miejsce w parkingu podziemnym - jakiego dokonać podziału

krzychukrzychu Użytkownik
edytowano września 2009 w Zarządzanie Nieruchomościami
Wybudowaliśmy dwa budynki na jednej działce . W jednym budynku jest parking podziemny , który służy dla mieszkańców obu budynków. Wykup miejsca postojowego był dobrowolny ( nie dla wszystkich wystarczyło miejsc ) . Teraz chcemy podzielić działkę na dwie aby powstały dwie wspónoty, ale jak wykazać udział w parkingu podziemnym dla mieszkańców dwóch bloków. Chcieliśmy parking podziemny potraktować jako samodzielny lokal , który ma 20 miejsc postojowych na powierzchni 400m2 - i 20 osób z pośród 50 osób ( wszystkich) byłoby współwłascicielami parkingu -mieliby prawo parkowania na konkretnym miejscu postojowym.
Ale jak to zrobić teraz gdy dążymy do powstania dwóch wspólnot .

Komentarze

  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano września 2009
    Dlaczego za prawo korzystania z części nieruchomości wspólnej deweloper pobierał opłaty?
    Czy koszt wybudowania garażu nie został wliczony do ceny sprzedawanych lokali?

    Przed podziałem nieruchomości w celu utworzenia dwóch wspólnot, należy zmienić stan prawny garażu.
    Ponieważ garaż jest niewyodrębnionym lokalem, wspólnota powinna wystąpić do starosty o udzielenie zaświadczenia o samodzielności lokalu i następnie dokonać jego wyodrębnienia przez przeniesienie prawa własności na użytkowników garażu w drodze aktu notarialnego (sprzedaż).
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    [cite] krzychu:[/cite]W jednym budynku jest parking podziemny , który służy dla mieszkańców obu budynków. Wykup miejsca postojowego był dobrowolny ( nie dla wszystkich wystarczyło miejsc )

