Ciepła woda - zarządca straszy sądem i odcięciem gazu - Pilna prośba o pomoc

ajotkaajotka Użytkownik
edytowano sierpnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Jeśli ktoś mógłby pomóc w poniższej kwestii....
Przeczytałam dostępne na forum tematy i odpowiedzi, jednak to nie pomogło mi wyjaśnić problemu, z którym się borykam.

Posiadam mieszkanie własnościowe (księga wieczysta, udział w gruncie). W ub. roku podczas Walnego zarządca nieruchomości (nie ma spółdzielni - jest wspólnota) zaproponował montaż cinstalacji ciepłej wody. Nie byłoby w tym - dla mnie - nic złego, gdyby nie fakt obligatoryjności przejścia miejską wodę ciepłą. W innej spółdzielni - jest to dobrowolne: kto chciał, zmienił za dopłatą. Tutaj jest odgórny przymus.
Ze względu na koszty mediów (obecnie mam nowy piecyk gazowy) nie zgodziłam się na likwidację, udostępniając jednak lokal na potrzeby instalacji, by inni sądziedzi nie mieli problemu.
Zarządcy to jednak nie wystarcza i zmusza mnie do udostępnienia lokalu, by wbrew mojej woli zamienić piecyk na wodę miejską. Powołuje się przy tym na art. 13 ust. 2 ustawy o własności lokali.

1. Czy faktycznie, będąc właścicielem nieruchomości, muszę zezwolić na montaż przez Zarządcę instalacji w swoim mieszkaniu i zlikwidować piecek korzystając z droższej ciepłej wody miejskiej?
2. Czy jest podstawa prawna, na mocy której mogę uchylić się od tego procederu?
3. Czy jest zgodne z prawem, by nie można było zrezygnować z ciepłej wody miejskiej, jeśłi użytkownik nie jest zadowolny z rezultatów instalacji (taką informację uzyskałam od Zarządcy: nie ma możliwości wypowiedzenia umowy - jest ona dożywotnia, co jest o tyle dziwne, że będąc niezadowolną z usług gazowni czy elektrowni mogę po prostu odciąć te media bez żadnych problemów rozwiązując umowę)
4. Czy zarządca ma prawo straszyć sprawą sądową i odłączeniem gazu w lokalu (mam jeszcze kuchenkę gazową), jeśłi nie zgodzę się na miejską wodę ciepłą?

Pismo od zarządcy w tej sprawie otrzymałam listem zwykłym w sierpniu - z terminem wykonalności "udostępnienia lokalu" na lipiec.

Bardzo proszę o pomoc

Joanna
«1

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    Wyposażenie odrębnego lokalu to sprawa właściciela lokalu. Zarządca nie może Cię zmusić do demontażu piecyka i podłączenia instalacji ciepłej wody z sieci miejskiej. Zarządca zarządza wyłącznie nieruchomością wspólną w zakresie, ustalonym w umowie o zarządzanie / administrowanie. Straszyć sobie może, ale są to strachy na Lachy - nawet sądownie nie jest w stanie Cię przymusić do przystąpienia do inwestycji.

    Masz prawo odmówić przyłączenia się do instalacji, bo to Ty decydujesz o tym, z jakich mediów korzystasz w swoim lokalu. To Twoja nieruchomość, jesteś jej właścicielem. Zarządca może Cię tylko prosić, zachęcać i przekonywać, nie może straszyć ani zmuszać.

    Nawiasem mówiąc, nie może to być inwestycja wspólnoty, bo służy ona zaopatrzeniu w ciepłą wodę lokali, będących odrębnymi nieruchomościami. Ta inwestycja nie służy nieruchomości wspólnej, lecz wyłącznie lokalom. Jeżeli nie ma zgody wszystkich właścicieli lokali, to koszty powinni pokryć tylko ci, którzy przystąpili do inwestycji.

    Zarządca nie ma prawa odciąć dostaw gazu, jeżeli jest używany do kuchenki gazowej, a instalacja spełnia wszystkie wymagania. Proszę mu powiedzieć, żeby się tak nie szarogęsił, bo to Ty jesteś u siebie, a on jest tylko usługodawcą, opłacanym między innymi z Twoich pieniędzy.

    Nie ma dożywotnich umów na dostawy mediów bez możliwości ich wypowiedzenia. Ten pan zmyśla niestworzone rzeczy.
    Zresztą, jeśli zamawiającym będzie wspólnota, to o jakim "dożywociu" mowa? Wspólnota mieszkaniowa jest nieśmiertelna, istnieje tak długo, jak długo istnieje odrębna własność lokali w danej nieruchomości. Zmieniają się jej "członkowie" (właściciele lokali), ale wspólnota ciągle istnieje.

    To zarządca powinien wskazać podstawę prawną, która uprawnia go do odcięcia gazu od Twojego lokalu lub zmusza Ciebie do przyłączenia się do instalacji CWU. Zażądaj tego od niego - zapewniam, że nie ma takich podstaw. Twoją podstawą prawną jest art. 140 kodeksu cywilnego:
    Art. 140. W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społecznogospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.
    Z kolei wspólnota mieszkaniowa ma kompetencje ograniczone wyłącznie do nieruchomości wspólnej - takie jest jednolite orzecznictwo sądowe, oparte na art. 1.1 ustawy o własności lokali. Tym samym zarządca też nie ma prawa narzucać właścicielom lokali, jakie powinni mieć instalacje w lokalu - wspólnota nie może wyposażyć go w kompetencje, których sama nie posiada.

    Działania i groźby zarządcy są bezpodstawne.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    Posiadam mieszkanie własnościowe (księga wieczysta, udział w gruncie).
    - proszę podać ile wszystkich lokali (wykupionych i niewykupionych) liczy budynek Waszej wspólnoty?
    podczas Walnego zarządca
    - we wspólnotach nie ma Walnych są zebrania właścicieli lokali w związku z tym pytanie: co ten zarządca robił na tym zebraniu? Był zaproszony? Przez kogo?
    Tutaj jest odgórny przymus
    - ??? jaki przymus? We wspólnocie mieszkaniowej tylko i wyłącznie uchwała właścicieli lokali stanowi pewien "przymus" jeżeli uzyskała większość udziałów "ZA".
    zarządca...zaproponował montaż ...obligatoryjności przejścia miejską wodę ciepłą
    - czy ten zarządca ma powierzony zarząd NW w trybie art. 18 ust. 1 UoWL? Czy też macie wybrany zarząd spośród właścicieli a ten zarządca jest adminstratorem tylko?
    Niezależnie od opowiedzi to i tak wszelkie decyzje we wspólnocie nie są obligatoryjne bo decyzje podejmują właściciele lokali w formie uchwał. Kto się nie zgadza ma możliwość zaskarżenia każdej uchwały.
    Jeżeli w budynku jest inny system zaopatrywania w ciepłą wodę (indywidualny), nikt nie ma prawa zmuszać właściciela do zmiany na inny system poza przypadkiem, że właściciele podjęli odpowiednią uchwałę a nawet niektórzy twierdzą, że musi być i tak zgoda wszystkich właścicieli na taką inwestycję.
    Czy zarządca ma prawo straszyć sprawą sądową i odłączeniem gazu w lokalu...
    - nikt nikogo nie ma prawa starszyć a już napewno nie wolno tego robić zarządcy/administratorowi wobec właściciela lokalu - pomijając fakt, że zaprzecza to standardom zawodowym zarządców, jest to przestępstwo i proszę zwrócić uwagę temu zarządcy, że jeżeli dalej będzie się tak panoszył to złożysz zawiadomienie do Prokuratury że kieruje pod Twoim adresem groźby bezprawne i karalne.
    Gdy dowiemy się czy to mała czy duża wspólnota i jak określony jest sposób sprawowania zarządu NW to odpowiedzi będą napewno bardziej konkretne.
    Doskonale wiadomo, że nie wywiera (nie powinna) skutków prawnych natomiast wywiera skutki czysto praktyczne gdy jest realizowana i to w niejednej wspólnocie.
    Komentarz edytowany biedron_ka
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeżeli w budynku jest inny system zaopatrywania w ciepłą wodę (indywidualny), nikt nie ma prawa zmuszać właściciela do zmiany na inny system poza przypadkiem, że właściciele podjęli odpowiednią uchwałę a nawet niektórzy twierdzą, że musi być i tak zgoda wszystkich właścicieli na taką inwestycję.
    Nikt nie ma prawa zmuszać właściciela lokalu do zmiany systemu ogrzewania wody. Uchwała w sprawie wyposażenia lokali w instalację CWU nie ma podstaw prawnych i jezeli zostanie podjęta, nawet nie musi być zaskarżona, bo nie wywołuje skutków prawnych.
  • Opcje
    ajotkaajotka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Szanowni Państwo,

    przede wszystkim ogromnie dziękuję za udzielenie fachowych i precyzyjnych porad. Pogliście mi "ogarnąć" problem.

