Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

blazejh, KubaP, Lysy, azygnerski, Michał, koziorozka, Haneczka, t66, drm, kamil_w, tajfun, pldiego, Roksa, bufetowa, Phantos, Sambor, wp44, man, elan124, drops

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam wszystkich użytkowników.
  Mam pewien problem w swojej wspólnocie mieszkaniowej (5 mieszkań i lokal użytkowy). Lokal użytkowy znajduje się w osobnym budynku przylegającym jedną ścianą do budynku mieszkalnego, ma osobny dach i osobne wejście, a właścicielem lokalu od niedawna jest właściciel jednego z mieszkań w tymże bloku. Tenże właściciel domaga się od wspólnoty, aby ta wyremontowała mu dach lokalu i pomalowała (ociepliła) ściany zewnętrzne, z pieniędzy funduszu remontowego. I tu pojawia się pytanie czy wspólnota jest zobligowana do wykonywania remontu elementów tego lokalu użytkowego, który jest przecież własnością prywatną z osobną księgą wieczystą? Gdzie jest granica nieruchomości wspólnej, czy jest to jedynie ściana graniczna pomiędzy budynkiem a lokalem? Czy dach i ściany lokalu też stanowią część wspólną, za którą odpowiada wspólnota mieszkaniowa?
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime15-10-2013
   
  Paciu266: Lokal użytkowy znajduje się w osobnym budynku
  Czy ten osobny budynek i budynek wspólnoty leżą na jednej działce z KW ?
  • CommentAuthorkoziorozka
  • CommentTime15-10-2013 zmieniony
   
  6 lokali to jest tzw. mała wspólnota. Was obowiązuje Kodeks Cywilny - na wszystkie większe remonty musi się zgodzić 100% właścicieli.
  Granica części wspólnej nigdzie nie jest dokładnie opisana - ustawa mówi o tym ogólnie (art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali)
  http://www.zarzadca.eu/wiki/granica_czesci_wspolnej
 2. elan124: Czy ten osobny budynek i budynek wspólnoty leżą na jednej działce z KW ?
  Tak oba budynki leżą na jednej działce.Każdy lokal ma osobną księgę wieczystą.

  Doprecyzuje: Podjęliśmy jednogłośnie uchwałę w sprawie remontu dachu budynku mieszkalnego, a właściciel lokalu użytkowego domaga się, aby w ramach tego remontu wykonać także remont dachu jego lokalu użytkowego.Wszystko za pieniądze z funduszu remontowego.
 3.  
  Paciu266:
  elan124: Czy ten osobny budynek i budynek wspólnoty leżą na jednej działce z KW ?
  Tak oba budynki leżą na jednej działce.Każdy lokal ma osobną księgę wieczystą.

  Doprecyzuje: Podjęliśmy jednogłośnie uchwałę w sprawie remontu dachu budynku mieszkalnego, a właściciel lokalu użytkowego domaga się,
  aby w ramach tego remontu wykonać także remont dachu jego lokalu użytkowego. Wszystko za pieniądze z funduszu remontowego.
  No, to macie niefortunną sytuację ... lokal użytkowy też należy do wspólnoty ...

  Jeżeli w uchwale jest zapis, że remont dachu będzie cząstkowy dachu; ograniczający się do cześć nad lokalami mieszkalnymi, to nie musicie naprawiać dachu nad lok. użytkowym.
  Inaczej należałoby go wyremontować.

  Musicie się zastanowić, które elementy lokalu użytkowego są częściami wspólnymi.

  Art.2 . 5. Lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiednich kondygnacji budynku, a w razie położenia pomieszczeń przynależnych poza budynkiem mieszkalnym - także na wyrysie z operatu ewidencyjnego; dokumenty te stanowią załącznik do aktu ustanawiającego odrębną własność lokalu.

  ART.3 .5. Jeżeli nieruchomość, z której wyodrębnia się własność lokali, stanowi grunt zabudowany kilkoma budynkami, udział właściciela lokalu wyodrębnionego w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.
  UoWL ; UoGN ;
  • CommentAuthorkoziorozka
  • CommentTime15-10-2013 zmieniony
   
  Paciu - nikt ci dokładnie nie powie, jak powinniście to rozwiązać.
  Ja bym z sąsiadem próbowała się dogadać, negocjować - np. ocieplenie całego budynku (łącznie z lokalem użytkowym), ale dach niech sobie sam zrobi. Albo odwrotnie.
  Jak się skłócicie to z sądu latami nie wyjdziecie i koszmarna atmosfera się zrobi - to na pewno. A co sąd postanowi, trudno przewidzieć. Może wam nakazać wszystko na wspólny koszt wyremontować.
  Poczytaj w tym linku który ci dałam np. o balkonach i tarasach - koszmarne wygibasy prawne w orzecznictwie.
 4. KubaP: Musicie się zastanowić, które elementy lokalu użytkowego są częściami wspólnymi.

  Właśnie cały czas się zastanawiam i wg mnie jedyną częścią wspólną jest ściana pomiędzy budynkiem mieszkalnym a lokalem użytkowym. Przecież zgodnie z UoWL nieruchomością wspólną są części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. A dach i mury lokalu użytkowego nie służą nikomu innemu jak tylko właścicielowi tego lokalu.