    Czy nie ma błędu w tej wypowiedzi? W jaki sposób została przeniesiona własnośc miejsca postojowego, skoro takie miejsce nie stanowi odrębnego lokalu?
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    krzychukrzychu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Własnośc lokalu nie została jeszcze przeniesiona . Piszę z ramienia inwestora-dewelopera który wybudował te budynki. Sami ( prywatnie ) jestesmy włascicielami kilku mieszkań, i zależy nam na dobrej organizacji przed podpisaniem aktów, aby w przyszłości my i inni znajomi dla których wybudowaliśmy te mieszkania byli zadowoleni . To jest nasza pierwsza inwestycja i nie mamy w tym zadnego doświadczenia. Dlatego proszę o informacje jak mamy tę sprawę rozwiąząć. Teraz chcielibyśmy podzielic działkę aby powstały dwie wspónoty , po podziałe wystąpimy do starostwa o uzyskanie zaświadczenia o samodzielności lokali mieszkań i samodzielności lokalu dla parkingu podziemnego który ma 20 miejsc postojowych i pow. 400 m 2 . Czyli suma powierzchni wszystkich mieszkań budynku nr 1 i parkingu podziemnego będzie stanowiła wielkość powierzchni użytkowej całego budynku . A mieszkańcy budynku 2 ,którzy mają miejsce postojowe w bud. nr 1 będą mieli udział w częściach wspólnych budynku nr 1 - czyli będą wchodzić w skład dwóch wspólnot mieszkaniowych . Czy ja dobrze myślę .
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano września 2009
    [cite] krzychu:[/cite]Własnośc lokalu nie została jeszcze przeniesiona .
    Jeżeli żaden lokal nie został jeszcze sprzedany, to możecie wszystko przeprowadzić poprawnie.
    [cite] krzychu:[/cite]Teraz chcielibyśmy podzielic działkę aby powstały dwie wspónoty , po podziałe wystąpimy do starostwa o uzyskanie zaświadczenia o samodzielności lokali mieszkań i samodzielności lokalu dla parkingu podziemnego który ma 20 miejsc postojowych i pow. 400 m 2 . Czyli suma powierzchni wszystkich mieszkań budynku nr 1 i parkingu podziemnego będzie stanowiła wielkość powierzchni użytkowej całego budynku . A mieszkańcy budynku 2 ,którzy mają miejsce postojowe w bud. nr 1 będą mieli udział w częściach wspólnych budynku nr 1 - czyli będą wchodzić w skład dwóch wspólnot mieszkaniowych . Czy ja dobrze myślę .
    Wszystko jest OK, Twoje rozumowanie jest w porządku.
    Jeżeli garaż uzyska zaświadczenie o samodzielności i zostanie wydzielony z nieruchomości jako odrębny lokal, to będzie traktowany tak samo, jak mieszkanie: będzie miał własną księgę wieczystą i swojego (grupowego) właściciela. Współwłasność lokalu garażowego będzie współwłasnością w częściach ułamkowych, to nie będzie "wspólnota we wspólnocie", jak czasami niektórzy myślą. Udziały we własności lokalu i wspólny udział w nieruchomości wspólnej to sprawa współwłaścicieli. Nie ma znaczenia, że wśród nich będą również osoby z drugiego budynku (oddzielnej wspólnoty). Te osoby, faktycznie, będą należały do obu wspólnot: do jednej z tytułu własności lokalu, do drugiej z tytułu współwłasności garażu.
    Komentarz edytowany owner
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W uzupełnieniu: po uzyskaniu zaświadczenia o samodzielności garażu deweloper wydorębnia go na swoją rzecz jako samodzielny lokal - garaż, a następnie po urządzeniu księgi wieczystej, przenosi udziały w tym lokalu na rzecz nabywców.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    krzychukrzychu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za odpowiedz. Mam kolejne pytanie . Nabywcy mieszkan mają przypisane konkretne miejsce postojowe o powierzchni 3mx6m , natomiast środek garazu stanowi "droga dojazdowa" do miesc parkingowych usytuowanych po obu stronach . Jak powinien brzmieć zapis w akcie notarialnym dot. przeniesienia własności : Czy może to być zapis : udział 1/20 z prawem korzystania w miejscu parkingowym oznaczonym numerem 1. Czy "droga dojazdowa" biegnąca przez środek garazu będzie stanowić część wspólną.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Najbardziej poprawne rozwiązanie to wyodrębnienie garażu na odrębną własność i sprzedaż udziału we współwłasności na rzecz właścicieli lokali korzystających z miejsc postojowych w ramach podziału quoad usum" (por. też G. Bieniek, NPN 2000/5-6/35, Ustawa o własności lokali w praktyce notarialnej (wybrane zagadnienia); patrz. także J. Zubrzycki, Leksykon VAT 2007, tom I, Oficyna Wydawnicza UNIMEX, s. 762-765). Podatek VAT przy sprzedaży będzie w wysokości 22%.

    Obie przedmiotowe nieruchomości gruntowe powinny posiadać bezpośredni dostęp do drogi publicznej.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano września 2009
    Cały lokal garażowy stanowi współwłasność nabywców w równych częściach (po 1/20), natomiast miejsce postojowe oznaczone nr 1 jest przeznaczone do wyłącznego korzystania przez pana Jana Kowalskiego.

    Dla ułatwienia życia współwłaścicieli garażu warto pomyśleć o zapisaniu w umowie notarialnej powierzenia zarządzania lokalem garażowym zarządcy. Szczegółowe zasady można określić w załączniku do aktu notarialnego. Owszem, to nie jest problem dewelopera, ale przy takiej ilości współwłaścicieli są potem problemy ze sprzątaniem garażu (szczególnie drogi dojazdowej do miejsc postojowych), konserwacją, przeglądami, remontami, zbieraniem zaliczek itp. Często robi to wspólnota, co w odniesieniu do odrębnego lokalu jest niezgodne z prawem.
  • Opcje
    TomTomTomTom Użytkownik
    edytowano listopada -1
    [cite] krzychu:[/cite]Wybudowaliśmy dwa budynki na jednej działce . W jednym budynku jest parking podziemny , który służy dla mieszkańców obu budynków.