    Odnosząc się do Państwa pytań w postach wyjaśniam, iż:

    1. We wspólnocie ok 95% mieszkań jest własnościowych - wykupionych od miasta, pozostałe 5% (wg moich obliczeń) należy do urzędu miasta, w którym są zakwaterowani najemcy "z przydziału"

    2. Wspólnota posiada zarząd - wybrany spośród właścicieli, nie posiada regulaminu i statutu; działa w oparciu o ustawę o własności lokali

    3. Decyzja w sprawie CUW zapadła podczas obiegłorocznego zebrania, na którym była też firma zarządzająca nieruchomością w imieniu wspólnoty; podjęcia została uchwała o CUW

    4. Likwidacja piecyków gazowych (a w przyszłości całkowita likwidacja gazu w budynkach) jest - zgodnie z informacją uzyskaną przeze mnie od zarządcy - związana z koniecznością remontu ciągów kominowych; po wyeliminowaniu gazu (czyli niebawem także przejście obowiązkowe na płyty elektryczne zamiast kuchenek gazowych) koszty obsługi budynku zostaną pomniejszone właśnie o ten "trudny przypadek zablokowanych i żle zbudowanych ciągów kominowych"

    5. Czy zgodne z prawem jest takie podpisanie umowy z dostawcą ciepłej wody przez wspólnotę, by nie można było zrezygnować w żadnej sytuacji z tego dobrodziejstwa? Zarządca poinformował, iż muszą zostać podłączeni wszyscy w bloku, gdyż wymaga tego umowa z ciepłownią.

    6. Jak bronić się przed drożejącą CUW i przymusem jej instalacji? Sprawa z zarządcą ciągnie się już od kwietnia; mimo wyrażonej zgody na udostępnienie lokalu - w celu poprowadzenia instalacj do sąsiadów (z czego zarządca zrezygnował twierdząc, że nie ma takiej konieczności) w dalszym ciągu domaga się "udostępnienia lokalu".

    7. Inwestycja jest opłacana z funduszu remontowego - nie zgłaszam żadnego sprzeciwu, będę partycypować w kosztach remontu tejże. Jedyne, czego nie chcę, to CUW.

    Z pozdrowieniami i serdecznym podziękowaniem

    Joanna
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    Mimo nieprecyzyjnej odpowiedzi domyślam się, że Twoja wspólnota jest tzw. dużą wspólnotą - powyżej 7 lokali.
    Macie wybrany zarząd jako swoj organ. Firma zarządzająca i zarządca pełnią tylko funkcję pomocniczą (doradczą także) zarządu wspólnoty.
    Głos decydujący o wszelkich inwestycjach mają właściciele podejmując określone uchwały a zarząd ma je realizować.
    Firma zarządzajaca ani zarządca/administrator nie mają prawa podejmować za właścicieli jakiejkolwiek decyzji.

    Otrzymałaś odpowiedź licencjonowanego zarządcy nieruchomosci, eksperta tego forum:
    "...Nikt nie ma prawa zmuszać właściciela lokalu do zmiany systemu ogrzewania wody. Uchwała w sprawie wyposażenia lokali w instalację CWU nie ma podstaw prawnych..."
    Decyzja w sprawie CUW zapadła podczas obiegłorocznego zebrania, na którym była też firma zarządzająca nieruchomością w imieniu wspólnoty; podjęcia została uchwała o CUW
    - kto był inicjatorem podjęcia takiej uchwały? Czyżby zarządca (firma)???
    Rozumiem, że większość właścicieli (udziałów) zgodziła się na taką inwestycję głosując "ZA"?
    Natomiast:
    Zarządca poinformował, iż muszą zostać podłączeni wszyscy w bloku, gdyż wymaga tego umowa z ciepłownią.
    - to brednie, umowę z ciepłownią podpisywał (powinien) przecież zarząd (chyba, że zrobił to bezprawnie zarządca) i wątpię żeby takie zapisy się w niej znalazły bo byłyby one jako niezgodne z prawem nieobowiązujące. Ciepłownia nie może narzucać odbiorcy swoich warunków. Takie rzeczy wymagają wzajemnych uzgodnień i obopólnej zgody. Owszem wszyscy, ale zgodę muszą wyrazić bo nie ma takiego przymusu.
    ...trudny przypadek zablokowanych i żle zbudowanych ciągów kominowych...
    - nie znam szczegółów technicznych tego stwierdzenia ale przypomina mi to wylewanie dziecka z kąpielą. Czyli np. drzwi się niedomykają to najlepiej je zamurować. Podejrzewam, że to starszy budynek - więc pytanie należałoby zadać dotychczasowemu właścicielowi czyli Miastu - a gdzie byli do tej pory? Na co poszły pieniądze z wpłat dotychczasowych użytkowników lokali?
    po wyeliminowaniu gazu (czyli niebawem także przejście obowiązkowe na płyty elektryczne...
    - jakaś dziwna tendencja. Raczej preferuje się gaz jako źródło energii dla budynków także, bo jest to wśród całej drożyzny i tak najtańsze medium oraz stosunkowo bezpieczne.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    Czy zarządca ma prawo straszyć sprawą sądową i odłączeniem gazu w lokalu...
    biedron_ka:
    - nikt nikogo nie ma prawa starszyć a już napewno nie wolno tego robić zarządcy/administratorowi wobec właściciela lokalu - pomijając fakt, że zaprzecza to standardom zawodowym zarządców, jest to przestępstwo i proszę zwrócić uwagę temu zarządcy, że jeżeli dalej będzie się tak panoszył to złożysz zawiadomienie do Prokuratury że kieruje pod Twoim adresem groźby bezprawne i karalne.
    Nie rozpędzaj się tak - piszesz banialuki. Odcięcie gazu nie jest przestępstwem, więc straszenie odcięciem nie jest groźbą karalną.
    Groźba karalna – przestępstwo groźby karalnej polega na grożeniu innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę jej najbliższego.