  Nowy doklejony: 15.10.13 18:00
  Koziorozka:) jakby to było takie łatwe się dogadać to byśmy to już dawno zrobili. A atmosfera od początku jest koszmarna. Odkąd się wprowadził, a w zasadzie obecnie wynajmuje mieszkanie, to są same problemy ( zajęty strych, samowolna wymiana grzejników na większe bo niby zimno, a teraz ten lokal użytkowy- który wg mnie nadaje się do rozbiórki, a nie do jakiegokolwiek remontu)
 5. W wąskim budynku szczytowej ściany też nie ocieplisz, bo służy tylko jednemu lokalowi?
  Ten lokal użytkowy nie jest konstrukcyjnie związany z budynkiem mieszkalnym?
  Tak czy owak na forum nikt nie przewidzi, jakby ta sprawa skończyła się w sądzie.
  •  
   CommentAuthoriga
  • CommentTime15-10-2013 zmieniony [Ważne]
   
  Paciu266
  Doprecyzuje: Podjęliśmy jednogłośnie uchwałę w sprawie remontu dachu budynku mieszkalnego, a właściciel lokalu użytkowego domaga się, aby w ramach tego remontu wykonać także remont dachu jego lokalu użytkowego.Wszystko za pieniądze z funduszu remontowego.

  No,jeżeli płacił na fundusz remontowy swoim udziałem (lokal mieszkalny i lokal użytkowy) ,to należy, albo zwrócić mu pieniądze z FR który wpłacał za lokal użytkowy i niech sam sobie zrobi remont dachu,albo wyremontować oba dachy.
 6.  
  Paciu266:
  KubaP: Musicie się zastanowić, które elementy lokalu użytkowego są częściami wspólnymi.

  Właśnie cały czas się zastanawiam i wg mnie jedyną częścią wspólną jest ściana pomiędzy budynkiem mieszkalnym a lokalem użytkowym.

  Przecież zgodnie z UoWL nieruchomością wspólną są części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali.
  A dach i mury lokalu użytkowego nie służą nikomu innemu jak tylko właścicielowi tego lokalu.

  To nie tak , bo idąc twoim tokiem myślenia to dach na budynku mieszkalnym służy ostatniej kondygnacji i tylko tym właścicielom lokali , co je na niej posiadają, nie powinny być częścią wspólna,
  a tak przecież nie jest, to wszytko jest częścią wspólną.

  Uważam, że właściciel lokal użytkowego ma racje i należy w planach remontowych przewidzieć zadane prace. UoWL ; UoGN ;
 7. koziorozka: W wąskim budynku szczytowej ściany też nie ocieplisz, bo służy tylko jednemu lokalowi?
  Ten lokal użytkowy nie jest konstrukcyjnie związany z budynkiem mieszkalnym?

  Budynek z lokalem jest doklejony do ściany szczytowej, nie jest związany konstrukcyjnie.

  KubaP: To nie tak , bo idąc twoim tokiem myślenia to dach na budynku mieszkalnym służy ostatniej kondygnacji i tylko tym właścicielom lokali , co je na niej posiadają, nie powinny być częścią wspólna,a tak przecież nie jest, to wszytko jest częścią wspólną.

  A to nie był mój tok myślenia tylko Ustawa o Własności Lokali.Z tym się nie mogę zgodzić, że dach służy jedynie właścicielom lokali na ostatniej kondygnacji, dach jest elementem konstrukcyjnym budynku więc jest częścią wspólną. I to jest jasne.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime15-10-2013 zmieniony
   
  Paciu266:Budynek z lokalem jest doklejony do ściany szczytowej, nie jest związany konstrukcyjnie.
  KubaP: To nie tak , bo idąc twoim tokiem myślenia to dach na budynku mieszkalnym służy ostatniej kondygnacji i tylko tym właścicielom lokali , co je na niej posiadają, nie powinny być częścią wspólna,a tak przecież nie jest, to wszytko jest częścią wspólną.

  A to nie był mój tok myślenia tylko Ustawa o Własności Lokali.
  Z tym się nie mogę zgodzić, że dach służy jedynie właścicielom lokali na ostatniej kondygnacji,
  dach jest elementem konstrukcyjnym budynku więc jest częścią wspólną. I to jest jasne.
  a dach nad lokalem użytkowym , nie jest elementem konstrukcyjnym?

  Lokal użytkowy ma wszystkie cztery ściany odrębne od pozostałych nieruchomości budynkowych? UoWL ; UoGN ;
 8. Mnie przekonuje post igi - jak sąsiad płacił zaliczki z powierzchni tego lokalu użytkowego, to ma prawo do korzystania z nich w takim samym zakresie jak pozostali, czyli proporcjonalnie.
 9. Mnie przekonuje post igi - jak sąsiad płacił zaliczki z powierzchni tego lokalu użytkowego, to ma prawo do korzystania z nich w takim samym zakresie jak pozostali, czyli proporcjonalnie.

  Z tym mógłbym się zgodzić, tylko że dach na lokalu nadaje się w całości do remontu tzn wymiana więźby i pokrycia a koszt tego w znacznym stopniu przewyższa wpływy z zaliczek na fundusz remontowy. Z jego zaliczek wystarczyłoby jedynie na wymianę samego pokrycia.

  a dach nad lokalem użytkowym , nie jest elementem konstrukcyjnym?

  Lokal użytkowy ma wszystkie cztery ściany odrębne od pozostałych nieruchomości budynkowych?


  Dach nad lokalem jest elementem konstrukcyjnym lokalu a nie budynku mieszkalnego. A lokal ma swojego właściciela-jednego, więc co do tego lokalu mają inni mieszkańcy?
  Lokal przylega jedną ścianą do budynku mieszkalnego i to jest jedyny element który łączy go z budynkiem.
  •  
   CommentAuthorelan124
  • CommentTime15-10-2013
   
  Paciu266: Dach nad lokalem jest elementem konstrukcyjnym lokalu
  ... należącego do Wspólnoty Mieszkaniowej.
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime16-10-2013
   
  Paciu266:Dach nad lokalem jest elementem konstrukcyjnym lokalu, a nie budynku mieszkalnego.

  a jakie to ma znaczenie jaki jest lokal , a jakby odwrócić sytuację ...
  do budynku składającego się z lokali użytkowych jest przystawiony lokal mieszkalny , to co wtedy?

  Może inaczej a jakby wszystkie lokale były parterowe , stały obok siebie , to co wtedy ? każdy sobie by naprawiał dach? UoWL ; UoGN ;
 10. Dach nad lokalem jest elementem konstrukcyjnym lokalu

  Uważam, że dach jest elementem konstrukcji budynku, niezależnie od tego, czy pod tym dachem jest jeden czy 10 lokali.
 11.  
  W pierwszej kolejności należy zauważyć, że nie można zbyt dosłownie interpretować pojęcia „użytku” w oderwaniu od funkcji, jaką pełni dana część nieruchomości, zawsze trzeba mieć na uwadze szerszy kontekst. W tym przypadku koniecznym jest uwzględnienie definicji nieruchomości lokalowej i budynkowej, co pozwoli ustalić zakres prawa własności właściciela lokalu użytkowego oraz współwłasności (części wspólnych)...

  W orzecznictwie zgodnie przyjmuje się, że pojęcie nieruchomości budynkowej (budynku) należy traktować jednolicie w systemie prawnym jako "obiekt budowlany", który odpowiada określeniu budynku w prawie budowlanym, jest trwale związane z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach (por.: wyrok Sądu Najwyższego z dnia 29 kwietnia 2011 r. , sygn. akt I CSK 484/10).  Przedmiotem odrębnej własności na gruncie ustawy o własności lokali może być jedynie część budynku, czyli lokal, a nie nieruchomość budynkowa, dlatego też zgodnie z brzmieniem art. 2 ust.5 zd. 1 : „Lokale wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi zaznacza się na rzucie odpowiednich kondygnacji budynku”.


  Więcej na ten temat w artykule: "Dach to część budynku"

  na stronie czasopisma Zarządca Portal Informacyjny:


  http://www.zarzadca.pl/nieruchomosci/zarzadzanie-nieruchomosciami/3070-porada-prawna-dach-to-czesc-budynkuPrzeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorblazejh
  • CommentTime29-09-2017 zmieniony
   

  Z tym mógłbym się zgodzić, tylko że dach na lokalu nadaje się w całości do remontu tzn wymiana więźby i pokrycia a koszt tego w znacznym stopniu przewyższa wpływy z zaliczek na fundusz remontowy. Z jego zaliczek wystarczyłoby jedynie na wymianę samego pokrycia.


  To są szczegóły drugoplanowe. Dla ciebie punktem wyjścia jest układ, że remontujesz obydwa dachy. Albo że oddajesz pieniądze facetowi i robi z drugim dachem co chce. Pomimo że ten jego dach nie jest jego lecz też wspólny.

  Czyli przecinasz linie ewentualnych sporów.
 12. Niestety, ale można spotkać się z takim poglądem, że skoro dach "służy" właścicielowi jednego lokalu, to nie jest częścią wspólnej nieruchomości, że to nie jest współwłasność. Takie interpretacje wynikają z dosłownego rozumieniu przepisów i to w oderwaniu od innych norm.Przeczytaj: Ustawa o Własności Lokali ----- Zarządca.PL
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime3-11-2017 zmieniony
   
  Zarządca:Niestety, ale można spotkać się z takim poglądem, że skoro dach "służy" właścicielowi jednego lokalu, to nie jest częścią wspólnej nieruchomości,
  że to nie jest współwłasność. Takie interpretacje wynikają z dosłownego rozumieniu przepisów i to w oderwaniu od innych norm.
  Pierwsze słyszę, że ktoś mógł wymyślić takie kuriozum.

  Dach jest elementem budynku jak elewacja , kanalizacja, klatka schodowa czy korytarze piwniczne , ect .
  Chroni budynek przed opadami i utratą ciepła z budynku. UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego