Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się
Masz już konto? Zaloguj się
Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych
Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)
czy przy zbieraniu glosow w systemie mieszanym potrzebna jest uchwala wiekszosci wlascicieli i
czyw takim wypadku musi byc 100% wlascicieli podpisanych
KubaP: wszyscy muszą być powiadomieni o treści głosowanej uchwały co sa uprawnieni do głosowania
Pani Beata: Niezupełnie... po pierwsze wszyscy właściciele powinni być powiadomieni pisemnie - ale o treści PODJĘTEJ UCHWAŁY
Pani Beata: Odnośnie projektów uchwał to nie ma obowiązku ich dostarczania przed zebraniem. Wystarczy w zawiadomieniu podać porządek obrad, a więc oznajmić właścicielom zaplanowane, ogólne zagadnienia jakie będą glosowane. Właściciele mają prawo wnosić poprawki oraz zupełnie nowe projekty uchwał nawet w trakcie trwania zebrania. Nigdy nie wiadomo jaki nowy projekt może zgłosić którykolwiek z właścicieli. Jeżeli taki zgłoszony "z sali" projekt uchwały zostanie przyjęty w głosowaniu na zebraniu przez większość ogółu właścicieli, to zarząd nie ma nawet obowiązku informowania o treści tak podjętej uchwały właścicieli nieobecnych na zebraniu. To kolejny, bardzo ciekawy argument odnoszący się wprost do art. 27
Formoza:Witam.
Pytanie troszkę nie w temacie. Jaką formę powiadamiania właścicieli o zebraniu i o propozycjach uchwał stosujecie w swoich wspólnotach? Wysyłanie powiadomień pocztą, poprzez wrzucenie powiadomień każdemu właścicielowi do skrzynki pocztowej czy osobiste dostarczenie?
"...Prosiłam o konkretne argumenty prawne a nie taki **** nie na temat:
Pani Beata: Po prostu być może jeszcze nie rozumiesz pojęć użytych w art. 27. Ten "obowiązek" nie oznacza konieczności fizycznego głosowania, bowiem jeżeli ktoś glosować nie chce,to nikt go nie zmusi, a i kary za to nie ma... jednak jeżeli większość ogółu właścicieli we wspólnocie podejmie decyzję wyrażoną w uchwale, to taka decyzja obowiązuje również tych, którzy byli jej przeciwni lub nie głosowali w ogóle. Na tym polega ten "obowiązek". Stwierdzenie (cyt): "wystarczy, że dowiedzą się po fakcie" jest wyłącznie Twoim wymysłem i dowodzi, że nie rozumiesz podstawowej zasady demokracji. W demokracji, a właśnie w takiej formie podejmuje uchwały tzw. duża wspólnota liczy się zdanie większości i niedopuszczalne jest, żeby jednostka mogła samodzielnie przegłosować lub zablokować ogół, jeżeli tylko treść uchwały jest zgodna z prawem, a jedyną rozbieżnością jest różnica zdań na dany temat.
biedron_ka: Po prostu być może nie rozumiesz tekstu pisanego o czym świadczy chociażby poniższy fragment:
...bowiem jeżeli ktoś glosować nie chce,to nikt go nie zmusi...
- przecież jest mowa i o to pytałam, że nie gdy ktoś nie chce - ale gdy ktoś nie został powiadomiony i nic nie wie, że uchwała jest głosowana bo wg. Ciebie nie ma takiej potrzeby powiadamiać, więc podaj podstawę prawną a nie zarzucaj komuś nierozumienia tekstów poszczególnych artykułów, jeżeli nie potrafisz zrozumieć tak prostego i jasnego pytania...."
Bo co? **** Pani Beata sie poskarżyła?
Jaką formę powiadamiania właścicieli o zebraniu i o propozycjach uchwał stosujecie w swoich wspólnotach?
Formoza: Jaką formę powiadamiania właścicieli o zebraniu i o propozycjach uchwał stosujecie w swoich wspólnotach?
Wysyłanie powiadomień pocztą, poprzez wrzucenie powiadomień każdemu właścicielowi do skrzynki pocztowej czy osobiste dostarczenie?
ZAWIADOMIENIE O ZEBRANIU WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ „................................................”
Działając na podstawie art. 31a Ustawy z dn. 24.06.1994 roku o własności lokali (Dz. U. Nr 85 poz. 388 z późniejszymi zmianami )
Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej „...............................”
zwołuje zebranie sprawozdawcze za okres od .............. do ................
