Centralne ogrzewanie

jolcia29jolcia29 Użytkownik
edytowano sierpnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Mam pytanie, jesteśmy właśnie po zebraniu właścicieli wspólnoty na którym miała zapaść decyzja co do sposobu ogrzewania się ponieważ za poprzedni rok wyszły nam wysokie koszty poprzedniego ogrzewania, część mieszkańców chciała indywidualnego sposobu, część centralnego ogrzewania i wymiany starego pieca na nowy. Zapadła decyzja większością głosów o kupnie nowego pieca. Moje pytanie co z osobami które nie godzą się na zakup tego pieca a wciąż chciałyby indywidualny system ogrzewania, czy muszą uzyskać zgodę pozostałych właścicieli na ewentualne odłączenie się od co? jaki procent głosów może o tym zadecydować czy może wymagane jest 100%? Czy jak uzyskam zgodę i się odłączę to muszę ponosić jakieś koszty związane z co, czyli wymiana pieca, zaliczki itp.?

Komentarze

  • Opcje
    GargGarg Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Witam, Czy to wspólnota do siedmiu lokali włącznie czy powyżej siedmiu lokali?
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeśli jest we wspólnocie powyżej 7 lokali, to decyduje większość i wszyscy muszą się jej podporządkować. Nie można nie płacić, bo wspólnota ma prawo zwindykować (również sądownie i komorniczo) należności od niepłacącego.
    Oczywiście wspólnota mogłaby podjąć taką uchwałę, że koszty pokryje tylko zainteresowana część właścicieli, ale szczerze w to wątpię, aby taką podjęli (sami się skazują na większe wpłaty).
    Jedyna (ale mizerna) szansa to sprawa sądowa...
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] jolcia29:[/cite]co z osobami które nie godzą się na zakup tego pieca a wciąż chciałyby indywidualny system ogrzewania, czy muszą uzyskać zgodę pozostałych właścicieli na ewentualne odłączenie się od co? jaki procent głosów może o tym zadecydować czy może wymagane jest 100%? Czy jak uzyskam zgodę i się odłączę to muszę ponosić jakieś koszty związane z co, czyli wymiana pieca, zaliczki itp.?
    Na odłączenie się od wspólnej instalacji centralnego ogrzewania wymagana jest zgoda wspólnoty - patrz uchwała Sądu Najwyższego z dnia 28.08.1997 III CZP 36/97.
    W małych wspólnotach wymagana jest jednomyślność, w dużych zgody udziela się uchwałą, większością udziałów.

    Uwaga:
    zasada ta dotyczy instalacji bez indywidualnych liczników pomiaru energii cieplnej (ciepłomierzy).

    Rozwiązania są 2:
    1) montaż indywidualnych ciepłomierzy (drogie, a w przypadku kilku pionów w mieszkaniu - bardzo drogie)
    2) udzielenie zgody na takich warunkach, żeby pozostali mieszkańcy nie ponosili z tego tytułu dodatkowych kosztów.

    Odłączeni właściciele powinni zatem partycypować w kosztach:
    1) wymiany pieca (część wspólna, bo służy więcej, niż jednemu właścicielowi),
    2) ogrzewania pomieszczeń wspólnych,
    3) w opłacie stałej.

    Nie będą płacić tylko zaliczek na koszty ogrzewania lokalu.
    Przedstaw te argumenty właścicielom, ujmijcie to w uchwale - może łatwiej uzyskasz ich zgodę? W końcu nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów...
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano sierpnia 2009
    uchwałę odmawiającą zgody na tę zmianę można zaskarżyć do sądu w trybie art. 25 ust. 1 ustawy. Przepis ten upoważnia właściciela lokalu do zaskarżenia uchwały do sądu z powodu jej niezgodności z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali albo jeżeli narusza ona zasady prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub w inny sposób narusza jego interesy.

    Gdyby zaś wspólnota celowo nie podejmowała w wyznaczonym przez sąd terminie uchwały o wyrażeniu zgody na zmianę sposobu ogrzewania czy o odłączeniu lokalu od instalacji c.o., w rachubę wchodzi wystąpienie do sądu o upoważnienie do dokonania takiej zmiany.
    Źródło: http://www.rp.pl/artykul/96869.html
  • Opcje
    jolcia29jolcia29 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wspólnota jest powyżej 7, dzisiaj dzwoniłam do zarządcy wspólnotą powiedziała mi że mogę się odłączyć pod warunkiem że uzyskam pozwolenie od reszty właścicieli, ale pomimo tego że pozwolą mi się odłączyć to potem i tak zostaną mi naliczone koszty co części wspólnej w wysokości 40% tego co bym płaciła korzystając w pełni z co. Boję się że pomimo zmiany pieca koszty i tak pozostaną na tym samym poziomie czyli 7,50 zł/m2 za samo co, nasz budynek jest bardzo stary i nasze przesyły również czyli wciąż utrata ciepła po drodze. Czy jest gdzieś zapisane że koszty części wspólnej to 40% bo mi się wydają zbyt zawyżone?
  • Opcje
    GargGarg Użytkownik
    edytowano sierpnia 2009
    Proszę zapoznać się z regulaminem rozliczania ciepła uchwalonym we wspólnocie (najlepiej poprosić o ksero) i sprawdzić w jaki sposób dokonuje się podziału "kosztów stałych" ciepła i kto konkretnie winien je pokrywać.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    proszę o pomoc w następującej sprawie,jestem właścicielką mieszkania we wspólnocie powstałej w 2005r.wspólnota posiada 11 mieszkań, 3 z nich to własność gminy. w 5 mieszkaniach własnościowych jest centralne ogrzewanie, które zostało założone za zgodą ówczesnego zarządcy ADM w roku 1996 w pozostałych 7 mieszkaniach nie ma, bo mieszkańcy nie wyrazili zgody, ponieważ koszt ponosili w całości sami mieszkańcy.w moim mieszkaniu(wtedy jeszcze nie byłam jego właścicielką tylko moja babcia) w 2002r odbył się remont. w łazience, w której ze względów technicznych nie było ogrzewania(kaloryfera)założono ogrzewanie elektryczne. cały czas tj. od 2002r wpłaty na co były z powierzchni bez łazienki. teraz tj. od 01.08.2009r zarządca podpisał nową umowę na dostawę energii podnosząc mi powierzchnię grzewczą włączając łazienkę twierdzi, że takie są przepisy, proszę o odpowiedź, czy jeżeli w budynku nie ma jednolitego ogrzewania i nie cały budynek jest odbiorcą ciepła, to czy przepisy te o których mówi zarządca mogą mieć do tego faktu zastosowanie, nie mamy również mierników ciepła, ani też regulaminu rozliczeń, czy zarządca może tak dalece ingerować w moją własność? nie ma jeszcze uchwały zatwierdzającej tę podwyżkę (nie wiem czy będzie) bardzo proszę pilnie o odpowiedź z góry dziękuję.
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Zasady rozliczania ustalacie wy jako właściciele w uchwale wspólnoty. Bez regulaminu nie może sam sobie ustalać.
    Nie może raz liczyć "bez" a za chwilę "z łazienką", aczkolwiek nie spotkałem sie z rozliczaniem CO bez uwzgledniania łazienki w mieszkaniu.

    Art. 45a Ustawa prawo energetyczne

    9. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego dokonuje wyboru metody rozliczania całkowitych kosztów zakupu ciepła na poszczególne lokale mieszkalne i użytkowe w tym budynku, tak aby wybrana metoda, uwzględniając współczynniki wyrównawcze zużycia ciepła na ogrzewanie, wynikające z położenia lokalu w bryle budynku przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowych warunków eksploatacji budynku określonych w odrębnych przepisach, stymulowała energooszczędne zachowania oraz zapewniała ustalanie opłat, o których mowa w ust. 4, w sposób odpowiadający zużyciu ciepła na ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

