Liczniki gazowe

WędkarzWędkarz Użytkownik
edytowano sierpnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jesteśmy Wspólnotą od 2004 r. W tym roku planujemy malowanie klatek schodowych. Wspólnota to blok z wielkiej płyty z lat 1979. Dodarła do nas wiadomość iż zgodnie z przepisami Uni Euroopejskiej liczniki gazowe muszą się znajdować na klatkach schodowych. U nas są w kuchni. W związku z tym proszę o informację czy taki przepis istnieje lub czy ma wejść w życie, jeżeli tak to kiedy i czy będzie dotyczył wszystkich czy tylko nowo budowanych budynków. Jaki będzie ewentualnie okres na przebudowę instalacji gazowej.

Komentarze

  • Opcje
    GargGarg Użytkownik
    edytowano sierpnia 2009
    Z przepisów nie wynika obowiązek montowania gazomierzy na klatce schodowej.
    Obowiązujące przepisy w tym zakresie są następujące:

    z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:

    § 166 ust. 1. Urządzenia pomiarowe zużycia gazu, zwane dalej „gazomierzami”, spełniające wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej gazomierzy, powinny być zainstalowane oddzielnie dla każdego z odbiorców i zabezpieczone przed dostępem osób nieupoważnionych

    2. Lokalizacja gazomierzy powinna zapewniać łatwy dostęp do ich kontroli lub wymiany.

    3. Przed każdym gazomierzem należy zainstalować zawór odcinający. Jeżeli gazomierz jest instalowany w jednej szafce z kurkiem głównym, uznaje się, że wymaganie to jest spełnione.

    4. Gazomierze mogą być instalowane:
    1) w szafkach z materiałów co najmniej trudnozapalnych, z otworami wentylacyjnymi:
    a) na klatkach schodowych lub korytarzach ogólnych,
    b) na zewnątrz budynku, razem z kurkiem głównym instalacji gazowej, z zachowaniem warunków określonych w § 159 i 160,
    2) w szybach wentylowanych przeznaczonych dla pionów instalacyjnych, z drzwiczkami bez otworów wentylacyjnych, dostępnymi od strony pomieszczeń niemieszkalnych.

    5. Dopuszcza się instalowanie gazomierzy, także bez szafek, w kuchniach stanowiących samodzielne pomieszczenie oraz w przedpokojach w istniejących budynkach mieszkalnych, podlegających przebudowie lub w których następuje remont instalacji gazowej.

    6. Gazomierze mogą być ponadto instalowane w wydzielonych i zamykanych pomieszczeniach piwnicznych, jeżeli mają one otwór okienny oraz przewód wentylacji grawitacyjnej wyprowadzony ponad dach lub przez ścianę zewnętrzną na wysokość co najmniej 2,5 m powyżej terenu, w odległości nie mniejszej niż 0,5 m od bocznej krawędzi okien, drzwi i innych otworów.

    § 167. Gazomierzy nie można instalować:
    1) w pomieszczeniach mieszkalnych, łazienkach lub innych, w których występuje zagrożenie korozyjne (wilgoć, opary związków chemicznych itp.),
    2) we wspólnych wnękach z licznikami elektrycznymi,
    3) w odległości mniejszej w rzucie poziomym niż 1 m od palnika gazowego lub innego paleniska,
    4) w odległości mniejszej niż 3 m od urządzenia gazowego, mierząc w rozwinięciu długości przewodu.

    § 168. 1. Gazomierze należy instalować w przedziale wysokości od 0,3 m do 1,8 m od poziomu podłogi do spodu gazomierza lub co najmniej 0,5 m od poziomu terenu.

    2. Gazomierze do pomiaru przepływu gazu o gęstości mniejszej od gęstości powietrza powinny być umieszczone powyżej licznika elektrycznego i innych urządzeń mogących iskrzyć, a do gazu o gęstości większej od gęstości powietrza - o co najmniej 0,3 m poniżej licznika i takich urządzeń.

    3. Gazomierze instalowane bez szafek, na tym samym poziomie co liczniki elektryczne lub inne mogące iskrzyć urządzenia, powinny być od nich oddalone co najmniej o 1 m.

    4. Dopuszcza się zmniejszenie odległości, o której jest mowa w ust. 3, jeżeli między tymi urządzeniami zostanie wykonana przegroda z materiału niepalnego o wysokości co najmniej 0,5 m powyżej i poniżej gazomierza oraz wysięgu większym o co najmniej 0,1 m od odległości lica gazomierza od ściany, na której jest zainstalowany.

    § 169. Rozwiązania techniczne połączeń gazomierzy i urządzeń gazowych z instalacją powinny umożliwiać ich odłączenie bez konieczności demontażu części instalacji.
  • Opcje
    GargGarg Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kogo nie dotyczą w/w przepisy i kiedy się je stosuje:


    § 1a. Do budynków, wobec których przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego lub został złożony wniosek o wydanie takich decyzji, stosuje się przepisy dotychczasowe.


