Przeksięgowanie opłat za media na fundusz remontowy.

ewa1234ewa1234 Użytkownik
Czy zarządca może na mocy uchwały podjętej przez większość właścicieli przeksięgować nadpłatę z a media(woda,ogrzewanie, gaz) na fundusz remontowy wszystkich lokatorów, nawet tych którzy takiej zgody nie wyrazili lub nie głosowali. Czy jest tez jakieś uregulowanie prawne ,które nakazuje rozliczenie się za media z właścicielami. w naszej wspólnocie zawsze jest nadpłata ale nikt nie wie ile ma nadpłacone i za co ponieważ Zarząd nie rozlicza się z mieszkancami a jedynie ogólnie na dwa oddzielne bloki.

Komentarze

  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    [cite] ewa1234:[/cite]Czy zarządca może na mocy uchwały podjętej przez większość właścicieli przeksięgować nadpłatę za media
    (woda,ogrzewanie, gaz) na fundusz remontowy wszystkich lokatorów b]właścicieli lokali,[/b nawet tych którzy takiej zgody nie wyrazili lub nie głosowali.
    Nie, nie może tak zrobić. Nadpłaty z tytułu mediów trzeba zwrócić właścicielom lokali, co nie oznacza że każdy dostanie kasę do reki . Może ona być zaliczona na przyszłe zobowiązania , a właściciele lokali może potrącić sobie z należnych wspólnocie zaliczek .

    To nie jest nadwyżka pochodząc z utrzymania części wspólnych.

    Jeżeli właściciele chcieli nadpłacone środki finansowe z tytułu mediów przenieść na fundusz remontowy , zobowiązani są do podjęcia stosownej uchwały np w sprawie jednorazowego zasilenie funduszu remontowego w celu szybszej spłaty kredytu remontowego.

    http://www.zarzadcy.com.pl/wspolnota_mieszkaniowa/Jak-rozliczac-zaliczki-we-wspolnocie-mieszkaniowej/3005.html

    Czy jest tez jakieś uregulowanie prawne ,które nakazuje rozliczenie się za media z właścicielami.
    w naszej wspólnocie zawsze jest nadpłata ale nikt nie wie ile ma nadpłacone i za CO
    ponieważ Zarząd nie rozlicza się z mieszkańcami b]właścicielami lokali [/b a jedynie ogólnie na dwa oddzielne bloki.
    Nie otrzymujecie indywidualnych rozliczeń za media? nawet gdy są opomiarowane?
    jedynie ogólnie na dwa oddzielne bloki.

    czy to jest wspólnota ? , że odrębnie rozliczane są koszty budynkami?
    Tak się robi w spółdzielniach mieszkaniowych..


    Tu jest więcej na ten temat
    https://forum.zarzadca.pl/discussion/2989/zwrot-nadwyzki-wlascicielowi-lokalu/
  • Opcje
    ewa1234ewa1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Mieszkam tam trzeci rok i nigdy nie dostałam rozliczenia za ogrzewanie wodę i śmieci.Zawsze jest nadwyżka i zawsze w drodze uchwały przechodzi na fundusz remontowy lub na opłaty za przyszły rok z tym że w następnym roku nie płacimy wcale mniej ale zawsze taką samą opłatę (ogrzewanie, woda wg zużycia plus 5% na ubytki) w tym roku znowu zarówno ogrzewanie i woda były nadpłacone i kolejny raz nikt nie rozliczył się z nami ile tej nadpłaty było na poszczególnych mieszkaniach. Kolejnym absurdem było podwyższenie stawki za ogrzewanie (mimo nadpłaty) W tej chwili wystąpiłam do Zarządu o rozliczenie szczegółowe za media za dwa ostatnie lata chociaż . Głosowałam przeciw takim uchwałom ale mimo to nie dostałam za 2011 i 2010rok zwrotu za nadpłacone media.