Wspólnoty Mieszkaniowej w dn. ..................... r. ( tj. poniedziałek ) o godz. 17:00
w sali na terenie kompleksu ...........................................
przy ul. ........................ (róg ul. ..........................................) w.........................
Z uwagi na ważność sprawy, prosimy o udział w zebraniu właściciela lub upoważnionego pełnomocnika.
Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie. (wzór w załączeniu)
Przewidywany czas trwania zebrania: ok. 3 godzin.
Proponowany program zebrania:
Formoza: Wątpię aby Pani Beata skarżyłato mało jeszcze wiesz....nie jedno cię jeszcze zdziwi ....do admina.
...ZAWIADOMIENIE O ZEBRANIU WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ...
...zwołuje zebranie sprawozdawcze za okres od .............. do ................
Wspólnoty Mieszkaniowej...
bieron_ka:Są tylko i wyłącznie zebrania właścicieli lokali - i tyle, bez żadnych przymiotników.
A czy ja prosiłem o ocenę?
Słowo Wspólnoty zostało użyte skrótowo
w większości chyba wspólnot nie przywiązuje się takie wagi do formy poszczególnych dokumentów i nic się nie stanie jak np. zabranie wspólnoty mieszkaniowej podejmie uchwałę wspólnoty
...tu się pozwolę nie zgodzić z przedmówcą . Teoretycznie....
w sądach też nie mają obiekcji.
..i nic się nie stanie...
zawiadomienie o zebraniu właścicieli lokalihmmmm...cccccc. coś mi tu nie pasuje...ccccccc
wspólnoty mieszkaniowej "bławatkowa 123"
- oj mają (w nie wszystkich oczywiście) SN zawsze w swoich orzeczeniach zwraca uwagę na formalną,
błędną nazwę uchwał czy zebrań jakie się czasami trafiają
UCHWAŁA nr ...................../2012
z dnia ....................2012r. w sprawie ..............................................................
Właściciele lokali tworzący Wspólnotę Mieszkaniową „.......................” na podstawie ustawy o własności lokali z dnia 24.06.1994r. ( tekst jednolity - Dz. U. Nr 80/2000 poz. 903, wraz z późniejszymi zmianami ) na zebraniu w dniu ....................... oraz w trybie indywidualnego zbierania głosów ustalają co następuje:
TREŚĆ uchwały
UoWL ; UoGN ;Ja nie pisałem o treści i formie uchwał, a jedynie preambule związanej z powiadomieniem o zebraniu...
zawiadomienie o zebraniu właścicieli lokali
wspólnoty mieszkaniowej "bławatkowa 123"
elan124:Słuszna uwaga.
Powinniście podjąć uchwałę opartą na zdrowych przesłankach
Gość Zarządca.pl: Zarządca twierdzi że na zebraniu kilka lat temu podjęto taką uchwałę . Zarząd w uchwale wyraził możliwość montażu anteny pod warunkiem dodatkowej opłaty miesięcznej na fundusz remontowy w kwocie 40złTo u was we wspólnocie działają i Zarządca i Zarząd. O jednego za dużo. Może ten Zarządca to po prostu Administrator, który bawi się z wami w kotka i myszkę ?
Gość Zarządca.pl: na pewno chodzi o walory estetyczneA kto te walory ocenia, Pan "Zarządca" ?
Gość Zarzadca.pl:Skoro nie ma takiego prawa to jakim cudem moja wspólnota ogranicza mój dostęp do wolnych mediów i swobodę wyboru operatora .jakie one tam wolne , i jeszcze trzeba za nie płacić, a nie można wpuścić sygnału w istniejącą instalację RTV zbiorczą?
Zarządca twierdzi że na zebraniu kilka lat temu podjęto taką uchwałę .sprawdź go .... niech otworzy archiwum X
Zarząd w uchwale wyraził możliwość montażu anteny pod warunkiem dodatkowej opłaty miesięcznej na fundusz remontowy w kwocie 40zł .A co Zarząd ma do ustalania właścicielom , zawsze odbywa się odwrotnie, że to właściciele nakazują Zarządowi podejmując stosowne uchwały . że ma robić tak i tak .... UoWL ; UoGN ;
Nadmienię że mój blok został ocieplony i na pewno chodzi o walory estetyczne .
To u was we wspólnocie działają i Zarządca i Zarząd. O jednego za dużo. Może ten Zarządca to po prostu Administrator, który bawi się z wami w kotka i myszkę ?
jakie one tam wolne , i jeszcze trzeba za nie płacić, a nie można wpuścić sygnału w istniejącą instalację RTV zbiorczą?
Czy uważasz że to w porządku ?A czy ja gdzieś się wyraziłem że coś jest w porządku lub nie??
