Sąd a zarząd wspólnoty

balibali Użytkownik
edytowano grudnia 2013 w Zarządzanie Nieruchomościami
Nasza wspólnota liczy 12 właścicieli w tym 1 urząd gminy. Gmina nie płaci wspólnocie bieżących należności więc zarząd postanowił założyć sprawę sądową . Wcześniej odbyło się glosowanie podczas którego okazało się że tylko zarząd jest za tym , aby gminę podać do sądu a pozostali właściciele boją się reakcji burmistrza i nie wyraziła zgody.Czy w takiej sytuacji zarząd miał obowiązek przeprowadzać głosowanie, czy bez głosownia powinie podać gminę do sądu?. Nadmieniam, że zarząd przygotował terminowe upomnienia dla gminy ale wobec takiego stosunku pozostałych właścicieli wstrzymał się od dalszych działań.
«1

Komentarze

  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
  • Opcje
    HaneczkaHaneczka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bali:[/cite]Nasza wspólnota liczy 12 właścicieli w tym 1 urząd gminy. Gmina nie płaci wspólnocie bieżących należności więc zarząd postanowił założyć sprawę sądową .
    No i niech się zabiera do roboty, bo to trochę potrwa.
    Windykacja należności nie wymaga uchwały wspólnoty. To obowiązek zarządu wynikający z konieczności prawidłowego funkcjonowania wspólnoty.
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] bali:[/cite]pozostali właściciele boją się reakcji burmistrza i nie wyraziła zgody.Czy w takiej sytuacji zarząd miał obowiązek przeprowadzać głosowanie, czy bez głosownia powinie podać gminę do sądu?. Nadmieniam, że zarząd przygotował terminowe upomnienia dla gminy ale wobec takiego stosunku pozostałych właścicieli wstrzymał się od dalszych działań.

    Proponuję, że właściciele, którzy boją się pana burmistrza zapłacili za gminę. Zarząd ma natomiast obowiązek egzekwować należność, uchwała nie jest potrzebna, ponieważ to czynność zwykłego zarządu.

    Pomocne orzecznictwo:
    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 18 października 2013 r., sygn. akt: III CZP 42/13:

    ​Wystąpienie przez wspólnotę mieszkaniową z pozwem przeciwko członkowi tej wspólnoty o zapłatę sumy pieniężnej z tytułu obciążających takiego członka kosztów na rzecz wspólnoty, stanowi czynność zwykłego zarządu w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (jednolity tekst Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.).
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bali:[/cite]Nasza wspólnota liczy 12 właścicieli w tym 1 urząd gminy.
    Gmina nie płaci wspólnocie bieżących należności więc zarząd postanowił założyć sprawę sądową .
    i to jest właściwa reakcja Zarządu WM ,
    im dużej będziecie zwlekać, tym gorzej dla ogółu właścicieli lokali
    [cite] bali:[/cite]Wcześniej odbyło się glosowanie podczas którego okazało się że tylko zarząd jest za tym , aby gminę podać do sądu a pozostali właściciele boją się reakcji burmistrza i nie wyraziła zgody.
    no to nich Zazrad Zapyta kto ma pokryć długi które niebawem się przedawnia czy przeciwnicy windykacji pokryją za Gminę straty?
    [cite] bali:[/cite]Czy w takiej sytuacji zarząd miał obowiązek przeprowadzać głosowanie, czy bez głosownia powinie podać gminę do sądu?.
    Nadmieniam, że zarząd przygotował terminowe upomnienia dla gminy ale wobec takiego stosunku pozostałych właścicieli wstrzymał się od dalszych działań.
    do roboty, do roboty ....
    czas działa na wasza niekorzyść .... zbierać dowody w sprawie, aby było czym się wykazać w Sądzie ( wezwanie do zapłaty)
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] Egzo:[/cite]Tu jest artykuł na interesujący cię temat:

    http://www.zarzadca.pl/komentarze/687-kiedy-wytoczenie-powodztwa-wymaga-uchwaly
    Sąd Najwyższy orzekł, że: reprezentowanie wspólnoty mieszkaniowej przed sądem wymaga umocowania w umowie o określeniu sposobu zarządu nieruchomością wspólną bądź w uchwale o zmianie tej umowy (sygn. III CZP 129/08). 
     
     Zatem to jedynie zarząd wspólnoty wybrany przez właścicieli lokali w trybie art. 20 ustawy o własności lokali z dnia 24.06.1994 r.  umocowany jest z mocy samego prawa do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej w postępowaniu cywilnym, jednak wytoczenie powództwa, w zależności od charakteru roszczenia,  niekiedy winna poprzedzać uchwała wspólnoty mieszkaniowej.
    

    Czy to znaczy , że jeśli w umowie na zarzadzanie nie upoważniono zarządcy (18.1) do reprezentowania wspolnoty przed sądem to i uchwała zwykła jest niewystarczająca. Musi być uchwała " z notariuszem".

    A sa jakies inne różnice między zarzadem wybranym a powierzonym?
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Czy to znaczy , że jeśli w umowie na zarzadzanie nie upoważniono zarządcy (18.1) do reprezentowania wspolnoty przed sądem to i uchwała zwykła jest niewystarczająca. Musi być uchwała " z notariuszem".
    Myślę, że poniższa lektura orzecznictwa powinna rozwiać wszelkie wątpliwości:

    Uchwała SN z dnia 27 listopada 2003 r., III CZP 74/03
    Postanowienie z dnia 31 maja 2006 r. Sąd Apelacyjny w Katowicach I ACa 290/06
    Uchwała SN z dnia 30 marca 2006 r. Sygn. akt III CZP 14/06
    Uchwała SN z dnia 2 kwietnia 2008 r., III CZP 20/08
    Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 8 lipca 2008 r. Sygn. akt III CZP 0154/07

    - oraz poniższe orzeczenie którego najistotniejszy fragment cytuję:
    "...W orzecznictwie wyrażano zróżnicowane poglądy odnośnie do tego, czy zarządca, któremu powierzono zarząd wspólnoty, z mocy prawa może reprezentować wspólnotę przed sądem. W uzasadnieniu wyroku z dnia 7 lutego 2002 r. (I CKN 489/00, OSNC 2002, nr 12, poz. 157) Sąd Najwyższy przyjął pogląd, zgodnie z którym powierzenie zarządu osobie prawnej nie jest równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa w rozumieniu art. 86 k.p.c., wobec czego występujący w procesie radca prawny powinien legitymować się pełnomocnictwem udzielonym przez wspólnotę, a nie przez zarządcę, nie uzasadniając jednak szerzej tego stanowiska. Odmienny pogląd wyraził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu postanowienia z dnia 14 września 2005 r., III CZP 62/05 (niepubl.), w myśl którego „Jeżeli ustanowiono zarządcę na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 1994 r., to zagadnienie działania zarządcy (osoby prawnej lub fizycznej) w imieniu właścicieli lokali i zakresu takiego upoważnienia sprowadza się w istocie do treści postanowień umowy lub uchwały właścicieli, przewidzianych w art. 18 ust. 1 i ust. 2a ustawy". W razie braku zaś stosownych postanowień zawartych w umowie, czy też uchwale właścicieli lokali, należy odwołać się do brzmienia art. 33 u.w.l., a „w konsekwencji, nie ma przeszkód do stosowania do ustanowionego w trybie art. 18 ust. 1 u.w.l. zarządcy przepisu art. 21 ust. 1 u.w.l., który wskazuje na kompetencje zarządu do reprezentowania wspólnoty mieszkaniowej". Powyższy pogląd nie znalazł akceptacji w doktrynie, w której dość zgodnie prezentowane jest stanowisko, że tezę omawianego postanowienia należałoby uzupełnić i uznać, iż zarządca ustanowiony na podstawie art. 18 ust. 1 może występować w imieniu właścicieli tworzących wspólnotę mieszkaniową, jeżeli udzielili mu stosownego pełnomocnictwa. Podkreśla się w doktrynie, że zarządca nie może reprezentować wspólnoty przed sądem, jeżeli nie legitymuje się odpowiednim pełnomocnictwem albo też upoważnienie nie znalazło się w umowach, o których mowa w art. 18 ust. 1 u.w.l., bądź w uchwale, o jakiej mowa w art. 18 ust. 2a.
    Nie podzielając poglądu przedstawionego w przytoczonej uchwale należy w ocenie Sądu Najwyższego w obecnym składzie przywołać następujące argumenty. Nie ma podstaw do stosowania art. 21 ust. 1 u.w.l. dla określenia kompetencji zarządcy, któremu powierzono zarząd na podstawie art. 18 ustawy. Uprawnienie zarządu w znaczeniu podmiotowym do reprezentowania wspólnoty płynie z samej uchwały powołującej ten organ i znajduje uzasadnienie w teorii organów osoby prawnej (art. 38 w związku z art. 331 k.c.), podczas gdy zarządca w rozumieniu art. 18 u.w.l. jest tylko przedstawicielem wspólnoty i dla umocowania do działania w jej imieniu potrzebuje pełnomocnictwa (art. 96 k.c., art. 86 i 87 k.p.c..). Ponadto, w art. 33 u.w.l. zawierającym odesłanie do przepisów regulujących zarząd nieruchomością wspólną, w tym do art. 21 ust. 1, mowa jest o reprezentacji wspólnoty przy dokonywaniu czynności materialnoprawnych, nie dotyczy on natomiast przedstawicielstwa procesowego. Niezależnie od tego, z przepisu wynika jedynie, że zakres upoważnienia zarządcy do działania w imieniu wspólnoty obejmuje tylko sprawy zwykłego zarządu. Samo jednak upoważnienie musi wynikać z umowy lub uchwały. Oznacza to, że w braku stosownych postanowień umowy czy uchwały nie można przy zastosowaniu art. 21 ust. 1 i art. 33 określić zakresu umocowania zarządcy. W konsekwencji tych rozważań należy zatem dojść do wniosku, że reprezentacja wspólnoty mieszkaniowej przed sądem przez zarządcę wymaga umocowania w umowie o określeniu sposobu zarządu nieruchomością wspólną bądź w uchwale o zmianie tej umowy...
    " - uchwała SN z dnia 21 stycznia 2009 r. Sygn. akt III CZP 129/08
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Czy to znaczy , że jeśli w umowie na zarzadzanie nie upoważniono zarządcy (18.1) do reprezentowania wspolnoty przed sądem to i uchwała zwykła jest niewystarczająca. Musi być uchwała " z notariuszem".
    to znaczy właściciele działaj wobec interesowi ogółu właścicieli nie pozwalając ścigać dłużników . To dla mnie kuriozum...