    Nowy doklejony: 20.07.12 16:31
    To jest wspólnota złożona z dwóch bloków każdy jest rozliczany osobno . Na zebraniu rocznym podaje się tylko ogółem zużycie na każdy blok za media i nadpłatę ale nie na mieszkania.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    [cite] ewa1234:[/cite] Kolejnym absurdem było podwyższenie stawki za ogrzewanie (mimo nadpłaty)
    Ja się z taką teorią nie zgodzę ... Jak przeanalizujesz ostanie 12 miesięcy to prawie wszędzie były nadpłaty, a mimo to stawki za energie cieplną wzrosły .
    Ty oczywiście preferujesz by mieć dopłatę ... a skąd WM ma wziąć kasę na bieżące zobowiązania w stosunku do dostawcy EC?.
    Stawki służące do naliczenia zaliczek bierze się z bieżących kosztów a jak e wzrosły to i zaliczki winny wzrosnąć ...
    oczywiście WM powinna się z tego rozliczyć indywidualnie z każdym właścicielem lokalu
    W tej chwili wystąpiłam do Zarządu o rozliczenie szczegółowe za media za dwa ostatnie lata chociaż . Głosowałam przeciw takim uchwałom ale mimo to nie dostałam za 2011 i 2010rok zwrotu za nadpłacone media..
    I bardzo dobrze...właściwy kierunek działania ...
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na zebraniu rocznym podaje się tylko ogółem zużycie na każdy blok za media i nadpłatę ale nie na mieszkania.
    Nieważne, co podają na zebraniu - każdego właściciela interesuje jego lokal i administrator ma obowiązek rozliczyć każdy lokal oddzielnie co najmniej raz w roku
    Zwróć uwagę, że wm musi rozdzielić
    a) koszt zarządu nieruchomością wspólną
    b) wydatki związane z utrzymaniem lokalu = media (c.o. woda, wywóz śmieci)
    Na fundusz remontowy można uchwałą przekazać nadwyżkę z rozliczenia tzw. eksploatacji części wspólnej, czyli tylko punkt a)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Wspólnota mieszkaniowa ma obowiązek rozliczyć zaliczki.

    "Obowiązek rozliczenia nadwyżki nie budzi wątpliwości, może ono jednak nastąpić w różny sposób, a nie tylko przez zwrot właścicielom lokali. Jednym ze sposobów rozliczenia może być przeznaczenie nadwyżki na zasilenie funduszu remontowego" orzekł Sąd Najwyższy uzasadniając wyrok z dnia 26 stycznia 2011 roku, sygn. akt: II CSK 358/10. Orzeczenie na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:
    http://www.zarzadca.pl/orzecznictwo-sadowe/1112-ii-csk-35810-nadwyzka-moze-zasilic-fundusz-remonotwy

    Orzeczenie powyżej cytowane dotyczy przeksięgowania nadwyżek wynikających z rozliczenia kosztów zarządu na fundusz remontowy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    Tak się zastanawiam czy w takim razie poniższy wyrok jest nieważny, nie można się na niego powoływać (pomijam zasadę precedensu oczywiście), wtedy sędziowie inaczej interpretowali prawo? Coś się zmieniło w międzyczasie w zakresie prawa własności? Moje pieniądze już nie są moimi pieniędzmi jak wynika z wyroku cytowanego przez Zarządcę powyżej z 2011r?
    "...Powracając do kwestii dopuszczalności przeznaczenia przez wspólnotę mieszkaniową nadwyżki z tytułu zaliczek uiszczonych na koszty zarządu na poczet funduszu remontowego, nie można przyjmować, że wspomniane nadwyżki należą w dalszym ciągu do majątków właścicieli lokali, a nie do majątku wspólnoty mieszkaniowej..."
    Dlaczego kilka lat wcześniej sędziowie uważali inaczej?
    "...Wspólnota mieszkaniowa podejmuje decyzje tylko w sprawach dotyczących zarządu nieruchomością wspólną w granicach zakreślonych prawem. Tym samym w zakresie dysponowania środkami pieniężnymi właścicieli, przekazanymi jej do rozliczenia się, nie ma żadnych uprawnień. To nadal są pieniądze właścicieli lokali, a nie wspólnoty i nie może ona, nawet gdy chce tego większość właścicieli, zmieniać ich przeznaczenia, także wtedy, gdy okaże się, że wydatki, na poczet których były uiszczane, były niższe niż przewidywano. Nadpłata stanowi własność właściciela i tylko on może zadecydować co z tymi środkami zrobić. Może je przeznaczyć na fundusz remontowy, ale nie musi. Wspólnota nie ma uprawnień do podejmowania za niego decyzji w tym zakresie..." - Wyrok z dnia 22 lutego 2001 r. sąd apelacyjny w Warszawie (I ACa 1309/2000)
    Gdzie leży prawda???
  • Opcje
    ewa1234ewa1234 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nawet gdyby przeksięgowano coś na fundusz remontowy nadpłatę za media to dlaczego mam się dokładać więcej z tytułu ze mam większy metraż i więcej nadpłaciłam? ( c.o. np jest naliczane wg metrażu) Dlaczego jedni mieszkańcy mają płacić więcej za część wspólną a Ci którzy mają mniejsze mieszkanie mniej .I ta sama sytuacja jest z wodą i wywozem śmieci , więcej osób więcej nadpłaty i większa dokładka do funduszu remontowego?
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    Koszty zarządu NW (FR jest zaliczany podobno do takich kosztów) powinny być rozliczane wg. udziałów (metraż lokalu plus metraż pomieszczeń przynależnych) .
    Natomiast koszty lokalu powinny być rozliczane według rzeczywistego zużycia lub wg odpowiedniej uchwały regulującej te kwestie.
    Ten wpis Koziorożki należałoby oprawić w złotą ramkę i powinien wisieć w każdej wspólnocie:
    Zwróć uwagę, że wm musi rozdzielić
    a) koszt zarządu nieruchomością wspólną
    b) wydatki związane z utrzymaniem lokalu = media (c.o. woda, wywóz śmieci)
    Na fundusz remontowy można uchwałą przekazać nadwyżkę z rozliczenia tzw. eksploatacji części wspólnej, czyli tylko punkt a)
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowni userzy. Dyskusja ma charakter czysto akademicki, a życie toczy się swoją drogą. Pozwolę sobie wyrazić swoją opinię.
    Ustawa owl to wielki bubel prawny. W USA WM gdyby istnialy , to przy tym prawie nie moglyby wogole funkcjonować. Ale u Nas w państwie prawa wszystko jest mozliwe. Co nie ma w ustawie "dopowie" sąd albo inny urzędnik, i jakoś się kręci. Prawdę powiedziawszy gdyby ustawę rozpatrywał Trybunal Konstytucyjny to by ją już dawno uchylil z powodu naruszeń przepisów Konstytucji. daarek ma rację, tak powinno się postępować z zaliczkami włascicieli.Ale to paraliżowaloby wręcz dzialalność wspólnot. WM bez nadwyżki finansowej nie bylyby w stanie prawidlowo funkcjonować. Niestety musi we WM obowiązywać "prawo większości" , bo jakbyśmy liczyli na zrozumienie i zdrowy rozsądek rodakow, to skończyloby się na tragedii.
    Co do wątku
    Czy zarządca może na mocy uchwały podjętej przez większość właścicieli przeksięgować nadpłatę z a media(woda,ogrzewanie, gaz) na fundusz remontowy wszystkich lokatorów, nawet tych którzy takiej zgody nie wyrazili lub nie głosowali
    Nie tylko może , ale musi. On pracuje za pieniądze wlaścicieli i musi wykonywać ich zalecenia. Inna sprawa , czy ta uchwala jest zgodna z prawem.Ale w takim wypadku wlasciciel może skorzystać ze swojego prawa skargi.
    Co do orzeczeń sądowych. Zgodnie z klasykiem "Polska to dziki kraj". Mogę się zalożyć, że SN w tej sprawie ma też i calkowicie odmienny wyrok. A co nie wolno mu zmienić zdanie?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    daarek nie przesadzaj ...złota ramka .... chyba w sławojce ...
    Taki złotych myśli pojawia się i znika na tym forum mnóstwo ...
    Ten wpis Koziorożki należałoby oprawić w złotą ramkę i powinien wisieć w każdej wspólnocie:
    Zwróć uwagę, że wm musi rozdzielić
    a) koszt zarządu nieruchomością wspólną
    b) wydatki związane z utrzymaniem lokalu = media (c.o. woda, wywóz śmieci)
    Na fundusz remontowy można uchwałą przekazać nadwyżkę z rozliczenia tzw. eksploatacji części wspólnej, czyli tylko punkt a)
    Koszty zarządu NW (FR jest zaliczany podobno do takich kosztów) powinny być rozliczane wg. udziałów (metraż lokalu plus metraż pomieszczeń przynależnych) .
    Natomiast koszty lokalu powinny być rozliczane według rzeczywistego zużycia lub wg odpowiedniej uchwały regulującej te kwestie.
    ... ogrzewanie rozlicza się standardowo wg m2 powierzchni grzewczej ( bez metrażu pomieszczeń przynależnych) lub urzdzeń pomiarowych obsługujących lokal. Jeżeli z rozliczenia wynika Nadpłata należy ją zwrócić np. zaliczając na przyszłe zobowiązania.

    Nie można bezpośrednio nadpłaty za CO czy CW przeksięgować na FR. Należy oddać teę nadpłatę , a potem na podstawie drugiej uchwały "o jednorazowym zasileniu FR" (powód nie jest ważny) obciążyć właściciela lokalu ( zakładam, że uchwała zostanie podjęta )
  • Opcje
    MirekLMirekL Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nasuwa mi się w tym miejscu scenka z filmu "Rozmowy kontrolowane", kiedy w TV general Jaruzelski zadaje pytanie
    " Czy musialo do tego dojść? Odpowiedź jest prosta - musialo, skoro do tego doszlo!!!
    Nie można bezpośrednio nadpłaty za CO czy CW przeksięgować na FR. Należy oddać teę nadpłatę , a potem na podstawie drugiej uchwały "o jednorazowym zasileniu FR" (powód nie jest ważny) obciążyć właściciela lokalu ( zakładam, że uchwała zostanie podjęta )
    To prawda, tak postąpiłby Zarząd,żeby mieć czyste sumienie.Jedna uchwala mniej, czy więcej.Coś się zmieniłoby? Nic.
    Pod warunkiem ,że przyjmiemy, ze tworzenie jakiś funduszy remontowych we WM jest zgodne z uowl.:bigsmile:
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    KubaP.: ... ogrzewanie rozlicza się standardowo wg m2 powierzchni grzewczej ( bez metrażu pomieszczeń przynależnych)
    - to chyba w "twojej" wspólnocie takie "bezprawie" jest. Według jakich m2 rozliczasz grzejniki na klatkach schodowych, suszarni, wózkowni i innych pomieszczeń?
    "...Art. 14. Na koszty zarządu nieruchomością wspólną składają się w szczególności:
    2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej nieruchomości wspólnej, oraz opłaty za antenę zbiorczą i windę,
    Art. 12.
    2. ... w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej
    ..."
    Co jest udziałem ( metraż lokalu plus metraż pomieszczeń przynależnych) chyba nie trzeba Ci tłumaczyć?
    Wpis Koziorożki dotyczył właśnie rozdzielania tych kosztów c.o. - i jak widać po twojej "niewiedzy" złota ramka jest jak najbardziej uzasadniona a jeżeli slawojka sluży ci jako najlepsze miejsce do zgłębiania wiedzy to jak najbardziej:confused::bigsmile::confused:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] daarek:[/cite]
    Wpis Koziorożki dotyczył właśnie rozdzielania tych kosztów c.o. - i jak widać... złota ramka jest jak najbardziej uzasadniona
    Mistrzu, ja rozumiem, że miałeś dzisiaj ciężki dzień i nieustannie jesteś pod wrażeniem kozich różków, ale najzwyczajniej dziękczynnie Ciebie poniosło w temacie ozłacania. :bigsmile:
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    Nigdy bym nie przypuszczał, że to wyrażenie
    ...należałoby oprawić w złotą ramkę...
    - potraktujesz aż tak dosłownie. W przytoczonym fragmencie te złocenia odnosiły się do KubyP. Nie wiem czy to wpływ mojego ciężkiego dnia ale dostrzegam w Twoim wpisie jakby prawie niedostrzegalną nutkę zazdrości o taki subtelny "znak Zodiaku". :bigsmile:
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    [cite] daarek:[/cite]Nigdy bym nie przypuszczał, że to wyrażenie
    ...należałoby oprawić w złotą ramkę...
    - potraktujesz aż tak dosłownie. :
    Mistrzu, to nie ja potraktowałam je dosłownie - to raczej Twoja propozycja była dosłowna.
    No... chyba, że chciałeś trącić ironią, ale wtedy zaprzeczasz sam sobie, szczególnie w kwestii poparcia dla tego, co w złotej ramce być powinno, wg Ciebie. :cool:
    [cite] daarek:[/cite] Nie wiem czy to wpływ mojego ciężkiego dnia ale dostrzegam w Twoim wpisie jakby prawie niedostrzegalną nutkę zazdrości o taki subtelny "znak Zodiaku". :bigsmile:
    Każdy widzi to, co chce widzieć. :bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    (...) admin
    Ja wiem, że u ciebie są zakorzenione metody wyodrębniania tych opłat na przymus wbrew zdaniu WM.
    Jaki system rozliczeń kosztów zakupu EC przyjmie wspólnota to jej autonomiczna decyzja.