    10. Właściciel lub zarządca budynku wielolokalowego wprowadza wybraną metodę, o której mowa w ust. 9, w formie wewnętrznego regulaminu rozliczeń ciepła przeznaczonego na ogrzewanie tego budynku i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dostarczanej centralnie poprzez instalację w budynku, zwanego dalej „regulaminem rozliczeń"; regulamin rozliczeń podaje się do wiadomości osobom, o których mowa w ust. 2, w terminie 14 dni od dnia jego wprowadzenia do stosowania.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    te przepisy znam, chcę natomiast wiedzieć, czy jeżeli nie we wszystkich mieszkaniach jest C.O( i zawsze tak było jeszcze przed powstaniem wspólnoty) to czy w tej chwili zarząd może zmusić mnie do zmiany ogrzewania z podłogowego na grzejniki C.O, czy może tak dalece ingerować w moją własność? i czy w takim razie nie powinien zmusić wszystkich do założenia grzejników C.O? czy tylko mnie? bardzo proszę o odpowiedź jeszcze na to pytanie,bo nie wiem co mam robić.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skoro centralne ogrzewanie nie zostało zamontowane we wszystkich lokalach, to w budynku brak jednolitego systemu grzewczego. Jeżeli brak jednolitego systemu grzewczego, to istniejący, do którego podłączone są niektóre lokale nie stanowi nieruchomości wspólnej w rozumieniu ustawy o własności lokali, tylko przedmiot współwłasności właścicieli, którzy system ten zamontowali na swoją rzecz.
    Poniewaz wspólnota mieszkaniowa może gospodarowac wyłącznie nieruchomością wspólną, nakazywanie pozostałym właścicielom, którzy nie są podłączeni do tej instalacji, aby również montowali grzejniki stanowi niedozwoloną ingerencję w cudze prawo własności.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dziękuję bardzo za odpowiedź.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bardzo proszę, o jeszcze jedną konsultację, kontynuującą temat, napisałam pismo do Zarządu wyjaśniające nieprawidłowości w naliczeniu powierzchni mojego mieszkania podając podstawy prawne i wzywając zarządcę do skorygowania w umowie tej powierzchni, pismo wysłałam listem poleconym za potwierdzeniem odbioru na adres wspólnoty przewodniczący wspólnoty nie przyjął mojego pisma w rozmowie indywidualnej stwierdził, że nie będzie odbierał korespondencji, oraz,że nie będzie korygował żadnych powierzchni, oraz, że nie zrobi zebrania w tym temacie. proszę, o pomoc, myślę,że trzeba wysłać to pismo jeszcze 2 razy, ale co później?
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale to pismo nic nie da...
    Zarządca opiera się o Twój akt notarialny wykupu (i w konsekwencji o wpis do księgi wieczystej) i będzie Cię obciążać od takiej powierzchni jaka jest w tych dokumentach.
    Zarządca ani wspólnota nie są w stanie zmienić Twojej powierzchni.
    Mieszkanie sprzedała Ci Gmina i akt sprzedaży zawiera dane błędne, zatem Gmina powinna na nowo zmierzyć Twoje mieszkanie. I powinno się notarialnie zmienić Twój akt zakupu. Koszt notariusza powinna ponieść Gmina.

    Jedno jest ale...