    Po podziale będą 2 wspólnoty mieszkaniowe. Jedna z budynkiem mieszkalnym nr 1 i druga wspólnota z budynkiem mieszkalnym i podziemnym garażem nr 2.
    Właściciele mieszkań budynku nr 1 jeżeli zakupią udział w miejscu postojowym w garażu budynku nr 2 będą należeć do obu wspólnot mieszkaniowych. Status prawny dla samego garażu wielostanowiskowego to współwłasność. Drogi dojazdowe w garażu wielostanowiskowym to współwłasność tylko właścicieli garażu - nie są to części nieruchomości wspólnej wspólnoty mieszkaniowej budynku nr 2.
  • Opcje
    krzychukrzychu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziękuję za szybkie odpowiedzi. Mnie nurtuje jeszcze pytanie . Łączna powierzchnia użyteczna wszystkich mieszkań w budynku nr 1 wynosi 2.000 m2 . Pow. użyteczna mieszkania Kowalskiego 50 m2. Czy udział Kowalskiego będzie wynosił 50/2000 , czy 50/2400 ( 400m2 stanowi garaż podziemny ) .
    Przepraszam ,ze zadaję takie banalne dla Was pytania ale dla mnie to wszystko jest zupełną nowością . Dziękuję z góry za wyrozumiałość i odpowiedź.
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano września 2009
    Powierzchnia użytkowa, nie "użyteczna".
    Powierzchnia użytkowa budynku to suma powierzchni użytkowej wszystkich lokali, łącznie z garażem.
    Udział to stosunek powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi.

    Jeżeli nie ma pomieszczeń przynależnych (np. piwnic, komórek), to wówczas:
    - Udział w nieruchomości wspólnej (NW) pana Kowalskiego to 50/2400.
    - Udział wspólny (niepodzielny) wszystkich współwłaścicieli garażu w NW to 400/2400.
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Aby to lepiej zrozumieć hala wielostanowiskowa z jedną księga wieczystą to lokal na takich samych prawach jak mieszkanie, które ma kilku właścicieli.

    Dla przykładu:
    budynek nr 1 2000m2 (ten bez garażu)

    budynek nr 2 2400m2 (z garażem na 20 miejsc postojowych)

    Kowalski ma 50 m2 w budynku nr 1 i kupuje udział w garażu (w budynku nr 2)
    udział w częściach wspólnych w budynku 1 - 50/2000
    udział we współwłasności garażu w budynku 2 - 20/400
    udział w częściach wspólnych Kowalskiego w budynku 2 - 20/400 z 400/2400

    Kowalski ma 50 m2 w budynku nr 2 i kupuje udział w garażu (też w budynku nr 2)
    udział w częściach wspólnych w budynku 2 - 50/2400
    udział we współwłasności w garażu w budynku 2 - 20/400
    udział w częściach wspólnych Kowalskiego w budynku 2 - 20/400 z 400/2400 plus 50/2400
  • Opcje
    krzychukrzychu Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dziekuję za odpowiedź
  • Opcje
    ownerowner Użytkownik
    edytowano września 2009
    [cite] Jarek69:[/cite]udział w częściach wspólnych w budynku 2 - 50/2400
    udział we współwłasności w garażu w budynku 2 - 20/400
    udział w częściach wspólnych Kowalskiego w budynku 2 - 20/400 z 400/2400 plus 50/2400
    Dzielenie garażowego udziału w nieruchomości wspólnej na "cząstki" dla każdego współwłaściciela może służyć wyłącznie do obliczenia części zaliczki na koszty NW, jaka przypadanie do zapłacenia Kowalskiemu. Nie można jednak tej "cząstki" łączyć z udziałem lokalowym do wyliczenia "siły głosu" Kowalskiego na zebraniu wspólnoty. Kowalski dysponuje wyłącznie swoim udziałem, który ma przypisany do lokalu. Udział garażu w NW nie jest wyłączną własnością Kowalskiego - jest niepodzielną współwłasnością wszystkich współwłaścicieli garażu.