    Wspólnoty koszty ogrzewania NW mogą utopić w stawce za ogrzewanie m2 lokali,
    ponieważ wymagane parametry dla ogrzania NW ( +15 st. ) i powierzchnia (pow.kl.schod. ~20 m2) mają niewielkie zużycia EC.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    daarekdaarek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Rozumiem, żeTy preferujesz opcję wrzucenia tych dwóch rodzajów kosztów do jednego wora:
    a) koszt zarządu nieruchomością wspólną
    b) wydatki związane z utrzymaniem lokalu
    - i rozliczanie wg. "...standardowo(?) wg m2 powierzchni grzewczej..."
    - albo według tego co "...przyjmie wspólnota to jej autonomiczna decyzja..."
    - nie patrząc na obowiązujące prawo, w nosie mając zapisy UoWL, czy ustawy-prawo energetyczne (art. 45a), można i tak, nie zaprzeczam, tyle tylko, że to obowiązywało w minionym systemie w spółdzielczości i komunalce. Zdaje się że coś się zmieniło w międzyczasie. Jak widać coś niecoś wiesz:
    Nie otrzymujecie indywidualnych rozliczeń za media? nawet gdy są opomiarowane?
    - ale linijkę dalej piszesz co innego. :confused::confused::confused:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano lipca 2012
    Rozumiem, że Ty preferujesz opcję wrzucenia tych dwóch rodzajów kosztów do jednego wora:
    Nie wiem skąd taka twoja złota myśl ... ja niczego nie preferuję ale szanuję autonomie wspólnot.
    Jaki system rozliczeń kosztów zakupu EC przyjmie wspólnota to jej autonomiczna decyzja.
    (...) nie rozróżniasz indywidualnego rozliczenia , od rozliczenia cześć wspólnych przypadających na właściciela lokalu.
    [align=right](...) admin[/align]
    Komentarz edytowany admin
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.