Te uchwały można zaskarżyć

TubeTube Użytkownik
W ustawie z 1994 r. o własności lokali, jaka reguluje działalność wspólnot mieszkaniowych, nie ma zapisu o tym, że istotne decyzje (np. uchwalanie planu gospodarczego, zaciąganie kredytu itp.) trzeba podejmować przy poparciu właścicieli, którzy w sumie mają ponad 50 proc. udziałów w nieruchomości wspólnej - komentuje dr Adam Doliwa z Katedry Prawa Cywilnego Uniwersytetu w Białymstoku. - Jednak dotychczasowe praktyka i orzecznictwo sądowe pokazują, iż bezwzględna większość powinna być stosowana.

więcej: http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130315/REG00/130319858

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    No cóż, nawet doktorowi prawa przydarza się pleść androny. W ustawie jest mowa o tym, jak podejmować uchwały ( "uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali" ) oraz kiedy potrzebne są uchwały ( "Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności..." ). Doktor wypowiada się o "istotnych decyzjach" we wspólnotach, co samo przez się wskazuje, że na ogół są to decyzje przekraczające zwykły zarząd. Wzięcie kredytu na pewno przekracza czynności zwykłego zarządu. Dobrze, że pan doktor napomknął o orzecznictwie, bo jest ono bogate i stoi w całkowitej sprzeczności z wynurzeniami pana Adama.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano marca 2013
    W ustawie z 1994 r. o własności lokali, jaka reguluje działalność wspólnot mieszkaniowych, nie ma zapisu o tym, że istotne decyzje (np. uchwalanie planu gospodarczego, zaciąganie kredytu itp.)
    trzeba podejmować przy poparciu właścicieli, którzy w sumie mają ponad 50 proc. udziałów w nieruchomości wspólnej - komentuje dr Adam Doliwa z Katedry Prawa Cywilnego Uniwersytetu w Białymstoku. -

    Jednak dotychczasowe praktyka i orzecznictwo sądowe pokazują, iż bezwzględna większość powinna być stosowana

    Czyżby ? widać ja i w Białymstoku mamy inne treści ustawy o własności lokali .... kto szkoli/uczy tych zarządców
    Art.22. 
    2. [b]Do podjęcia przez zarząd czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu potrzebna jest uchwała właścicieli lokali wyrażająca zgodę na dokonanie tej czynności[/b] oraz [b]udzielająca zarządowi pełnomocnictwa[/b] do zawierania umów stanowiących czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu w formie prawem przewidzianej.
    
    3. [b]Czynnościami przekraczającymi zakres zwykłego zarządu[/b] są w szczególności:
    1) ustalenie wynagrodzenia zarządu lub zarządcy nieruchomości wspólnej,
    2) [b]przyjęcie rocznego planu gospodarczego,[/b]
    3) ustalenie wysokości opłat na pokrycie kosztów zarządu,
    
    Art.23. 2. [b]Uchwały zapadają [color=#00f]większością głosów[/color] właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów[/b], chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    
  • Opcje
    elan124elan124 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Egzo: i stoi w całkowitej sprzeczności z wynurzeniami pana Adama
    Może u Pana Adama w Białymstoku, są tylko małe wspólnoty, w których się podejmuje takie decyzje... :wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.