Skoro nie ma takiego prawa to jakim cudem moja wspólnota ogranicza mój dostęp do wolnych mediów i swobodę wyboru operatora .Nie wiem jakim cudem wspólnota ogranicza Ci dostęp do mediów. Skoro sobie na to pozwalasz to ogranicza.
Zarządca twierdzi że na zebraniu kilka lat temu podjęto taką uchwałę .Zarządca to taki gość, któremu zarząd powierzono w trybie art. 18 ust. 1UoWL czyli tzw. zarządcę powierzonego. Taki zarządca ma uprawnienia zarządu wspólnoty (sam decyduje co trzeba zrobić i ile za to zapłacić bez waszej zgody i wiedzy). W Twojej wspólnocie mamy do czynienia z administratorem czyli z osobą która wykonuje to, co polecą mu zrobić właściciele (zarząd wspólnoty). Z Twojego opisu wnioskuję że macie wybrany zarząd z grona wspólnoty a więc nie macie zarządcy a administratora. Administrator (określasz go nazwą zarządca) może Wam jedynie podpowiadać lub doradzać i nic ponadto. To że rządzi w Waszej wspólnocie wynika tylko z tego że ktoś kiedyś mu na to pozwolił.
Zarząd w uchwale wyraził możliwość montażu anteny pod warunkiem dodatkowej opłaty miesięcznej na fundusz remontowy w kwocie 40złZarząd nie wyraża się w uchwale. To uchwała jest wyrazem woli większości lub wszystkich właścicieli. Nikt nie ma prawa nakładać na Ciebie dodatkowych opłat.
a mówienie że bloki wyglądają jak slamsy to lekka przesadaNapisałem że niektóre bloki wyglądają jak slumsy oblepione antenami. Nie napisałem że tak wygląda Twój blok ponieważ nie widziałem go na oczy.
Mówię tylko że nikt nie może dyktować obywatelom w demokratycznym kraju z jakiej telewizji może korzystać a w mojej wspólnocie tak jestPowtórzę jeszcze raz...Dobrze by było unormować ten stan poprzez wspólną dyskusję na zebraniu określając pewne zasady montażu anten.
Zarządca to taki gość, któremu zarząd powierzono w trybie art. 18 ust. 1UoWL czyli tzw. zarządcę powierzonego. Taki zarządca ma uprawnienia zarządu wspólnoty (sam decyduje co trzeba zrobić i ile za to zapłacić bez waszej zgody i wiedzy).
Posesja:Formoza: Zarządca to taki gość, któremu zarząd powierzono w trybie art. 18 ust. 1UoWL czyli tzw. zarządcę powierzonego.
Taki zarządca ma uprawnienia zarządu wspólnoty (sam decyduje co trzeba zrobić i ile za to zapłacić bez waszej zgody i wiedzy).
Bez przesady - "takiego gościa" również obowiązują przepisy ustawy o własności lokali, które nadają zarządcy z art. 18.1 uprawnienia decyzyjne wyłącznie w zakresie zwykłego zarządu.
Do czynności przekraczających zarząd zwykły, "taki gość" musi uzyskać zgodę właścicieli w formie uchwały.
Kubap:
gdzieś to wyczytał ....
Stosownie natomiast do treści art. 18 § 3 u.w.l., jeżeli sposób zarządu nie został określony w trybie wyżej przewidzianym, wówczas obowiązuje regulacja ustawowa przewidziana w dalszych przepisach rozdziału 4 ustawy, przy czym zdaniem Sądu Apelacyjnego, który nie podziela poglądu wyrażonego przez Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 14.09.2005 r., III CZP 62/05, LEX nr 171751, z art. 33 u.w.l. upoważnienia zarządcy, ustanowionego na podstawie art. 18 ustawy, do działania w imieniu właścicieli lokali tworzących wspólnotę mieszkaniową nie można wyprowadzać z ustawy. Odpowiednie stosowanie przepisów ustawy, o którym mowa w art. 33, może się jedynie odnosić do zakresu, ram działania zarządcy, którego umocowanie, co wynika z istoty pełnomocnictwa, musi wynikać z umowy.POSESJA Zarządca Nieruchomości
Przy modelu ustawowym, zarządca - administrator, nie może zatem w imieniu wspólnoty występować w sądzie, gdyż jeśli w trybie art. 18 ustawy nie określono sposobu sprawowania zarządu, to zarządca jest upoważniony jedynie do dokonywania czynności w ramach zwykłego zarządu.
http://www.zarzadca.pl/content/view/644/94/
Jak sobie tylko uzgodnicie.