    art. 190 KK § 1. stanowi: "Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

    Groźby karalne są najczęściej formułowane słownie (bezpośrednio lub telefonicznie) lub pisemnie (listy z pogróżkami, wiadomości w formie elektronicznej). Przedmiotem gróźb są przeważnie zapowiedzi aktów przemocy, dokonanie szkód na mieniu bądź ujawnienie kompromitujących informacji (o ile takie ujawnienie naruszyłoby przepisy prawa). Czyn ma charakter umyślny.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Groźba_karalna
    Więcej o groźbie karalnej: http://www.gazetaprawna.pl/encyklopedia/prawo/hasla/336122,grozba_karalna.html
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    ...zmusza mnie do udostępnienia lokalu...
    ...Czy zarządca ma prawo straszyć sprawą sądową i odłączeniem gazu w lokalu...
    Zmuszanie kogokolwiek do czynienia tego co mu prawo nie nakazuje jest złamaniem bezpośrednio obowiazujących wszystkich art. 31 ust. 2 Konstytucji.
    Straszenie sądem też nie jest zwykłym straszeniem.
    Grożenie odcięciem gazu przez zarządcę a więc osobę nieuprawnioną do tego czyli niepotrafiącą tego robić jest narażaniem właściciela lokalu na niebezpieczeństwo utraty życia w razie niekontrolowanego wybuchu.
    Na wszystkie te czyny są odpowiednie paragrafy w K.k.
    Zamiast cytować oczywiste przepisy K.k. dobrze jest najpierw zapoznać się z ich wykładnią objaśniajacą znamiona i przesłanki tego czynu (groźby karalne a groźby bezprawne) oraz orzecznictwem określającym precyzyjnie co musi być spełnione aby groźba była czynem karalnym.
    "...Dobrem chronionym przepisem art. 190 par. 1 k.k. jest wolność w sensie subiektywnym, czyli poczucie wolności, wolność od obawy, strachu. Jest to przestępstwo materialne – skutkiem jest uzasadniona obawa adresata groźby, że będzie ona spełniona, zatem wystarczy, że pokrzywdzony uważa, iż niebezpieczeństwo spełnienia groźby jest realne i ma on podstawy do takiego poglądu. Niebezpieczeństwo realizacji groźby nie musi obiektywnie istnieć. Obiektywna musi być tylko groźba..." - Sąd Najwyższy wyrok z 9 grudnia 2002 r. – IV KNN 508/99.
    (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    ajotkaajotka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Panie Jakubie,

    dziękuję za uwagę - prawdą jest, że wszystko drożeje. Dlatego chciałam powstrzymać zapędy zarządcy budynku przed wprowadzeniem w moim mieszkaniu permanetnego korzystania z droższych mediów: CWU zamiast piecyka na gaz i prąd w kuchence kuchennej zamiast gazu. Kwestie ekonomii, zwłaszcza w obecnych czasach stają się dla mnie kluczowe, tym bardziej, że urządzenia i w kuchni, i łazience mam nowe. Nie stać mnie na ich wymianę zgodnie z widzimisię zarządu wspólnoty czy zarządcy/administratora.
    W tym momencie dyskusja odbiegła jednak od meritum, jakim jest dla mnie prawo do zarządzania swoją nieruchomością. Także w kontekście dożywotniej umowy Wspólnoty z ciepłownią na dostwy CWU bez możliwości indywidualnego wypowiedzenia dostawy tego medium przez właściciela lokalu.

    Z pozdrowieniami

    Joanna
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    Pani Joanno ...
    Dlatego chciałam powstrzymać zapędy zarządcy budynku przed wprowadzeniem w moim mieszkaniu permanetnego korzystania z droższych mediów: CWU zamiast piecyka na gaz i prąd w kuchence kuchennej zamiast gazu.
    Nic nie piszesz : czy istnieje decyzja PINB w sprawie groźby katastrofy budowlanej ... wyłączenie przewodów dymowych z użytkowania , bo jakoś nie mogę przyjąć do wiadomości, że cała ta afera jest wymysłem Zarządcy.
    Musiało być jakieś zebranie z użytkownikami lokali , gdzie wam właścicielom lokali wszytko wytłumaczono skąd takie zmiany. Takich rewolucji we wspólnocie nie robi się od tak sobie... dla kaprysu ...
    Kwestie ekonomii, zwłaszcza w obecnych czasach stają się dla mnie kluczowe,
    Uważam, że kwestie związane z bezpiecznym użytkowaniem lokali są najważniejsze ...
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    Przyglądając się wzajemnym relacjom na forach np. wspólnotowych - można wciągnąć jeden smutny wniosek.
    We wspólnotach nigdy nie będzie dobrze, a przynajmniej jeszcze długo, długo nie... ponieważ króluje samouwielbienie i megalomaństwo.
    Ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać - tak normalnie, przyjaźnie, rozsądnie, tolerancyjnie...
    To jest nasze polskie piekiełko...
    Dla udowodnienia swojej racji najlepsza jest agresja, podeptanie i ośmieszenie przeciwnika. To bardzo większość dowartościowuje, ale za to niszczy szanse na pozytywną współpracę i normalność.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    A jaki związek to ma z wątkiem userki ajotki?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] ajotka:[/cite]S - wybrany spośród właścicieli, nie posiada regulaminu i statutu; działa w oparciu o ustawę o własności lokali

    Zatem uchwała zapadła i nie została zaskarżona w terminie, jednak nie obowiązuje w zakresie dotyczącym lokali stanowiących odrębną własność, innymi słowy: wspólnota nie może właścicielowi nakazać demontażu piecyka. Proszę, o ile to możliwe, zacytować treść podjętej uchwały.

    Nie mniej jednak:

    [cite] ajotka:[/cite] Likwidacja piecyków gazowych (a w przyszłości całkowita likwidacja gazu w budynkach) jest - zgodnie z informacją uzyskaną przeze mnie od zarządcy - związana z koniecznością remontu ciągów kominowych; po wyeliminowaniu gazu (czyli niebawem także przejście obowiązkowe na płyty elektryczne zamiast kuchenek gazowych) koszty obsługi budynku zostaną pomniejszone właśnie o ten "trudny przypadek zablokowanych i żle zbudowanych ciągów kominowych"

    Nikt nie może zmusić wspólnoty mieszkaniowej do utrzymywania w nieruchomości wspólnej stanu, który zagraża bezpieczeństwu mieszkańców.

    Należałoby zweryfikować informację podaną przez zarząd - czy rzeczywiście piecyk gazowy stanowi takie zagrożenie, na jakiej podstawie zarządca tak utrzymuje, czy są jakieś ekspertyzy.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    ajotka - już wiesz, że wspólnota zarządza t y l k o częścią wspólną, więc do twojego piecyka nie ma żadnych praw.
    Istnieje jednak pewien haczyk - przy złych wiatrach (braku remontu/naprawy) może tak się zdarzyć, że w całym budynku zostanie odcięty gaz.
    Ja też uważam, że gaz jest tańszy od c.w. z ciepłowni, więc może zrób tak - niech wspólnota doprowadzi c.w. do twojego lokalu i zakończy instalację wodomierzem (będzie potem wskazywał zerowe zużycie).
    Na razie się nie podłączysz do c.w., ale jakby gaz mieli odcinać, to szybko sama zrobisz podłączenie.
    I w wolnym czasie koniecznie przeczytaj protokół z przeglądu kominiarskiego - musi być robiony co roku. Tam powinna być diagnoza waszych kominów. Będziesz wiedziała na czym stoisz
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    [cite] koziorozka:[/cite]Ja też uważam, że gaz jest tańszy od c.w. z ciepłowni, więc może zrób tak -
    niech wspólnota doprowadzi c.w. do twojego lokalu i zakończy instalację wodomierzem (będzie potem wskazywał zerowe zużycie).
    Na razie się nie podłączysz do c.w., ale jakby gaz mieli odcinać, to szybko sama zrobisz podłączenie.
    Tak czy siak.... będziesz uczestniczyć kosztach tzw. UCHYBÓW tj w kosztach różnicy między wodomierzem głównym, a sumą wodomierzy w poszczególnych lokalach .... a o tym nie pisze userka koziorozka .
    Nic nie piszesz : czy istnieje decyzja PINB w sprawie groźby katastrofy budowlanej ... wyłączenie przewodów dymowych z użytkowania ,
    bo jakoś nie mogę przyjąć do wiadomości, że cała ta afera jest wymysłem Zarządcy.
  • Opcje
    ajotkaajotka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @ koziorozka
    Dziękuję za odpowiedź - owszem, zaproponowałam to zarządcy chcąc udsostępnić w trybie art. 13 ust 2 uwl swoją nieruchomość. Odpowiedź była jednak jedna: nie ma możliwości montażu instalacji bez jej faktycznego podłączenia oraz natychmiastowej likwidacji piecyka w łazience. Więc albo c.w.u. albo... c..w.u.

    @ Zarzadca
    Decyzję podjęto w oparciu o kontrolę kominiarską, która ujawniła "szereg nieprawidłowości (...) przewodów kominowych". Po opinii kominiarskiej zostały poczynione wstępne koszty remontu przewodów kominowych. Jako alternatywę dla dużych kosztów podano wyposażenie bloku w c.w.u., dodając w piśmie, iż MPEC zobowiązuje się do rozbudowy wymiennika ciepła i zapewnia dofinansowanie inwestycji.