    Sąd Najwyższy: udział w NW jest niepodzielny.

    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 3 października 2003 r., III CZP 65/03
    przewidziana w ustawie nieruchomość wspólna jest kategorią współwłasności o charakterze szczególnym, do której przepisy kodeksu cywilnego mogą mieć zastosowanie jedynie posiłkowo (art. 1 ust. 1 u.w.l.). Zgodnie zaś z art. 3 ust. 1 zdanie pierwsze u.w.l. udział w nieruchomości wspólnej, jako prawo związane z własnością lokalu, przysługuje właścicielowi lokalu, z czego należy wywodzić, że udział ten nie przysługuje samodzielnie współwłaścicielowi lokalu, którym jest wnioskodawca.

    Błędne jest zatem założenie wnioskodawcy, wyprowadzone na podstawie przepisów kodeksu cywilnego, że jako współwłaściciel w 1/4 części lokalu ma on udział w 1/16 części nieruchomości wspólnej, co umożliwia mu wystąpienie o zniesienie współwłasności na podstawie art. 210 k.c. Do jego sytuacji prawnej ma bowiem zastosowanie ustawa o własności lokali, zgodnie z którą udział w 1/4 części nieruchomości wspólnej przysługuje niepodzielnie wszystkim współwłaścicielom lokalu nr 1A. To oznacza, że udział w 1/4 części własności lokalu nr 1A, którym dysponuje wnioskodawca, nie daje mu uprawnienia do występowania, bez zgody pozostałych współwłaścicieli tego lokalu, z żądaniem zniesienia współwłasności, polegającego na wyodrębnieniu piwnic, wchodzących w skład nieruchomości wspólnej.

    Do podobnych wniosków prowadzi rozważenie sytuacji wnioskodawcy na gruncie przepisów kodeksu cywilnego. Nie ulega wątpliwości, że jego inicjatywa zmierzająca do wprowadzenia zmian w przedmiocie współwłasności nieruchomości wspólnej należy do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną, wymagających zgody wszystkich współwłaścicieli (art. 199 k.c.), którą on nie dysponuje. Tak więc i w tej płaszczyźnie prawnej wnioskodawca nie ma uprawnienia do samodzielnego wystąpienia z wnioskiem w niniejszej sprawie.

    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 14 lipca 2005 r., III CZP 43/05
    Ustawodawca nie określił ani sposobu reprezentacji na zebraniu, ani sposobu głosowania przez współwłaścicieli lokalu albo współwłaścicieli samodzielnych lokali niewyodrębnionych. Ustawa o własności lokali nie zawiera odpowiednika art. 11 obowiązującego przed dniem 1 stycznia 1965 r. rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. o własności lokali (Dz. U. Nr 94, poz. 848 ze zm. - dalej: "rozporządzenie z 1934 r."), który stanowił, że "jeżeli lokal należy do kilku właścicieli, obowiązani są oni wybrać osobę zdolną do działań prawnych, która reprezentować ich będzie na zebraniu właścicieli lokali i wobec zarządu". Wynikający z przytoczonych wyżej unormowań szczególny charakter własności lokalu jako prawa ściśle związanego z udziałem w nieruchomości wspólnej, z którą wiąże się prawo i obowiązek współdziałania w zarządzie, prowadzą jednak - pomimo braku stosownej regulacji - do identycznego wniosku. Czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu wymagają przecież stanowiska współwłaścicieli danego lokalu. Pogląd taki wyraził również Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 3 października 2003 r., III CZP 65/03, stwierdzając, że udział w nieruchomości wspólnej, jako prawo związane z własnością lokalu, przysługuje właścicielowi lokalu, z czego należy wywodzić, iż nie przysługuje samodzielnie współwłaścicielowi lokalu.