    A sa jakies inne różnice między zarzadem wybranym, a powierzonym?
    miedzy czynnościami nie ma , ale ...
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuję Jakub .
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :bigsmile:
  • Opcje
    BarrichBarrich Użytkownik
    edytowano listopada -1
    SUPER wykladnia
    Ja takze dziekuje Tobie Jakub:bigsmile:
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    :bigsmile:
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    zarządca w rozumieniu art. 18 u.w.l. jest tylko przedstawicielem wspólnoty i dla umocowania do działania w jej imieniu potrzebuje pełnomocnictwa

    Nie ma podstaw do stosowania art. 21 ust. 1 u.w.l. dla określenia kompetencji zarządcy, któremu powierzono zarząd na podstawie art. 18 ustawy
    Ponadto, w art. 33 u.w.l. zawierającym odesłanie do przepisów regulujących zarząd nieruchomością wspólną, w tym do art. 21 ust. 1, mowa jest o reprezentacji wspólnoty przy dokonywaniu czynności materialnoprawnych, nie dotyczy on natomiast przedstawicielstwa procesowego. Niezależnie od tego, z przepisu wynika jedynie, że zakres upoważnienia zarządcy do działania w imieniu wspólnoty obejmuje tylko sprawy zwykłego zarządu

    Czy znaczy to że zarządca 18.1 do reprezentowania wspólnoty w zakresie spraw materialnoprawnych poza zakresem
    zarządu zwykłego np: zakupu mediów do lokali powinien mieć pełnomocnictwo właścicieli lokali?
  • Opcje
    ToJurekToJurek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ja nie jestem prawnikiem i nie znam tego tematu dlatego jestem na tym forum,ale tak prostym jezykiem co ja rozumie ,Wspolnota jest do zarzadzania nieruchomosciom,czli budynkiem doslownie jego murami i tym co w nim jest.Mam w tym przypadku pytanie czy Wspolnota moze zawierac umowe za wlasciciela bez jego zgody i wiedzy za c.o. Wspolnota po otrzymaniu osobowosci prawnej twierdzi,ze ma takie prawo i zawarla umowe twierdzac ze to zgodnie z prawem i wniosla sprawe do sadu a sad wydal wyrok
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] ToJurek:[/cite]Ja nie jestem prawnikiem i nie znam tego tematu dlatego jestem na tym forum,ale tak prostym jezykiem co ja rozumie ,Wspolnota jest do zarzadzania nieruchomosciom,czli budynkiem doslownie jego murami i tym co w nim jest.Mam w tym przypadku pytanie czy Wspolnota moze zawierac umowe za wlasciciela bez jego zgody i wiedzy za c.o. Wspolnota po otrzymaniu osobowosci prawnej twierdzi,ze ma takie prawo i zawarla umowe twierdzac ze to zgodnie z prawem i wniosla sprawe do sadu a sad wydal wyrok

    A co ci to przeszkadza że ktoś świadczy ci usługę CO. Ważne by rozliczenia finansowe byłu uczciwe. Żebyś np: nie musiał płacić za pijaczka sąsiada.
    MNie denerwuje tylko sposób rozliczeń.
    I ACa 1309/00
    Na pokrycie powyższych kosztów właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat (art. 15 ustawy), których wysokość ustala w formie uchwały wspólnota (art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy). Środki uiszczone na tej podstawie mogą być przeznaczone tylko na zarząd nieruchomością wspólną,

    Zabieranie środków z NW na media to przrestepstwo . Ale u nas ...W Kazachstanie....?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] ToJurek:[/cite]Ja nie jestem prawnikiem i nie znam tego tematu dlatego .
    Mam w tym przypadku pytanie
    czy Wspolnota moze zawierac umowe za wlasciciela bez jego zgody i wiedzy za c.o.
    poczytaj sobie prawo energetyczne art. 45a
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] ToJurek:[/cite]Ja nie jestem prawnikiem i nie znam tego tematu dlatego .
    Mam w tym przypadku pytanie
    czy Wspolnota moze zawierac umowe za wlasciciela bez jego zgody i wiedzy za c.o.
    poczytaj sobie prawo energetyczne art. 45a

