Podwórko niezgody

TubeTube Użytkownik
edytowano stycznia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu uprzejmie informuje, że z terenu tego (działka nr 99/12 w obrębie 16) aktualnie administrowanego przez ZBK, korzystają mieszkańcy dziewięciu wspólnot mieszkaniowych, w tym 119 właścicieli lokali wyodrębnionych i 65 najemców. Wspólnoty te zostały wyodrębnione w granicach zabudowy budynków i zgodnie z przepisami ustaw tj. art. 32a ustawy o własności lokali oraz art. 209a ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zobowiązane są do nabycia od gminy przyległych do swoich nieruchomości terenów w celu spełnienia wymogów przewidzianych dla działek budowlanych umożliwiając prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń z nimi związanych.
ZBK reprezentujący we wspólnotach właściciela - Gminę Miasto Elbląg, do czasu nabycia terenów, proponował wspólnotom za pośrednictwem ich zarządców wydzierżawienie terenów za preferencyjną stawkę 1,22 zł za rok niezależnie od wielkości dzierżawionego terenu plus należny podatek od nieruchomości naliczany za metr kwadratowy powierzchni dzierżawionej, co pozwoliłoby na zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami w sposób zgodny z oczekiwaniami mieszkańców

czytaj więcej:
http://www.portel.pl/artykul.php3?i=62441

Komentarze

  • Opcje
    PosesjaPosesja Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Tube:[/cite]ZBK reprezentujący we wspólnotach właściciela - Gminę Miasto Elbląg, do czasu nabycia terenów, proponował wspólnotom za pośrednictwem ich zarządców wydzierżawienie terenów za preferencyjną stawkę 1,22 zł za rok niezależnie od wielkości dzierżawionego terenu plus należny podatek od nieruchomości naliczany za metr kwadratowy powierzchni dzierżawionej, co pozwoliłoby na zagospodarowanie przestrzeni pomiędzy budynkami w sposób zgodny z oczekiwaniami mieszkańców
    Ciekawe, czy chodzi tu o stawkę za 1 m2 powierzchni, czy też kwota 1,22 to wysokość miesięcznego czynszu dzierżawnego?
    Czy ZBK jako reprezentant gminy Elbląg nie zna ograniczeń prawnych, nałożonych przez ustawodawcę na wspólnoty mieszkaniowe? Dlaczego instytucja komunalna nakłania wspólnoty do łamania prawa - dzierżawienia gminnej nieruchomości i dokonywania na niej inwestycji?
    W środku jest nieszczęsne podwórko... Błotniste, rozjeżdżone przez samochody, z leżącymi tu i ówdzie psimi odchodami, ze zniszczonym placem zabaw i z parkującymi pojazdami "gdzie się da". Atrakcyjny, lecz jak bardzo zaniedbany teren.
    Czy dziennikarz nie wie, że dbanie o teren jest obowiązkiem właściciela terenu, czyli w tym przypadku gminy Elbląg? Zamiast przedstawić obowiązujące przepisy w tym zakresie i wskazać odpowiedzialnego za stan podwórka, dziennikarz pisze ogólniki: sprawa jest skomplikowana, a wspólnoty się upierają z niewiadomych przyczyn. Czyli zamiast wyjaśnić problem i poddać pod osąd czytelników, zwiększa tylko zamęt.
  • Opcje
    biedron_kabiedron_ka Użytkownik
    edytowano stycznia 2013
    wspólnoty...zgodnie z przepisami ustaw tj. art. 32a ustawy o własności lokali oraz art. 209a ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami, zobowiązane są do nabycia od gminy przyległych do swoich nieruchomości terenów..
    Oczywiście, urząd jak to urząd - podaje nieprawdę i wprowadza w błąd.
    Przypomnijmy zatem jak brzmią powoływane przez urzedników przepisy - w żadnym nie ma słowa, że wspólnoty są zobowiązane do nabycia sąsiedniej działki.
    "...Art. 32a. Jeżeli grunt wchodzący w skład nieruchomości wspólnej nie spełnia wymogów przewidzianych dla działki budowlanej, uniemożliwiając prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń z nimi związanych, zarząd ...jest obowiązany przedstawić właścicielom lokali projekty uchwał w sprawie:
    1) wyrażenia zgody na nabycie przyległych nieruchomości gruntowych umożliwiających spełnienie wymogów przewidzianych dla działek budowlanych,
    2) udzielenia zarządowi ... pełnomocnictwa do wykonania odpowiednich, prawem przewidzianych, czynności zmierzających do nabycia przyległych nieruchomości gruntowych na rzecz wspólnoty mieszkaniowej
    ..."
    Z przepisu wynika tylko obowiązek dla zarządu przedstawienia właścicielom projektu uchwał - co równie dobrze może oznaczać że właściciele nie wyrażą zgody (uchwała nie uzyska większości) na nabycie sąsiednich działek bo nie mają takiego obowiązku.

    "...Art. 209a. 1. Jeżeli przy wyodrębnianiu własności lokali w budynku wydzielono dla tego budynku działkę gruntu niespełniającą wymogów działki budowlanej, właścicielom lokali przysługuje w stosunku do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia własności lub oddania w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części, która wraz z dotychczas wydzieloną działką gruntu będzie spełniać wymogi działki budowlanej, pod warunkiem że roszczenie to zostało zgłoszone łącznie przez właścicieli wszystkich lokali; w razie braku zgody stosuje się przepisy art. 199 Kodeksu cywilnego.
    3. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, Skarbowi Państwa lub jednostce samorządu terytorialnego przysługuje w stosunku do właścicieli lokali roszczenie o zawarcie umowy przeniesienia na ich rzecz własności lub oddania im w użytkowanie wieczyste przyległej nieruchomości gruntowej lub jej części
    ..."
    Jeżeli dobrze rozumiem, przysługiwanie roszczenia nie oznacza obowiązku nabycia działki sąsiedniej, tym bardziej że jest to obwarowane dodatkowymi warunkami i właściciele mają pełne prawo nie skorzystać z przysługującego im roszczenia.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.