    Jedna z polskich norm (podobno sa dwie) nakazuje mierzyć powierzchnię mieszkania przed położeniem tynków, a to może oznaczać różnicę o 1 do 2 m2...
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    akt notarialny nie ma tu nic do rzeczy,ponieważ w budynku na 11 lokali tylko 5 lokali ma C.O i to założyli sobie właściciele na swój koszt, zawsze płaciłam za powierzchnię bez łazienki(moja babcia poprzednia właścicielka też)dopiero teraz od 01.08.2009r zarządca (były sekretarz partii, który jako pierwszy bez opłat miał C.O)zawarł nową umowę na dostawę ciepła podnosząc samowolnie i zaliczki i powierzchnię (na 2 piętrze na kladce schodowej jest kaloryfer i tej powierzchni nie wliczył, a wliczył moją łazienkę) przepraszam, ale wwwinyl nie przeczytał mojego wpisu dokładnie bardzo proszę o odpowiedź.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    aha jeszcze jedno C.O. założone było na długo nim powstała wspólnota i dalej co z pismem, ktorego nie chce przyjąc zarząd?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2009
    Z wcześniejszych wypowiedzi wynika, że tworzycie wspólnotę mieszkaniową, w nieruchomości położonych jest 11 lokali, brak jednolitego systemu ogrzewania, ponieważ tylko w 5-ciu lokalach zamontowano c.o., ponadto w przedostatnim wątku Gonia napisała jeszcze, że "na 2 piętrze na kladce schodowej jest kaloryfer" - czyli jak rozumiem ogrzewana jest również nieruchomośc wspólna.
    Opis jest trochę zagmatwany (sprawę jeszcze komplikuje, że Gonia zamiast założyc nowy wątek przyłączyła się do wątku innego użytkownika) - proszę wyjaśnic czy w lokalu Goni c.o. jest indywidualne? Czy wspólnota podjęła uchwałę w zakresie regulaminu rozliczeń?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    przepraszam, że się ,,wcięłam" w wątek tworzymy wspólnotę od 2005r. natomiast C.O podłączyliśmy za zgodą Gospodarki Komunalnej w 1995r. nie wszystkie mieszkania zgodziły się na C.O ponieważ koszty tego ponosili właściciele mieszkań, a gmina, która ma 3 mieszkania też nie nie chciała C.O w swoich mieszkaniach. C.O podłączone zostało z kotłowni bloku, który z nami sąsiaduje(stykamy się ścianą), jest to też wspólnota powstała w 2005r.
    na początku przyłączonych było 6 lokali, ale że właścicielka jednego lokalu nie była zadowolona więc się odłączyła, nie pytała się nikogo, ani nikt nie wyrażał na to zgody(2000r.) i zostało 5 lokali mających C.O
    od roku 1995, kiedy to właścicielką była jeszcze moja babcia opłaty za C.O były liczone bez łazienki, ponieważ nie dochodziło ciepło do tego pomieszczenia ze względów technicznych i decyzją mojej babci i kierownika GK została odjęta powierzchnia grzewcza łazienki.
    C.O jest też na 2 piętrze na klatce, ponieważ człowiek, który zajął się załatwieniem tego przyłączenia mieszka właśnie na tym piętrze i tak to zrobił.Kaloryfer jest mały tuż przy mieszkaniu tego pana(członka zarządu) i ta powierzchnia nie jest wliczona do powierzchni grzewczej nikt za nią nie płaci.Właściciele 5 lokali założyli C.O
    ja mam ogrzewanie podłogowe założone w 2002r. ponieważ łazienka nie była ogrzana i tworzyła się wilgoć( stary blok z 50-tych lat) jeszcze wtedy nie byłam właścicielem tego mieszkania.
    jeszcze raz przepraszam i proszę o odpowiedź.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    wspólnota nie podjęła uchwały regulaminu rozliczeń.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Sorry za omyłkę. Myślałem, że poruszyłaś zupełnie nowy wątek dotyczący swojej osoby....
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    nic nie szkodzi, ja też się ,,wcięłam"
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2009
    Moim zdaniem taki regulamin rozliczeń winni ustalic wszyscy współwłaściciele instalacji c.o.(konieczna jest jednomyślnośc, bo to czynnośc przekraczająca zarząd zwykły) a nie wspólnota mieszkaniowa, ewentualnie współwłaściciele wespół ze wspólnotą.
    Instalacja ta stanowi przedmiot współwłasności właścicieli tych 5-ciu lokali, w których ją zainstalowano i ewentualnie wspólnoty w zakresie dotyczącym ogrzewania klatki schodowej.
    Ogrzewanie klatki schodowej winna pokrywac wspólnota, albo wezwac Państwa do demontażu grzejnika.
    Rozumiem, że członkowie Zarządu rozliczają Państwa na tej zasadzie, że żaden ze współwłaścicieli instalacji się temu nie sprzeciwił i każdy zaakceptował ten stan.
    Niezależnie od skomplikowania tej sytuacji, zarządzający dokonując rozliczeń bez przyjęcia regulaminu rozliczeń przekracza zarząd zwykły.
    Skoro łazienka nie jest ogrzewana ze wspólnej sieci, skoro zainstalowano w niej indywidualne ogrzewanie elektryczne i jeszcze brak regulaminu rozliczeń, to Gonia ma rację, że kwestionuje sposób rozliczania. Czy pozostali współwłaściciele instalacji wypowiedzieli się na ten temat? Bo to ich głos a nie głos zarządzającego jest tutaj decydujący.
    Sądzę, że opisywany przypadek to przestroga dla innych w zakresie wyrażania zgody na odłącznie od wspólnej instalacji lub budowę instalacji przez częśc właścicieli.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    pozostali współwłaściciele nie wypowiedzieli się na ten temat, nikt nigdy o to nie pytał, ponieważ ten stan istniał przed założeniem wspólnoty.
    instalacja jest przedmiotem współwłasności tylko 3 mieszkań, ponieważ 2 mieszkania podłączyły się w latach 80-tych od dzisiejszej sąsiadującej ścianą wspólnoty, czyli na dzień dzisiejszy ich instalacja należy do części nieruchomości wspólnej tamtej wspólnoty(do niej właśnie należy przewodniczący wspólnoty)
    zarządzający nie dopuszcza nikogo do głosu i nie odbiera ode mnie pism i co mam robić? płacić powiększoną zaliczkę z 3,20 za m2 na 3,40 i powiększoną powierzchnią? czy też płacić tylko za m2, a za powierzchnię nie i czekać na sprawę sądową? czy co?
    bardzo proszę o odpowiedź zarządcę
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2009
    Odnośnie doręczania pism: czy na pewno prawidłowo są adresowane? Adresatem jest podmiot dokonujący rozliczeń ogrzewania. Czy pisma wracają z adnotacją"adresat odmówił przyjęcia"? Jeżeli nie - proszę je wysłac przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru, w razie zwrotu udac sie do adresata i w obecności świadka wręczyc mu korespondencję, jeżeli odmówi przyjęcia, na piśmie proszę umieścic adnotację "adresat odmówił przyjęcia", należy nanieśc datę i podpisac się (świadek również).

