kominy spalinowe

zigi1963zigi1963 Użytkownik
edytowano września 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Proszę o pomoc. Sprawa dotyczy budowy kominów spalinowych. Nasza wspólnota mieszkaniowa to 20 mieszkań, blok z wielkiej płyty. Ogrzewanie mieszkań od ośmiu lat indywidualne.6 mieszkań ogrzewanych energią elektryczną, pozostałe gazowo. Ciepłą wodę dotąd mieliśmy ze wspólnej kotłowni ogrzewanej gazowo w tymże bloku.Mieszkańcy orzewający gazem wymieniają piece z 5kW na 24 kW dwufunkcyjne i muszą mieć do tego kominy spalinowe.Do tej pory piece 5kW pracowały bez kominów spalinowych(urządzenia z zamkniętą komorą spalania). Czy mieszkańcy ogrzewający prądem muszą finansować kosztowną budowę tychże kominów? Zarząd wspólnoty w imieniu mieszkańców chce zaciągnąć kredyt konsumpcyjny na około 200tys.zł oraz zabrać cały fundusz remontowy ok.30tys.zł.Czy muszę się na to godzić, chciałbym być z tego wyłączonym. Nie chcę przyłącza do tego komina.Czy komin mogą zbudować bez mojej zgody przy oknach kuchennych? Ja muszę ponieść koszty zakupu drogich urządzeń do ogrzania wody. Czy moge skorzystać z funduszu remontowego na zakup urz. grzewczych dla ciepłej wody?

Komentarze

  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Skoro w mieszkaniach zainstalowane są indywidualne systemy ogrzewania tych lokali tj: 6 mieszkań ogrzewanych jest energią elektryczną a 14 mieszkań ogrzewanych gazem to nie można tej części instalacji dotyczącej ogrzewania uznać za wspólną. Właściciele 14 mieszkań ogrzewanych gazem powinni wystąpić do wspólnoty o udzielnie pozwolenia i zgodę na dysponowanie nieruchomością celem budowy kominów spalinowych a w przypadku uzyskania takiej zgody wykonanie prac na własny koszt.
    Nie da się Pana wyłączyć jesli inwestycję finansuje wspólnota. Moim zdaniem jest to koszt tych 14 współwłaścicieli. To tak jakby tylko jeden z właścicieli chciał zainstalować piec 2-funkcyjny, ale nie ma takiej fizycznej możliwości z powodu braku kanału a jedyne wyjście to zgoda wspolnoty i budowa komina dla tego tylko celu. U was tych właścicieli jest 14.

    Niejasna jest dla mnie sprawa samej ciepłej wody, która cytuję "dotąd mieliśmy ze wspólnej kotłowni ogrzewanej gazowo". Czy właściciele mieszkań ogrzewanych energią elektryczną otrzymywali (lub nadal otrzymują) ciepłą wodę ze wspólnej kotłowni??? jakie decyzje podjęła wspólnota odnośnie wspólnej kotłowni gazowej?

    W przypadku podjęcia uchwały dotyczącej budowy kominów spalinowych pozostanie zaskarżenie uchwały w terminie 6 tygodniu. Wszystkim właścicielom na etapie wydawania pozwolenia na budowę przysługuje dodatkowo odwołanie do organu wydającego decyzje o pozwoleniu na budowę.
  • Opcje
    zigi1963zigi1963 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jakie przepisy prawne można zastosować w tej sprawie? Na co się powołać? Do tej pory wszyscy korzystali z ciepłej wody ogrzewanej ze wspólnej kotłowni gazowej, a wspólnota podjęła uchwałę o jej likwidacji i indywidualne ogrzewanie wody.Ciepłą wodę otrzymywali wszyscy niezależnie od sposobu ogrzewania mieszkań.Rozliczanie na podst. wodomierzy.Nie podpisywaliśmy zgody na budowę kominów(4 kominy)przy oknach kuchennych.Czy mogą mimo to budować bez zgody lokatorów 2 mieszkań? Ciekawi mnie jeszcze czy takie kominy nie powinny stać przy ścianach bocznych nie posiadających okien.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zigi1963:[/cite]Nie podpisywaliśmy zgody na budowę kominów(4 kominy)przy oknach kuchennych.Czy mogą mimo to budować bez zgody lokatorów 2 mieszkań?
    Podjęta uchwała podlega wykonaniu chyba że Sad wstrzyma jej wykonanie w wyniku zaskarżenia jej do Sądu - tu jest termin 6 tygodni od daty podjęcia uchwały - to jedna sprawa - ta droga zastrzeżona jest wyłącznie dla współwłaścicieli nieruchomości. Podstawa zaskarżenia - podjęta uchwała pozbawia Pana ciepłej wody w lokalu i zmusza do ponoszenia dodatkowych kosztów przez niektórych właścicieli.