    Innymi słowy, udział w nieruchomości wspólnej przysługuje niepodzielnie wszystkim współwłaścicielom lokalu, zatem powinni oni zajmować jednolite stanowisko w kwestii będącej przedmiotem podejmowanej uchwały, a w braku zgody - zwrócić się o rozstrzygnięcie do sądu na podstawie art. 199 k.c. w związku z art. 1 ust. 2 u.w.l. Jeżeli zaś postanowiono, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos, współwłaścicielom lokalu głos ten przysługuje niepodzielnie.
  • Opcje
    Jarek69Jarek69 Użytkownik
    edytowano listopada -1
    Dzięki za te uwagę owner

    W akcie notarialnym powinna być mowa o:
    udział w częściach wspólnych w budynku 2 - 50/2400
    udział we współwłasności w garażu w budynku 2 - 20/400

    tylko dla potrzeb rozliczeń zarządcy nieruchomości tj. ustalenia zaliczki przypadającej na Kowalskiego (ale już nie w akcie notarialnym) będzie on musiał to sobie dalej poprzeliczać:
    udział w częściach wspólnych Kowalskiego w budynku 2 - 20/400 z 400/2400 plus 50/2400
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    W uzupełnieniu:
    Owner napisał:
    "Dzielenie garażowego udziału w nieruchomości wspólnej na "cząstki" dla każdego współwłaściciela może służyć wyłącznie do obliczenia części zaliczki na koszty NW, jaka przypadanie do zapłacenia Kowalskiemu. Nie można jednak tej "cząstki" łączyć z udziałem lokalowym do wyliczenia "siły głosu" Kowalskiego na zebraniu wspólnoty".

    Ten pogląd nie jest jednolity, ani w doktrynie, ani w orzecznictwie.

    Piśmiennictwo:
    1) głosowanie nad uchwałą to czynność zarządu wspólną rzeczą, wymaga współdziałania
    "ustawa nie określa sposobu reprezentacji współwłaścicieli albo lokali niewyodrębnionych na zebraniu właścicieli lokali albo w głosowaniu obiegiem (...) Jeżeli wyznaczenie przedstawiciela współwłaścicieli jest niemożliwe w ramach uzgodnień między nimi, wyznaczenia osoby do reprezentowania współwłaścicieli na zebraniu właścicieli lokali dokonuje sąd w postępowaniu nieprocesowym - zgodnie z art. 199 k.c. "
    R. Dziczek, Własność lokali. Komentarz, Warszawa 2004, s. 172

    2) pogląd przeciwny do poprzedniego:
    "można jednak bronić poglądu (tak J.Ignatowicz: Komentarz do ustawy o własności lokali, s. 89), że w wypadku współwłasności ułamkowej każdy współwłaściciel uczestniczy w głosowaniu, o którym mowa w art. 23 ustawy, samodzielnie, przy czym siła jego głosu jest określona jego udziałem we własności lokalu. Uwidacznia to następujący przykład: jeżeli z własnością lokalu należącego do dwu osób w częściach równych związany jest udział w nieruchomości wspólnej określony ułamkiem 1/10, to każdy z tych dwu współwłaścicieli lokalu sam bierze udział w podejmowaniu uchwały, ale dysponuje jedynie siłą głosu 1/20. Przyjęcie takiego poglądu uzasadnia okoliczność, że w wypadku zwykłej współwłasności ułamkowej współwłaścicieli nie łączy żaden stosunek osobisty, wymagający ich współdziałania".
    Andrzej Gola, Nieruchomości, Własność lokali z komentarzem, Warszawa 2004

    Odnośnie charakteru udziału we współwłasności:
    "następuje tu wyobrażony intelektualnie "idealny" podział prawa własności"
    Edward Gniewek, System Prawa Prywatnego, Tom III, Prawo rzeczowe, Warszawa 2007, s. 441.