    Oczywiście KuboP jęsli powiem że zarządca zawierający umowę na dostawę mediów na podstawie cytowanego przez ciebie art45 a Prawa Energetycznego , nie mając pełnomocnictwa właścicieli lokali, zawiera tą umowę nie w imieniu wspolnoty lecz w imieniu własnym , to mnie wyśmiejesz?
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Oczywiście KuboP jęsli powiem że zarządca zawierający umowę na dostawę mediów na podstawie cytowanego przez ciebie art45 a Prawa Energetycznego , nie mając pełnomocnictwa właścicieli lokali, zawiera tą umowę nie w imieniu wspolnoty lecz w imieniu własnym , to mnie wyśmiejesz?
    w którym miejscu w art. 45a PE jest mowa o pełnomocnictwie właścicieli lokali?
    ogół właścicielei jest odbiorcą reprezentowany przez zarządcę lub Zarząd WM
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ToJurek: Mam w tym przypadku pytanie czy Wspolnota moze zawierac umowe za wlasciciela bez jego zgody i wiedzy za c.o.
    Wspólnota jako osoba prawna (tzw. ułomna) jest odbiorcą dostarczanych do budynku wielolokalowego mediów (np. wody, ciepła itd) i w imieniu osoby prawnej (za wszystkich właścicieli wspólnoty) takie umowy zgodnie z prawem podpisuje jej organ jakim jest zarząd.
    Mówi o tym wprost art. 21 UoWL i art. 38 K.c. oraz inne ustawy m.in. ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę w art. 6 ust.5 lub ustawa prawo energetyczne w art. 45a ust. 6 - i jest to jak widać zgodne z prawem i nie ma to nic wspólnego z ingerencją w prawa własności.
    tajfun; jęsli powiem że zarządca zawierający umowę na dostawę mediów...
    Takie umowy może zawrzeć tylko reprezentant wspólnoty którym jest zarząd a nie zarządca/administrator. Zarządca winien posiadać pełnomocnictwo właścicieli zawarte w uchwale lub umowie o zarządzanie.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    Jakub napisał:
    Takie umowy może zawrzeć tylko reprezentant wspólnoty którym jest zarząd a nie zarządca/administrator. Zarządca winien posiadać pełnomocnictwo właścicieli zawarte w uchwale lub umowie o zarządzanie.

    O to mi własnie chodzi. Tylko jaka ma to być uchwała: zwykła, czy oparta na podstawie art 18.2a.
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Tylko jaka ma to być uchwała: zwykła, czy oparta na podstawie art 18.2a
    Nie wyobrażam sobie aby przy istniejącym zarządzie (duże wspólnoty) umowy w imieniu właścicieli (wspólnoty) podpisywał administrator. Skoro właściciele wybrali swoich przedstawicieli do reprezentowania ich interesów jako członków zarządu, byłaby to sytuacja trochę nienaturalna gdyby oni nie chcieli takimi być i zrzekli się tych obowiązków na rzecz administratora. Owszem do jakieś konkretnej pojedynczej czynności tak ale nie do wszystkich czynności zwykłego zarządu bo po co wtedy zarząd?
    Natomiast w innych wypadkach do takich czynności (nie procesowych, sądowych) wystarczy normalna uchwała udzielająca pełnomocnictwa danej osobie.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Jakub:[/cite]
    Tylko jaka ma to być uchwała: zwykła, czy oparta na podstawie art 18.2a
    Nie wyobrażam sobie aby przy istniejącym zarządzie (duże wspólnoty) umowy w imieniu właścicieli (wspólnoty) podpisywał administrator. Skoro właściciele wybrali swoich przedstawicieli do reprezentowania ich interesów jako członków zarządu, byłaby to sytuacja trochę nienaturalna gdyby oni nie chcieli takimi być i zrzekli się tych obowiązków na rzecz administratora. Owszem do jakieś konkretnej pojedynczej czynności tak ale nie do wszystkich czynności zwykłego zarządu bo po co wtedy zarząd?
    Natomiast w innych wypadkach do takich czynności (nie procesowych, sądowych) wystarczy normalna uchwała udzielająca pełnomocnictwa danej osobie.