    Druga droga - właściciel jest uczestnikiem postępowania przy wydawaniu pozwolenia na budowę kominów i w jego trakcie może wnieść zastrzeżenia co do budowy do danego organu administracyjnego miasta lub gminy - uczestnikami postępowania są wszyscy właściciele - zastrzeżenia mogą wnosić współwłaściciele i lokatorzy. Ci ostatni (lokatorzy) mogą w pewnych sytuacjach być uznani za stronę postępowania.

    [cite] zigi1963:[/cite]Czy moge skorzystać z funduszu remontowego na zakup urz. grzewczych dla ciepłej wody?
    Nie nie można dokonać takiego zakupu z Funduszu Remontowego - urządzenia grzewcze służyć bedą teraz tylko do ogrzania wody w Pana lokalu.

    [cite] zigi1963:[/cite]Nie podpisywaliśmy zgody na budowę kominów(4 kominy)przy oknach kuchennych.
    Wydatkowanie kosztów z funduszu remontowego i budowa kominów musi być poprzedzona zgodą właścicieli w formie uchwały.
    Czy jeden komin spalinowy ma obsługiwać tylko jedno mieszkanie, czy tez więcej niż jedno?
    Jeżeli jedno mieszkanie- to jest to inwestycja i koszt danego właściciela, jeżeli komin spalinowy bedzie do użytku więcej niż jednego właściciela - to będzie to koszt inwestycyjny wspólnoty.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Przepisy:
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
    § 140.
    1. Przewody (kanały) kominowe w budynku: wentylacyjne, spalinowe i dymowe, prowadzone w ścianach budynku, w obudowach, trwale połączonych z konstrukcją lub stanowiące konstrukcje samodzielne, powinny mieć wymiary przekroju, sposób prowadzenia i wysokość, stwarzające potrzebny ciąg, zapewniający wymaganą przepustowość, oraz spełniające wymagania określone w Polskich Normach dotyczących wymagań technicznych dla przewodów kominowych oraz projektowania kominów.
    2. Przewody kominowe powinny być szczelne i spełniać warunki określone w § 266.
    3. uchylony
    4. Wewnętrzna powierzchnia przewodów odprowadzających spaliny mokre powinna być odporna na ich destrukcyjne oddziaływanie.
    5. Przewody kominowe do wentylacji grawitacyjnej powinny mieć powierzchnię przekroju co najmniej 0,016 m2 oraz najmniejszy wymiar przekroju co najmniej 0,1 m.

    § 141. Zabrania się stosowania:
    1) grawitacyjnych zbiorczych przewodów spalinowych i dymowych, z zastrzeżeniem § 174 ust. 3,
    2) zbiorczych przewodów wentylacji grawitacyjnej,
    3) indywidualnych wentylatorów wyciągowych w pomieszczeniach, w których znajdują się wloty do przewodów spalinowych.

    § 142.
    1. Przewody kominowe powinny być wyprowadzone ponad dach na wysokość zabezpieczającą przed niedopuszczalnym zakłóceniem ciągu.
    2. Wymaganie ust. 1 uznaje się za spełnione, jeżeli wyloty przewodów kominowych zostaną wyprowadzone ponad dach w sposób określony Polską Normą dla kominów murowanych.
    3. Dopuszcza się wyprowadzanie przewodów spalinowych od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania bezpośrednio przez ściany zewnętrzne budynków, przy zachowaniu warunków określonych w § 175.