    Jeżeli w łazience jest odrębny system ogrzewania to moim zdaniem brak podstaw do zapłaty za tę powierzchnię. Jeżeli natomiast zainstalowała Pani grzejnik w łazience podłączony do tego wspólnego ogrzewania, to wówczas, w razie sporu sądowego, niezależnie od braku regulaminu, sąd może przychylic się do żądania zapłaty. Brak regulaminu nie wyłącza bowiem roszczenia, tylko znacznie utrudnia jego dochodzenie. Z drugiej strony istnieją uzasadnione podstawy do kwestionowania rozliczeń (m.in. z powodu braku regulaminu).
    Proszę jeszcze wyjaśnic kto jest stroną umowy o dostawę ciepła, wspólnota, czy współwłaściciele tych trzech lokali? A jeżeli wspólnota, to jak ujmowane są te koszty w sprawozdaniach finansowych? Kto ponosi koszty napraw i konserwacji tej instalacji - wspólnota czy właściciele tych trzech lokali? Czy wspólnota podejmowała jakieś uchwały dotyczące tej instalacji?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    w łazience nigdy nie był zamontowany grzejnik, ze względów technicznych( C.O z 1995r.wspólnota powstała w 2005r.) stronami umowy na dostawę ciepła jest wspólnota, koszty w sprawozdaniach jako koszty zarządu nieruchomością wspólną( mimo, że kaloryfer na 2 piętrze, a powierzchnia ta nie jest wliczana do powierzchni grzewczej), nie było napraw, ani konserwacji(do tej pory), sami zakładaliśmy C.O i sami ponosiliśmy koszty jeszcze przed powstaniem wspólnoty.Natomiast wspólnota nie podejmowała żadnych uchwał w sprawie instalacji.Nie było też żadnych rozliczeń pomiędzy wspólnotą a ADM, który to sprzedaje nam ciepło( wiem problem złożony)
    co do pisma, było zaadresowane na zarząd wspólnoty, za potwierdzeniem odbioru( 2 razy)i zarządca napisał na kopercie, że odmawia przyjęcia.
    co mam czynić?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Nie sposób udzielic jednoznacznej odpowiedzi na forum, ponieważ stan faktyczny jest rzeczywiście skomplikowany. Skoro zarząd omówił przyjęcia, to będzie to poczytane na jego niekorzyśc w ewentualnym procesie, nie unormowaliście też Państwo kwestii rozliczeń.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dzięki za odpowiedź, a jakim sposobem zmusić zarząd do unormowania tej sprawy, skoro zarząd nie chce zrobić zebrania?, nie ma też uchwały w sprawie podwyżek zaliczek na C.O(nowa umowa, nie aneks) i jeszcze jedna sprawa, stara umowa została przez ADM rozwiązana i obowiązywała do 30.04.2009r. nowa jest podpisana 18.08.2009r obowiązuje od 01.08.2009, a zarządca w blankietach wpłat żąda zapłaty za lipiec już z podwyżkami (C.O mamy zapłacone do czerwca)bez żadnego rozliczenia z ADM.
    bardzo proszę jeszcze o odpowiedź na ten temat Zarządcę.
  • Opcje
    PoliterPoliter Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gonia:[/cite]cały czas tj. od 2002r wpłaty na co były z powierzchni bez łazienki. teraz tj. od 01.08.2009r zarządca podpisał nową umowę na dostawę energii podnosząc mi powierzchnię grzewczą włączając łazienkę twierdzi, że takie są przepisy, proszę o odpowiedź, czy jeżeli w budynku nie ma jednolitego ogrzewania i nie cały budynek jest odbiorcą ciepła, to czy przepisy te o których mówi zarządca mogą mieć do tego faktu zastosowanie, nie mamy również mierników ciepła, ani też regulaminu rozliczeń.