    § 2. 1. Przepisy rozporządzenia stosuje się przy projektowaniu, budowie i przebudowie oraz przy zmianie sposobu użytkowania budynków oraz budowli nadziemnych i podziemnych spełniających funkcje użytkowe budynków, a także do związanych z nimi urządzeń budowlanych, z zastrzeżeniem § 207 ust. 2.

    2. Przy nadbudowie, rozbudowie, przebudowie i zmianie sposobu użytkowania:
    1) budynków o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 1.000 m2,
    2) budynków o powierzchni użytkowej przekraczającej 1.000 m2, o których mowa w art. 5 ust. 7 pkt 1-4 i 6 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane
    - wymagania, o których mowa w § 1, mogą być spełnione w sposób inny niż określony w rozporządzeniu, stosownie do wskazań ekspertyzy technicznej właściwej jednostki badawczo-rozwojowej albo rzeczoznawcy budowlanego oraz do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, uzgodnionych z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej lub państwowym wojewódzkim inspektorem sanitarnym, odpowiednio do przedmiotu tej ekspertyzy.

    4. Dla budynków i terenów wpisanych do rejestru zabytków lub obszarów objętych ochroną konserwatorską na podstawie ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ekspertyza, o której mowa w ust. 2, podlega również uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

    5. Przepisy rozporządzenia odnoszące się do budynku o określonym przeznaczeniu stosuje się także do każdej części budynku o tym przeznaczeniu.

    6. Do budynków wielorodzinnych zawierających dwa mieszkania stosuje się, z zastrzeżeniem § 217 ust. 1 pkt 1 lit. a) i pkt 2, przepisy rozporządzenia odnoszące się do budynków jednorodzinnych.


    § 330. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się, z zastrzeżeniem § 2 ust. 1 i § 207 ust. 2, jeżeli przed dniem wejścia w życie rozporządzenia:

    1) został złożony wniosek o pozwolenie na budowę lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i wnioski te zostały opracowane na podstawie dotychczasowych przepisów

    2) zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych w przypadku, gdy nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę.


    § 207 2. Przepisy rozporządzenia dotyczące bezpieczeństwa pożarowego, wymiarów schodów, o których mowa w § 68 ust. 1 i 2, a także oświetlenia awaryjnego, o którym mowa w § 181, stosuje się, z uwzględnieniem § 2 ust. 2 i 3a, również do użytkowanych budynków istniejących, które na podstawie przepisów odrębnych uznaje się za zagrażające życiu ludzi.
  • Opcje
    BartłomiejBartłomiej Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam. Mam taką sytuację. Jestem członkiem spółdzielni mieszkaniowej. Spółdzielnia będzie prowadziła wymianę rur gazowych i przy okazji chce wyprowadzić liczniki gazowe na zewnątrz (liczniki elektryczne też ma w planach). Ja kupiłem mieszkanie po remoncie, rury gazowe "idą" przez cały przedpokój i łazienkę. W łazience mam kafelki i wszystko jest zrobione pod wymiar, jakakolwiek ingerencja w rury wiąże się z koniecznością uszkodzenia kafelek. W zwiazku z ty mam pytanie, czy ja jako właściciel mieszkania mogę się nie zgodzić na wymianę rur i wyprowadzenie licznika na zewnątrz? Licznik jest co prawda we wnęce razem z licznikiem elektrycznym co wg § 167 jest niezgodne, ale dlaczego ja mam płacić za błędy lat poprzednich?. § 167Gazomierzy nie można instalować:
    1) w pomieszczeniach mieszkalnych, łazienkach lub innych, w których występuje zagrożenie korozyjne (wilgoć, opary związków chemicznych itp.),
    2) we wspólnych wnękach z licznikami elektrycznymi
    Proszę o odpowiedź.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oczywiście, że jako właściciel, możesz nie wyrazić zgody na wymianę rur u Ciebie i wyprowadzenie licznika na zewnątrz. To Twoje święte prawo. Problem polega na tym, że zawarcie umowy o przyłączenie i dostawę gazu jest możliwe tylko po spełnieniu warunków technicznych przyłączenia, których Ty nie spełnisz w przypadku odmowy.

    Jeśli więc planujesz nie udzielenie zgody, zawczasu zabezpiecz sobie alternatywny sposób ogrzewania/przygotowania c.w.u./przygotowania posiłków (w zależności od tego, jakie urządzenia gazowe masz aktualnie u siebie).

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kupiłeś mieszkanie obarczone wadą.

    Sorry, ale w tej chweili to już Twój problem. Trzeba było uwzględnić tą wadę w cenie mieszkania, albo nie kupować.

    Wiem, wiem łatwo mi sie mądrzyć, ale taka jest prawda i musisz się z nią pogodzić.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.