    § 143.
    1. W budynkach usytuowanych w II i III strefie obciążenia wiatrem, określonych Polskimi Normami, należy stosować na przewodach dymowych i spalinowych nasady kominowe zabezpieczające przed odwróceniem ciągu, przy zachowaniu wymagań § 146 ust. 1.
    2. Nasady kominowe, o których mowa w ust. 1, należy również stosować na innych obszarach, jeżeli wymagają tego położenie budynków i lokalne warunki topograficzne.
    3. Wymagania ust. 1 i 2 nie dotyczą palenisk i komór spalania z mechanicznym pobudzaniem odpływu spalin.

    § 144.
    1. Ściany, w których znajdują się przewody kominowe, mogą być obciążone stropami, pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących bezpieczeństwa konstrukcji, a także jeżeli nie spowoduje to nieszczelności lub ograniczenia światła przewodów.
    2. Trzonów kominowych wydzielonych lub oddylatowanych od konstrukcji budynku nie można obciążać stropami ani też uwzględniać ich w obliczeniach jako części tej konstrukcji.

    § 145.
    1. Trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14x0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku trzonów kuchennych typu restauracyjnego oraz kominków o większym otworze paleniskowym - co najmniej 0,14x0,27 m lub średnicę 0,18 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2.
    2. Piece na paliwo stałe, posiadające szczelne zamknięcie, mogą być przyłączone do jednego przewodu kominowego dymowego o przekroju co najmniej 0,14x0,14 m lub średnicy 0,15 m, pod warunkiem zachowania różnicy poziomu włączenia co najmniej 1,5 m oraz nieprzyłączania więcej niż 3 pieców do tego przewodu.
    3. Piece, o których mowa w ust. 2, usytuowane na najwyższej kondygnacji powinny być przyłączone do odrębnego przewodu dymowego.
    4. Przyłączenia urządzeń gazowych do przewodów spalinowych powinny odpowiadać warunkom określonym w § 174 i 175.

    § 146.
    1. Wyloty przewodów kominowych powinny być dostępne do czyszczenia i okresowej kontroli, z uwzględnieniem przepisów § 308.
    2. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wyposażone, odpowiednio, w otwory wycierowe lub rewizyjne, zamykane szczelnymi drzwiczkami, a w przypadku występowania spalin mokrych - także w układ odprowadzania skroplin.

    § 175.
    1. Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe od urządzeń gazowych z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:
    1) 21 kW - w wolno stojących budynkach jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
    2) 5 kW - w pozostałych budynkach mieszkalnych.
    2. Wyloty przewodów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8 m nie znajduje się plac zabaw dla dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.
    3. Odległość między wylotami przewodów, o których mowa w ust. 1, powinna być nie mniejsza niż 3 m, a odległość tych wylotów od najbliższej krawędzi okien otwieranych i ryzalitów przesłaniających nie mniejsza niż 0,5 m
    4. W budynkach produkcyjnych i magazynowych oraz halach sportowych i widowiskowych nie ogranicza się nominalnej mocy cieplnej urządzeń z zamkniętą komorą spalania, od których indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrzne i spalinowe są wyprowadzone przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli odległość tej ściany od granicy działki budowlanej wynosi co najmniej 8 m, a od ściany innego budynku z oknami nie mniej niż 12 m, a także jeżeli wyloty przewodów znajdują się wyżej niż 3 m ponad poziomem terenu.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Oświetlenie i nasłonecznienie z rozporządzenia plus §13 (dotyczy kuchni, jeśli budowany komin na wpływ na nasłonecznienie kuchni) :

    § 57.
    1. Pomieszczenie przeznaczone na pobyt ludzi powinno mieć zapewnione oświetlenie dzienne, dostosowane do jego przeznaczenia, kształtu i wielkości, z uwzględnieniem warunków określonych w § 13 oraz w ogólnych przepisach bezpieczeństwa i higieny pracy.
    2. W pomieszczeniu przeznaczonym na pobyt ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względów na przeznaczenie - co najmniej 1:12.

    § 58.
    1. Dopuszcza się oświetlenie pomieszczenia przeznaczonego na pobyt ludzi wyłącznie światłem sztucznym, jeżeli:
    1) oświetlenie dzienne nie jest konieczne lub nie jest wskazane ze względów technologicznych,
    2) jest uzasadnione celowością funkcjonalną zlokalizowania tego pomieszczenia w obiekcie podziemnym lub w części budynku pozbawionej oświetlenia dziennego.
    2. W przypadku gdy pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1, jest pomieszczeniem stałej pracy w rozumieniu ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, dla zastosowania wyłącznie oświetlenia światłem sztucznym, w tym elektrycznym, jest wymagane uzyskanie zgody właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, wydanej w porozumieniu z właściwym okręgowym inspektorem pracy.
    3. Uzgodnienie, o którym mowa w ust. 2, nie dotyczy budynków służących obronności państwa.

    § 59.
    1. Pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi oraz do ruchu ogólnego (komunikacji) powinny mieć zapewnione oświetlenie światłem sztucznym odpowiednio do potrzeb użytkowych.
    2. Ogólne oświetlenie światłem sztucznym pomieszczenia przeznaczonego na stały pobyt ludzi powinno zapewniać odpowiednie warunki użytkowania całej jego powierzchni.
    3. Oświetlenie światłem sztucznym połączonych ze sobą pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi oraz do ruchu ogólnego (komunikacji) nie powinno wykazywać różnic natężenia, wywołujących olśnienie przy przejściu między tymi pomieszczeniami.

    § 60.
    1. Pomieszczenia przeznaczone do zbiorowego przebywania dzieci w żłobku, przedszkolu i szkole, z wyjątkiem pracowni chemicznej, fizycznej i plastycznej, powinny mieć zapewniony czas nasłonecznienia co najmniej 3 godziny w dniach równonocy (21 marca i 21 września) w godzinach 8oo-16oo, natomiast pokoje mieszkalne - w godzinach 7oo-17oo.
    2. W mieszkaniu wielopokojowym dopuszcza się ograniczenie wymagania określonego w ust. 1 co najmniej do jednego pokoju, przy czym w śródmiejskiej zabudowie uzupełniającej dopuszcza się ograniczenie wymaganego czasu nasłonecznienia do 1,5 godziny, a w odniesieniu do mieszkania jednopokojowego w takiej zabudowie nie określa się wymaganego czasu nasłonecznienia.


    § 13.
    1. Odległość budynku z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi od innych obiektów powinna umożliwiać naturalne oświetlenie tych pomieszczeń - co uznaje się za spełnione, jeżeli:
    1) między ramionami kąta 60°, wyznaczonego w płaszczyźnie poziomej, z wierzchołkiem usytuowanym w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego, nie znajduje się przesłaniająca część tego samego budynku lub inny obiekt przesłaniający w odległości mniejszej niż:
    a) wysokość przesłaniania - dla obiektów przesłaniających o wysokości do 35 m,
    b) 35 m - dla obiektów przesłaniających o wysokości ponad 35 m,
    2) zostały zachowane wymagania, o których mowa w § 57 i 60.
    2. Wysokość przesłaniania, o której mowa w ust. 1 pkt 1, mierzy się od poziomu dolnej krawędzi najniżej położonych okien budynku przesłanianego do poziomu najwyższej zacieniającej krawędzi obiektu przesłaniającego lub jego przesłaniającej części.
    3. Dopuszcza się sytuowanie obiektu przesłaniającego w odległości nie mniejszej niż 10 m od okna pomieszczenia przesłanianego, takiego jak maszt, komin, wieża lub inny obiekt budowlany, bez ograniczenia jego wysokości, lecz o szerokości przesłaniającej nie większej niż 3 m, mierząc ją równolegle do płaszczyzny okna.
    4. Odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 1, mogą być zmniejszone nie więcej niż o połowę w zabudowie śródmiejskiej.
  • Opcje
    zigi1963zigi1963 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bardzo dziękuję za podane informacje.
  • Opcje
    zigi1963zigi1963 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Jeszcze proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie.Czy zarząd wspólnoty może zaciągnąć kredyt konsumpcyjny 100tys.bez mojej zgody?
  • Opcje
    zigi1963zigi1963 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Budowa kominów już ruszyła. Czy można było rozpocząć bez zgody dwóch właścicieli mieszkań.?
  • Opcje
    wwwinylwwwinyl Użytkownik
    edytowano listopada -1
    O zaciągnięciu kredytu decyduje uchwała wspólnoty.

    Nie jest wymagana zgoda każdego właściciela...
  • Opcje
    MajorMajor Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspólnotę mieszkaniową tworzy ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa nie posiada osobowości prawnej, jednakże może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozwana (art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 80, poz.903 ze zm.)). Z treści przepisów tej ustawy wynika, iż jeżeli lokali wyodrębnionych, wraz z lokalami niewyodrębnionymi, jest więcej niż siedem (tzw. duża wspólnota), właściciele lokali są obowiązani podjąć uchwałę o wyborze jednoosobowego lub kilkuosobowego zarządu (art. 20 ustawy o własności lokali). Zarząd kieruje sprawami wspólnoty mieszkaniowej i reprezentuje ją na zewnątrz oraz w stosunkach między wspólnotą a poszczególnymi właścicielami lokali (art. 21 ust. 1 ustawy o własności lokali). Czynności zwykłego zarządu (w tym m.in. wniesienie odwołania do decyzji dotyczącej wspólnoty) podejmuje zarząd samodzielnie (art. 22 ust. 1 ustawy o własności lokali). Jednakże stosownie do treści art. 27 ustawy o własności lokali każdy właściciel lokalu ma prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie nieruchomością wspólną. Z treści tych przepisów wynika jednoznacznie, iż ochrony interesu prawnego wspólnoty mieszkaniowej w postępowaniu administracyjnym może dochodzić w przypadku tzw. dużych wspólnot mieszkaniowych zarówno zarząd wspólnoty jak i poszczególni członkowie wspólnoty.

    W szczególnych sytuacjach dopuszcza się do udziału w charakterze strony postępowania również członka tej wspólnoty i to niezależnie od udziału w tym postępowaniu wspólnoty. Ma to miejsce wówczas, gdy dana decyzja rozstrzyga o kwestiach mających istotny wpływ na prawa członka tej wspólnoty do korzystania z lokalu.

    W wyroku z dnia 21 lipca 2004 roku, sygn. akt IV SA 2061/02 (LEX nr 158921) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyraził pogląd, że "Jeśli członek Wspólnoty wykaże swój indywidualny, własny interes prawny, to istnieje podstawa, aby mógł wystąpić jako strona zainteresowana w postępowaniu administracyjnym w sprawie, w której może wystąpić także Wspólnota".
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] zigi1963:[/cite]Budowa kominów już ruszyła. Czy można było rozpocząć bez zgody dwóch właścicieli mieszkań.?
    Tylko we wspólnotach do 7 lokali włącznie wymagana jest zgoda wszystkich właścicieli. W przypadku waszej wspólnoty (20 lokali) wystarczy zgoda większości liczona według udziału
    lub według zasady: jeden właściciel jeden głos (jak w art 23 uwl poniżej)

    Art. 23 ustawy o własności lokali
    1. Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd; uchwała może być wynikiem głosów oddanych częściowo na zebraniu, częściowo w drodze indywidualnego ich zbierania.
    2. Uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów, chyba że w umowie lub w uchwale podjętej w tym trybie postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
    2a. Jeżeli suma udziałów w nieruchomości wspólnej nie jest równa 1 albo większość udziałów należy do jednego właściciela bądź gdy obydwa te warunki spełnione są łącznie, głosowanie według zasady, że na każdego właściciela przypada jeden głos, wprowadza się na każde żądanie właścicieli lokali posiadających łącznie co najmniej 1/5 udziałów w nieruchomości wspólnej.
    3. O treści uchwały, która została podjęta z udziałem głosów zebranych indywidualnie, każdy właściciel lokalu powinien zostać powiadomiony na piśmie.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.