Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

koziorozka, Egzo, gecon, Zarządca, kmaski, MarcoPolo, piastowska, jack1, Stasiu, tajfun, wp44, Haneczka, Gość Zarzadca.pl, Malinazolsztyna, marta0010, andriejewna, Julian, man, citizen, KubaP, a-z

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

  1. Budynek byl wybudowany w 1950r. Był administrowany przez Zarzą Gminy. W 1994r powstała WM. Liczniki gazowe i elektryczne sa w kazdym mieszkaniu. W sasiedniej WM liczniki elektryczne zostaly przeniesione na klatkę schodową. Czy w świetle obowiązujących przepisów musimy obydwa liczniki przenieść na klatkę schodową.
  2. Nie ma takiego obowiązku.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  3. WM ma w planach wymianę instalacji elektrycznej na klatce schodowej. Czy w takim wypadku liczniki elektryczne mogą pozostać w mieszkaniach, czy trzeba je przenieść na klatkę schodową. Czy to samo będzie dotyczyło instalacji gazowej, jeśli WM zdecyduje o jej wymianie.
  4. Kwestie dotyczące usytuowania liczników gazu reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

    "§ 166. 1. Urządzenia pomiarowe zużycia gazu, zwane dalej "gazomierzami", powinny być zainstalowane oddzielnie dla każdego z odbiorców i zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych.
    2. Lokalizacja gazomierzy powinna zapewniać łatwy dostęp do ich kontroli lub wymiany.
    3. Przed każdym gazomierzem należy zainstalować zawór odcinający. Jeżeli gazomierz jest instalowany w jednej szafce z kurkiem głównym, uznaje się, że wymaganie to jest spełnione.

    4. Gazomierze mogą być instalowane:
    1) w szafkach z materiałów co najmniej trudnozapalnych, z otworami wentylacyjnymi:
    a) na klatkach schodowych lub korytarzach ogólnych,
    b) na zewnątrz budynku, razem z kurkiem głównym instalacji gazowej, z zachowaniem warunków określonych w § 159 i 160,
    2) w szybach wentylowanych przeznaczonych dla pionów instalacyjnych, z drzwiczkami bez otworów wentylacyjnych, dostępnymi od strony pomieszczeń niemieszkalnych.

    5. Dopuszcza się instalowanie gazomierzy, także bez szafek, w kuchniach stanowiących samodzielne pomieszczenie oraz w przedpokojach w istniejących budynkach mieszkalnych, podlegających przebudowie lub w których następuje remont instalacji gazowej.

    6. Gazomierze mogą być ponadto instalowane w wydzielonych i zamykanych pomieszczeniach piwnicznych, jeżeli mają one otwór okienny oraz przewód wentylacji grawitacyjnej wyprowadzony ponad dach lub przez ścianę zewnętrzną na wysokość co najmniej 2,5 m powyżej terenu, w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od bocznej krawędzi okien, drzwi i innych otworów.

    § 167. Gazomierzy nie można instalować:
    1) w pomieszczeniach mieszkalnych, łazienkach lub innych, w których występuje zagrożenie korozyjne (wilgoć, opary związków chemicznych itp.),
    2) we wspólnych wnękach z licznikami elektrycznymi,
    3) w odległości mniejszej w rzucie poziomym niż 1 m od palnika gazowego lub innego paleniska,
    4) w odległości mniejszej niż 3 m od urządzenia gazowego, mierząc w rozwinięciu długości przewodu."
    Z powyższego nie wynika obowiązek umiejscawiania ich na klatce schodowej.
    Nie ma również obowiązku instalacji liczników energii elektrycznej na zewnątrz. Nie mniej jednak prawa ta zostanie ustalona w warunkach przyłączenia.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
Wyślij odpowiedź
    Login Hasło
  • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego