jak nakazać likwidację butli z gazem w budynku z gazem ziemnym?

zaharyzahary Użytkownik
edytowano grudnia 2012 w Zarządzanie Nieruchomościami
Witam,
proszę o radę jak w temacie.
W naszym budynku jest instalacja gazu ziemnego i zgodnie z prawem nie można używać jednocześnie butli z gazem propan-butan. Niestety w jednym z lokali właściciel nie zgodził się na doprowadzenie gazu ziemnego do jego lokalu i nadal korzysta z zasilania z butli. Temat został zgłoszony do inspektora budowlanego w dwóch instancjach, straży pożarnej, prokuratury i każdy z wymienionych odmówił interwencji, tłumacząc się najogólniej brakiem kompetencji. Proszę o praktyczne i najlepiej przerobione porady. Z góry wielkie dzięki:smile:
«1

Komentarze

  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zgodnie z prawem nie można używać jednocześnie butli z gazem propan-butan
    To zależy w jakich sytuacjach:wink:
    Zdaje się że przeczytałeś Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    § 157.6 - Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.
    Trzeba to rozważyć indywidualnie do swojego budynku ponieważ ten sam paragraf a punkt 7 określa że:
    W budynku niskim, mającym w mieszkaniach instalację zasilaną gazem płynnym, dopuszcza się usytuowanie kotłowni gazowej zasilanej z sieci gazowej.
    Mało tego... To samo rozporządzenie § 177 określa że:
    Urządzenia gazowe instalowane w budynku mogą być zasilane gazem płynnym z indywidualnych butli o nominalnej zawartości gazu do 11 kg, pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:
    1) w jednym mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym nie należy instalować więcej niż dwóch butli,
    2) w pomieszczeniu, w którym instaluje się butle, należy zachować temperaturę niższą niż 35°C,
    3) butle należy instalować wyΠàcznie w pozycji pionowej,
    4) butle należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi,
    5) między butlą a urządzeniem promieniującym ciepło,z wyłączeniem zestawów urzàdzeń gazowych z butlami, należy zachować odległość co najmniej 1,5 m,
    6) butli nie należy umieszczać w odległości mniejszej niż 1 m od urzàdzeń mogących powodować iskrzenie,
    7) urządzenia gazowe należy łączyć z reduktorem ciśnienia gazu na butli za pomocą elastycznego przewodu o długości nieprzekraczającej 3 m i wytrzymałości na ciśnienie co najmniej 300 kPa, odpornego na składniki gazu płynnego, uszkodzenia mechaniczne oraz temperatur do 60°C,
    8) urządzenie gazowe o mocy cieplnej przekraczającej10 kW należy łączyć z przewodem elastycznym,o którym mowa w pkt 7, rurą stalową o długości co najmniej 0,5 m.
    ...i nie ma tu mowy o tym że nie można stosować w budynkach wyposażonych w instalacje na gaz ziemny...
    Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości i nie interpretować przepisów jak nam wygodnie, proponuję abyście wystąpili na piśmie do właściwego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z prośbą o opinię w tej sprawie. PSP nie może się na to wypiąć tłumacząc się brakiem kompetencji ponieważ to Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej wydaje opinie na temat np Zastosowania instalacji gazowej w budynkach o wysokości ponad 25 m. Nie sądzę więc aby nie mieli nic do powiedzenia w Waszej sprawie.
    Co do przerobionych spraw mogę tylko powiedzieć na własnym przykładzie (może niekoniecznie przykład stosowny do przedstawionej Twojej sytuacji):
    Wspólnota sąsiadująca z moim blokiem posiada przyłącze gazu ziemnego, który zasila kotłownię. W tym samym bloku właściciele i lokatorzy korzystają z kuchenek gazowych zasilanych propan - butanem. Blok ma wysokość około 15m.
    Trochę z innej beczki:
    Mając instalację gazową w swoim mieszkaniu w oparciu o gaz ziemny zakupujesz sobie ogrzewacz gazowy, lub kominek gazowy na długie zimowe wieczory. Uważasz że jeżeli zastosujesz się do punktów wymienionych w § 177 nie możesz takowego posiadać?

    To tyle co mogę podpowiedzieć. Poczekaj na opinie i podpowiedzi innych doświadczonych forumowiczów i przejrzyj sobie w wolnej chwili Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    Pozdrawiam i życzę sukcesów w rozwiązaniu problemu :wink:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Urządzenia gazowe instalowane w budynku mogą być zasilane gazem płynnym z indywidualnych butli
    Ale nie w budynku, w którym jest instalacja gazu ziemnego.
    Jedyny wyjątek, to kotłownia na gaz ziemny.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    Temat znowu powraca, a wraz z nim doktrynerskie stanowiska zarządców.Oczywiście problem wynika z błędnej interpretacji przepisów prawnych.
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
    § 157.6 - Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.
    Dla kogo jest ten przepis? Przede wszystkim dla projektantów i administracji budowlanej, która te projekty sprawdza i zatwierdza. I zapewniam wszystkich ,że jak ktoś będzie chciał mieć dwie instalacje gazowe w domu to mu na to nie pozwolą, bo nie wydadzą pozwolenia. Oczywiście właściciel domku jednorodzinnego i tak zrobi co będzie chciał. Twierdzenie na forum ,że nie mogę używać w swoim mieszkaniu butli gazowej, bo mam instalacje gazu ziemnego to żart. Ja nie muszę mieć pozwolenia ani na zakup butli, ani na jej użytkowanie.I mogę sobie w każdym moim pokoju "dogrzewać się".Tu nie ma żadnego naruszenia prawa, tu jest naruszenie nietrafnych poglądów.
    zahary - jeżeli Wy jako Zarząd będziecie obstawać przy swoim błędnym stanowisku, to narazicie się na oskarżenie Was o szykanowanie, a jak napiszecie do gościa ,że łamie prawo i podejmiecie środki prawne, to jeszcze dojdzie nękanie , groźby karalne i coś tam jeszcze.Przestrogą winno byc to ,że organy administracji państwowej odmówiły interwencji. Odmówiły bo muszą działać zgodnie z obowiązującym prawem. Żadne pisma nie odniosą żadnego skutku, SP może rutynowo odpisać, a może wyrzucić do kosza.Nawiasem mówiąc ciekaw jestem, co upoważnia WM do ingerowania w prawa własnościowe? Czy chcieliście właścicielowi zrobić prezent i podłączyć mu gaz, czy "postanowiliście" za jego pieniądze to zrobić?:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite]Praktyk-realista:[/cite]Twierdzenie na forum ,że nie mogę używać w swoim mieszkaniu butli gazowej, bo mam instalacje gazu ziemnego to żart.
    Ja nie muszę mieć pozwolenia ani na zakup butli, ani na jej użytkowanie.I mogę sobie w każdym moim pokoju "dogrzewać się".
    Tu nie ma żadnego naruszenia prawa, tu jest naruszenie nietrafnych poglądów.
    To nie jest żart, to wynika z przepisów przeciw pożarowych. W budynku nie może być dwóch rodzajów gazu.(§ 157 ust. 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) )
  • Opcje
    Zarzadca.plZarzadca.pl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wyjaśnienie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego ws. instalowania butli gazowych w lokalach:
    http://www.zarzadca.pl/pytania-i-odpowiedzi/76-techniczne/1047-instalowanie-butli-gazowych-w-lokalach
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Cześć.
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]Dla kogo jest ten przepis?
    Dla wszystkich.
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]Ja nie muszę mieć pozwolenia ani na zakup butli, ani na jej użytkowanie.
    Nie musisz mieć pozwolenia na zakup butli, ani na jej użytkowanie. Nie możesz jej natomiast użytkować w budynku, w którym jest instalacja na gaz ziemny. Tak samo, jak nie możesz palić papierosa tankując auto na stacji benzynowej, a przecież nie musisz mieć pozwolenia na zakup papierosów i na palenie, o ile jesteś pełnoletni. Ale, widzisz, nie możesz już palić, gdzie Ci się podoba.
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]Tu nie ma żadnego naruszenia prawa
    Niestety, to jest ewidentne naruszenie prawa.
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]Nawiasem mówiąc ciekaw jestem, co upoważnia WM do ingerowania w prawa własnościowe?
    Względy bezpieczeństwa mienia i życia ludzi.

    Pozdrawiam.
    Nie pozwól, żeby Twoj praktycyzm-realizm Cię przerósł.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najtrudniej jest przełamać stereotypy zarządców. Oczywiście bawimy się w słówka. KubaP twierdzi ,że nie może być dwóch rodzajów gazów, a ja ,że nie może być dwóch instalacji różnych gazów.
    Zarządca - cytuje stanowisko GUNB, że jest to łamanie prawa, a zahary pisze ,że dwie instancje inspekcji odmówiły interwencji. O jakiej karze GUNB pisze, niech ją wskaże, dla mnie to są bzdury pisane przez niedouczonych urzędników.
    Względy bezpieczeństwa mienia i życia ludzi.
    To są frazesy i slogany. Ja swoje zdanie wyraziłem i ostrzegłem zaharego, z wielką uwagą przeczytam rady doświadczonych zarządców co ma zrobić. Pośmiejemy sie razem. To o naruszeniu bezpieczeństwa nieźle brzmi.Co mają zrobić? Zgłosić zagrożenie życia i mienia przez faceta gotującego obiad w kuchni na kuchence gazowej? Z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
    Praktyk-realista:Nawiasem mówiąc ciekaw jestem, co upoważnia WM do ingerowania w prawa własnościowe?
    Względy bezpieczeństwa mienia i życia ludzi.
    czajnik5 - rozmawiajmy poważnie. WM nie ma takiego prawa aby zmusić go do założenia u siebie instalacji gazowej, i nie pomoże tu nawet sąd. WM przekracza swoje kompetencje, niech się zajmie częścią wspólną ( a taką nie jest instalacja gazowa w lokalu właściciela) a nie prywatnym życiem sąsiada. Rozsądna rada dla zahary to spokojna rozmowa i próby przekonania o wyższości gazu ziemnego nad płynnym.Prawdopodobnie chodzi tu o finanse. Niech starają się pomóc a nie machać szabelką i zaogniać sytuację.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite]Praktyk-realista:[/cite]O jakiej karze GUNB pisze, niech ją wskaże,
    plask.gifrozumiem, że na ciebie działają te punkty prawa, które niosą znamiona kary .... karą może być / będzie np odmowa ubezpieczenia nieruchomości .
    ale to dla ciebie pikuś spadaj.gif

    [cite]Praktyk-realista:[/cite]WM przekracza swoje kompetencje, niech się zajmie częścią wspólną ( a taką nie jest instalacja gazowa w lokalu właściciela) a nie prywatnym życiem sąsiada.
    to są frazesy ...dobani.gif

    [b]Art. 13.[/b]
    1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz [b]współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra[/b].
    
    2. Na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a [u]także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.[/u]
    

    Czy życie współwłaścicieli nieruchomości nie jest wspólnym dobrem?
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    prosiłbym o konkrety a nie dyrdymałki typu
    rozumiem, że na ciebie działają te punkty prawa, które niosą znamiona kary .... karą może być / będzie np odmowa ubezpieczenia nieruchomości .
    ale to dla ciebie pikuś
    GUNB ma coś wspólnego z ubezpieczeniem nieruchomośći? Dawno się tak nie uśmiałem.Rozumiem ,że wyda w tej sprawie decyzję administracyjną.:bigsmile:
    Czy życie współwłaścicieli nieruchomości nie jest wspólnym dobrem?
    KubaP - więcej powagi, to jest poważny temat. Panowie czekam na Wasze rady , łamane jest prawo w tej WM, istnieje zagrożenie życia i mienia i nikt nie chce zaharemu pomóc. KubaP - czy ty rozumiesz przepis art. 13? Chyba nie skoro go cytujesz z podkreśleniami, ale to bardzo wygodne stanowisko.:bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Myślę że problem tkwi w sposobie dostarczaniu gazu do budynku za pomocą systemu rur z przyłącza gazu ziemnego lub wielkich zbiorników gazu płynnego. Stąd ten
    § 157.6.
    Nie doszukiwał bym się tu tego czy mogę mieć butlę z gazem płynnym czy nie do podgrzania zupy na kuchence skoro do budynku doprowadzony jest gaz ziemny.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]To są frazesy i slogany.
    Jak dla kogo. Nie chodzi tu o to, że gaz propan-butan jest bardziej niebezpieczny od metanu (główny składnik gazu ziemnego, 94 %). Oba rodzaje gazu są mniej więcej tak samo bezpieczne, albo tak samo niebezpieczne. Wszystko zależy od tego, jak się to użytkuje i w jakim stanie jest instalacja do przesyłania tego paliwa.

    Jest jedna kluczowa właściwość, która różni te węglowodory od siebie, mianowicie gęstość względna w odniesieniu do powietrza. Gaz ziemny jest lżejszy, a propan, butan, czy mieszanka propanu i butanu, są cięższe. I tu sprawa rozbija się o wentylację pomieszczeń. Jeśli ulotni się gaz ziemny, to nadmiar zostanie usunięty przez kratki, które są pod sufitem i o ile nie mamy ciągłego intensywnego wycieku, to gaz się ulotni z lokalu i wszystko wróci do normy. Gaz płynny nie wypłynie przez kratki, ale będzie się gromadził przy podłodze. Nawet nie pomoże otwieranie okien. Wypłynie ewentualnie przez drzwi przy intensywnym wietrzeniu. Dlatego też, pomieszczenia z gazem płynnym powinny mieć wentylację zorganizowaną nieco inaczej, niż z ziemnym.
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]czajnik5 - rozmawiajmy poważnie. WM nie ma takiego prawa aby zmusić go do założenia u siebie instalacji gazowej
    Rozmawiajmy poważnie. Oczywiście, że nie ma takiego prawa i ja nie twierdzę, że jest takie prawo.
    Natomiast jest prawo, które zakazuje używania dwóch rodzajów gazu w budynku i niepoważne jest z Twojej strony dyskutowanie z przepisem.
    [cite] Praktyk-realista:[/cite] prywatnym życiem sąsiada.
    To nie jest kwestia prywatnego życia sąsiada, ale budynku. Lokal sąsiada nie jest zawieszony w próżni, ale znajduje się w otoczeniu innych lokali i to, co robi sąsiad w swoim lokalu, od czasu do czasu ma istotny wpływ na lokale sąsiednie, czy tego chcesz, czy nie.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Formoza - bravo za realizm i stanowisko wbrew mainstremowemu. Oczywiście o to tu chodzi.Każdy właściciel w tej WM może mieć i używać butlę gazową w przypadku np. awarii, braku dostaw gazu itp.Może również je używać w piecykach do ogrzewania. zahary nie wyjaśnił nam dlaczego chcą poprowadzić ten gaz facetowi i kto za to zapłaci. Ale domniemywam ,że WM nie chce zrobić tego za frico. Uważają ,że łamane jest prawo i chcą faceta zmusić do tego remontu. Nie znamy szczegółów, ani powodów. Jedno jest bezprzeczne, zarówno gaz ziemny jak i płynny niewłaściwie użytkowany stwarza zagrożenie. Wypowiadamy się o przepisach a nie odczuciach.I zobacz reakcje adwersarzy,żadnej rady, a przeciwników w dyskusji obrazić, ośmieszyć. Bo tak to rozumiem
    Nie pozwól, żeby Twoj praktycyzm-realizm Cię przerósł.
    :bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czajnik5 napisał:
    Gaz ziemny jest lżejszy, a propan, butan, czy mieszanka propanu i butanu, są cięższe. I tu sprawa rozbija się o wentylację pomieszczeń.
    Masz rację. Bardzo szanuję Twoje fachowe wypowiedzi ale jak wyjaśnisz system wentylacji w budynkach z CO gdzie kuchenki gazowe zasilane są gazem płynnym?? Kratki wentylacyjne są na dole? :bigsmile: Też są na górze a propan butan w razie wycieku miałby się dobrze zalegając na podłodze :bigsmile:
    § 177 określa że nie możesz używać więcej niż dwóch butli ponieważ w razie wycieku taka ilość w przeciętnym mieszkaniu nie dotrze do wysokości Twojej głowy w trakcie kiedy słodko śpisz, nic nie czujesz i nie posiadasz czujników gazu aby Cię ostrzegły:wink:
    Przykład dla często spotykanych budynków typu "bliźniak". Są to dwa samodzielne lokale przegrodzone ścianą tworząc jeden budynek. Jeden właściciel podpisał umowę z gazownią na dostarczanie gazu ziemnego a drugi postawił sobie w ogródku zbiornik z propanem. § 157.6 nieprecyzyjny czy właściciele złamali przepisy? A może gdzieś błądzimy w rozważaniach?
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Powinny mieć kratki na dole. Ale w większości wypadków nie mają. Jest to kompromis, żeby nie powiedzieć zgniły kompromis. Z jednej strony bezpieczeństwo, a z drugiej przyzwolenie na używanie gazu płynnego, kiedy nie ma ziemnego, moc elektryczna jest niewystarczająca, nie ma też sieci miejskiej.

    Najwidoczniej pomyślano, że lepszy gaz, niż piece węglowe i trzony kuchenne. Jednak - proszę zrozumieć, ja nie jestem autorem przepisów techniczno-budowlanych i nie muszę się z nich tłumaczyć. Ja jestem od tego, żeby te przepisy stosować, a także spokojnie tłumaczyć tym, którzy uważają że przepisy są po to, by je łamać - że nie mają racji.

    Apropos dotarcia gazu do głowy - węglowodory nie są toksyczne. Ba, nie są nawet wybuchowe. Możesz sobie wdychać gaz ziemny, czy propan, ale od tego nie padniesz. Możesz się co najwyżej udusić z braku tlenu, jeśli kuracja będzie się przedłużać.