    Jak sprawa trafi do Sądu, to pierwsza rzeczą jaka bedzie badana są ustalenia wspólnoty w/s regulaminu rozliczania. Regulamin CO to prawny obowiązek wspólnoty.


    [cite] gonia:[/cite]dzięki za odpowiedź, a jakim sposobem zmusić zarząd do unormowania tej sprawy, skoro zarząd nie chce zrobić zebrania?

    Wy jako wlascicele decydujecie o tym kto i jak zarządza waszą nieruchomoscią, stąd w duzej mierze jezeli cos jest nieuregulowane w budynku jest to winna wiekszosci wlascicieli w nieruchomosci.

    Powinniscie
    1. zmienić zarząd i wybrać nowy
    2. zorganizowac zebranie wspolnoty - zwolane na wniosek właścicieli lokali dysponujących co najmniej 1/10 udziałów w nieruchomości wspólnej


    [cite] gonia:[/cite]stara umowa została przez ADM rozwiązana i obowiązywała do 30.04.2009r. nowa jest podpisana 18.08.2009r obowiązuje od 01.08.2009, a zarządca w blankietach wpłat żąda zapłaty za lipiec już z podwyżkami

    Prosze przeanalizowac zapisy starej i nowej umowy. Jezeli nie ma tam odwolania do pelnienia obowiazków w okresie od maja do lipca to nie ma podstaw do pobierania wynagrodzenia. Rozumiem ze funkcje administracyjne w tym okresie nie byly wykonywane. Prosze sprawdzic na wyciągach komu wyplacono te pieniądze.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    przepraszam, piszę już tak dużo, ze mogło się pomylić. Umowa dotyczy dostaw energii cieplnej do naszej wspólnoty. ciepło dostarczał ADM(tylko ciepło, bo nie mamy C.W) ADM rozwiązał umowę z dniem 30.04 tego roku, do czerwca płaciliśmy 3,20 z m2(wiadomo półrocze), zarząd podpisał nową umowę 18.08 tego roku podnosząc zaliczkę na 3,40 z m2( dał nam możliwość tylko ,,rzucenia na nią okiem" każdemu indywidualnie w drzwiach mieszkań). Umowa obowiązuje od 01.08, jednak w blankietach wpłat za lipiec zarząd podniósł kwotę zaliczki, czy miał do tego prawo nie powiadamiając nas o tym na zebraniu i nie mając na to uchwały właścicieli?
    ADM nie rozliczył się z poprzedniego okresu, czy tak może być?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Trochę niezrozumiała jest dla mnie sprawa rozliczania tych kosztów. Dlaczego zarząd wykazuje je w sprawozdaniu finansowym jako koszty zarządu nieruchomością wspólną, skoro to koszty ogrzania tych trzech lokali? Należałoby zapoznac się z dokumentacją, co wykracza poza możliwości forum, dlatego trudno udzielic jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytania.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ponieważ tak zostało przyjęte, nikt się nad tym nie zastanawiał,powstała wspólnota , podpisano umowy z dostawcami C.O, czy wody, czy wywozu nieczystości.
    dokumentacji na C.O nie mamy, piony są(po remoncie klatki)zabudowane, na klatce(oprócz 2 piętra) nie ma żadnego kaloryfera
    mam zatem krótkie pytanie, czy zarząd może bez rozliczenia( z ADM dostawcą ciepła)z poprzednich okresów, po wygaśnięciu umowy, podpisać samowolnie umowę na dostawę ciepła, która podnosi kwotę zaliczki za m2 powierzchni?
    bardzo proszę o odpowiedź.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] gonia:[/cite]czy zarząd może bez rozliczenia( z ADM dostawcą ciepła)z poprzednich okresów, po wygaśnięciu umowy, podpisać samowolnie umowę na dostawę ciepła, która podnosi kwotę zaliczki za m2 powierzchni?
    Zarząd nie postąpił samowolnie, lecz odpowiedzialnie. Zawieranie umów w celu zapewnienia dostaw mediów do nieruchomości to nie tylko prawo zarządu wspólnoty (jest to czynność zwykłego zarządu), ale wręcz jego obowiązek. W końcu w jakimś celu ten zarząd powołaliście, prawda?