    Ale nie chodzi o sytuację zarząd + administrator, lecz zarządca 18.1.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]
    [cite] Jakub:[/cite].....
    Ale nie chodzi o sytuację zarząd + administrator, lecz zarządca 18.1.
    zazwyczaj takie pełnomocnictwo jest zwarte w umowie notarialnej o ustanowieniu zarządcy nieruchomości zgodnie z art. 18.1 UoWL.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]
    [cite] Jakub:[/cite].....
    Ale nie chodzi o sytuację zarząd + administrator, lecz zarządca 18.1.
    zazwyczaj takie pełnomocnictwo jest zwarte w umowie notarialnej o ustanowieniu zarządcy nieruchomości zgodnie z art. 18.1 UoWL.
    W naszej umowie nie ma nic z wyjątkiem wskazania osoby zarządzającej.To wpis do aktu notarialnego ze nieruchomością wspólna zarządza osoba x
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] tajfun:[/cite]W naszej umowie nie ma nic z wyjątkiem wskazania osoby zarządzającej.
    To wpis do aktu notarialnego ze nieruchomością wspólna zarządza osoba x
    a w umowie ? zazwyczaj taką umowę podpisują przedstawiciele właścicieli lokali (pełnomocnicy rodzajowi) i Zarządca ...
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano listopada -1
    tajfun: Ale nie chodzi o sytuację zarząd + administrator, lecz zarządca 18.1.
    To już było omówione:
    "...Jakub:
    ...zarządca ustanowiony na podstawie art. 18 ust. 1 może występować w imieniu właścicieli tworzących wspólnotę mieszkaniową, jeżeli udzielili mu stosownego pełnomocnictwa. Podkreśla się w doktrynie, że zarządca nie może reprezentować wspólnoty przed sądem, jeżeli nie legitymuje się odpowiednim pełnomocnictwem albo też upoważnienie nie znalazło się w umowach, o których mowa w art. 18 ust. 1 u.w.l., bądź w uchwale, o jakiej mowa w art. 18 ust. 2a. - uchwała SN z dnia 21 stycznia 2009 r. Sygn. akt III CZP 129/08..."
    Zwracam uwagę, że uchwala o której mowa w art. 18 ust. 2a musi być zaprotokołowana przez notariusza.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]W naszej umowie nie ma nic z wyjątkiem wskazania osoby zarządzającej.
    To wpis do aktu notarialnego ze nieruchomością wspólna zarządza osoba x
    a w umowie ? zazwyczaj taką umowę podpisują przedstawiciele właścicieli lokali (pełnomocnicy rodzajowi) i Zarządca ...
    Nie ma takiej umowy.
    [cite] Jakub:[/cite]
    tajfun: Ale nie chodzi o sytuację zarząd + administrator, lecz zarządca 18.1.
    To już było omówione:
    "...Jakub:
    ...zarządca ustanowiony na podstawie art. 18 ust. 1 może występować w imieniu właścicieli tworzących wspólnotę mieszkaniową, jeżeli udzielili mu stosownego pełnomocnictwa. Podkreśla się w doktrynie, że zarządca nie może reprezentować wspólnoty przed sądem, jeżeli nie legitymuje się odpowiednim pełnomocnictwem albo też upoważnienie nie znalazło się w umowach, o których mowa w art. 18 ust. 1 u.w.l., bądź w uchwale, o jakiej mowa w art. 18 ust. 2a. - uchwała SN z dnia 21 stycznia 2009 r. Sygn. akt III CZP 129/08..."
    Zwracam uwagę, że uchwala o której mowa w art. 18 ust. 2a musi być zaprotokołowana przez notariusza.

    Tu jest mowa o pełnomocnictwie sadowym. Czy w przypadku spraw materialnoprawnych jest tak samo.
    Tz. Czy w przypadku braku takiego zapisu w umowie potrzebna jest zwykła uchwała czy uchwała w obecności notariusza na podstawie art18,2a
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] tajfun:[/cite]
    Nie ma takiej umowy.
    to jakaś dziwna ta twoja wspólnota , nic normalnego w niej nie ma ?...
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]
    Nie ma takiej umowy.
    to jakaś dziwna ta twoja wspólnota , nic normalnego w niej nie ma ?...
    Wpólnota to jest normalna. Tylko zarządca " taki sobie".
    W statucie jest 98% żywcem zerżniętych z UWL zapisów , plus dwa o windykacji, a kończy się tak:
    W sprawach nieuregulowanych statutem zastosowanie ma UWL.:cry:
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] tajfun:[/cite]Wpólnota to jest normalna.
    W statucie jest...
    Jak już macie statut, to jednak nie jest normalna . :wink: nie ta ranga dokumentu dla wspólnoty ...
    regulamin wspólnoty jest wystarczający i nie podlega rejestracji w KRS jak statuty.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wspoónota jest nienormalna o tyle że nie widzi tego badziewia. Ale wszystkie poczatkowe uchwały są "dziełem" zarządcy podpisanymi przez dwóch poczatkowych właścicieli, którzy w momencie podpisywanie mysleli raczej o kolorze ścian w kuchni niz o wspolnocie. I tak to sie toczy ....przez 4 lata.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] tajfun:[/cite]Wspoónota jest nienormalna o tyle że nie widzi tego badziewia.
    Ale wszystkie poczatkowe uchwały są "dziełem" zarządcy podpisanymi przez dwóch poczatkowych właścicieli,
    którzy w momencie podpisywanie mysleli raczej o kolorze ścian w kuchni niz o wspolnocie. I tak to sie toczy ....przez 4 lata.
    czas na porządki ... więc do dzieła ...
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] Jakub:[/cite]
    Myślę, że poniższa lektura orzecznictwa powinna rozwiać wszelkie wątpliwości....

    Zastanawiam sie co ten tekst wykladni ma wspolnego z pytaniem.

    Autor pyta czy ZARZAD moze reprezentowac wspolnote przed sadem bez uprzedniej uchwaly.
    Zacytowana wykladnia dotyczy ZARZADCY (art 18.1 UoWL)

    Zarzad oczywiscie moze reprezentowac wspolnote bo do tego zostal wybrany i na dodatek ma obowiazek widykacji zadluzenia.
    Zarzadca (18.1) nie moze jesli nie ma tego w umowie badz w uchwale.
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    Man napisał:
    Zarzadca (18.1) nie moze jesli nie ma tego w umowie badz w uchwale.
    Ale uchwała nie może zastąpić umowy. Chyba że jest podjęta na podstawie art18.2a.
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    man: Zastanawiam sie...
    Autor pyta czy ZARZAD moze reprezentowac wspolnote przed sadem bez uprzedniej uchwaly.
    Zacytowana wykladnia dotyczy ZARZADCY (art 18.1 UoWL)
    Zastanawianie nie jest zabronione na forum, każdemu wolno - więc mnie też zastanawia, jak to możliwe że można czytać tekst bez zrozumienia jego treści i bezpodstawnie stawiać się w roli mentora.
    Więc łopatologicznie przypominam pytanie:
    Czy to znaczy , że jeśli w umowie na zarzadzanie nie upoważniono zarządcy (18.1) do reprezentowania wspolnoty przed sądem to i uchwała zwykła jest niewystarczająca. Musi być uchwała " z notariuszem".
  • Opcje
    ToJurekToJurek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    ToJurek: Mam w tym przypadku pytanie czy Wspolnota moze zawierac umowe za wlasciciela bez jego zgody i wiedzy za c.o.


    W nawiazaniu do mojego pytania wynika,ze Wspolnota moze zawierac umowe za wlasciciela bez jego zgody i wiedzy a ja posiadam kikanascie wyrokow sadowych ,ktore temu przecza ,gdzie sad oddala pozwy bez umowy podpisanej przez wlasciciela

    Mam ostatni wyrok gdzie ten sam sad ma odmienne zdanie przeczac poprzednim wyrokom .Czy to nie jest pranie mozgu ,Kodeks Cywilny nie ulegl zmianie ,tylko Wspolnota dostala osobowosc prawna odbierajac prawa wlascicielom...
  • Opcje
    JakubJakub Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    czy Wspolnota moze zawierac umowe za wlasciciela bez jego zgody i wiedzy za c.o.
    W budynku z jednolitym systemem grzewczym nie tylko może ale ma taki ustawowy obowiązek.
    Nie ma takich wyroków które by temu przeczyły.
  • Opcje
    ToJurekToJurek Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Nie ma takich wyroków które by temu przeczyły.

    A to co ?

    Sad Rejonowy sygn.akt VC 48/02
    Sad rejonowy sygn.akt I Nc 89/04
    Sad Rejonowy sygn.akt C 313/94
    Sad Rejonowy sygn.akt V Nc1828/02
    Sad Rejonowy sygn.akt V Nc 416/02
    Sad Rejonowy sygn.akt VII Nc 766/05
    Sad Rejonowy sygn.akt VII Nc 3089/05
  • Opcje
    manman Użytkownik
    edytowano grudnia 2013
    [cite] Jakub:[/cite]...man: ...jak to możliwe że można czytać tekst bez zrozumienia jego treści..
    Mozna, nawet mozna zalozyc watek pod tytulem "TK o ustawie śmieciowej - jest zgodna z Konstytucją" podczas gdy TK wyraznie stwierdzil ze jest czesciowo z konstytucja niezgodna.
    Mozna w tym watku nawet pochwalic samego siebie (...)
    Komentarz edytowany admin
  • Opcje
    balibali Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Wszystkim, którzy przyczynili się do mojej radości składam gorące podziękowania. WYGRALISMY Z GMINA...HURA! Już mamy na koncie pieniążki... Niedługo wkleję uzasadnienie , ponieważ jest dużo mądrości. Pozdrawiam wszystkich gorąco :):bigsmile:
  • Opcje
    EgzoEgzo Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bali:[/cite]Niedługo wkleję uzasadnienie , ponieważ jest dużo mądrości.
    Gratulacje i czekamy na uzasadnienie.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Gratulacje! :smile:

    Mam nadzieję, że o odsetki ustawowe i zwrot kosztów procesu też się upomnieliście

    Nowy doklejony: 20.06.16 19:18
    [cite] bali:[/cite]Niedługo wkleję uzasadnienie
    Obiecanki, cacanki a kobyła u płotu
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] bali:[/cite] Gmina nie płaci wspólnocie bieżących należności więc zarząd postanowił założyć sprawę sądową
    [cite] bali:[/cite]Wszystkim, którzy przyczynili się do mojej radości składam gorące podziękowania. WYGRALISMY Z GMINA...HURA!

    Już mamy na koncie pieniążki... Niedługo wkleję uzasadnienie , ponieważ jest dużo mądrości.
    zachowaj wstrzemięźliwość z tym cytowaniem, miej pozór na ochronę danych osobowych,

    Ta sprawa była do wygrana, bo żadne prawo nie może zwolnić z płacenia bieżących zaliczek . Gminę też to obowiązuje.
    [b]Art. 13[/b]. 1. Właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu, jest obowiązany utrzymywać swój lokal w należytym stanie, przestrzegać porządku domowego, uczestniczyć w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej, korzystać z niej w sposób nie utrudniający korzystania przez innych współwłaścicieli oraz współdziałać z nimi w ochronie wspólnego dobra.
    
    [b]Art. 15[/b]. 1. [b]Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca.[/b]
    
    2. Należności z tytułu kosztów zarządu mogą być dochodzone w postępowaniu upominawczym, bez względu na ich wysokość.
    
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    To że sprawa była do wygrania to normalne. Za zobowiazania dotyczące lokalu odpowiada bowiem właściciel lokalu. Jest na to podstawa prawna i bogate orzecznictwo sadowe.Problem polega na tym że gminy nie płaca poniewaz nie maja w budzecie takiej pozycji ( rezerwa na opłaty),Ale konia z rzędem mędrcy który wskaże mi podstawe prawną na podstawie której właścicele lokali (wspólnota ) ma obowiązek płaćić z majątku wspolnoty ( koszty utrzymania NW) za opóźnienia właścicieli ( czasem kilkuletnie)za media do lokali. Przecież lakale nie sa własnościa wspólną.
  • Opcje
    gecongecon Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Ale konia z rzędem mędrcy który wskaże mi podstawe prawną na podstawie której właścicele lokali (wspólnota ) ma obowiązek płaćić z majątku wspolnoty ( koszty utrzymania NW) za opóźnienia właścicieli ( czasem kilkuletnie)za media do lokali.
    To dość proste.
    Płaci zawsze odbiorca czyli ten co ma podpisaną umowę na dostawę.
    Mówią o tym konkretne przepisy.
    W wypadku budynku wspólnoty odbiorcą mediów jest wspólnota! Oczywiście pomijam te które każdy właściciel rozlicza indywidualnie na podstawie swoich umów.
    W tych umowach określone są również skutki i konsekwencje w razie niepłacenia terminowego. Dostawcę danego medium nie interesują rozliczenia wewnętrzne bo go nie obchodzi na ile lokali wspólnota rozdziela dostarczoną wodę, ciepło itd. nie interesuje go co się dalej z dostarczonym medium dzieje, czy idzie na lokale czy na podlewanie ogródka czy na inne cele ani skąd wspólnota ma pieniądze na zapłacenie faktury - to chyba oczywiste.
    Jeżeli właściciele we wspólnocie bez szemrania sponsorują dłużników to ich problem a nie dostawcy.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    [cite] tajfun:[/cite]Ale konia z rzędem mędrcy który wskaże mi podstawe prawną na podstawie której właścicele lokali (wspólnota ) ma obowiązek płaćić z majątku wspolnoty ( koszty utrzymania NW) za opóźnienia właścicieli ( czasem kilkuletnie)za media do lokali.
    Przecież lakale nie sa własnościa wspólną.
    Dawaj tego konia ...
    Bo stroną umowy jest ogól właścicieli lokali, a umowy na obsługę nieruchomości są podpisywane przez ich reprezentantów Zarząd WM / zarządcę. Wspólnota nie kupuje wody do lokali, tylko do nieruchomości . Jak ją później dzieli i jak zbiera kasę na pokrycie kosztów zakupu tej wody, to jest sprawa wewnętrzna wspólnoty.
    Gdy nie ma możliwości sciągnięcia długu , należy dług wpisać na hipotekę lokalu . Inaczej to "dług za wodę " staje kosztem NW.
    Art. 17. Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu – w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.
  • Opcje
    koziorozkakoziorozka Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Bali, gdzie jest obiecane uzasadnienie?
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] KubaP:[/cite]
    [cite] tajfun:[/cite]Ale konia z rzędem mędrcy który wskaże mi podstawe prawną na podstawie której właścicele lokali (wspólnota ) ma obowiązek płaćić z majątku wspolnoty ( koszty utrzymania NW) za opóźnienia właścicieli ( czasem kilkuletnie)za media do lokali.
    Przecież lakale nie sa własnościa wspólną.
    Dawaj tego konia ...
    Bo stroną umowy jest ogól właścicieli lokali, a umowy na obsługę nieruchomości są podpisywane przez ich reprezentantów Zarząd WM / zarządcę. Wspólnota nie kupuje wody do lokali, tylko do nieruchomości . Jak ją później dzieli i jak zbiera kasę na pokrycie kosztów zakupu tej wody, to jest sprawa wewnętrzna wspólnoty.
    Gdy nie ma możliwości sciągnięcia długu , należy dług wpisać na hipotekę lokalu . Inaczej to "dług za wodę " staje kosztem NW.
    Art. 17. Za zobowiązania dotyczące nieruchomości wspólnej odpowiada wspólnota mieszkaniowa bez ograniczeń, a każdy właściciel lokalu – w części odpowiadającej jego udziałowi w tej nieruchomości.
    1. Za zobowiązania dotyczące NW odpowiada wspólnota itd... , tylko zobowiązanie dotyczące kosztów mediów dostarczanych do lokali nie są w mojej wspólnocie kosztami NW ponieważ wspolnota jest opomiarowana.
    2. Stroną umowy w mojej wspólnocie nie sa właściciele lokali ponieważ właściciele lokali nie udzielili pełnomocnictwa rodzajowego w formie uchwały zarządcy 18.1, do ,do podpisania takiej umowy a umowa o sposobie zarządu NW w AN nie daje zarządcy prawa do reprezentowania wspólnoty.
    I co ty na to Kubuś?... w życiu nie dostaniesz tego konia.
  • Opcje
    KubaPKubaP Użytkownik
    edytowano czerwca 2016
    [cite] tajfun:[/cite]1. Za zobowiązania dotyczące NW odpowiada wspólnota itd... , tylko zobowiązanie dotyczące kosztów mediów dostarczanych do lokali nie są w mojej wspólnocie kosztami NW ponieważ wspolnota jest opomiarowana.
    w każdej są kosztami Wspólnoty, to nie znaczy, ze są zaliczane (wewnętrznie) do kosztów utrzymania NW. Rachunki przychodzą na wspólnotę a nie na każdego właściciela lokalu.

