Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, Lysy, azygnerski, Michał, koziorozka, Haneczka, t66, drm, kamil_w, tajfun, pldiego, Roksa, bufetowa, Phantos, Sambor, wp44, man, elan124, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Budynek byl wybudowany w 1950r. Był administrowany przez Zarzą Gminy. W 1994r powstała WM. Liczniki gazowe i elektryczne sa w kazdym mieszkaniu. W sasiedniej WM liczniki elektryczne zostaly przeniesione na klatkę schodową. Czy w świetle obowiązujących przepisów musimy obydwa liczniki przenieść na klatkę schodową.
 2. Nie ma takiego obowiązku.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
 3. WM ma w planach wymianę instalacji elektrycznej na klatce schodowej. Czy w takim wypadku liczniki elektryczne mogą pozostać w mieszkaniach, czy trzeba je przenieść na klatkę schodową. Czy to samo będzie dotyczyło instalacji gazowej, jeśli WM zdecyduje o jej wymianie.
 4. Kwestie dotyczące usytuowania liczników gazu reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

  "§ 166. 1. Urządzenia pomiarowe zużycia gazu, zwane dalej "gazomierzami", powinny być zainstalowane oddzielnie dla każdego z odbiorców i zabezpieczone przed dostępem osób niepowołanych.
  2. Lokalizacja gazomierzy powinna zapewniać łatwy dostęp do ich kontroli lub wymiany.
  3. Przed każdym gazomierzem należy zainstalować zawór odcinający. Jeżeli gazomierz jest instalowany w jednej szafce z kurkiem głównym, uznaje się, że wymaganie to jest spełnione.

  4. Gazomierze mogą być instalowane:
  1) w szafkach z materiałów co najmniej trudnozapalnych, z otworami wentylacyjnymi:
  a) na klatkach schodowych lub korytarzach ogólnych,
  b) na zewnątrz budynku, razem z kurkiem głównym instalacji gazowej, z zachowaniem warunków określonych w § 159 i 160,
  2) w szybach wentylowanych przeznaczonych dla pionów instalacyjnych, z drzwiczkami bez otworów wentylacyjnych, dostępnymi od strony pomieszczeń niemieszkalnych.

  5. Dopuszcza się instalowanie gazomierzy, także bez szafek, w kuchniach stanowiących samodzielne pomieszczenie oraz w przedpokojach w istniejących budynkach mieszkalnych, podlegających przebudowie lub w których następuje remont instalacji gazowej.

  6. Gazomierze mogą być ponadto instalowane w wydzielonych i zamykanych pomieszczeniach piwnicznych, jeżeli mają one otwór okienny oraz przewód wentylacji grawitacyjnej wyprowadzony ponad dach lub przez ścianę zewnętrzną na wysokość co najmniej 2,5 m powyżej terenu, w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od bocznej krawędzi okien, drzwi i innych otworów.

  § 167. Gazomierzy nie można instalować:
  1) w pomieszczeniach mieszkalnych, łazienkach lub innych, w których występuje zagrożenie korozyjne (wilgoć, opary związków chemicznych itp.),
  2) we wspólnych wnękach z licznikami elektrycznymi,
  3) w odległości mniejszej w rzucie poziomym niż 1 m od palnika gazowego lub innego paleniska,
  4) w odległości mniejszej niż 3 m od urządzenia gazowego, mierząc w rozwinięciu długości przewodu."
  Z powyższego nie wynika obowiązek umiejscawiania ich na klatce schodowej.
  Nie ma również obowiązku instalacji liczników energii elektrycznej na zewnątrz. Nie mniej jednak prawa ta zostanie ustalona w warunkach przyłączenia.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego