Niezalogowany (Zaloguj się) lub (Zarejestruj się)
Nie pamiętasz hasła? | Masz nieaktywne konto?

Załóż nowy wątek

Aby pisać na forum, musisz się zarejestrować. Zarejestruj się

Masz już konto? Zaloguj się

Pomagają na forum

Najbardziej pomocni w miesiącu

KubaP, Zarządca, Egzo, koziorozka, wp44, Haneczka, wixtra, Lysy, ANNAMARIA, trader, tajfun

Najaktywniejsi w miesiącu

Telefony alarmowe

Szukaj zarządcy / Przeglądaj katalog

Zarządca popularne tagi

Zarzadca.eu - Serwis społecznościowy wspólnot mieszkaniowych

Zarzadca.eu jest częścią serwisu Zarządca Portal Informacyjny
(wspólnoty mieszkaniowe, wspólnota mieszkaniowa)

 1. Witam,
  Jeżeli w budynku liczniki energii elek. poszczególnych lokali znajdują się w częściach wspólnych (na korytarzu) jak powinno rozliczać się naprawy instalacji? Za jakie elementy naprawianej instalacji elektrycznej płaci właściciel lokalu a jakie obciążają wspólnotę? Konkretnie kto płaci za:
  1)wymianę zabezpieczenia S na tablicy licznikowej pomiaru energii lokalu
  2)wymiana zabezpieczenie przedlicznikowego lub montaż takiego zabezpieczenia
  3) wymiana "upalonych" przewodów w tablicy licznikowej (niestety ale tak też się zdaża)
  4)wymiana tablicy licznikowej,
  5) wykonanie badań i dokumentów dla Zakładu Energetycznego (wtedy gdy jest awaria i ZE sporządza protokół, i wykonawca musi zrobić schemat kreskowy i badania instalacji po robocie)

  Z góry dziękuję za odpowiedź
 2. Instalacja, zabezpieczenia, jeżeli służą wyłącznie jednemu właścicielowi, to koszt tego właściciela. Koszt awarii instalacji elektrycznej obsługującej dane mieszkanie to koszt tego właściciela. To samo protokoły, chyba że wynika z nich wprost, że odpowiedzialnym za awarie jest instalacja wspólnoty mieszkaniowej.

  Jeżeli instalacja elektryczna mieszkania znajdująca się częściowo na klatce schodowej wymaga remontu to na tym właścicielu ciąży obowiązek przywrócenia klatki schodowej do stanu pierwotnego po zakończeniu prac. Wszystkie prace na klatce schodowej mogą być wykonywane tylko za zgodą wspólnoty.

  Wspólnota płaci za naprawy urządzeń, które służą wyłącznie do wspólnego użytku właścicieli lokali, czyli więcej niż jednego właściciela.
 3. Czyli po stronie właściciela lokalu: instalacja od jego lokalu do licznika, sama tablica licznikowa z zabezpieczeniami oraz zabezpieczenie przedlicznikowe.
  Wspólnota natomiast płaci za: instalacja od zabezpieczenia do puszek piętrowych, piony, licznik główny wraz zabezpieczeniem do złącza ( w zależności jak tam jest napisane w umowie o złączu - co jest ZE a co właściciela nieruchomości.
 4. Czy remont instalacji elektrycznej to prze-, nad- czy rozbudowa?
 5. A co za różnica?
  Jakby były potrzebne jakieś zezwolenia (nie znam zakresu prac), to firma wykonująca wam to powie. A jak remont duży, to własny inspektor nadzoru też wam powie co i jak powinno być zrobione.
 6. Jakby były potrzebne jakieś zezwolenia (nie znam zakresu prac), to firma wykonująca wam to powie. A jak remont duży, to własny inspektor nadzoru też wam powie co i jak powinno być zrobione.

  Kozioróżko, o ewentualne zezwolenia będzie się martwił wykonawca.
  Mnie chodzi o to, czy planując remont instalacji elektrycznej powinniśmy już stosować się do znowelizowanego od lutego rozporządzenia z 2002 roku?
  •  
   CommentAuthorKubaP
  • CommentTime10-07-2013
   
  marianna:
  Mnie chodzi o to, czy planując remont instalacji elektrycznej powinniśmy już stosować się do znowelizowanego od lutego rozporządzenia z 2002 roku?

  Tak, powinno być wykonane na podstawie najnowszych przepisów .

  Ten remont robisz przecież na kolejne 50 -80 lat ... UoWL ; UoGN ;
Wyślij odpowiedź
  Login Hasło
 • Formatuj odpowiedź jako
 
 
Regulamin | Polityka prywatnosci | Pomoc | Kontakt | Reklama | Zaproś znajomego