    Przykład z bilźniakiem nie do końca jest dla mnie zrozumiały. Gdzie tu błądzimy w rozważaniach? Jest tu jakieś niebezpieczeństwo? Bliźniak, to nie są dwa lokale. Bliźniak, to są dwa budynki przystawione do siebie. Czasem mają wspólną ścianę, a czasem są oddylatowane od siebie. W jednym budynku jednorodzinnym mogą być dwa lokale mieszkalne i dalej będzie to budynek mieszkalny jednorodzinny. Może być też jeden lokal mieszkalny i jeden użytkowy, pod warunkiem, że powierzchnia lokalu użytkowego nie przekracza 30 % całości powierzchni i też dalej jest to dom jednorodzinny. Może Tobie chodzi o coś takiego? Wtedy rzeczywiście złamaliby przepisy.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite]Praktyk-realista:[/cite]KubaP - więcej powagi, to jest poważny temat.
    Panowie czekam na Wasze rady , łamane jest prawo w tej WM, istnieje zagrożenie życia i mienia i nikt nie chce zaharemu pomóc.
    KubaP - czy ty rozumiesz przepis art. 13?
    Chyba nie, skoro go cytujesz z podkreśleniami, ale to bardzo wygodne stanowisko.:bigsmile::bigsmile:
    mysli.gifZanim zaczniesz swoje wywody nad tym co rozumiem, a czego nie , zastanów się o czym ja piszę ... podejrzewam, że masz trudności ze zrozumiem zapisów ustawy o własności lokali , mysli.gifTy już zaczynasz dyskutować z samym sobą i szukasz ??? no trudno się domyśleć czego...
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ja nie jestem autorem przepisów techniczno-budowlanych i nie muszę się z nich tłumaczyć.
    Ja to rozumiem i nie oczekuję tłumaczeń:bigsmile:. Chodziło mi tylko o potwierdzenie tego że stosując gaz płynny wentylacja jaka istnieje w naszych mieszkaniach do tego gazu tak czy inaczej się nie nadaje. Uważam że ten zakaz stosowania dwóch rodzajów gazu w jednym budynku nie ma nic wspólnego z wentylacją a jeżeli ma to z pewnością nie jest to powód główny.
    Co do bliźniaków to chciałem podać przykład zastosowania dwóch rodzajów gazu w jednym budynku. Jak by nie patrzył tego rodzaju budynki tworzą jeden a pomimo tego spotyka sie przypadki że stosuje sie zarówno propan jak i gaz ziemny. Chyba że ściana dzieląca bliźniaka traktowana jest jako swoista zapora co daje podstawy do innego potraktowania takiej nieruchomości.
    Myślę że jak kolega zahary wystąpi z pismem do PSP to się nic nie stanie a przynajmniej będzie wiedział jakie jest stanowisko strażaków:wink: I mam nadzieję że podzieli się z nami jakimiś informacjami.
    Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie i pozdrawiam:bigsmile:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Uważam że ten zakaz stosowania dwóch rodzajów gazu w jednym budynku nie ma nic wspólnego z wentylacją a jeżeli ma to z pewnością nie jest to powód główny.
    A ja uważam, ze to jedyny powód - i dość sensowny. Inna rzecz, że w praktyce bagatelizowany i nieprzestrzegany, jak wiele przepisów w naszym kraju.
    Wszyscy (a zwłaszcza media, goniące za sensacją = kasą) zaczną się interesować obowiązującymi przepisami i szukać winnego, jak dojdzie do tragedii.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chciałbym Was pożegnać. To forum jest dla wybranych. Moje poglądy są niekompatybilne z głównym nurtem. Już niedługo będzie to dialog między KubaP i Posesja. Ludzie się będą zabijać ,żeby to przeczytać.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zahary - inspektorzy, starażacy itp. nie są tacy .... skoro orzekli, że nie mają kompetencji tzn. że wiedzą co mówią.
    Sytuacja o jakiej piszesz jest dopuszczalna na podstawie poniższego przepisu i jeżeli jest to budynek niski to możecie temu właścicielowi skoczyć na tę jego butle.
    "...Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002
    § 157
    5. Instalacje gazowe zasilane gazem płynnym mogą być wykonywane tylko w budynkach niskich.
    6. Zabrania się stosowania w jednym budynku gazu płynnego i gazu z sieci gazowej.
    7. W budynku niskim, mającym w mieszkaniach instalację zasilaną gazem płynnym, dopuszcza się usytuowanie kotłowni gazowej zasilanej z sieci gazowej.
    8. Instalacje gazowe zasilane gazem o gęstości większej od gęstości powietrza nie mogą być stosowane w pomieszczeniach, których poziom podłogi znajduje się poniżej otaczającego terenu oraz w których znajdują się studzienki lub kanały instalacyjne i rewizyjne poniżej podłogi
    ..."
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    biedronka, punktu 6 nie przeskoczysz. Zabrania się i tyle. Kotłownia to osobna sprawa (była już o tym mowa). Tutaj mamy do czynienia z instalacją gazu ziemnego w mieszkaniach i jednocześnie gazu płynnego z butli. Takie współistnienie jest zabronione.
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszyscy (a zwłaszcza media, goniące za sensacją = kasą) zaczną się interesować obowiązującymi przepisami i szukać winnego, jak dojdzie do tragedii.
    Jak to przeczytałem przypomniała mi się jedna scena chyba sprzed roku. Sorry że nie w temacie ale napiszę.
    Jakiś rok temu spłonął drewniany dom- gdzieś pod jakimś górskim miasteczkiem wypoczynkowym. Dom był duży coś w rodzaju starych willi budowanych w górach w których mieszkało kilka rodzin.
    Po tym nieszczęśliwym wypadku zaczęło się poszukiwanie właściciela, którego chcieli obarczyć odpowiedzialnością za zły a tak naprawdę tragiczny stan budynku. Media dorwały biednego właściciela i oczywiście stos pytań między innymi dlaczego nic nie robił w tej posiadłości i dopuścił do takiego stanu rzeczy.
    Człowiek popatrzył na tą panią redaktor i odpowiedział że nic nie robił, nie robi i robić nie będzie. Okazało się że władze komunistyczne zabrały jego rodzinie tą posiadłość i przez te lata państwo wykorzystywało ten budynek. Oddano mu go łaskawie z rok temu w stanie masakrycznie podupadłym i wszyscy teraz oczekują że on w ciągu roku miał doprowadzić ten obiekt do stanu pierwotnego spełniającego wszystkie warunki techniczne:wink: Pytanie... Za co?
    Ot taka polska rzeczywistość.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlaczego niby kotłownia to osobna sprawa?
    Po co w budynku kotłownia gazowa gdyby jej nie można było używać w lokalach?
    Przepis ja odczytuję jednoznacznie - jest zakaz, natomiast w niskich budynkach z butlami zezwala się nawet na budowę kotłowni zasilanej z sieci.
    Czyli w budynku niskim mamy wtedy dwie instalacje - lokale z butlami (gaz płynny) i sieć z kotłownią nawet.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dlaczego niby kotłownia to osobna sprawa?
    Bo przepis robi dla niej wyjątek.
    Po co w budynku kotłownia gazowa gdyby jej nie można było używać w lokalach?
    Kotłowni nie używa się w lokalach. W lokalach używa się grzejników.
    Przepis ja odczytuję jednoznacznie
    Ale błędnie. Z przepisu nie wynika, że jak jest w budynku kotłownia na gaz ziemny, to w mieszkaniach można używać sieci gazu ziemnego równolegle z gazem płynnym. Zresztą, w kotłowni też się nie miesza tych dwóch rodzajów gazu.
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Chciałbym Was pożegnać. To forum jest dla wybranych. Moje poglądy są niekompatybilne z głównym nurtem.
    Daj spokój:bigsmile:Gdybym miał przejmować się docinkami i głównym nurtem to już dawno by mnie tu nie było. Mnie się wiele Twoich wypowiedzi podoba. Ktoś musi być w opozycji:wink:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    W opozycji do czego?
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Np do niektórych wypowiedzi. Przecież nie każdy musi mieć takie samo zdanie pomimo tego że większość ma podobne.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bo przepis robi dla niej wyjątek
    - nie dla kotłowni ale kotłowni zasilanej z sieci a więc ta sieć musi "dochodzić" i "wchodzić" do budynku. (wyjaśniam: wchodzić i wychodzić to pojęcia potoczne, powszechnie używane przez instalatorów).
    Kotłowni nie używa się w lokalach.
    - może przetłumacz to na normalny język?
    Z przepisu nie wynika, że jak jest w budynku kotłownia na gaz ziemny, to w mieszkaniach można używać sieci gazu ziemnego równolegle z gazem płynnym.
    - czytanie ze zrozumieniem się kłania: przepis mówi o sytuacji gdy już jest w budynku instalacja gazu płynnego (jak wypadku zahary) a przy modernizacji czyli podłączenia gazu ziemnego jeden z użytkowników (właścicieli) lokali nie chce się podłączać i ma do tego pełne prawo zgodnie z przepisem przytoczonym.
    Zresztą, w kotłowni też się nie miesza tych dwóch rodzajów gazu.
    - no tego to faktycznie nie wiedziałam że mogą być kotłownie gazowe na dwa rodzaje paliwa jednocześnie. :sleepout:
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    - może przetłumacz to na normalny język?
    Czytanie ze zrozumieniem się kłania.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Formoza:[/cite]Uważam że ten zakaz stosowania dwóch rodzajów gazu w jednym budynku nie ma nic wspólnego z wentylacją a jeżeli ma to z pewnością nie jest to powód główny.
    No to napisz śmiało, czym jest spowodowany ten zakaz. Negować możemy wszyscy i wszystko, ale trzeba mieć w zanadrzu kontrargument.
    [cite] Formoza:[/cite]Co do bliźniaków to chciałem podać przykład zastosowania dwóch rodzajów gazu w jednym budynku. Jak by nie patrzył tego rodzaju budynki tworzą jeden
    Bliźniak, to dwa odrębne budynki. Podobnie jak budynki w zabudowie szeregowej, grupowej, albo kamienice w zwartej zabudowie miejskiej, o których nie możemy powiedzieć, że to jeden budynek.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No to napisz śmiało, czym jest spowodowany ten zakaz. Negować możemy wszyscy i wszystko, ale trzeba mieć w zanadrzu kontrargument.
    Ha. Gdybym to wiedział to bym napisał ale póki co piszę że "nie wydaje mi się aby podstawowym argumentem była wentylacja" ale też nie neguję tego absolutnie. Mam nadzieję że wyrażam się jasno ponieważ chcę być dobrze zrozumiany. Po prostu nie wiem czym kierowano się w trakcie tworzenia tego § 157.6. a to że uważacie że kluczowym elementem to wentylacja to też tylko Wasze domysły i własna interpretacja.
    Zadałem to pytanie inspektorowi ppoż w moim miejscu pracy. Postara się zdobyć odpowiedź z kilku źródeł między innymi z PSP. Sam też nie był w stanie wyjaśnić mi dlaczego nie wolno stosować w budynku dwóch rodzajów gazu. Jak się dowiem na pewno podzielę się z Wami informacjami.
    Co do bliźniaków to również dowiadywałem się u znajomych zajmujących się zawodowo budownictwem. Tego typu budynki traktowane są jako dwie niezależne nieruchomości pomimo tego że są ze sobą połączone ścianami. Łącząca je ściana jest najczęściej dwukrotnie grubsza od pozostałych ścian przez co te dwie połówki traktuje się niezależnie.(to tak swoimi słowami).