    To nie umowa "podnosi" zaliczki. Najwyraźniej wzrosły koszty ciepła (albo nowy dostawca jest droższy, albo wystąpiła podwyżka cen). Zaliczka to tylko wynik obliczeń: iloczyn kosztów i udziału właściciela.

    Zwracam uwagę, że zmiana dostawcy nie była decyzją zarządu - to dostawca rozwiązał umowę.
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    dostawca rozwiązał umowę, bo zażądaliśmy rozliczeń zaliczek za lata 2006-2008 i jako powód rozwiązania umowy podał ,,brak dokumentacji C.O- czego nie było w umowie, zresztą C.O zakładaliśmy sami za pozwoleniem gminy, to gmina robiła podłączenie pionów z kotłowni do naszego bloku i jej ludzie robili piony w naszym bloku.Dodam jeszcze, że wspólnota, która z nami sąsiaduje (i w jej zasobach jest kotłownia) płaci dalej 3,20 zm2, czy może być z jednej kotłowni dwie ceny za ciepło?
    moim zdaniem zarząd nie postąpił odpowiedzialnie, lecz właśnie samowolnie, zacytowanie fragmentu mojej wypowiedzi może wprowadzać w błąd
    bardzo proszę Zarządcę o odpowiedź na mój post.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Moim zdaniem występują nieprawidłowości, np. brak regulaminu rozliczeń, czy odmowa odbioru korespondencji. Przede wszystkim jednak wątpliwy jest tytuł prawny do zawarcia umowy, sposób rozliczeń. Odmowa zapłaty zaliczki w kwocie ustalonej przez Zarząd zapewne spowoduje konfrontację w sądzie, ponieważ sprawa jest dośc skomplikowana proponuję jednak przedstawic problem prawnikowi, który po zapoznaniu się z dokumentację będzie mógł ją obiektywnie ocenic.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    bardzo dziękuję za odpowiedź, będę walczyć nawet w sądzie, bo nie ma innego wyjścia żeby sprawę do końca uregulować.
    dzięki jeszcze raz.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Proszę w szczególności zbadac umocowanie zarządu do zawarcia umowy o dostawę ciepła do tych trzech lokali, jednoznacznie ustalic na jakiej podstawie wspólnota dokonuje rozliczeń, co wiąże się ze sprawą własności instalacji co. Brak regulaminu utrudnia dochodzenie roszczeń.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    serdecznie dziękuję za zainteresowanie Zarządcy, rady są bardzo pomocne.
    zarząd dalej nie odbiera korespondencji, w ,,przelocie" na klatce powiedział, że będzie z moich wpłat za fundusz remontowy regulował moje zobowiązanie zapłaty za C.O ( uchwała mówi, że fundusz remontowy może być wykorzystany tylko do spłaty kredytu , awarii, lub drobnych napraw)czy wtedy ja muszę podać zarząd wspólnoty do sądu?
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Kwestie te reguluje art. 451 kc.:

    § 1. Dłużnik mający względem tego samego wierzyciela kilka długów tego samego rodzaju może przy spełnieniu świadczenia wskazać, który dług chce zaspokoić. Jednakże to, co przypada na poczet danego długu, wierzyciel może przede wszystkim zaliczyć na związane z tym długiem zaległe należności uboczne oraz na zalegające świadczenia główne.

    § 2. Jeżeli dłużnik nie wskazał, który z kilku długów chce zaspokoić, a przyjął pokwitowanie, w którym wierzyciel zaliczył otrzymane świadczenie na poczet jednego z tych długów, dłużnik nie może już żądać zaliczenia na poczet innego długu.

    § 3. W braku oświadczenia dłużnika lub wierzyciela spełnione świadczenie zalicza się przede wszystkim na poczet długu wymagalnego, a jeżeli jest kilka długów wymagalnych - na poczet najdawniej wymagalnego.

    Wobec podjęcia cytowanej w zapytaniu uchwały, zarząd nie może zaliczac wpłat poczynionych na remonty na poczet opłat za co - pod warunkiem, że na dowodach wpłat zaznaczy Pani, że dana wpłata dotyczy funduszu remontowego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    goniagonia Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tak, w blankietach wpłat są wyszczególnione kwoty ile i za co dotyczy wpłata, jeżeli nie zrobi zebrania muszę chyba czekać na roczne sprawozdanie i wtedy uchwałę zatwierdzająca zaskarżyć do sądu, czy mam rację?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.