    W piśmie po zebraniu wspólnoty w 2012 r. podano natomiast, iż uchwałą przyjęto remont przeowdów kominowych wentylacyjnych; dodając iż w związku z demontażem piecyków, przewody spalinowe zostaną wyłączone z użytku - remont obejmie przewody doprowadzone do łazienek i kuchni a pracę będą polegału na uszczelnieniu tych przewodów przez zamontowanie rur stalowych. Każdy lokal będzie miał więc odrębny przewód wentylacyjny - w ramach remontu zlikwidowane zostaną wspólne podłączenia mieszkań w jednym pionie do jednego przewodu. Każdy lokal ma mieć osobny przewód do kuchni i łazienki.

    Jeśłi te wyjaśnienia pomogą coś w mojej sprawie - będę dozgodnnie wdzięczna za pomoc, zwłaszcza że jestem obecnie na etapie produkcji pisma-odpowiedzi na żądania i groźby zarządcy.

    Z wyrazami szacunku

    Joanna
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]ajotka[/cite]Decyzję podjęto w oparciu o kontrolę kominiarską, która ujawniła "szereg nieprawidłowości (...) przewodów kominowych". Po opinii kominiarskiej zostały poczynione wstępne koszty remontu przewodów kominowych. Jako alternatywę dla dużych kosztów podano wyposażenie bloku w c.w.u., dodając w piśmie, iż MPEC zobowiązuje się do rozbudowy wymiennika ciepła i zapewnia dofinansowanie inwestycji.
    czyli dotychczas ogrzewanie lokali było z MPEC? piecyki służyły tylko do podgrzania wody?
  • Opcje
    ajotkaajotka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    @ KubaP
    Tak, ogrzewanie było dostarczane przez MPEC. Piecyki służyły do podgrzania wody - w łazienkach i kuchniach, bo niektóre mieszkania miały wspólny piecyk do podgrzewania wody w obu pomieszczeniach
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    [cite] ajotka:[/cite]Tak, ogrzewanie było dostarczane przez MPEC.
    Piecyki służyły do podgrzania wody - w łazienkach i kuchniach, bo niektóre mieszkania miały wspólny piecyk do podgrzewania wody w obu pomieszczeniach
    Jednak miałem racje, pomimo tych negatywnych wpisów innych userów, niektóre nawet trafiły na forumowego bloga .... :jumping:

    Przykro mi, ale ja popieram tę modernizację nieruchomości , dlatego, że zwiększy się bezpieczeństwo użytkowników lokali i przyroda na tym skorzysta - zmniejszy się efekt cieplarniany stąd to dofinansowanie MPEC-u
    MPEC zobowiązuje się do rozbudowy wymiennika ciepła i zapewnia dofinansowanie inwestycji.
    Teraz wspólnota będzie sama dzielić koszty zakupu energii cieplnej i sama ustalać sobie stawki za ogrzewanie lokali i podgrzanie wody ...
    Art. 13. 2. [b]Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu,[/b] ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a [b]także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.[/b]
    
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    jestem obecnie na etapie produkcji pisma-odpowiedzi na żądania i groźby zarządcy.
    Jak będzie szedł w zaparte, to poproś zarządcę o odpowiedź na piśmie, bo chciałabyś zapoznać z jego argumentacją komisję odpowiedzialności zawodowej.
    Powinno pomóc ;)
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]

    Przykro mi, ale ja popieram tę modernizację nieruchomości , dlatego, że zwiększy się bezpieczeństwo użytkowników lokali i przyroda na tym skorzysta - zmniejszy się efekt cieplarniany stąd to dofinansowanie MPEC-u

    To czy popieramy tę modernizację to jedna sprawa, ale czy popiera ją właściciel lokalu, w którym ma być dokonana, to już zupełnie inna kwestia.

    Jeżeli wspólnocie grozi, np. wybuch gazu, czy inne zagrożenie, to może po prostu odłączyć jego dopływ do budynku. Nikogo jednak nie można zmusić uchwałą do demontażu piecyka, który jest jego własnością.
    Oczywiście, gdyby się okazało, że bez tego demontażu pozostali właściciele zostaną pozbawieni ogrzewania czy ciepłej wody, to pewnie powołują się na przepis art. 5 kodeksu cywilnego sąd mógłby uznać, że właściciel nadużywa swojego prawa, ale zawsze jednak sąd a nie zarządzający.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano sierpnia 2012
    [cite] Zarządca:[/cite]
    [cite] KubaP:[/cite]Jeżeli wspólnocie grozi, np. wybuch gazu, czy inne zagrożenie, to może po prostu odłączyć jego dopływ do budynku. Nikogo jednak nie można zmusić uchwałą do demontażu piecyka, który jest jego własnością.
    Jakbyś czytał z uwagą ,tobyś wiedział, że nie chodzi tu o niesprawne rury gazowe czy piecyk , ale ...zużyte przewody dymowe i podniesienie wartości całej nieruchomości łącznie z lokalami.
    Decyzję podjęto w oparciu o kontrolę kominiarską, która ujawniła "szereg nieprawidłowości (...) przewodów kominowych". Po opinii kominiarskiej zostały poczynione wstępne koszty remontu przewodów kominowych.
    Jako alternatywę dla dużych kosztów podano wyposażenie bloku w c.w.u., dodając w piśmie, iż MPEC zobowiązuje się do rozbudowy wymiennika ciepła i zapewnia dofinansowanie inwestycji.

    Doposażenie, podniesienie standardu nieruchomości i lokalu nie może zakłóci interes pojedynczego właściciela lokalu, który pragnie dalej żyć na "bombie" .

    Wniosek z tej wymiany:
    Jola, wal więc, do sądu . Zimę przetrzymasz w obecnym stanie technicznym ... :devil:
  • Opcje
    jarek-grjarek-gr Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Pani Joanno. Zapewne bardzo wiele ludzi oczekuje że podzieli się Pani zakończeniem całej sprawy. Nie chcę zakładać nowego wątku skoro ten nie jest zakończony. Obecnie ja jestem w podobnej sytuacji co i Pani. Dodatkowo oprócz przymuszenia mnie do korzystania z usług monopolisty na lokalnym rynku grzewczym i likwidacji nowoczesnego piecyka, grozi mi degradacja łazienki (kafelki, lustra klejone...) oraz kuchni (zabudowa na wymiar) w związku z prowadzeniem prac. Zwyczajnie nie stać mnie na nowe remonty i nie mam już sił na to. Zastanawiam się jaki te terroryzowanie Pani instytucją sądu odniosło skutek. Wydaje mi się, że sąd ma wiele więcej bardziej poważnych spraw niż problem, który można rozwiązać za pomocą kilku kolanek i odcinków rurek omijających Pani mieszkanie. Tak podpowiada mi zdrowy rozsądek.
    W moim zarządzie taki plan uchwalono przy 54% poparciu, ale nikt nikogo nie informował na czym polega taka inwestycja. Dużo osób myślało sobie, że to tylko dziurka w ścianie i kawałek rurki. Nazajutrz po ogłoszeniu wyników głosowania, pobiegłem z pismem do adm. gdzie wnioskowałem by w projeckie centralnej c.w. uwzględniono ominięcie mojego mieszkania. Nie otrzymałem żadnej odpowiedzi więc zakładam (nie wiem czy słusznie) że mój wniosek zostanie uwzględniony.
    Może jeśli nie pani Joanna, to ktoś inny, kto ma już doświadczenie w tym zakresie udzieli mi odpowiedzi: czy mam się czego bać nie zgadzając się i nie wpuszczając ekipy dewastatorów do mieszkania (własnościowe, duża wspólnota, nie spóldzielnia).