    Pozdrawiam
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Formoza:[/cite]Co do bliźniaków to również dowiadywałem się u znajomych zajmujących się zawodowo budownictwem. Tego typu budynki traktowane są jako dwie niezależne nieruchomości...
    Budynki, a nie nieruchomości. To nie to samo.
    One mogą być na oddzielnych nieruchomościach gruntowych, ale nawet jeżeli tak nie jest, to są oddzielnymi budynkami w sensie techniczno-budowlanym.
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za uwagę.
  • Opcje
    zaharyzahary Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Z Waszych wypowiedzi widać, że są różne spojrzenia na kwestię możliwości użytkowania różnych paliw gazowych w jednym budynku. Oprócz przepisów, które to określają ( zabraniają ) są jeszcze np. bezpośrednie wskazówki zamieszczone na stronach Straży Pożarnej -

    "Czy nie ma przeszkód w korzystaniu zarówno z gazu ziemnego i propan-butan w butlach w mieszkaniu lub budynku?

    - przepisy jednoznacznie zabraniają łączenia obu instalacji w jednym budynku - wyjątkiem jest możliwość usytuowania kotłowni gazowej zasilanej z sieci gazowej w budynku mieszkalnym niskim, tj. do 4 kondygnacji mieszkalnych, w którego mieszkaniach funkcjonuje instalacja zasilana gazem płynnym." [ http://www.psp.krakow.pl/porady/gaz/gaz_i.php ]

    Wracając do mojego dylematu - jak praktycznie wpłynąć na właściciela jednego z lokali do zaprzestania korzystania z butli na propan-butan? Nie chodzi o zmuszenie do korzystania z gazu ziemnego, kuchenka może być zasilana równie dobrze prądem.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zahary:[/cite]jak praktycznie wpłynąć na właściciela jednego z lokali do zaprzestania korzystania z butli na propan-butan? Nie chodzi o zmuszenie do korzystania z gazu ziemnego, kuchenka może być zasilana równie dobrze prądem.

    Praktycznie możesz próbować wpłynąć, natomiast nie uda Ci się go zmusić. Ot, życie.

    Możesz użyć argumentu ekonomicznego, ale zaznaczyłeś, że chodzi o kuchenkę, więc zwrot z inwestycji pewnie nie nastąpiłby za jego życia. Inaczej byłoby, gdyby w grę wchodziło jeszcze ogrzewanie i/lub ciepła woda użytkowa.
    Prąd, to dobry pomysł, wcale nie jest drożej, niż propan-butan, ale kuchenka - niestety - kosztuje.

    Zrób jakieś wyliczenie i pokaż mu cyfry. Wiesz, koszt inwestycji, koszty eksploatacji jednego i drugiego, no i porównanie. Dodaj do tego argument o legalności, wygodzie użytkowania (nie trzeba nosić butli i przełączać) i o bezpieczeństwie (wentylacja).

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    czajnik5 - rozmawiajmy poważnie. WM nie ma takiego prawa aby zmusić go do założenia u siebie instalacji gazowej, i nie pomoże tu nawet sąd. WM przekracza swoje kompetencje, niech się zajmie częścią wspólną ( a taką nie jest instalacja gazowa w lokalu właściciela) a nie prywatnym życiem sąsiada. Rozsądna rada dla zahary to spokojna rozmowa i próby przekonania o wyższości gazu ziemnego nad płynnym.Prawdopodobnie chodzi tu o finanse. Niech starają się pomóc a nie machać szabelką i zaogniać sytuację.
    Musiało upłynąc 5 dni ,żeby pojawiła się rozsądna rada. Czym ona różni się od tej mojej wcześniejszej? Ano tym ,że nie pochodzi z właściwego źródła.
    zahary - Ty nie przyjmujesz do wiadomości faktów, nadal szukasz "siłowego rozwiązania".
    Nie chodzi o zmuszenie do korzystania z gazu ziemnego, kuchenka może być zasilana równie dobrze prądem.
    Chodzi Wam tylko o zmuszenie go do niekorzystania z gazu płynnego i zmuszenie do zaqkupu kuchenki elektrycznej. Napiszcie mu jeszce jaki to ma być typ. A najgorsze jest to ,że pozostało przeświadczenie, że facet łamie prawo ale nic mu nie można zrobić , bo nadzór budowlany i Prokurator albo nie znają przepisów albo im się nie chce robić. Niestety grono "zasłużonych tego forum" 5 dni biło pianę o jakiś kotłowniach, kratkach wentylacyjnych i innych bzdurach.Sprawdza się fakt, że większość naszego społeczeństwa nie rozumie tego co czyta. Sięgnijcie Państwo wstęcz parę lat do tego wątku, jakie tam bzdury niektórzy pisali.Sama butla z gazem może być, ale już podłączenie palników tworzy "INSTALACJE GAZU PŁYNNEGO" co wymaga POZWOLENIA NA BUDOWĘ. Kabaret neonówka to przy tym pikuś. Na koniec glęboka refleksja KubyP
    Zanim zaczniesz swoje wywody nad tym co rozumiem, a czego nie , zastanów się o czym ja piszę ... podejrzewam, że masz trudności ze zrozumiem zapisów ustawy o własności lokali , Ty już zaczynasz dyskutować z samym sobą i szukasz ??? no trudno się domyśleć czego...
    Znawca się odezwał, dyskusja powinna być zamknięta.:bigsmile:
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Praktyk-realista: Znawca się odezwał, dyskusja powinna być zamknięta
    KubaP ma bardzo duże doświadczenie z zakresu działania wspólnot mieszkaniowych, czy się chce to wiedzieć czy nie ! Żeby nie on, to nasze dyskusje stałyby się mdłe i jednostronne. KubyP uwagi, spostrzeżenia i komentarze zawsze chętnie czytam i nie tylko ja :wink:
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Praktyk-realista:[/cite]dyskusja powinna być zamknięta
    Zasadniczo była już zamknięta, ale ją wskrzesiłeś.
    Na marginesie - czy Ty przypadkiem nie żegnałeś się ostatnio z forum forum.zarzadca.pl?
    Słusznie, że Twoje pożegnanie było tylko wstępne, takie na próbę. Nie ma się co obrażać.

    Pozdrawiam.
  • Opcje
    zaharyzahary Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Praktycznie możesz próbować wpłynąć, natomiast nie uda Ci się go zmusić. Ot, życie.

    Skoro jest to zabronione to dlaczego nie można tego wyegzekwować ?

    Rozumiem, że nikt z wypowiadających się nie prowadził takiej sprawy i nie przetarł "praktycznej ścieżki egzekwowania prawa". Zaznaczam, że chodzi mi o czysto pragmatyczne podejście do sprawy.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czajnik5: Nie ma się co obrażać
    Przecież taki a nie inny nick (praktyk-realista) do czegoś zobowiązuje. Ja chętnie czytam wypowiedzi na Forum kolegi praktyka-realisty.Jego absencja na Forum dla mnie byłaby nie tylko niezrozumiała ale i przygnębiająca.
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zahary:[/cite]Skoro jest to zabronione to dlaczego nie można tego wyegzekwować?
    W pierwszej kolejności powinieneś zadać to pytanie sąsiadowi. Zapytaj, dlaczego się nie stosuje, skoro to jest zabronione.
    [cite] zahary:[/cite]Rozumiem, że nikt z wypowiadających się nie prowadził takiej sprawy i nie przetarł "praktycznej ścieżki egzekwowania prawa".
    Nie wiem, czy nikt, ja nie prowadziłem takiej sprawy. Prowadziłem inne, podobne. W każdym przypadku jest tak samo: co innego orzeczenie, a co innego egzekucja. To drugie bardziej iluzoryczne, niż realistyczne. Aha, nauczyłem się jeszcze czegoś. Egzekwować można od opornych ludzi, ale tylko środkami bezpośredniego przymusu.
    [cite] zahary:[/cite]Zaznaczam, że chodzi mi o czysto pragmatyczne podejście do sprawy.
    Czysto pragmatycznie. Proszę bardzo, albo dajesz sobie spokój, albo należy wynająć kilku kolesi, "wejść" do lokalu, odkręcić zawór i pokazać zapałki. Następnie poinformować, że tak będziecie robić za każdym razem, ilekroć zobaczysz, jak sąsiad wnosi pod pachą butle do budynku.

    Wystarczająco pragmatyczne podejście do sprawy?
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    zahary - widzisz jaką dostajesz radę? No to chyba już wszytko wyjaśnili ci "fachowcy" tego forum. Poziom porad - żenujący.
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Praktyk-realista: zahary - widzisz jaką dostajesz radę ?
    Przecież Zahary nie jest ślepy i doskonale widzi jaką dostaje radę o wystarczającym - moim zdaniem - podejściu pragmatycznym do sprawy :wink:
    Praktyk-realista: Poziom porad - żenujący
    Ale pragmatyczny. Masz teraz szansę na zademonstrowanie swojego doświadczenia i wiadomości :tongue:
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Siemka.
    Obiecałem że to co uda mi się ustalić w temacie „dlaczego zabrania się stosowania dwóch rodzajów gazu w jednym budynku” podzielę się z Wami tymi informacjami. Chciałem zaznaczyć, że informacje te nie są żadnym wykładnikiem tylko opinią osób bardziej lub mniej związanych z pożarnictwem. Zaznaczyć należy że z opinii tych ludzi można było wywnioskować że zakaz ten dotyczy nowo budowanych budynków(o tym pisał Praktyk realista) gdzie już na etapie projektowania można usuwać błędy w projektowaniu wszelkiego rodzaju instalacji a obiekty wybudowane dużo wcześniej nie traktuje się tak rygorystycznie, ponieważ niekiedy jest je bardzo trudno dostosować do wymagań lub jest to wręcz niemożliwe. Oczywiście należy dążyć ku lepszemu i skoro np. wspólnota podejmuje się wykonać taką inwestycję jak instalacja gazu ziemnego to dobrze by było aby zrobiła wszystko i dążyła do tego aby rodzaj gazu w budynku był tylko jeden. Osobiście strażacy wielokrotnie spotykali się z takimi sytuacjami że w lokalach w tym samym budynku stosowane były oba rodzaje gazów ale na szczęście były to instalacje wykonane prawidłowo z zachowaniem obowiązujących przepisów bez rażących uchybień. W żaden sposób nie reagowali ani nie zgłaszali że budynek nie spełnia wymagań technicznych pod tym względem. Panuje przekonanie że nie wszystkich stać na gaz ziemny i nikogo zmusić nie można do korzystania z gazu ziemnego. Zaznaczyć warto że interwencji do budynków w których stosuje się gaz ziemny jest zdecydowanie mniej niż do budynków wyposażonych w indywidualne butle gazowe a wezwania do budynków z gazem ziemnym jest niejednokrotnie mniej niebezpieczne niż do pojedynczego lokalu z butlą.