    A co robicie z uchybami ?
    [cite] tajfun:[/cite]2. Stroną umowy w mojej wspólnocie nie sa właściciele lokali ponieważ właściciele lokali nie udzielili pełnomocnictwa rodzajowego w formie uchwały zarządcy 18.1, do ,do podpisania takiej umowy a umowa o sposobie zarządu NW w AN nie daje zarządcy prawa do reprezentowania wspólnoty.
    to nie płać za media... zresztą za nic nie płać za nic zaliczek bo nie dałeś Zarządcy (wg art.18.1 wpisanego w akt notarialny) jakiegoś tam pełnomocnictwa . Prędzej czy później trefisz do Sądu za długi i tam Sądowi dasz popis swoich mądrości , może i "konia z rzędem"
    I co ty na to Kubuś?... w życiu nie dostaniesz tego konia.
    pożyjemy zobaczymy
  • Opcje
    tajfuntajfun Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Kuba. Ty masz taka ciekawa cechę wymyslania " swoistych interpretacji czegoś co jest zupełnie jasne.Np:1. wg ciebie liczniki energii , to nie liczniki , tylko podzielniki kosztów. 2. Jak właściciele bedą mieli umowy z dostawcami energii to będą to koszty utrzymania lokali, a jak pośredeniczy wspólnota to są to koszty NW. Liczniki po zakupie lokalu są wg ciebie własnościa właściciela lokalu , ale juz po pierwszej legalizacji staja sie elementem NW.Teraz wymyśliłeś dwa rodzaje kosztów NW wewnętrzne i zewnętrzne.
    Wspólnota wcale nie ma obowiązku dostarczanie mediów do lokali jeśli urządzenia do mediów w obrębie loklu nie są elementem NW .Wspólnota ma obowiazek dostarczenia mediów do instalacji NW.A w opomiarowanych wspólnotach instalacja wspolnoty kończy sie na zaworze przed licznikiem. I jak obywatel Kowalski chce wode to idzie do pośrednika ( wspólnoty ) podpisuje grzecznie umowe na dostarczenie tej wody i jak płaci to kranik jest otwarty a jak nie płaci to znaczy że rezygnuje z tej wody i wspolnota kranik zamyka.
    I gdyby wspolnoty stosowały to "niezmiernie skomplikowane" rozwiazanie to miałyby połowę mniej problemów z dłużnikami.
    Oczywiście że istniej rozwiązanie prawne zobowiązujące dostawcę do podpisanie indywidualnych umów z właścicielami lokali. W umowach tych sa trzy strony. właściciel lokalu, wspolnota i dostawca i tam masz Kuba NAPISANE jak rozwiązuje sie tz uchyby.
    Tylko ignorancja zarzadców i głupota włascicieli lokali ( także w mojej wspolnocie) nie pozwala na stosowania indywidualnych umów z dostawcami. Ale moim zdaniem umowy ze wspólnota też sa dobrym rozwiązaniem.

    To że zarządca nie ma prawa do reprezentowania wspolnoty jest faktem. Jak i to że umowa na media podpisana przez zarządce be odpowiedniego pełnomocnictwa jest prawnie wadliwa. Ale wcale to nie znaczy że właściciele lokali nie sa zobowiązani za wode płacic.
    Jeśli bowiem wszystkie strony zgadzaja sie z takim rozwiązaniem to mimo wady prawnej płacic trzeba.Ale ja np: nie musze płacić za pośrednictwem wspólnoty. Ponieważ wysytapiłem do PeWIK za pośrednictwem wspólnoty o podpisanie indywidualnej umowy. Wspolnota zgodziła sie spełnić ustawowe warunki, ale PeWIK odmówił podpisania umowy, mimo że moim zdaniem ma obligacyjny obowiązek podpisania takiej umowy ( ustawowe wymagania sa spełnione).
    Mogę więc ...poprosić Pewik o numer konta na jaki mam przelewać moje zobowiązania za wode i ...czekać. I byc może tak zrobię .I szczerze mówiąc ciekawy jestem wyroku w takiej sprawie.Bo jeśli sad przyjmie że sa to koszt NW to oczywiście sprawa jest przegrana. Ale jesli przyjmie że nie, to ciekawe jak uzasadni mój obowiązek płacenia za pośrednictwem wspolnoty?
  • Opcje
    blazejhblazejh Użytkownik
    edytowano listopada -1
    1. Interpretacją zapisów umowy o zbiorowym dostarczaniu, z której będzie wynikać, że Pewik niczego nie musi z Tobą zawierać, tylko może.

    2. Interesem innych właścicieli oraz dostawcy wody. Sąd nie zmusi PEWIK do zawarcia umowy tylko z Twoim lokalem i orzeknie wprost, że nadal musisz płacić za pośrednictwem wspólnoty. Dojdzie do wniosku, że umowy indywidualne mogłyby być pozawierane, gdyby zawarli je wszyscy właściciele bez wyjątku. Wykładnia celowościowa.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.