    A tak na marginesie:
    Panie KubaP. pytanie za 10:
    1). Jakie są straty ciepła na odcinku: piecyk gazowy -> 1...1,5m rurki -> bateria nad zlewem/wanną?
    2). Jakie są straty ciepła na odcinku: MPEC -> kilka km rur pary technologicznej -> wymiennik ciepła -> kilkdziesiąt m rur -> bateria nad umywalką/wanną?
    Wyciągając wnioski proszę się zastanowić jak duża emisja spalin powstaje w wyniku samych strat w obu powyższych przypadkach. W moim przypadku posiadam nowoczesny piecyk z zamkniętą komorą spalania, kosztował nie mało. Zapeniam że ma mniejszą emisję niż pana samochód, jednak ja nie zabraniam panu nim jeździć. Proszę mi wierzyć że newsy z gazet w temacie emisji spalin nie zawsze służą informowaniu czy edukacji czytelników, coraz częściej służą tym którzy je tworzą.
    Pozdrawiam wszystkich
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    [cite] jarek-gr:[/cite]:
    Panie KubaP. pytanie za 10:
    1). Jakie są straty ciepła na odcinku: piecyk gazowy -> 1...1,5m rurki -> bateria nad zlewem/wanną?
    2). Jakie są straty ciepła na odcinku: MPEC -> kilka km rur pary technologicznej -> wymiennik ciepła -> kilkdziesiąt m rur -> bateria nad umywalką/wanną?
    tyle co nisko kaloryczność gazu . W tym roku zmieniła się cena gazu ....zmalała , ale ilość zużytego gazu do wyprodukowania 1 GJ EC wzrosła prawie dwukrotnie .
    WM nagminnie zaczynają szukać urządzeń sprawdzających jakość (kaloryczność) gazu na wejściu do lokalnych kotłowni gazowych ( piecykach dwu-funkcyjnych)
    Zapeniam , że ma mniejszą emisję niż pana samochód, jednak ja nie zabraniam panu nim jeździć.
    wątpię ....bo ja nie mam pojazdu na benzynę ....
  • Opcje
    jarek-grjarek-gr Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie jest to dyskusja na zadany temat, ale jeśli ktoś podgrzewa wodę piecykiem w tak długim mniej więcej czasie co jeździ swoim autem - to znaczy, że prowadzi łaźnię miejską. Ale nawet w tym wypadku nie jest to 24 godziny na dobę w przeciwieństwie do MPEC. Więc kolejny wniosek o emisji spalin sam się nasuwa.
    Pozdrawiam
  • Opcje
    barbara6013barbara6013 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dotyczy Wspolnoty Mieszkaniowej- na zebrabiu wspolnoty dobrowolnie trzeba bylo zdeklarować kto chce ccw a kto nie. Podjeto uchwałę 68% za ccw . Czy ta uchwała jest wazna? Czy tym wypadku w Wspolnota -Zarząd może zmusić mnie do zmiany z gazowego podgrzewania wody na ccw.? Kacper:shamed:

    Nowy doklejony: 25.09.14 17:27
    Tę wypowiedż dedykuję tym ktorzy są zwolennikami ccw ze względu na ekologię = otóż UE cofnęła 2miliardy euro na dopłaty do ccw ponieważ nie będzie dopłacać do zwiększania emisji spalin do atmosfery.

    Nowy doklejony: 25.09.14 18:02
    Uzupełniam wcześniejsze procent moze się zwiększyć ponieważ zarząd probuje zastraszać mowiac, że kosztami instalcacji obciąży wszystkich. Bardzo proszę o pomoc.Pozdrawiam Kacper:cry:
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Za doposażenie budynku w instalację zapłaci wspólnota (bo podjęła taką uchwałę, ponad 50% wystarcza), więc i ty.
    Nikt cię nie zmusi do zmiany. Piecyk jest twoją prywatną własnością i wspólnocie nic do niego.
    Prawdopodobnie wspólnota doprowadzi instalację do twojego mieszkania (musisz wpuścić ekipę) i zakończy ją założeniem wodomierzy.
    Twój "zarządca" to prawdopodobnie administrator i to nie on "obciąży". Decyzję o "obciążeniu" podejmują właściciele głosując uchwały.
  • Opcje
    jarek-grjarek-gr Użytkownik
    edytowano września 2014
    Nie, wspólnota nie może Cię do niczego zmusić jeśli chodzi o Twoją własność za wyjątkiem sytuacji opisanych w ustawie tj. jeśli zarządca wykonuje remont instalacji będącej częścią wspólna a przechodzącą przez twoje mieszkanie (cw lub inne istniejące już instalacje wod-kan-gaz) lub powstało zagrożenie osób i mienia które można usunąć poprzez udostępnienie twojego lokalu - wtedy musisz ich wpuścić. W przypadku nowej instalacji np. ciepłej wody jeśli się nie zgodzisz - muszą sobie szukać innej drogi na poprowadzenie instalacji. Jeśli większość była "ZA" to niestety zaczną ją wykonywać ale w części wspólnej bo tylko do niej mają prawo.
    Jeśli jesteś z Rzeszowa to przestrzegam, bo u mnie już taką instalację wykonano i choć zdrowy rozsądek nakazuje myśleć, że ciepła woda powinna być tańsza niż podgrzanie jej w bojlerze elektrycznym, to niestety okazuje się, że jest duuużo droższa!!! Zazwyczaj krzykacze zebraniowi jako argumentu używają względów bezpieczeństwa. Jak się potem okazało - wszyscy oni posiadali na swoim wyposażeniu piecyki jakie zostały zamontowane na początku istnienia budynku (lata '70 ubiegłego wieku)!!! Nie chcąc wymienić tego złomu na nowoczesne, bo to koszt ok 1000,-zł woleli swoim krzykiem przeforsować centralną ciepłą wodę zmuszając innych do płacenia więcej za tą wątpliwą przyjemność a także strat bo już zainwestowali w nowy sprzęt. Efekt jest taki, że na dzień dobry opłaty za mieszkanie wzrosły o 100,-zł po odliczeniu gazu spalanego w tym celu w piecyku. Ale aneksy przychodzą co jakiś czas i nie długo będzie jeszcze drożej! Do tego należy dodać zrujnowanie ścian w mieszkaniu a na klatce schodowej po przykryciu rur wygląda to tak jak tablice pod hasła na 1-go maja np. NIECH ŻYJE SOJUSZ ROBOTNICZO CHŁOPSKI. Klatki niedawno remontowane wyglądają co najmniej obskurnie a w mieszkaniach jest jak w zakładowych kanciapach z rurociągami. Zgroza. Doprawdy jeśli krzykacze znajdą sposób by Cię zmusić np. poprzez zlikwidowanie komina spalinowego, to dobrze radzę - zainwestuj w bojler elektryczny bo nawet jeśli z początku będzie nieco drożej to za rok inni zostaną obłożeni aneksami o ciepłej wodzie do tego stopnia, że smród spod ich nie podmytych skrzydeł w windzie czy na klatce będzie nie do zniesienia! Jeśli ktoś pieprzy, że to UE nakazuje likwidację piecyków, to znaczy że nie był w Londynie czy Paryżu, gdzie całe miasta piecykami stoją. To czysta propaganda! Nie daj sobie wmówić że będzie taniej bo nie taka jest intencja sprzedających energię ciepną - to złoty interes więc zależy im tylko na poszerzeniu rynku zbytu a więc kasie. Jak Cię złapią to cię wyssają do ostatniego grosza bo przecież nie będziesz rur nacierać ręcznikiem by mieć ciepłą wodę. Jeśli sytuacja się kiedyś zmieni i w Polsce zacznie obowiązywać prawo wszystkich w równym stopniu, to zawsze do takiej instalacji możesz się dołączyć wynajmując swoich ludzi, którzy przynajmniej zrobią to estetycznie i w/g Twoich oczekiwań. Poczytaj inne posty ale olewaj nasłanych oszołomów, nasłanych bo pamiętaj, że to biznes jest! A jeśli chodzi o koszta, to instalacja w części wspólnej nie może być opłacona z innych pieniędzy jak z funduszu remontowego a doprowadzenia po liczniku w mieszkaniu na koszt właściciela danego lokalu. Pozdrawiam i życzę odwagi, a na zebranie szczerze mówiąc odradzam chodzenie - przyniosą w zębach karteczkę i można postawić NIE nie denerwując się niepotrzebnie i ulegać próbom zastraszania, a jak zapuka ekipa do drzwi, to grzecznie podziękować mówiąc: mam bojler elektryczny nikomu nie zagrażający i niczego nie potrzebuję.