    Orzecznictwo:
    1) wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu, Wydział I Cywilny z dnia 12.03.2008 roku, sygn. akt: I C 467/06:
    " Sąd podzielił więc stanowisko tych autorów, którzy opowiadają się za przyjęciem zasady, że każdy współwłaściciel może oddawać głosy nad uchwałami wspólnoty mieszkaniowej niezależnie od pozostałych współwłaścicieli, a siła jego głosu obliczana jest poprzez pomnożenie wielkości udziału danej osoby we współwłasności lokalu poprzez wielkość udziału we współwłasności nieruchomości wspólnej przypadającej na ten lokal".
    Wyrok ten został zaskarżony, Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w sprawie o sygn. I ACa 601/08 (niepubl.) wyrokiem z dnia 07.08.08 oddalił obie apelacje.

    2) wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu, Wydział I Cywilny z dnia 23.12.2008 roku, sygn. akt: I C 540/07:
    "Przede wszystkim należy zauważyć, że ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. ...nie przesądza kwestii prawidłowego obliczania większości głosów członków wspólnoty mieszkaniowej w sytuacji, gdy przynajmniej jeden wyodrębniony lokal stanowi przedmiot współwłasności kilku osób. Ustawa wprowadza jedynie zasadę, że uchwały zapadają większością głosów właścicieli lokali, liczoną według wielkości udziałów.... Sąd podziela jednak pogląd..., zgodnie z którym każdy ze współwłaścicieli oddaje swój własny głos, którego siła jest mierzona poprzez pomnożenie wysokości jego udziału we współwłasności lokalu oraz wysokości przypadającego na ten lokal udziału w własności nieruchomości wspólnej... Zdaniem Sądu za przyjęciem powyższego poglądu przemawiają poza większą poprawnością teoretyczną także względy praktyczne, zwłaszcza w sytuacji, gdy - jak w rozpoznawanej sprawie- mamy do czynienia z kilkudziesięcioma osobami będącymi współwłaścicielami nieruchomości lokalowych".
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
  • Opcje
    ZarządcaZarządca Zarzadca.pl ZARZADCA.PL
    edytowano listopada -1
    Owner napisał:
    "Dla ułatwienia życia współwłaścicieli garażu warto pomyśleć o zapisaniu w umowie notarialnej powierzenia zarządzania lokalem garażowym zarządcy. Szczegółowe zasady można określić w załączniku do aktu notarialnego. Owszem, to nie jest problem dewelopera, ale przy takiej ilości współwłaścicieli są potem problemy ze sprzątaniem garażu (szczególnie drogi dojazdowej do miejsc postojowych), konserwacją, przeglądami, remontami, zbieraniem zaliczek itp. Często robi to wspólnota, co w odniesieniu do odrębnego lokalu jest niezgodne z prawem".

    Do spraw związanych z zarządem w przypadku współwłasności lokalu ( a zatem i garażu wielostanowiskowego) zastosowanie mają przepisy kodeksu cywilnego. W praktyce oznacza to, że do podjęcia czynności przekraczającej zakres czynności zwykłego zarządu konieczna jest jednomyślność współwłaścicieli.
    Może zasadne byłoby w tej sytuacji nie tylko powierzenie zarządu, ale także zmiana sposobu zarządu.
    Problem w tym, że na takie zapisy winni zgodzić się wszyscy współwłaściciele, ponieważ są to właśnie sprawy przekraczające zakres zwykłego zarządu i zapis w umowie sprzedaży udziału nie będzie w tym względzie wystarczający.
    ZARZĄDCA PORTAL INFORMACYJNY II 6tfwtu9sbskv.png
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.