A czy nie mają tutaj zastosowania jakieś inne...
Gość Zarzadca.pl:Jak sobie tylko uzgodnicie.
A czy nie mają tutaj zastosowania jakieś inne akty prawne - jako, że jest to głosowanie personalne?
Kiedyś na zebraniu w spółdzielni mieszkaniowej takie usłyszałem uzasadnienie:
głosowanie nad absolutorium, jako personalne (dotyczące konkretnej osoby - z imienia i nazwiska) powinno być tajne.
Nie ma przeszkód prawnych, żeby głosować w sposób tajny.
Dla tego co zlicza głosy już przestaje być tajna, dla zarządu też powinna (poświadczenie) , gdy jakiś właściciel zażąda wglądu i zechce sprawdzić czy napewno dobrze policzono głosy bo jemu sie wydaję że głos sąsiadki źle policzono itp.
chociażby dlatego też, że jest art. 27 i 29 ust. 3.
W pełni popieram... Nie ma żadnych przeszkód, by jakiekolwiek głosowanie we wspólnocie odbyło się w sposób tajny jeśli tego zażyczy sobie większość.
Jeżeli właściciel lokalu we wspólnocie wstydzi się swojego głosu, nie potrafi uzasadnić swoich decyzji, nie ma argumentów, boi się czegoś itp. to niech siedzi cicho i nie głosuje jak nie chce korzystać ze swojego prawa.
A jeżeli członek zarządu boi się ocen innych właścicieli to niech natychmiast rezygnuje z tej funkcji nie czekając na absulutorium.
komisja skrutacyjna- i tow. sekretarz, najgłupszy we wsi do prowadzenia zebrania.
Posesja:Dla zapewnienia tajności, tylko to drugie wchodzi w grę.
Praktyk-realista: To forum staje się lepsze od KabaretonuCałkowicie popieram twoje "skrutacyjne" spostrzeżenie
biedron_ka:W pełni popieram... Nie ma żadnych przeszkód, by jakiekolwiek głosowanie we wspólnocie odbyło się w sposób tajny jeśli tego zażyczy sobie większość.
Proszę o jeden przynajmniej rzeczowy argument, że jakakolwiek decyzja we wspólnocie powinna być podejmowana w sposób tajny!
biedron_ka:
Swoje zdanie uzasadniłam:
Jeżeli właściciel lokalu we wspólnocie wstydzi się swojego głosu, nie potrafi uzasadnić swoich decyzji, nie ma argumentów, boi się czegoś itp. to niech siedzi cicho i nie głosuje jak nie chce korzystać ze swojego prawa.
A jeżeli członek zarządu boi się ocen innych właścicieli to niech natychmiast rezygnuje z tej funkcji nie czekając na absulutorium.
To jakaś paranoja - utajnianie głosowania uchwał. Co wy wygadujecie - i to zarządcy???
Marzą wam się czasy komuny?
komisja skrutacyjna- i tow. sekretarz, najgłupszy we wsi do prowadzenia zebrania.
Oczywiście, teoretycznie można, we wspólnocie można nawet uchwalić, że słońce wschodzi na zachodzie.
Tyle, że to by oznaczało, iż większość w takiej wspólnocie stanowią albo kandydaci do, albo niedawno zwolnieni rekonwalescenci pewnego oddziału.
Realista: Ta dyskusja staje się kompromitująca dla dyskutantów.
Praktyk-realista:
Co jest najistotniejsze w kwestii głosowania we WM? Aby na zebraniu było kworum, które pozwoli na uchwalenie czegokolwiek.
To tylko w twoim świecie dzieją się takie rzeczy ... wszytko zależy od zaufania do obu stron : Zarządu i członków WM.
Jeżeli go nie ma[kworum], nie będzie żadnej rzetelności, uczciwości, sprawiedliwości.
System mieszany albo głosowania w drodze indywidualnego zbierania głosów sam podpowiada matactwa i oszustwa.
A udowodnienie tego jest wręcz niewykonalne.![]()
Posesja:Dla tego co zlicza głosy już przestaje być tajna, dla zarządu też powinna (poświadczenie) , gdy jakiś właściciel zażąda wglądu i zechce sprawdzić czy napewno dobrze policzono głosy bo jemu sie wydaję że głos sąsiadki źle policzono itp.
Głosy tajne nie są podpisane imieniem i nazwiskiem. Nigdy nie byłeś na wyborach?
chociażby dlatego też, że jest art. 27 i 29 ust. 3.
Są też inne artykuły. Ale żaden z nich nie zabrania tajnego głosowania.