    A, i jeszcze jedno. Omijaj krzykaczy podwórkowych. Jak się okazało u mnie - część z nich robiła awantury podwórkowe na zadany temat tylko po to żeby sprawdzić czy ktoś nie okaże się na tyle twardy i nie wynajmie adwokata. Krótko mówiąc to szpiedzy byli, którzy później obiema łapskami głosowali ZA, a smród z pod ich skrzydeł był nie do opisania na tak ciasnej sali. Ktoś wyżej napisał prawdę za wyjątkiem tego, że do Twojej własności nikogo nie musisz wpuszczać za wyjątkiem który opisałem wyżej więc nie lękaj się i pamiętaj o oszołomach. Trzeba jednak dodać, że mówiąc o ponoszeniu kosztów mówimy o wykorzystaniu funduszu remontowego a nie ekstra z własnej kieszeni, co jest jednym z podstawowych elementów zastraszania przez zarządce - nie zgodnym z prawem (ktoś wyżej przytoczył odpowiedni fragment kodeksu cywilnego)!
    Pozdrawiam
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano września 2014
    Prawdopodobnie wspólnota doprowadzi instalację do twojego mieszkania (musisz wpuścić ekipę) i zakończy ją założeniem wodomierzy (podzielników kosztów)
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawdopodobnie wspólnota doprowadzi instalację do twojego mieszkania (musisz wpuścić ekipę)
    i zakończy ją założeniem wodomierzy (podzielników kosztów) oplombowaną zaślepką
    [/quote]
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Prawdopodobnie wspólnota doprowadzi instalację do twojego mieszkania (musisz wpuścić ekipę) pozostawi odgałęzienie na pionie z przeznaczeniem dla Twojego lokalu
    i zakończy ją założeniem wodomierzy (podzielników kosztów) oplombowaną zaślepką zaworami odcinającymi + korkami

    Nowy doklejony: 25.09.14 21:13
    [cite] barbara6013:[/cite]Tę wypowiedż dedykuję tym ktorzy są zwolennikami ccw ze względu na ekologię = otóż UE cofnęła 2miliardy euro na dopłaty do ccw ponieważ nie będzie dopłacać do zwiększania emisji spalin do atmosfery.
    Sądzę, że ekologia to jest ostatni aspekt brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze sposobu podgrzewu c.w.u.. Najczęściej pierwszy aspekt, to koszt c.w.u., drugi to bezpieczeństwo, a trzeci to wygoda. Prawdę mówiąc nie spotkałem jeszcze nikogo, kto kierowałby się wielkością emisji spalin do atmosfery. : )

    A co do UE i cofnięcia 2 mld E - to wielkie szczęście. Bo jeśli UE kładzie na stół 2 mld, to znaczy, że zabiera pod stołem 2,2 mld. Tylko my jesteśmy za głupi, żeby to zauważyć. Zorientujemy się po latach, kiedy będziemy już oskubani do podszewki. Niektórzy już się obudzili, lub się właśnie budzą. : )
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano września 2014
    barbara6013: dobrowolnie trzeba bylo zdeklarować kto chce ccw a kto nie. Podjeto uchwałę 68% za ccw . Czy ta uchwała jest wazna? Czy tym wypadku w Wspolnota -Zarząd może zmusić mnie do zmiany z gazowego podgrzewania wody na ccw.?
    zarząd probuje zastraszać mowiac, że kosztami instalcacji obciąży wszystkich
    .
    Budowa nowej instalacji (ccw) nie jest remontem ani nie dotyczy NW lecz dotyczy doposażenia prywatnych lokali. Wspólnota może podejmować uchwały w zakresie NW a nie właścicieli lokali i dyktować im jaki piecyk czy jaką kuchenkę mają zainstalować.
    Wspólnota, zgodnie z art. 1 ust. 1 UoWL ma kompetencje ograniczone tylko i wyłącznie do nieruchomości wspólnej - orzecznictwo sądowe wielokrotnie na ten oczywisty fakt zwracało uwagę.
    Nikt (ani zarząd ani tym bardziej zarządca) nie ma prawa nakazywać właścicielowi odrębnego lokalu, jak będzie ogrzewał sobie wodę i zmuszać go, by finansował wyposażenie innych lokali.
    Nikt nie ma prawa właściciela uszczęśliwiać na siłę.
    "...Właścicielowi nie można narzucić uchwałą przebudowy jego własnej instalacji, ponieważ jest to niedozwolona ingerencja w prawo własności..." - Zarządca
    Jeżeli nie ma zgody wszystkich to inwestycja taka nie może być też finansowana ze wspólnych środków (np. FR) lecz ze środków jedynie tych właścicieli którzy wyrazili na nią zgodę.
    Zarządowi proszę zwrócić uwagę, aby przestrzegał prawa i zaprzestał szantażu (gróźb?) bo może zostać obciążony kosztami sądowymi.
    Zarząd powinien wiedzieć i dążyć do tego, że tego rodzaju przedsięwzięcia wymagają zgody wszystkich i drogą argumentów a nawet próśb przekonać właścicieli do takiej inwestycji - jest to możliwe bo nawet w znanej mi, "toksycznej wspólnocie" udało się w ten sposób jedną duża rzecz zrobić.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2014
    (...)
    [b]Art. 13.[/b]
    
    2. [b]Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać [/b]na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także [b][color=#f00]w celu wyposażenia[/color] budynku, jego części lub [color=#f00]innych lokali w dodatkowe instalacje[/color].[/b]
    
    jeżeli właściciel lokalu ma obowiązek udostępnić lokal w celu zainstalowania w nim dodatkowej instalacji , to czynnością poprzedzającą jest podjęcie uchwały właścicieli lokali , że taką instalacje chcą mieć w swoich lokalach decyduje większość ustawowa . Inna sprawą jest to, czy każdy właściciel będzie z niej korzystał - był do niej podłączony....
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P napisał:
    jeżeli właściciel lokalu ma obowiązek udostępnić lokal w celu zainstalowania w nim dodatkowej instalacji
    Gdzie to pisze a art13 ? Bo albo ja kużwa nie umiem czytać albo TY?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Gdzie to pisze a art13 ?
    Bo albo ja kużwa nie umiem czytać albo TY?
    nie pisze, a jest napisane ... a z czytaniem ze zrozumieniem to różnie u ciebie bywa .... łaski nie robisz, że wpuścisz do lokalu ...
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba P mapisał:
    nie pisze, a jest napisane
    Kuba, nie cytuje Starego Testamentu jak nie nasz święceń. Wystarczy że stworzyłeś nową definicję wodomierzy zainstalowanych we wsppólnotach.
    Na ten tydzień wystarczy.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje

    To jest bardzo dobry przepis. Bo widzicie Państwo, ja właśnie planuję montaż jacuzzi w salonie. Problem jedynie w tym, że podejście odpływowe do kanalizacji wypadnie u sąsiada z dołu, w jego salonie i trzeba będzie poprowadzić rurę kanalizacyjną przez pół jego mieszkania do pionu kanalizacyjnego. No, ale jak mam przepis, to chyba po problemie : )

    Chyba dla wszystkich jest jasne, że o ile pierwsza część tego przepisu nie budzi wątpliwości, o tyle druga (zaczynająca się od "a także..."), to czysty idiotyzm. Nie słyszałem jeszcze, żeby ktoś ten durny zapis zrealizował w praktyce. A może ktoś się z tym zetknął? Chętnie poczytałbym na ten temat. Ale o przypadkach z życia wziętych, nie teoretycznych.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] wp44:[/cite]
    Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje
    To jest bardzo dobry przepis.

