w przypadku niektórych uchwał skrajnie niekorzystnych dla mniejszych właścicieli.
    I zostaje... niestety wyprowadzić się, gdyby się okazało, że żyć się z nimi nie da...
    Wiem, że nie takiej chciałeś rady...
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Analogia do sytuacji z bezprecedensowego wyroku SA w Warszawie I ACa 1033/06 jest bardzo silna. W tym wyroku też były dwa rożne podmioty - każdy nie posiadający większości udziałów. Sąd Apelacyjny uznał jednak, że obu dotyczy "jednolitość działania i głosowania na zebraniach wspólnoty".

    każda z dwóch spółek jest odrębnym podmiotem, ma własną osobowość prawną i w obrocie występują we własnym imieniu. Osobno żadna ze spółek nie ma większościowych udziałów i formalnie uchwały nr 9/ 2005 nie można było podjąć według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos
    Bezsporne było również, że każda z dwóch spółek nie posiada większościowego pakietu udziałów w nieruchomości, natomiast obie spółki łącznie taki pakiet większościowy mają.
    Nie ulega wątpliwości, że zachodzi tożsamość osób wchodzących w skład zarządów obu spółek, oraz tożsamość wspólników mających większościowy pakiet udziałów w obu spółkach.
    Oznacza to, iż wzajemne wpływy wynikające ze stosunku dominacji i zależności mają wpływ na sposób działania tych spółek, a co za tym idzie na procesy decyzyjne osób powołanych do ich reprezentacji. Konsekwencją jest zaś jednolitość działania i głosowania na zebraniach wspólnoty.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cieszę się TomTom, że znalazłeś taki precedens.

    Przywracasz mi wiarę w sprawiedliwość...
  • Opcje
    zezzez Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Może ktoś spotkał się z tak podobną sprawą . Proszę o komentarz.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    do wwwinyl:
    To nie ja tylko "zez" wskazał ten wyrok. Tu masz jego treść: http://www.zarzadca.pl/content/view/669/94/
  • Opcje
    GargGarg Użytkownik
    edytowano sierpnia 2009
    Moim zdaniem, jeśli przejmie się kontrolę nad zebraniem i podejmie uchwały to szanse na wygranie w Sądzie są 50/50 ale wyrok nie zapadnie z dnia na dzień.
    Zależny od udowodnienia wzajemnych zależności. Sąd nie jest też związany wspomnianym wyrokiem.

    "Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentuje zarząd, który także prowadzi sprawy spółki. Członkami zarządu mogą być osoby powołane spośród wspólników lub spoza ich grona. Sposób reprezentacji spółki przez zarząd wieloosobowy jest określony w umowie spółki, a w braku takiego postanowienia, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem. Za zgodą wszystkich członków zarząd spółki może powołać prokurenta, a prawo do jego odwołania przysługuje każdemu członkowi zarządu." http://krs.cors.gov.pl/Rejestr.aspx


    z wyroku 1033/06: "w wypadku zarządu wieloosobowego do składania oświadczeń woli w imieniu spółki upoważnieni są dwaj członkowie zarządu działający łącznie, lub jeden członek zarządu działający łącznie z prokurentem. Żadna ze spółek nie udzieliła prokury " - czyli ta prokura ma tu chyba znaczenie.
  • Opcje
    zezzez Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ta spółka z o.o. to Prezes współwłaściciel dwóch mieszkań i i jego małżonka prokurent. Nikt inny nie wchodzi w skład tej spółki.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2009
    W uzasadnieniu do tego wyroku Sąd nie stwierdził jak to wywnioskował Zez, że” powiązani ze sobą właściciele posiadający większość udziałów we wspólnocie mieszkaniowej ( np. rodzinnie) nie mogą narzucać pozostałym członkom wspólnoty swojej woli”.
    Stan faktyczny i prawny, mimo podobieństwa był jednak odmienny od przedstawionego w zapytaniu. Istota rozstrzygnięcia sprowadzała się do ustalenia, że ta sama osoba podejmuje decyzje w obu spółkach, które są bardzo ściśle powiązane kapitałowo (powiązane w znaczeniu prawnym! - sąd w uzasadnieniu przywołał art. 4 kodeksu spółek handlowych).
    W omawianej sprawie natomiast większośc udziałów należy do „firmy” i osób fizycznych, prezesa firmy, jego żony, córki i syna.
    Moim zdaniem analizę należy rozpocząc od zbadania struktury owej „firmy”, która jak rozumiem jest spółką kapitałową? Jeżeli tak, to w jaki sposób rozkładają się udziały, jak wygląda reprezentacja. Może się np. okazac, że prezes firmy, którego głos jest decydujący (np. ma więcej niż połowę udziałów w spółce) jest równocześnie właścicielem lokalu jako osoba fizyczna o udziale, który wraz z udziałem nieruchomości stanowiących własnośc spółki jest większościowy.
    Wówczas rzeczywiście mielibyśmy sytuację analogiczną do tej rozpoznawanej w wyroku.
    Ta sama osoba podejmuje decyzje w spółce i jako właściciel lokalu – w konsekwencji ta sama osoba decyduje o sprawach wspólnoty – jest więc właścicielem „większościowym”.
    Proszę w szczególności sprawdzic jakie są powiązania kapitałowe, a ponieważ same powiązania rodzinne nie powinny mieć wpływu na wynik tej sprawy. Czy żona, córka, syn pełnią jakieś role w spółce, są udziałowcami? Czy udziały ma prezes, a jeżeli jak to ile?
    Jakie udziały są związane z właśnością lokali prezesa jako osoby fizycznej, żony, cóki i syna, jaki dokładnie jest udział spółki w nieruchomości wspólnej?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zezzez Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jedynymi członkami spółki (firmy) jest prezes i jego małżonka mając 100% udziału w spółce a we wspólnocie spółka ma ok 40% udziałów. Następnie te same osoby jako osoby fizyczne mają 11% udziału we wspólnocie (to daje już 51%). Kolejne 5,5% we wspólnocie ma syn i kolejne 5,5% córka będąca Zarządczynią powołana na podstawie art. 18 UoWL.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Proszę to dokładnie sprawdzic - pobrac wypis z KRS ( córka i syn mają mniejsze znaczenie, ponieważ nie są udziałowcami spółki).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    członkami spółki (firmy) jest prezes i jego małżonka mając 100% udziału w spółce
    Ta spółka z o.o. to Prezes współwłaściciel dwóch mieszkań i i jego małżonka prokurent. Nikt inny nie wchodzi w skład tej spółki.

    40%
    Jako osoba fizyczna z małżonką( współwłaściciele) posiadają ok.11%

    11%

    Razem 51% - właściciel większościowy w opisanej sytuacji
  • Opcje
    zezzez Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Poprawka ale już na pewno Prezes ma w spółce 90% ,10 % osoba obca wspólnik, a małżonka jest prokurentem. Sprawdzone w KRS.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skoro prezes ma 90 procent w spółce to tak naprawdę wola spółki to jego wola. Jaki ma udział jako właściciel (osoba fizyczna) lokali w nieruchomości wspólnej?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zezzez Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tak jak wspomniałem 11%
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Sam prezes czy prezes z żoną? A jeżeli z żoną, to mają rozdzielnośc majątkową?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    zezzez Użytkownik
    edytowano listopada -1
    "Prezes" już jako osoba fizyczna wraz z małżonką w glosowaniu występują jako jedno.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.