odrębna własność

liosa12liosa12 Użytkownik
edytowano sierpnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jestem właścicielką mieszkania własnościowego spółdzielczego. Niedawno dostaliśmy pismo od zarządu o możliwości przekształcenia lokali w odrębną własność. Myślałam że mam już lokal własnościowy. Czy można przekształcić lokal z spółdzielczego własnościowego na własnościowy? jeśli tak to jakie są tego plusy i minusy? Proszę wytłumaczcie bo już się pogubiłam.

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] liosa12:[/cite]Jestem właścicielką mieszkania własnościowego spółdzielczego.
    Nie jesteś właścicielką tego mieszkania. Jeśli nie wierzysz, sprawdź w księdze wieczystej: właścicielem lokalu pozostaje spółdzielnia mieszkaniowa. Ty jesteś posiadaczem prawa do lokalu, nazywanego (nie widzieć czemu) "własnościowym" spółdzielczym prawem do lokalu.

    Owszem, prawo to (nie lokal) można sprzedać, darować, zapisać w testamencie, odziedziczyć. Ale lokal nadal pozostaje w spółdzielczych zasobach mieszkaniowych.

    Przekształcenia swpl do lokalu na "odrębną własność" polega na tym, że następuje przeniesienie własności ze spółdzielni na lokatora, wraz z udziałem w prawie do gruntu. Jest to wstęp do zmiany sposobu zarządu nieruchomością - przekształcenia nieruchomości spółdzielni we wspólnotę mieszkaniową. Daje to właścicielom lokali większe możliwości wpływu na poziom kosztów, wybór zarządu itp. Ale nie zawsze jest to opłacalne finansowo - to zależy od tego, w jakim stanie technicznym jest budynek, czy wykonywane były remonty (dachu, klatki schodowej, instalacji), czy jest ocieplony, czy większość lokatorów jest skłonna do przekształcenia swoich praw w odrębną własność, jakie ma zasilanie w energię cieplną, jaki jest dostęp do infrastruktury osiedlowej itp.

    Jeśli właściciele są świadomi swojej własności i interesują się swoją nieruchomością, to wspólnota jest lepszą formą organizacyjną, ale to rzadkie zjawisko. Generalnie aktywność jest marna, więc komfort mieszkania w takim bloku nie zależy od tego, czy jest to spółdzielnia, czy wspólnota, lecz jak jest zarządzany.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gdy się przekształcicie we wspólnotę, to pokrywać będziecie tylko Wasze wydatki, dopóki jesteście w spółdzielni wkładacie do wspólnego garnka i czasami mimo Waszych wpłat nic w Waszym budynku nie jest remontowane.
    Ma to swoje plusy i minusy. Gdy Wasz budynek jest stary i wymaga wiele do włożenia, to czasami może być lepiej w spółdzielni, bo inni się złożą na remont u Was.
    Ja mam wyodrębnioną wlasnośc i na razie nic z tego nie mam, bo za mało osób tak zrobiło. Mam jednak nadzieję, że prawo się zmieni na korzyść tych co się wyodrębnili i będzie się nas traktowało jak partnerów do rozmowy, ale tylko mam nadzieję...
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.