Drzwi a droga ewakuacyjna

Matix92Matix92 Użytkownik
Witam!
Mam do Państwa takowe pytanie czy drzwi wejściowe do bloku/na klatkę mogą otwierać się na wewnątrz? Jest to chyba droga ewakuacyjna? Jeśli nie to proszę o jakąś uchwałę, na którą mógłbym się powołać.

Z góry dzięki.

Komentarze

  • Opcje
    a-za-z Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ze względu ppoż na pewno nie. Koledzy na pewno dadzą podstawę prawną.
  • Opcje
    Matix92Matix92 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czyli można to śmiało zgłosić?:devil:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Drzwi wejściowe (miedzy mieszkaniem a klatkę schodową) muszą otwierać się do wewnątrz,
    aby otwierając drzwi nie "uszkodzić" kogoś kto znajduje się na klatce - jest to kwestią bezpieczeństwa..
    Trzeba było wystąpić do WM o wydanie warunków technicznych przed wstawianiem - wiele jest takich zasad, również odnośnie drzwi wewnątrz mieszkania...
    a nie teraz płakać nad wylanym mlekiem...
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]Drzwi wejściowe (miedzy mieszkaniem a klatkę schodową)
    Nie o to pytano:
    [cite] Matix92:[/cite]czy drzwi wejściowe do bloku
    Odpowiedź na pytanie brzmi:
    § 236. 1. Z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi powinna być zapewniona możliwość ewakuacji w bezpieczne miejsce na zewnątrz budynku lub do sąsiedniej strefy pożarowej, bezpośrednio albo drogami komunikacji ogólnej, zwanymi dalej "drogami ewakuacyjnymi".
    2. Ze strefy pożarowej, o której mowa w ust. 1, powinno być wyjście bezpośrednio na zewnątrz budynku lub przez inną strefę pożarową, z zastrzeżeniem § 227 ust. 5.
    3. Wyjścia z pomieszczeń na drogi ewakuacyjne powinny być zamykane drzwiami.
    4. Drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne z budynku przeznaczonego dla więcej niż 50 osób powinny otwierać się na zewnątrz. Wymaganie to nie dotyczy budynku wpisanego do rejestru zabytków.
    5. W wyjściu ewakuacyjnym z budynku dopuszcza się stosowanie drzwi rozsuwanych spełniających wymagania określone w § 240 ust. 4.

    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    4. Drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne z budynku
    nie o to pytano... nie o drzwi p/pożarowe:bigsmile:
    [cite] Matix92:[/cite]czy drzwi wejściowe do bloku/ na klatkę mogą otwierać się na do wewnątrz?
    Odpowiedź na pytanie brzmi:

    Źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie - wraz ze zmianami.

    (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z 2002 r.)(Dz. U. Nr 201, poz. 1238 z 2008 r.)(Dz. U. Nr 228, poz. 1514 z 2008 r.)(Dz.U. Nr 56, poz. 461 z 2009 r.)
    [b]Rozdział 3: Wejścia do budynków i mieszkań
    [/b]
    § 61. 1. Położenie drzwi wejściowych do budynku oraz kształt i wymiary pomieszczeń wejściowych powinny umożliwiać dogodne warunki ruchu, w tym również osobom niepełnosprawnym.
    2. Wymaganie przystosowania wejść dla osób niepełnosprawnych nie dotyczy budynków mieszkalnych w zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej oraz budynków rekreacji indywidualnej, budynków koszarowych, a także budynków w zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.
    
    § 62. 1. Drzwi wejściowe do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych oraz do mieszkań powinny mieć w świetle ościeżnicy co najmniej: szerokość 0,9 m i wysokość 2 m. W przypadku zastosowania drzwi zewnętrznych dwuskrzydłowych szerokość skrzydła głównego nie może być mniejsza niż 0,9 m.
    2. W wejściach do budynku i ogólnodostępnych pomieszczeń użytkowych mogą być zastosowane drzwi obrotowe lub wahadłowe, pod warunkiem usytuowania przy nich drzwi rozwieranych lub rozsuwanych, przystosowanych do ruchu osób niepełnosprawnych, oraz spełnienia wymagań [b]§ 240[/b].
    3. W drzwiach, o których mowa w ust. 1, oraz w drzwiach do mieszkań i pomieszczeń mieszkalnych w budynku zamieszkania zbiorowego wysokość progów nie może przekraczać 0,02 m.
    
    § 63. Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Wymagania te nie dotyczą dodatkowych wejść nieprzewidzianych do stałego użytkowania.
    
    § 64. Wejście do budynku i do każdej klatki schodowej powinno mieć elektryczne oświetlenie zewnętrzne. Nie dotyczy to budownictwa zagrodowego i rekreacyjnego.
    
    
    [code][b]§ 240.[/b] 1. Drzwi wieloskrzydłowe, stanowiące wyjście ewakuacyjne z pomieszczenia oraz na drodze ewakuacyjnej,powinny mieć co najmniej jedno, nieblokowane skrzydło drzwiowe o szerokości nie mniejszej ni2 0,9 m.
    
    2. Szerokość skrzydła drzwi wahadłowych, stanowiących wyjście ewakuacyjne z pomieszczenia oraz na drodze ewakuacyjnej, powinna wynosić co najmniej dla drzwi jednoskrzydłowych - 0,9 m, a dla drzwi  dwuskrzydłowych - 0,6 m, przy czym oba skrzydła drzwi dwuskrzydłowych muszą mieć te sama szerokość.
    
    3. Zabrania się stosowania do celów ewakuacji drzwi obrotowych i podnoszonych.
    
    4. Drzwi rozsuwane mogą stanowić wyjścia na drogi ewakuacyjne, a także być stosowane na drogach ewakuacyjnych, jeżeli są przeznaczone nie tylko do celów ewakuacji, a ich konstrukcja zapewnia:
    
    1) otwieranie automatyczne i ręczne bez możliwości ich blokowania,
    
    2) samoczynne ich rozsuniecie i pozostanie w pozycji otwartej w razie pożaru lub awarii drzwi.
    
    5. W bramach i ścianach przesuwanych na drogach ewakuacyjnych powinny znajdować się drzwi otwierane ręcznie albo w bezpośrednim sąsiedztwie tych bram i ścian powinny być umieszczone i wyraźnie oznakowane
    drzwi przeznaczone do celów ewakuacji.
    
    6. Drzwi, bramy i inne zamknięcia otworów o wymaganej klasie odporności ogniowej lub dymoszczelnosci powinny być zaopatrzone w urządzenia, zapewniające samoczynne zamykanie otworu w razie pożaru. Należy też zapewnić możliwosc ręcznego otwierania drzwi słu2acych do ewakuacji.
    
    7. Drzwi stanowiące wyjście ewakuacyjne z pomieszczenia, w którym mo2e przebywać jednocześnie więcej niż 300 osób, oraz drzwi na drodze ewakuacyjnej z tego pomieszczenia, powinny być wyposa2one w urządzenia przeciw-paniczne.
    
    [/code]
  • Opcje
    Matix92Matix92 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki "Posesja" za pomoc.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.