    Okazuje się że powód nie jest jeden a kilka a sprawa jest bardziej skomplikowana niż się wydaje i nie ma powodu, który można określić jednym krótkim zdaniem. Każdy z Was miał wiele racji w swoich wypowiedziach ale do rzeczy:
    1.Wentylacja:
    O tym elemencie pisał już kolega czajnik5 więc pisać o tym nie będę ale jest to sprawa równie istotna jak te które opisałem poniżej i stanowi jeden z elementów całej układanki.
    2.Właściwości fizyko-chemiczne gazów:
    Niebezpieczną cechą zarówno gazu ziemnego jak i gazów płynnych jest to że w połączeniu z powietrzem tworzą mieszankę wybuchową. I teraz tu ważna sprawa… Istnieje coś takiego jak granica wybuchowości górna i dolna. Granica wybuchowości to wielkość stężenia par, gazów lub pyłów substancji, które w mieszaninie z powietrzem mogą zapalić się od bodźca termicznego.
    Dla gazu ziemnego granica wybuchowości mieści się w zakresie 5 % - 15 % przy stężeniu z tlenem.
    Dla propanu granica wybuchowości to 2,2% - 9,5% a dla butanu 1,8% - 8,4%
    Kolejną istotną rzeczą jest temperatura samozapłonu
    Dla gazu ziemnego temperatura samozapłonu wynosi około 480°C do 630°C
    Dla propanu 450°C a dla butanu 410°C
    Po tych (wydawało by się) mało istotnych danych wywnioskować możemy że mając w mieszkaniu jedną nieszczelną (potencjalnie niebezpieczną)instalację z propan butanem gdzie cały budynek zasila się gazem ziemnym możemy zrobić całkiem konkretną rozpierduchę. Przyjmując hipotetycznie że w tym samym czasie i w tym samym budynku mamy do czynienia z dwiema nieszczelnymi instalacjami z udziałem dwóch różnych gazów, propan butan już przy mniejszym stężeniu w powietrzu niż gaz ziemny może spowodować wybuch nawet od maleńkiej iskry. Czujniki gazu ziemnego mogą nawet nie zareagować na ulatniający się gaz ziemny kiedy propan butan już może wybuchać powodując reakcję łańcuchową.
    3. Nieprzewidywalność:
    W przypadku zasilania budynku gazem ziemnym strażacy dość łatwo mogą poradzić sobie z odcięciem dopływu gazu do budynku. W przeciwieństwie do instalacji z propan butanem sieć gazu ziemnego tworzona jest w sposób przemyślany i zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tworzone są plany takiej sieci z naniesieniem wszelkich najważniejszych elementów takich jak np. zawory odcinające dopływ gazu do danego budynku. W przypadku pożaru obiektu, który zasilany jest gazem ziemnym strażacy wzywają pogotowie gazowe, które dokładnie lokalizuje zawór i odcina dopływ gazu do budynku. Strażacy mogą względnie bezpiecznie i skutecznie walczyć z pożarem wiedząc lub mając większą pewność że żadne „niespodzianki” na nich nie czyhają.
    W przypadku butli z gazem sprawa nie jest tak oczywista. Butle mogą być wszędzie i podłączone na różne sposoby. (znamy pomysłowości Polaków).Mogą być pochowane w piwnicach w kuchniach czy łazienkach. Strażacy mogą je znaleźć zarówno w pokoju jak i na balkonie. To jest jak pole minowe w Afganistanie z minami przeciwpiechotnymi które ciężko wykryć. Są niebezpieczne i nieprzewidywalne. W przypadku palącej się już butli bądź mocno rozgrzanej trzeba ją bez przerwy chłodzić aby nie dopuścić do wybuchu co znacznie zwiększa ilość osób zaangażowanych do gaszenia, ponieważ sporo uwagi skupia się na tej nieszczęsnej butli.
    4. Sposób postępowania w przypadku wycieku gazu:
    Tutaj również dla gazu ziemnego należy się plus. Ma tę dobrą cechę że jest lżejszy od powietrza i ulatnia się do atmosfery. Strefa bezpieczeństwa jest tu wyraźna i łatwiej można poradzić sobie z jej wytyczeniem i kontrolować poprzez zastosowanie kurtyn wodnych. Kurtyny wodne tworzą swoisty komin z wody który powoduje kierowanie gazu ziemnego w odpowiednie miejsce (do góry).
    Z gazem płynnym jest inaczej ponieważ jest dwukrotnie cięższy od powietrza i czasami jest zwany gazem „pełzającym”. Strefa bezpieczeństwa nie jest tak wyraźna dla gazu płynnego ponieważ potrafi on po ziemi drobnymi zagłębieniami przemieścić się nawet poza tą strefę. Zwykła iskra wydawało by się z dala od wycieku może spowodować wybuch, dlatego w tym przypadku gaz ten jest bardziej niebezpieczny i należy stale monitorować jego zawartość w wielu punktach nawet poza wytyczoną strefą bezpieczeństwa.

    To chyba tyle w zakresie ppoż. Przepraszam że może zbyt chaotycznie ale mam nadzieję że zrozumiale.
    Podejrzewam że w tym temacie można by wskazać wiele niebezpieczeństw które przemawiają za tym aby stosować w miarę możliwości jeden rodzaj paliwa. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury nie jest sporządzone dla konkretnego budynku lecz dla wielu rodzajów budynków (domy jednorodzinne, bloki mieszkalne, hale, biurowce, markety a więc tam gdzie przebywają ludzie) dlatego nie ma jednej recepty a § 157.6 - załatwia wszystko. Czy słusznie? Zważywszy na bezpieczeństwo życia lub zdrowia ludzi i zwierząt zdaje się że tak.
    Pozdrawiam:wink:
  • Opcje
    czajnik5czajnik5 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Formoza, odwaliłeś kawał dobrej roboty. Szacun.

    Dla mnie wszystko sprowadza się do wentylacji, o czym pisałem wcześniej.

    O gazie, granicach wybuchowości możesz poczytać też tu:
    http://czajnik.blox.pl/2009/04/Kontrola-okresowa-instalacji-gazowej-w-budynkach.html

    Pozdrawiam serdecznie.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Strefa bezpieczeństwa nie jest tak wyraźna dla gazu płynnego ponieważ potrafi on po ziemi drobnymi zagłębieniami przemieścić się nawet poza tą strefę. Zwykła iskra wydawało by się z dala od wycieku może spowodować wybuch, dlatego w tym przypadku gaz ten jest bardziej niebezpieczny i należy stale monitorować jego zawartość w wielu punktach nawet poza wytyczoną strefą bezpieczeństwa.
    To nie jest takie proste. Gaz ziemny również potrafi sprawić niespodzianki. Wiele lat temu podano w mediach informację o wybuchu gazu ziemnego w piwnicy budynku, który nie posiadał instalacji gazu ziemnego. Powodem był wyciek gazu z sieci przebiegającej pod drogą w pobliżu budynku. Była zima, grunt był zamarznięty. Gaz przez szczeliny w gruncie i fundamentach budynku przedostał się do piwnicy, w której się gromadził, aż jego stężenie w powietrzu przekroczyło granicę wybuchowości...
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gaz ziemny również potrafi sprawić niespodzianki. Wiele lat temu podano w mediach informację o wybuchu gazu ziemnego w piwnicy budynku, który nie posiadał instalacji gazu ziemnego. Powodem był wyciek gazu z sieci przebiegającej pod drogą w pobliżu budynku. Była zima, grunt był zamarznięty. Gaz przez szczeliny w gruncie i fundamentach budynku przedostał się do piwnicy, w której się gromadził, aż jego stężenie w powietrzu przekroczyło granicę wybuchowości...
    no co to ma wspólnego z dwoma rodzajami gazu w jednym budynku . Przecież to jest zdarzanie losowe, a nie "wymuszone" przez właścicieli lokali....
    Wpis posesji to tak dla poprawienia statystyk...
  • Opcje
    Praktyk-realistaPraktyk-realista Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Formoza - zadziwiająca jest ta twoja zmiana stanowiska. Chyba traktujesz to forum nie jako fachowo-doradcze, ale społecznościowe, takie do pogaduszek To nie lepiej rozpocząć wątek o piłce nożnej, polityce, życiu gwiazd tv i filmu? Dałeś/aś nam wykład o wyższości gazu ziemnego nad płynnym. dziękujemy. Odwaliłeś kawał DOBREJ, RZETELNEJ I NIKOMU NIEPOTRZEBNEJ ROBOTY. Dowiedziałem się jeszcze jednej ciekawej rzeczy ,że oprócz tego ,że administracja budowlana i Prokuratura nie interweniuje bo nie zna przepisów albo jej się nie chce, to jeszcze SP "przymyka oko" bo szkoda im ludzi
    Panuje przekonanie że nie wszystkich stać na gaz ziemny i nikogo zmusić nie można do korzystania z gazu ziemnego
    Żyjemy chyba w różnych krajach. Tam gdzie gaz ziemny jest dostępny, ludzie z niego korzystają bo jest tańszy, wygodniejszy w eksploatacji, być może i bezpieczniejszy. W miejscowościach i wioskach gdzie nie ma tego "dobrodziejstwa" , ludzie w budynkach nie wykonują instalacji gazu płynnego bo to jest NIEWYKONALNE.Niewykonalne z przyczyn technicznych. Jakie musiałoby byc ciśnienie w butli (zbiorniku) aby "obsłużyć" wszystkich?. Więc w takich przypadkach ludzie w mieszkaniu używają indywidualnych butli gazowych. I jeżeli robią to zgodnie z przepisami nie ma żadnego zagrożenia.W tym wątku chodzi o coś innego.zahary dostał dwie rady. Dziwię się administratorowi tego forum ,że niezareagował na przypadek "namawiania do popełnienia przestępstwa" a wnikliwie cenzuruje "obcych".Swoich trzeba bronić.
  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kubap - większego od ciebie pasjonata statystyk forumowych nie znam. Ciągle o nich piszesz.
    Mam propozycję do redakcji forum: proszę zlikwidować wszelkie rankingi: "najaktywniejsi w miesiącu", "najbardziej pomocni", "ważne" i nieważne, blogi itp. Odpadnie jeden z największych (dla niektórych użytkowników) problemów tego forum. Zniknie też przyczyna zawiści KubyP (najpłodniejszego w pisaniu jałowych postów forumowicza) o to, ze inni napiszą coś sensownego, a on tylko nabija licznik. Chociaż nie sądzę, żeby znikła sama zawiść. :smile:
  • Opcje
    FormozaFormoza Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Formoza - zadziwiająca jest ta twoja zmiana stanowiska
    . Jak będę chciał mieć butlę z gazem to ją mięć będę. Sam przechowuję w piwnicy taką turystyczną chyba 3 kg ale zdaję sobie sprawę z tego jakie to może mieć konsekwencję jeżeli będę bawić się w chałturę. Za to co robię ponoszę odpowiedzialność osobiście.
    Przedstawiłem punkt widzenia strażaków jak to oni to widzą a nie ja osobiście i opisuję to czego sie dowiedziałem a nie swoje indywidualne przemyślenia i uważam że podane argumenty są dość przekonywujące tak samo jak przekonywująca jest opinia czajnik5 na temat wentylacji. Czy moje wypociny nadają sie do tego forum lub do portalu społecznościowego?? To już Twoja indywidualna sprawa jak to postrzegasz. Myślę że mogą sie kiedyś komuś przydać.
    Więc w takich przypadkach ludzie w mieszkaniu używają indywidualnych butli gazowych.
    i bardzo dobrze. Niech używają... Ale nie używają dwóch paliw jednocześnie.
    Nie piszę o wyższości gazu ziemnego nad płynnym tylko o bezpieczeństwie związanym ze stosowaniem jednego bądź drugiego rodzaju gazu oraz o zagrożeniu jakie może powodować nieszczelność dwóch różnych instalacji w jednym budynku.
    Nie sądzę również aby dla niektórych gaz ziemny był tańszy. Na jednym z forum budownictwa czytałem wypowiedź jednej osoby która nie chce korzystać z ziemnego ponieważ w domu przebywa tylko kilka dni w miesiącu a butla starcza jej na kwartał. W przypadku gazu ziemnego musiała by nawet nie zużywając nic płacić za przesył.
    to jeszcze SP "przymyka oko" bo szkoda im ludzi
    Nie szkoda im ludzi tylko uważają że nikt nikogo nie może zmusić do wyboru jednego lub drugiego gazu i najważniejsze jest to aby wypracować pewien kompromis. Poza tym wiele przyłączeń gazu było wykonywanych wiele wiele lat temu kiedy Morawskie bramy zamykały sie na damskie zatrzaski... Przepisy jak wiesz często się zmieniają i dostosować wszystko do obowiązujących jest niezwykle trudno.
    Dałeś/aś
    dla ścisłości...Mariusz - lat 40 - hetero.:thumbup:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2012
    [cite] Posesja:[/cite]

    Mam propozycję do redakcji forum: proszę zlikwidować wszelkie rankingi:
    długo nad tym myślałeś Posesjo , aby dojść do właściwego wniosku , ale lepiej późno niż....
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.