umowa o pracę dla członka zarządu

klarysa20klarysa20 Użytkownik
edytowano sierpnia 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
Zarząd składa się z właścicieli lokali.Wspólnota podpisała uchwałę mówiącą o wynagrodzeniu jednego z członków owego zarządu ( pozostali zrzekli się wynagrodzenia)w zamian za administrowanie.Uchwała ta opiewała na konkretną kwotę.Półtora roku temu zarząd podpisał umowę o pracę z osobą pobierającą wynagrodzenie.Wspólnota nie została o tym poinformowana.Zatem wspólnota ponosi koszty związane z utrzymaniem pracownika.Proszę o informację czy zarząd miał prawo ową umowę podpisać ?
Pozdrawiam

Komentarze

  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Jak skonkretyzowano przedmiot stosunku pracy w tej umowie (jaką pracę wykonuje na rzecz wspólnoty)?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    klarysa20klarysa20 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Osobiście nie widziałam umowy,wiem tylko,że ona istnieje.Osoba ta wykonuje wszelką pracę należącą do obowiązków administratora.W momencie podejmowania uchwały o wynagrodzeniu,osoba ta była członkiem zarządu,i nie było mowy o umowie o pracę.Nastąpiło to dużo później.Zarząd umowę podpisał,wspólnota nie miała o tym pojęcia.
  • Opcje
    wmp4wmp4 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    odwołać zarząd , wybrać nowy który rozwiąże umowę o pracę i sam podejmie się administrowania za pieniądze ustalone w uchwale , i tyle.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano sierpnia 2009
    Sądzę, że należałoby jednak zapoznac się z treścią umowy, ponieważ trudno dokonac oceny nie znając stanu faktycznego.
    Proszę sprawdzic czy wynagrodzenie i pozostałe koszty związane z nawiązaniem stosunku pracy zostały ustalone w planie gospodarczym i innych uchwałach wspólnoty.
    Ponieważ podstawą wynagradzania członka zarządu jest przepis prawa, a to art. 28 uwl, umowy o pracę są bardzo rzadko spotykane,gdyż powstają w ten sposób dodatkowe obowiązki dla wspólnoty jako pracodawcy. Oceny czy mamy do czynienia z przekroczeniem zarządu zwykłego należy dokonywac analizując daną sprawę. Moim zdaniem zarząd nie przekroczył zarządu zwykłego, o ile koszt pracownika nie przewyższa kwot ustalonych w uchwałach ( w szczególności dotyczących wynagrodzenia zarządu). Jeżeli wspólnota nie zgadza się z decyzją zarządu może zawsze podjąc działania sugerowane przez Wmp4 - odwołac zarząd, wybrac nowy i wypowiedziec umowę.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    klarysa20klarysa20 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Koszty związane z pozostałymi składnikami wynagrodzenie (tj. składki i obciążenia wynikające z podpisania umowy o pracę) nie mają zastosowania w planie gospodarczym jak również wspólnota nie podjęła stosownej uchwały.Jak już wcześniej pisałam, uchwała została podjęta tylko i wyłącznie na wynagrodzenie np 1000zł ( koszt ten jest przykładowy) i wówczas nie było mowy o umowie o pracę.Natomiast umowa ta została podpisana pól roku później.Podpisał ją sam zarząd bez informowania wspólnoty.
    Podsumowując koszt utrzymania owego pracownika przekracza kwotę podjętą na podstawie uchwały,jak również nie była ona wyszczególniona w planie gospodarczym.
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    koszt utrzymania owego pracownika przekracza kwotę podjętą na podstawie uchwały

    To jest sedno sprawy i powód do zmiany zarządu (złamał prawo przekraczając te koszty bez zgody walnego).

    Forma umowy nie jest złamaniem prawa, ale oczywiście generuje dodatkowe (zbędne dla wspólnoty) koszty.


    Wydaje mi się, że ten członek zarządu potrzebował tej umowy (był np. bezrobotny lub na emeryturze)...
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Skoro koszt przekraczał kwotę wynikającą z uchwały, to nastąpiło przekroczenie zarządu. Jednak przypominam sobie orzeczenie Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu rozpoznającego sprawę jednej ze wspólnot. Zaskarżono uchwałę w/s przyjęcia sprawozdania finansowego na tej podstawie, że zarząd zlecił adwokatowi prowadzenie sprawy sądowej i wydatkował 5 tys. zł. na wynagrodzenie tego adwokata, co ujęto w sprawozdaniu. Wspólnota nie przewidziała takiego kosztu w planie gospodarczym, brak było uchwały wspólnoty wyrażającej na to zgodę. Sąd powództwo oddalił argumentując, że zlecenie prowadzenia sprawy i wypłata wynagrodzenia mieści się zakresie zarządu zwykłego.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.