    Teoretycznie i... terapeutycznie. Z brzmienia ma działać uspokajająco i potwierdzać wskazane możliwości.
    Ale... w praktyce ci, którzy chcą z niego skorzystać, mając uzasadnienie lub nie do określonych czynności, w ostatecznym efekcie mogą zagotować się pod swoją pokrywką, a nawet wyparować... spod drzwi. :cool:
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Fajna ta dyskusja , i całkowicie odmienna od innych. Tutaj KubaP ma rację, a atakują go zacietrzewieni właściciele.
    gecon - który chyba nie wie co pisze, tajfun -
    Gdzie to pisze a art13 ? Bo albo ja kużwa nie umiem czytać albo TY?
    który chyba jednak nie umie czytać (ze zrozumieniem) i wp44
    Bo widzicie Państwo, ja właśnie planuję montaż jacuzzi w salonie.
    , który dyskusje zaczyna od "pajacowania".
    Kacper -
    Podjeto uchwałę 68% za ccw . Czy ta uchwała jest wazna?
    Oczywiście , ale możesz ją zaskarżyć do sądu. Kto bogatemu zabroni?
    Uzupełniam wcześniejsze procent moze się zwiększyć ponieważ zarząd probuje zastraszać mowiac, że kosztami instalcacji obciąży wszystkich
    To twoja interpretacja, zarząd przekonywuje do zalet ccw, i mądrzy ludzie (potrafiący liczyć) zmieniają opinię. Oczywiście wszyscy zapłacą za tą inwestycję, mądrzy skorzystają - głupi stracą.
    Czy tym wypadku w Wspolnota -Zarząd może zmusić mnie do zmiany z gazowego podgrzewania wody na ccw.?
    NIE, możesz dalej podgrzewać sobie wodę piecykiem gazowym , i na złość możesz sobie zainstalować dodatkowo podgrzewacz elektryczny.
    Ja nie znam realiów tej WM. Ale domniemywam ,że około 75% właścicieli może mieć więcej racji niż pozostali, zwłaszcza jeżeli chodzi o ekonomikę. I to nie jest tak ,jak niektórzy próbują tutaj przedstawić katastroficzny obraz brygad budowlanych "dewastujących" prywatne mieszkania. Ta "ingerencja" prawdopodobnie polegać będzie na umożliwieniu przeprowadzenia "orurowania" w "pionie wodociągowo-kanalizacyjnym i "instalacji dojścia do przyłącza". Ale bez znajomości szczegółów uchwały trudno się wymądrzać.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Stasiu:[/cite]Ale bez znajomości szczegółów uchwały trudno się wymądrzać.

    Jak ja to kocham, kiedy ktoś trafnie podsumuje samego siebie. : )

    Trudno się wymądrzać. Ale...

    Z drugiej strony, trudno się powstrzymać.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano września 2014
    ...a także w celu wyposażenia budynku, jego części [b]lub innych lokali w dodatkowe instalacje.
    
    Tutaj nie ma nic dziwnego.Sam tego doświadczyłem.Mieszkałem w bloku wybudowanym w 1980 roku. Sama "radość".
    Ściana nośna dzieliła moją łazienke i kuchnie sąsiadki .Pion wodny szedł przez kuchnię sąsiadki obok jej zlewozmywaka . Od tego pionu szły rury jedna do instalacji sąsiadki a druga poprzez ścinę nośną do mojej łazienki.
    Wszystko było dobrze do momentu w którym montowano wodomierze. Okazało sie że rura od pionu do mnie jest za krótka i trzeba ją wymienić.
    Hydraulik poszedł do sąsiadki z rozgałęzienia wykręcił moją rurę i wstawił dłuższą . Po czym wrócił i zamontował mi wodomierz.
    I o takich i podobnych przypadkach mówi ten fragment art13.
    KUba P napisał:
    jeżeli właściciel lokalu ma obowiązek udostępnić lokal w celu zainstalowania w nim dodatkowej instalacji , to czynnością poprzedzającą jest podjęcie uchwały właścicieli lokali , że taką instalacje chcą mieć w swoich lokalach decyduje większość ustawowa . Inna sprawą jest to, czy każdy właściciel będzie z niej korzystał - był do niej podłączony....
    Naprawdę trudno obojętnie przejść obok tylu orzeczeń sądowych mówiących - zakres działania wspólnoty jako osoby prawnej jest ograniczony do czynności związanych z nieruchomością wspólną. Wspólnota nie jest od realizacji życzeń właścicieli lokali dotyczących lokali .
    Co do czytania ze zrozumieniem. Art 13 mówi nie o udostępnieniu lokalu w celu zainstalowania w nim lecz o udostępnieniu lokalu w celu zainstalowania instalacjii w innym lokalu. Chyba to nie to samo Panie Stasiu I Panie Kubo P
    Komentarz edytowany tajfun
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    TYajfun: Co do czytania ze zrozumieniem. Art 13 mówi nie o udostępnieniu lokalu w celu zainstalowania w nim lecz o udostępnieniu lokalu w celu zainstalowania instalacjii w innym lokalu. Chyba to nie to samo Panie Stasiu i Panie KuboP
    Też tak myślę... :wink:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]KUba P napisał:
    jeżeli właściciel lokalu ma obowiązek udostępnić lokal w celu zainstalowania w nim dodatkowej instalacji , to czynnością poprzedzającą jest podjęcie uchwały właścicieli lokali , że taką instalacje chcą mieć w swoich lokalach decyduje większość ustawowa . Inna sprawą jest to, czy każdy właściciel będzie z niej korzystał - był do niej podłączony....
    Naprawdę trudno obojętnie przejść obok tylu orzeczeń sądowych mówiących - zakres działania wspólnoty jako osoby prawnej jest ograniczony do czynności związanych z nieruchomością wspólną. Wspólnota nie jest od realizacji życzeń właścicieli lokali dotyczących lokali .
    Co do czytania ze zrozumieniem.
    Art 13 mówi nie o udostępnieniu lokalu w celu zainstalowania w nim lecz o udostępnieniu lokalu w celu zainstalowania instalacjii w innym lokalu.
    Chyba to nie to samo Panie Stasiu I Panie Kubo P
    Chyba ... no tak czytanie przepisów ze zrozumieniem ...się kłania... twój lokal dla mnie jest "inny" a mój dla ciebie tez jest "inny " .... chyba
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano września 2014
    Kuba . To nie jest tak że wchodzi do mojego mieszkanie członek zarządu z fachowcem który ma na plecach Klimatyzator i mówi .
    Być może Pan nie wie , ale 51 % właścicieli podpisało uchwałę o zamontowaniu we wszystkich mieszkaniach klimatyzacji i oczywiście musi Pan za nią zapłacić.
    A jak Pan ma jakieś wątpliwości to prosze się skonsultować z nazsym prawnikiem panem Kubą P , lub iść do sądu.
    
    Jeśli tego nie rozumiesz to ...jedź na ryby i wyluzuj.
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tajfun -zacietrzewienie powoduje ,że piszesz do rzeczy. Przykład z klimatyzatorem jest tak idiotyczny, że głupszego nie mogłeś wymyśleć. Art. 13 jest dość "niezręcznie zredagowany", ale taka jest nowo-mowa prawników. W tym wątku nie chodzi jedynie o "inne lokale" ale głównie
    w celu wyposażenia budynku
    I teraz nie wiem, gdzie jest Twoje stanowisko, czy tu
    Tutaj nie ma nic dziwnego.Sam tego doświadczyłem.Mieszkałem w bloku wybudowanym w 1980 roku
    cz tu
    To nie jest tak że wchodzi do mojego mieszkanie członek zarządu z fachowcem który ma na plecach Klimatyzator
    Art 13 mówi nie o udostępnieniu lokalu w celu zainstalowania w nim lecz o udostępnieniu lokalu w celu zainstalowania instalacjii w innym lokalu
    Prawdopodobnie wspólnota doprowadzi instalację do twojego mieszkania (musisz wpuścić ekipę) i zakończy ją założeniem wodomierzy (podzielników kosztów)
    A te podzielniki to będą sąsiada? Nie - Twoje.
    Artykul 13 ma zastosowanie w różnych kontekstach. Np. stary budynek bez kanalizacji w lokalach, WC jest np. na I piętrze. I członkowie WM uchwalają rozbudowę tej instalacji. Czy wówczas również napiszesz
    Wspólnota nie jest od realizacji życzeń właścicieli lokali dotyczących lokali .
    No to masz szansę zaskarżyć tą uchwałę do sądu, i tam przekonywać sąd ,że narusza to Twój interes. A jak nie udostępnisz lokalu, to lepiej dla WM. Będzie taniej, a Ty jak "otrzeźwiejesz" spotkasz się z odmową zarządu na wykonanie takiej instalacji u siebie. I prawo zatriumfuje.
    Szanowni userzy. Nie jątrzcie ludzi, tylko wskazujcie im drogę postępowania. W tym wypadku jest to sąd, i jak ktoś nie chce mieć tej instalacji, to jej nie będzie miał, ale będzie za nią placil.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] tajfun:[/cite]Kuba . To nie jest tak że wchodzi do mojego mieszkanie członek zarządu z fachowcem który ma na plecach Klimatyzator i mówi .
    Być może Pan nie wie , ale 51 % właścicieli podpisało uchwałę o zamontowaniu we wszystkich mieszkaniach klimatyzacji i oczywiście musi Pan za nią zapłacić.
    
    A jak Pan ma jakieś wątpliwości to prosze się skonsultować z nazsym prawnikiem panem Kubą P , lub iść do sądu.
    
    .
    Kogo ty cytujesz ???? podaj linki ...

    ***
    [cite] tajfun:[/cite] Jeśli tego nie rozumiesz to ...jedź na ryby i wyluzuj
    Wirtualnych i idiotycznych Twoich tajfun przykładów nie mam zamiaru analizować ...
    a co do wyluzowania rybnego : jeden szczupak 47 cm; 3 okonie 15-18 cm , płoć (35cm) o mniejszych "śmieciach" nie wspomnę jak jazgarze, ukleje ..
  • Opcje
    barbara6013barbara6013 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja nie pytam czy mam wpuścić ekipę czy nie , .ja pytam czy przy dobrowolnym przystępowaniu do ccw jestem zobowiazana do uczestniczenia w kosztach instalacji i czy podjęta uchwala w swietle poniższego jest ważna? doczytała się , ze w tam wypadku wspolnota nie moze mnie obciązyć kosztami /13.09.2013 Rceczpospolita " Prawo Prawo dla ciebie" cyt. Wspolnota mieszkaniowa nie moze rozlozyć na wszystkich czlonkow kosztow instalacji co i ccw w lokalach będących własnością innych członkow wspolnoty. Za przyłącz w lokalu kazdy placi sam."Pozdrawiam - Kacper
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano września 2014
    [cite] barbara6013:[/cite]Ja nie pytam czy mam wpuścić ekipę czy nie ,
    .ja pytam czy przy dobrowolnym przystępowaniu do ccw jestem zobowiazana do uczestniczenia w kosztach instalacji i czy podjęta uchwala w swietle poniższego jest ważna?

    doczytała się , ze w tam wypadku wspolnota nie moze mnie obciązyć kosztami /13.09.2013 Rceczpospolita " Prawo Prawo dla ciebie" cyt. Wspolnota mieszkaniowa nie moze rozlozyć na wszystkich czlonkow kosztow instalacji co i ccw w lokalach będących własnością innych członkow wspolnoty.

    Za przyłącz w lokalu kazdy placi sam."Pozdrawiam - Kacper http://prawo.rp.pl/artykul/1047475.html
    jeden z mieszkańców śmiertelnie zatruł się dwutlenkiem węgla.
    Z uwagi na to zdarzenie oraz stan przewodów kominowych wspólnota zdecydowała o odłączeniu pieców węglowych w budynku i przyłączeniu części nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej. Większością głosów zgodziła się na zaciągnięcie 670 tys. zł kredytu na ten cel, jako źródło spłaty podając wpływy na fundusz remontowy. Podjęła też drugą uchwałę, podnoszącą fundusz remontowy z 1,80 do 3,40 zł.
    
    http://prawo.rp.pl/artykul/1047475.html

    słuchaj Kacperku / barbara6013 masz do poniesienie dwa rodzaje kosztów
    1 koszty instalacji zaliczonej do części wspólnej (piony + gałązki do zaworu odcinające + wodomierz- ewentualnie)
    2. koszt instalacji w twoim lokalu ( od zaworu/wodomierza do wylewki)
    W 1 kosztach uczestniczysz do wysokości posiadanego udziału w NW ( koszt wykonania instalacji zaliczonej do NW X udział % w NW)
    w 2 pokrywasz je w całości (100%)

    Uchwała jest ważna , jak nie została zaskarżona przez któregoś z właścicieli lokali, a Sąd nie wstrzymał jej wykonania .
    Komentarz edytowany KubaP
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspolnota mieszkaniowa nie moze rozlozyć na wszystkich czlonkow kosztow instalacji co i ccw w lokalach będących własnością innych członkow wspolnoty
    Przeczytaj dokładnie: w lokalach będących własnością innych
    Łopatologicznie: wspólnota nie ma prawa obciążyć cię kosztem instalacji w mieszkaniu sąsiada.
    Zapłacisz (udziałem) za tę część instalacji, z której będą korzystali wszyscy, czyli m.in. piony.
  • Opcje
    wp44wp44 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jarek-gr:[/cite]Jeśli jesteś z Rzeszowa to przestrzegam, bo u mnie już taką instalację wykonano
    No, w Rzeszowie, to było dość głośno o tym przechodzeniu na centralną c.w. z MPEC-u. Ale to była polityczna sprawa, więc aspekt ekonomiczno-techniczno-ekologiczny miał tu drugorzędne znaczenie.
    http://www.strefa-gospodarki.pl/index.php/210-w-trosce-o-srodowisko-mpec-rzeszow-sp-z-o-o.html
  • Opcje
    StasiuStasiu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cytaty jarka-gr nie nadają się na to forum, tym powinien zająć się jakiś lekarz-specjalista. Na zebrania nie chodzi, ale wie najlepiej ,że tam są sami krzykacze, którzy na złość wszystkich chcą drożej płacić. Nie wiem jak jest w Rzeszowie, oprócz oczywiście WM jarka-gr, gdzie zrujnowano mu mieszkanie i klatkę schodową. Szkoda ,że nie przekonał swojego Zarządu ,że u siebie sam sobie wynajmie fachowców i położy srebrne rurki, A tak ma jak u Barei w Alternatywy4, rurkę przez środek pokoi. Zawsze może na nią zawiesić zasłonkę.
    Jeśli ktoś pieprzy, że to UE nakazuje likwidację piecyków, to znaczy że nie był w Londynie czy Paryżu, gdzie całe miasta piecykami stoją. To czysta propaganda!
    Tu się z nim zgadzam. To czysta propaganda. Jak będziemy zarabiać tyle co Francuz i Anglik, a cena prądu będzie tak niska w stosunku do naszych uposażeń, to wszyscy będą mieli w domach klimatyzację, ogrzewanie podłogowe, podgrzewacze elektryczne sterowane pilotem.
    Nie rozumiem problemu barbary
    ja pytam czy przy dobrowolnym przystępowaniu do ccw jestem zobowiazana do uczestniczenia w kosztach instalacji i czy podjęta uchwala w swietle poniższego jest ważna?
    Wolalaby ,żeby sąsiedzi za nią zapłacili? Co do kosztów. Trudno nam na odległość doradzać. Jeżeli do tej pory nie było ccw, to może znaczyć ,że budynek jest stary i polożenie rur będzie wymagalo "prucia" ścian w lokalach. Mogą być konflikty. Nie wiemy jak daleko jest przyłącze. Ale skoro już 70% jest za, to nie znaczy ,że wszyscy są zastraszeni. Może po prostu to jest dobre rozwiązanie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.